Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: NEW Octavia 3 FL 1.8 TSI, 4x4 DSG6  (Citit de 18539 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mad.hatter

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 353
  • Karma: +0/-0
  • Amat Victoria Curam
  • Auto: Octavia 3 FL 1.8 tsi 4x4 DSG6
Re: NEW Octavia 3 FL 1.8 TSI, 4x4 DSG6
« Răspuns #150 : Mai 23, 2018, 10:03:28 a.m. »
vreo 2700. long term conspumption:11%. de la 18%, la 13% acum la 11%.
Love.Drive.Eat.Prey

Offline Sorinn

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 129
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: O3FL 1.8 TSI 4x4 DSG6
Re: NEW Octavia 3 FL 1.8 TSI, 4x4 DSG6
« Răspuns #149 : Mai 23, 2018, 09:49:31 a.m. »
consum 500 km bucuresti-galati-bucuresti, pe a2-drajna-braila-galati: 8%. 3 pasageri, ceva bagaje, clima tot impul, tempomat la 130 si 50 in localitati.


Nu-i rau consumul dupa parerea mea!!! Cati km ai facut pana acum cu masina (cu tot cu drumul asta de 500 km) ???

Offline mad.hatter

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 353
  • Karma: +0/-0
  • Amat Victoria Curam
  • Auto: Octavia 3 FL 1.8 tsi 4x4 DSG6
Re: NEW Octavia 3 FL 1.8 TSI, 4x4 DSG6
« Răspuns #148 : Mai 22, 2018, 08:01:18 p.m. »
O sa raspund cu da succes ! Tine-ma la curent; ne vedem la o plimbare, cand iti vine masinuta.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Love.Drive.Eat.Prey

Offline Sorinn

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 129
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: O3FL 1.8 TSI 4x4 DSG6
Re: NEW Octavia 3 FL 1.8 TSI, 4x4 DSG6
« Răspuns #147 : Mai 22, 2018, 06:11:10 p.m. »
@mad.hatter .... in primul rand iti multumesc pentru "oferta". Mi s-a promis ca cica saptamana asta se va rezolva cu termenul de livrare. Azi e marti .... sa vedem pana vineri dupa-amiaza ce se (mai) intampla .... deci deocamdata o las asa. Daca nu se "intampla ce trebuie" .... da ... cred ca de marti s-ar putea sa apelez la "oferta" ta si sa incep sa ma interesez in stanga si-n dreapta !!!
Da ... asa e ... parerile sunt impartite despre dealer-ul la care am facut comanda .... dar daca iei 1000 de clienti pareri impartite sunt despre orice dealer/service auto de marca/reprezentanta. Nu-mi place sa "arunc aiurea cu noroi" .... de la ei am luat si actuala masina +toate reviziile de 9 ani de cand o am .... si am avut o experienta satfisfacatoare spre OK .... ca sa zic asa. Cel putin pana acum ...  :D  Nota bene ... cand spun "dealer" ma refer la firma nu la consilierul de vanzari de la care am luat si actuala masina si am comandat-o si p'asta pe care o astept. Chiar e baiat OK ... cel putin pana acum nu am avut motive sa cred altceva. In sambata aia (pe 11 mai .. parca a fost .... aia cu familia skoda .... bla-bla) cand am fost la dealer si am vazut ca nu mai avem termen de livrare ... parea si el destul de bulversat. Ori e actor de Oscar .... ori chiar era omu' mirat!!!
Sincer .... daca ramanea acel al doilea termen de livrare "din cauza de optionale puse dupa ce s-a dat comanda" .... sapamana 26 .... n-as fi "marait" nimic. Dom'ne ... asta e ... bla-bla ad-o in saptamana 26 ca n-oi muri si cu asta basta. Desi m-a incurcat rau si chestia asta (amanarea de la saptamana 20 la saptamana 26) la nivel personal (si nu numai pe mine) .... dar nu mai comentez ... asta e. Dar sa ma duc la dealer si sa vad ca nu mai am termen de livrare .... sau ieri sa am ca termen de livrare saptamana xxx din 2020 .... cu tot felul de motivatii aiuristice (am povestit in postarile anterioare de ele) .... hopa .... deci nici asa.

