Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Octavia Green E Line  (Citit de 3452 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Cheeta

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Feb 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 663
  • Karma: +0/-1
  • Auto: Ex: 1,9 TDI ALH 90CP 2006
Re: Octavia Green E Line
« Răspuns #7 : Ianuarie 15, 2012, 03:12:36 a.m. »
Da, Andrei, ai dreptate. Acel "altceva" e motorul hibrid, diesel/benzina + electric. In oras, 100% electric, in afara, "hibrid" sau "full power" - 3 masini intr-una. Sper ca si Skoda sa dezvolte asa ceva, exista deja un suedez avansat la diesel hibrid.
Evident ca putem discuta si de hidrogen, daca ai mai multe detalii poti sa le dai aici sa comentam.
Multam @radioman pentru vestile bune! Era si timpul, mai ales ca si Dacia pregateste ceva pe baza de curent electric.... asa se pare.
Ex: Skoda Octavia Tour 1,9 TDI ALH 66KW/90CP MY 2006

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1888
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Seat Leon ST - 2.0TDI-150CP
Re: Octavia Green E Line
« Răspuns #6 : Ianuarie 14, 2012, 09:25:23 a.m. »
Eu zic ca totusi ar trebui axata problema mai mult pe hidrogen. Chiar acum am citit undeva un editorial destul de amplu despre un fapt pe care eu spun de mult timp. Ce se intampla cu o masina electrica la o temperatura iarna, la -18 Gr. C si cum pe langa faptul ca acumulatoarele la acele temperaturi sunt la 50% din capacitatea lor chiar daca sunt incarcate, cum vor mai asigura si incalzirea masinii. In acele conditii aceste masini electrice sunt totalmente neviabile. Nu degeaba daca ne uitam la o prezentare al unei masini electrice intotdeauna are loc intr-un loc frumos si cald cu mult soare. Eu zic ca masinile electrice sunt bune de mers la Mall, la cumparaturi, la job....dar total neviabile pentru mers extraurban! Trebuie neaparat altceva...altfel ne raman trenurile....




Seat Leon ST - 2.0TDI-150CP, FR MY2016
EX:Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI - Business, MY2011

Offline mnp

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2010
  • Locaţia: sibiu
  • Mesaje postate: 623
  • Karma: +0/-0
  • Octavia fabricata Vineri 13
  • Auto: OII FL 1.6 TDI
Re: Octavia Green E Line
« Răspuns #5 : Ianuarie 14, 2012, 08:55:34 a.m. »
sa nu uitam ca primele motoare electrice au aparut acum mai bine de 100 de ani si la acea vreme aveau aproximativ 65 km autonomie (se intampla in State).la vremea aceea au pierdut batalia cu petrolistii !
intre timp siti cu totii ca au mai fost ceva "razboaie " cu petrolistii , diverse tehnologii nereusind sa se impuna.
Acum insa se pare ca petrolistii sunt pe ultima 100 , chiar daca asta va insemna 1-2 decenii !
exista un risc f mare world wide in momentul in care aceste tehnologii alternative vor inlocui "petrolul",si anume extrem de multe industrii , suplieri ,....vor disparea ! nu pot da o cifra dar o muuuultime de oameni nu vor mai avea locuri de munca ....si asta nu va fi bine.
 
in rest numai de bine pt masinile electrice, imi doresc si eu una  ;)
 
felicitari pt. post si din partea mea @radioman.
 

Offline mircea.dave

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 514
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Combi 1.6TDI CR
Re: Octavia Green E Line
« Răspuns #4 : Ianuarie 14, 2012, 12:50:08 a.m. »
asa e, si pana la urma se va rupe, totul e o chestiune de timp.
Revenind la model, desi inca n-am prea "sapat" un pic dupe el sa ma documentez, ma tot uit, oare au bagat ceva celule fotovoltaice in plafon ? Prea e negru asa, parca ar da spre o forma de recuperare a energiei .. hmm .. interesant .
Cred ca intr-o masina mica e greu sa bagi asa baterii grele si deaia au ales modelul asta, plus ca Octavia are in spate numele, plin cu lauri.
Daca isi ia cineva in Romania, ma deplasez pana la el numa sa o studiez, desi mi-e greu sa cred lucru asta, mai degraba o s-o "pipai" printr-o reprezentanta Skoda.

