Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Probleme fanta aerisire dreapta  (Citit de 3964 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline levis36

  • Junior
  • *
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Suceava Radauti
  • Mesaje postate: 37
  • Karma: +0/-0
  • Octavia 2 facelift
  • Auto: 1,6 TDI-CR facelift
Re: Probleme fanta aerisire dreapta
« Răspuns #10 : Noiembrie 12, 2015, 07:16:18 p.m. »
Foarte bun topicul. Am aceiasi problema, doar am gasit rupt o lamela si nu stiam cum sa desfac. Acu m-am dumirit. Nu stiu de ce doar dreapta sa rupt la toti, poate ca proprietarul nu sta in dreapta.

Offline DKU

  • Junior
  • *
  • Joined: Oct 2013
  • Locaţia: CT
  • Mesaje postate: 30
  • Karma: +0/-0
  • Without engineers, science is just philosophy.
  • Auto: 307 2.0 HDi, O2FL 1.8 TSI
Re: Probleme fanta aerisire dreapta
« Răspuns #9 : Septembrie 14, 2015, 04:07:11 p.m. »
Apreciez si eu instructiunile colegului CrisAx. Si la mine s-au rupt lamelele la fanta de aerisire dreapta si pana acum nu m-am incumetat sa o demontez fara niste instructiuni, pentru a nu mari pagubele. Eu insa sunt putin rezervat in privinta sanselor de a o repara deoarece au sarit cateva bucati mici de plastic din ea. Iau in calcul varianta SH din dezmembrari. Stie cineva daca aceasta grila de aerisire de O2 FL este identica cu cea de la Octavia 2 pre-FL sau de la alte modele(Superb, Golf, Passat) ?
Peugeot 307SW 2.0 HDi 110 CP + Stage 2 // O2FL Combi 1.8 TSI + Stage 2 // Powered by Ceky/DimSport

Offline CrisAx

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2015
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2 FL Combi 1,6 CR
Re: Probleme fanta aerisire dreapta
« Răspuns #8 : Iulie 09, 2015, 07:35:43 a.m. »
Acum, dacă lamelele nu mai fac cursa completă (de cca 170 grade) înseamnă că s-a rupt un pin de plastic din bratul ce transportă sincronizat lamelele (brațul l-am notat cu 5)
Eu am încercat să lipesc acest pin, dar forțele ce acționează asupra lui sunt prea mari și s-a rupt de fiecare dată. Am încercat să-l lipesc si cu flacără dar fiind prea mic... „a murit”.
Prin urmare am folosit un capăt de bold cu gămălie sferică metalică. L-am îndoit în formă de „J”(vezi poza), l-am fixat pe plastic si apoi cu un pistol de lipit l-am încălzit... apoi ca să nu „joace” am strâns (bucla de la „j”) ușor cu patentul ca să se îngroape în plastic. Asta ca să nu frece boldul de rotița 4.
Apoi am montat totul în ordine inversă, bratul (5) apoi rotița (4) cu grijă să potrivească peste pin, apoi capacul de plastic cu bilă (3).
Am făcut probe de miscare a lamelelor ca să mă asigur că nu agață nimic și gata treaba.
Spor

Offline CrisAx

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2015
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2 FL Combi 1,6 CR
Re: Probleme fanta aerisire dreapta
« Răspuns #7 : Iulie 09, 2015, 07:21:08 a.m. »
Alte poze de la reparație.
Mai întâi cum se scoate grila...

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Probleme fanta aerisire dreapta
« Răspuns #6 : Iulie 06, 2015, 09:15:18 p.m. »
daca mai ai si alte poze pune-le. Ma intereseaza, exact partea dreapta o am si eu rupta, nu m-am incumetat sa o repar pana in concediu. am cautat noua si este cca 200 lei. Dupa concediu vreau sa incerc sa o repar, mai multe poze mi-ar fi de folos. Multumesc.