Offline Sorinn

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 129
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: O3FL 1.8 TSI 4x4 DSG6
Re: NEW Octavia 3 FL 1.8 TSI, 4x4 DSG6
« Răspuns #146 : Mai 22, 2018, 04:59:18 p.m. »
@vizitator ... stiu ce spui despre facutul masinii intr-o zi + etc. .... si (din cate stiu) ai dreptate.
Da .... aia cu banii de avans care nu au fost dati la timp ... da ... este foarte plauzibila (nu spun ca asa e .... dar totusi). Numai ca eu ca si client/cumparator nu am cum sa verific chestia asta ... cand vireaza aia banii de avans ... bla-bla. Again ... ai dreptate ... si eu "simt" ca imi scapa ceva ... ca ceva "pute" ... dar nu-mi dau seama ce. Din ce mi s-a "esplicat" cica ar fost 5 masini in situatia asta ... vineri cica ar fi fost rezolvata una dpdv termen de livrare ... si au mai ramas 4 (cu a mea ....4). Apropos .... ieri aveam termen de livrare saptamana nu-stiu-cat din 2020 (macar nu mai era un spatiu gol .... tot e o chestie). A trecut sotia mea ieri pe la dealer si i-a aratat pe monitor in softul ala al lor .... a vazut cu ochii ei .... masina/comanda noastra si inca una erau "cu rosu" si cu termen de livrare saptamana nu-stiu-care din 2020!!!

Offline mad.hatter

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 353
  • Karma: +0/-0
  • Amat Victoria Curam
  • Auto: Octavia 3 FL 1.8 tsi 4x4 DSG6
Re: NEW Octavia 3 FL 1.8 TSI, 4x4 DSG6
« Răspuns #145 : Mai 22, 2018, 04:58:54 p.m. »
@vizitator eu nu gasesc explicatia asta acceptabila. plauzibila,poate, ca vad ca exista precedent. am vb cu sorinn pe pm imediat cum a dat comanda; stiu si dealerul, despre care parerile sunt impartite, atat pe partea de consultanta-vanzare, cat si pe cea de mecanica-service. intelegeam amanarile pentru un rs 245 sau o superb tsi 4x4, vand in vedere comenzile multe pentru karoq si kodiaq. oricum, mi se pare o mare magarie si ceva dubios la mijloc.


@sorinn topicul este bun si nu poluezi. toate skodele se fac in cehia; configuratiile initiale si optionalele adaugate ulterior sunt trimise din sistemul dealerului direct la fabrica. confirmarile de plata ajung in maximum 24 de ore de la procesare, la constructor. ce poti sa faci este sa suni la un alt dealer si sa intrebi daca au situatii asemanatoare. pot sa te ajut cu asta.


consum 500 km bucuresti-galati-bucuresti, pe a2-drajna-braila-galati: 8%. 3 pasageri, ceva bagaje, clima tot impul, tempomat la 130 si 50 in localitati.
Love.Drive.Eat.Prey

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: NEW Octavia 3 FL 1.8 TSI, 4x4 DSG6
« Răspuns #144 : Mai 22, 2018, 04:33:41 p.m. »
Cofirmarea pentru productie este facuta de fabrica si vine cam cu 2-3 saptamani inainte ca masina sa fie produsa (o Octavie se face in fix o zi).
Dupa confirmare nu se mai poate modifica absolut nimic. Pana atunci poti sa modifici multe lucruri, mai putin motorul.
La tine este exclus sa fii pierdut randul ptr ca ai comandat tempomat, senzori parcare fata si volan incalzit la o saptamana dupa ce ai semnat contractul. Inteleg sa pierzi randul ptr ca schimbi motorizarea cu una exotica (gen din 1.0 TSI schimbi in  2.0 TSI si DSG), insa la ce ai scris ca ai comandat tu nu se pierde randul. Explicatia este alta si imi scapa mie....poate dealerul nu a dat banii de avans la timp, asta mi se pare mult mai plauzibila.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Sorinn