Oricum, ultima batalie, apropo de "pisica", inca e departe. As vrea sa apuc vremurile alea, cand petrolistii fac reduceri peste reduceri la motorine si benzine .... hmmm... lasa-ma sa vizez cu ochii deschisi  ...
« Ultima Modificare: Ianuarie 14, 2012, 12:52:35 a.m. de mircea.dave »
Opel Vectra Hatchback 1.6 TD, 82CP, MY 1994, intercooler, motor ISUZU (retired)
Opel Corsa 1.3 TDCI, 85CP, MY 2006, intercooler (retired)

Offline radioman

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 970
  • Karma: +0/-0
  • Unii se nasc ca un 'original' si mor ca o "copie"
    • Radio Romania Constanta
  • Auto: Octavia 3 /2.0 TDI/150 CP
Re: Octavia Green E Line
« Răspuns #3 : Ianuarie 14, 2012, 12:35:23 a.m. »
Multumesc, ideea este ca pisica trebuie rupta de undeva, trebuie sa existe un inceput si cred ca atunci va exista si evolutie ...
Alte foto :
Skoda Octavia 3 Style /2.0 TDI /2017; Seat Ateca Excellence/ 1,5 TSI/ 2018

Offline mircea.dave

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 514
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Combi 1.6TDI CR
Re: Octavia Green E Line
« Răspuns #2 : Ianuarie 14, 2012, 12:07:28 a.m. »
da, citit despre ea la FFA in anu trecut, desi nu cred ca atunci a fost lansata, ci la Paris. Interesant si "de viitor", dar va trebui sa treaca multi ani pe plaiurile noastre mioritice pana sa vedem masini de genu asta (nr. electrice) pe sosele. Pana una alta sa ne multumim cu EURO5 - EURO6. Chiar vroiam sa-mi impart o mica idee cu voi, in legatura cu pretul carburantilor, in continua crestere. Nu va ganditi ca "apropierea" de motorizarile electrice, ar putea fi un motiv in plus pt baietii destepti care fac afaceri cu petrolul sa mai faca un ban "cinstit" ? Eh ?! Sigur, repet, nu asta e motivul principal, e clar, statu roman e campion la accizat, o stim cu totii, o simtim cu totii, doar vroiam sa va fac o mica "legatura". Asta vis-a-vis de motoarele electice, evident.
Cat priveste modelul, cred ca n-ar avea niciun rost sa vorbim despre caroserie, nu ?!
Motorul, destul de vanjos, ce sa zic, desi, daca ne uitam in "alte curti", cred ca se putea putin mai mult, mai ales la autonomie. Masina, nu cred ca e gandita inca pentru calatorii in vacanteprin te miri in ce tari, fie ele si Europene, dat fiind faptul ca inca nu e dezvoltata infrastructura necesara pt "plin" - reincarcare  Daca ar fi s-o cumpar maine, o sa-l rog pe socru sa-si monteze "trifazic cu un prelungitor mai lung", ca nu se stie ce aglomerat e drumul pana acasa si s-arputea sa-l sun de prin apropiere.
Oricum, "venind" din domeniul automotive, ca si profesie, stiu directia constuctorilor - electrice, desi daca stau sa ma gandesc bine, totul e o gluma proasta daca la producerea energiei electrice nu sta la baza o tehnologie similara - neconventionala (eoliana, solara, valuri, etc...)
Felicitari oricum pentru post, @radioman.
 ;)
« Ultima Modificare: Ianuarie 14, 2012, 12:34:09 a.m. de mircea.dave »
Opel Vectra Hatchback 1.6 TD, 82CP, MY 1994, intercooler, motor ISUZU (retired)
Opel Corsa 1.3 TDCI, 85CP, MY 2006, intercooler (retired)

Offline radioman

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 970
  • Karma: +0/-0
  • Unii se nasc ca un 'original' si mor ca o "copie"
    • Radio Romania Constanta
  • Auto: Octavia 3 /2.0 TDI/150 CP
Octavia Green E Line
« Răspuns #1 : Ianuarie 13, 2012, 11:39:02 p.m. »
Viitorul este aproape ? :D

http://new.skoda-auto.com/en/about/info/news/News/Pages/2012_07_testing-Octavia-E-Line.aspx


Octavia Green E Line technical features at a glance:
  • Rated power output: 60 kW
  • Maximum power: 85 kW over 60 seconds
  • Torque: 270 Nm
  • Maximum speed: 135 kph
  • Acceleration 0-100 kph: 12 secs.
  • Range: 150 km
  • Battery: lithium-ion battery
  • Battery weight: approx. 315 kg
  • Battery capacity: 26,5 kWh
  • Charging time:
    8 hours at 230 V (single-phase AC)
    2 hours at 400 V (three-phase AC)
« Ultima Modificare: Ianuarie 13, 2012, 11:40:51 p.m. de radioman »
Skoda Octavia 3 Style /2.0 TDI /2017; Seat Ateca Excellence/ 1,5 TSI/ 2018

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30