Offline CrisAx

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2015
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2 FL Combi 1,6 CR
Re: Probleme fanta aerisire dreapta
« Răspuns #5 : Iulie 06, 2015, 07:21:26 p.m. »
Am rezolvat și eu aceeași problemă recent, respectiv repararea a 2 lamele cu suportul rupt, la grila din dreapta. O2 FL
1. Am desfăcut cu un card grila, incepând din partea de jos.
2. Apoi am tras ferm si a ieșit afară, sunt 4 cleme laterale de oțel.
3. Grila am desfăcut-o doar in partea de sus mai întâi apoi lateralele, având grijă să nu rup urechile de plastic. Pe stanga (in dreptul rozetei) nu sunt urechi.
4. După ce am îndepărtat grila doar dinspre partea de sus (jos nu am desfăcut-o) am început să scot una câte una lamelele.
5. Lamelele se scot mai întâi din dreapta (un pin), apoi din stânga (2 pini)
6. Am lipit cu SUPER-GLUE „urechiușele” rupte; am finisat cu o pilă de unghii; și am rectificat gaura care între timp s-a incărcat cu lipici cu un burghiu de 2 mm (dacă nu ai , poți folosi o sârmă groasă incălzită la flacără)
6. Am montat la loc lamelele; mai întâi partea cu 2 pini apoi am împins în locașul lui singurul pin din dr.
7. Dacă a fost forțat sistemul... e posibil ca lamelele să nu mai faca cursa de 160 grade. În acest caz demontează rotița laterală și vezi că dedesubt e un pin de plastic rupt (de la bratul care mișcă toate lamelele sincronizat) Eu a trebuit să repar și acel pin; înlocuindu-l cu un bold de birou metalic, îndoit și încastrat în plastic.
8. Totul se montază la loc în ordine inversă demontării. Mai am si alte poze din timpul lucrului. Spor
« Ultima Modificare: Iulie 06, 2015, 07:23:15 p.m. de CrisAx »

Offline aby129

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Dorohoi
  • Mesaje postate: 664
  • Karma: +3/-0
  • Love my car!
Re: Probleme fanta aerisire dreapta
« Răspuns #4 : Martie 25, 2015, 03:01:48 p.m. »
Mi-au rupt copiii și mie 2 lamele la cea din spate. Am scos-o și nici o șansă s-o mai repar. Are cineva vreo fantă/consolă  (nu știu exact cum se numește )?
O2 1.9 TDI(2009)

Offline tibilache

  • Doar inscris
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: Cluj
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 1.4Tsi
Re: Probleme fanta aerisire dreapta
« Răspuns #3 : Aprilie 17, 2013, 09:28:20 a.m. »
Merci Lucian de poze si explicatii,

O sa incerc sa desfac si eu sa vad ce e acolo.

Sper sa ma descurc.

Offline lucian.1950

  • Expert
  • ***
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 548
  • Karma: +0/-0
  • Auto: OCTAVIA 2 - 1.9TDI
Re: Probleme fanta aerisire dreapta
« Răspuns #2 : Aprilie 16, 2013, 08:46:59 p.m. »
Tragi de ea si iese. Pentru reparat daca ai ceva rupt, eu am raparat la cea din spate dintre scaune, principiul este acelasi .


PS- tu nu ai fire, alea sint adaugate pentru lumina in rozeta de comanda

Offline tibilache

  • Doar inscris
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: Cluj
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 1.4Tsi
Probleme fanta aerisire dreapta
« Răspuns #1 : Aprilie 16, 2013, 04:03:24 p.m. »
Salutare,

Am fost cu masina la spalatorie si cand am ajuns acasa am observat ca la fanta dreapta de aerisire, cea de langa geamul dreapta erau date peste cap 2 lamele.

Mai exact, 2 lamele erau date peste cap. Mi se pare ca nu sunt rupte, dar acuma arata urat si ami mult rotita care inchide sau deschide fanta de aer nu le mai prinde. Se poate scoate afara toata gura aceea de aerisire si sa le fixez cele 2 lamele?

Ati mai patit asa ceva? Solutii?

Merci.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Mai 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 [2] 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31