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 129
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: O3FL 1.8 TSI 4x4 DSG6
Re: NEW Octavia 3 FL 1.8 TSI, 4x4 DSG6
« Răspuns #143 : Mai 22, 2018, 03:20:29 p.m. »
@vizitator .... eu am pus optionalele alea (adica volan incalzit si senzori parcare fata ... nu ma stiu eu ce "acrobatii") la 3 sau 4 zile dupa ce am dat comanda/platit avansul. Ok .. hai sa zicem ca dupa 1 saptamana .. sa nu "dea cu virgula". Baiatul cu care am vorbit a dat comanda la 6 zile dupa mine .. si tot asa a adaugat ACC si a schimbat culoarea la cateva zile dupa ce a dat comanda. Adica eu mi-am "pierdut randul la asamblare" ... si el nu ??? Sau la Scout n-o fi valabila "regula" asta !!!?? Nu tot la fabrica aia se face ?? Pe de alta parte ... mi-e greu sa cred (de fapt nu cred deloc ... sincer sa fiu) ca eu am dat comanda pe 13 februarie ... mi s-a dat termen de livrare saptamana 20 .. termen de livrare maxim in contract 13-14 saptamani ... si incepand de pe 14 februarie (adica imediat a doua zi dupa comanda) deja era stabilita si data asamblari si totul e "batut in cuie"!!!
Legat de ce spui tu cu insolventa .... nu stiu ce sa zic ... asta parca n-as crede-o !! Este un dealer destul de "mare" (zic eu ...) ... dar mama-masii ... naiba mai stie .. ca doar suntem in Ro. Si stiu si povestea cu dealer-ul ala Suzuki din Timisoara .... Pentru cine nu stie povestea:
h t t p s : //www.ziuadevest.ro/cazul-suzuki-sara-motors-timisoara-cum-un-dealer-mincinos-strica-imaginea-unei-companii/
h t t p : // adevarul.ro/locale/timisoara/zeci-clienti-unui-dealer-suzuki-acuza-mega-inselaciune-oamenii-platit-masini-nu--primi-1_59e06c965ab6550cb814e61d/index.html
h t t p : // adevarul.ro/locale/timisoara/cum-intervine-suzuki-romania-scandalul-tepelor-date-clientilor-unul-dealerii-companiei-1_59ef18575ab6550cb8703a33/index.html

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: NEW Octavia 3 FL 1.8 TSI, 4x4 DSG6
« Răspuns #142 : Mai 22, 2018, 02:58:33 p.m. »
E mai greu sa schimbi sau sa pui optionale din momentul in care se confirma data producerii masinii (la mine masina a fost produsa pe 15 august anul 20xx, si, incepand cu 1 august nu mai puteam face nicio modificare). Inainte de aceasta data se mai pot face modificari la optionale...eu am pus stergator luneta, tempomat, scut motor, scaune incalzite la peste o luna dupa ce s-a dat comanda la masina.  ;)
Tu  esti sigur ca dealerul nu este cumva in insolventa? Ca prea e suspect ca la alti dealeri se poate, si la al tau nu se poate.


In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Sorinn

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 129
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: O3FL 1.8 TSI 4x4 DSG6
Re: NEW Octavia 3 FL 1.8 TSI, 4x4 DSG6
« Răspuns #141 : Mai 22, 2018, 02:25:59 p.m. »
... si ca sa fie si "tortul" cu motz ... am vorbit azi cu cineva de pe un alt forum. A comandat Scout 1.8 tsi dsg .. full de optionale ... pe 19 februarie (deci la 6 zile dupa ce am comandat-o eu .. si tot 6 zile de la data de cand nu a mai fost disponibil in configurator 1.8 tsi). Deci mai "exotica" decat a mea ... zic eu. A fost anuntat ca pe 16.05.2018 i-a ajuns masina la Arad si saptamana viitoare o ridica de la dealer. E drept .. ca alt dealer decat ala de la care am comandat-o eu (nu dau nume ca nu e cazul). A avut termenul de livrare saptamana 25. Deci aia cum ca ar fi configuratia mea "exotica" cam pica (ca ce a luat el io zic ca e mai "exotica")... aia cu "fabrica e aglomerata dom'ne" cam pica (adica la un Scout nu mai e aglomerata fabrica ba chiar il face mai devreme cu 1 luna ... si la un sedan normal e aglomerata) ... a adaugat omul optionale la cateva zile dupa ce a dat comanda (ca si asta a fost una din motivatiile intarzierii ca cica am mai adaugat 2 optionale la 3-4 zile dupa ce am dat comanda .. si cica asa iti pierzi randul la asamblare ... desi asa am primit prima amanare de la saptamana 20 la saptamana 26)... deci pica si asta, ... are 1.8 tsi 4x4 si dsg ca mine .. deci si asta e vrajeala. Aia e ... no comments !!!
@mad.hatter .. sorry ... ti-am poluat topicul la greu ....  :046:

Offline mad.hatter

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 353
  • Karma: +0/-0
  • Amat Victoria Curam
  • Auto: Octavia 3 FL 1.8 tsi 4x4 DSG6
Re: NEW Octavia 3 FL 1.8 TSI, 4x4 DSG6
« Răspuns #140 : Mai 21, 2018, 09:14:07 p.m. »
@vizitator eu am comandat-o cu vreo luna inainte, tot ceva exotic :))
@sorinn nu te cobori :) tine-te tare si aia e, sa fie bine. dar chiar asa, frate??? ninja4
Love.Drive.Eat.Prey

Offline Sorinn

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 129
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: O3FL 1.8 TSI 4x4 DSG6
Re: NEW Octavia 3 FL 1.8 TSI, 4x4 DSG6
« Răspuns #139 : Mai 21, 2018, 05:47:01 p.m. »
@bogdanpiatra  ... cica de 1800 cm3 au reusit sa adune ceva cilindri sa iasa la socoteala  :D  ... cica T si S au gasit ... mai au putin si e gata si I-ul. Problema e de la 4x4 ... ca nu le da 16 deloc ... cica le tot iese 11 .. 13 ... abia cand ajung la 16 cica e bine  :D  Fac si eu haz de necaz ... aia e!!! Mi-am dorit foarte mult configuratia asta .... asa ca mai strang din ....."beep-beep" si mai astept.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: NEW Octavia 3 FL 1.8 TSI, 4x4 DSG6
« Răspuns #138 : Mai 21, 2018, 05:32:09 p.m. »
Se cauta vreo 3 cilindri si 4 pistoane. Ca un cilindru l-au gasit.
Glumesc, bineinteles.

Offline Sorinn

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 129
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: O3FL 1.8 TSI 4x4 DSG6
Re: NEW Octavia 3 FL 1.8 TSI, 4x4 DSG6
« Răspuns #137 : Mai 21, 2018, 05:28:24 p.m. »
@vizitator .... expresia "optiuni exotice" ... nu-mi apartine ... asa s-au "esprimat" cei de la dealer. Cred ca @bogdanpiatra are dreptate ... la motor s-or fi referit .... naiba stie !! E drept ca am comandat masina/platit avansul fix pe 13 februarie (si era si marti ... :D  ) exact in ziua cand 1.8 tsi a fost scos din configurator. Desi am citit pe un alt forum despre cel putin inca cineva care a comandat (si i s-a acceptat comanda de catre porsche romania respectiv de catre fabrica) Scout 1.8 tsi dsg .... pe 19 februarie. Ce am comandat eu este fix si la fel cu ale lui @mad.hatter si @aureliandan .... ba chiar am mai putine optiuni ( de ex. nu am pus DMS, ILA, ACC). Cu ceva postari in urma am si povestit ... mi s-a dat termen initial saptamana 20 (am si captura de ecran cu chestia asta ... unde se vede clar 20/18 la livrare). Am mai pus peste vreo 3-4 zile ... inca 3 optiuni (de fapt doua ... ca la a treia am fost obligat de una din cele doua optiuni). OK ... termenul a ramas acelasi. Apoi acum vreo 3-max. 4 saptamani (nu mai stiu chiar "la virgula") mi s-a comunicat ca termenul a devenit saptamana 26. Ma rog .... restul povestii e cu vreo cateva posturi "in spate" .... Vad ce se rezolva saptamana asta ....

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: NEW Octavia 3 FL 1.8 TSI, 4x4 DSG6
« Răspuns #136 : Mai 21, 2018, 04:49:42 p.m. »
cred ca motorul.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30