Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Trei dealeri - trei atitudini  (Citit de 8164 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Tom

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 511
  • Karma: +7/-0
  • ÎMI PLACE MAI MULT SA CONDUC DECÂT SA BEAU
  • Auto: TOUR 101CP AXR 2007
Re: Trei dealeri - trei atitudini
« Răspuns #18 : Martie 26, 2011, 07:45:03 p.m. »
 Ia incerca si aici un mail- dar scrie in ceha, germana  sau engleza. Eu prima data am scris in romana dar m-au atentionat ca pe viitor nu-mi vor mai raspunde daca mai scriu in romana deoarece nu au translatori romani.

"Ondrej.Tomsu@skoda-auto.cz"


Sunt foarte prompti, in citeva ore iti raspund,asta daca scri de luni pina vineri. In w-e nu am incercat.
« Ultima Modificare: Martie 26, 2011, 07:47:11 p.m. de Tom »
Combinatia suprema: O MINA DE FIER ACTIONATA DE UN CAP DE LEMN

Offline corin

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: MS
  • Mesaje postate: 438
  • Karma: +3/-1
  • Per aspera ad astra
  • Auto: TOUR 1.6 BFQ AT
Re: Trei dealeri - trei atitudini
« Răspuns #17 : Martie 26, 2011, 02:52:23 p.m. »
Referitor la subiectul acestui topic, m-as increde cel mai mult in indicatiile producatorului, indiferent de reprezentanta la care as apela si nu mi-as asuma riscuri inutile.
Marius, producatorul in planul de service la mine nu scrie niciunde de schimbarea curelei la 90k sau 4 ani, iar uleiul din cutia asta automata nici atat. Se verifica cureaua de distributie la 90k si se schimba la 150k.
De unde au scos procarii alte date, asta is curios sa aflu. Texte de genul ca experienta, ca praful ca asa-i bine că zic ei - la mine nu ţin. :D
"Unde nu cad ploile, nu pot ca sa creasca flori/ Unde nu sunt oameni buni, nu exista sarbatori!" Poem - The Motans feat. Irina Rimes

Offline mnp

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2010
  • Locaţia: sibiu
  • Mesaje postate: 623
  • Karma: +0/-0
  • Octavia fabricata Vineri 13
  • Auto: OII FL 1.6 TDI
Re: Trei dealeri - trei atitudini
« Răspuns #16 : Martie 26, 2011, 08:06:58 a.m. »
Cred (si sper ) ca lucrurile se schimba si evolueaza iar oamenii devin din ce in ce mai exigenti (pe banii lor ) in ceea ce priveste serviciile oferite .In cazul de fata service auto .Ajunge cate magarii am inghitit de la toti neavenitii .Domnilor proprietari de business a inceput trierea . si daca nu va imbumatatiti serviciile incet dar sigur va indreptati pre faliment. :D
Ce putin in lumea pasionatilor de Skoda vad ca roata se invarte! :040:

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 962
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Trei dealeri - trei atitudini
« Răspuns #15 : Martie 26, 2011, 12:20:47 a.m. »
corin, du-te la Sibiu si te linistesc baietii aia. Mie, cu rulment defect in cutia de viteza mi-au spus "du-te acasa linistit, n-are nimic masina, e un zgomot normal". Probabil asteptau sa-mi expire garantia.

Sorry de offtopic dar nu m-am putut abtine.

Referitor la subiectul acestui topic, m-as increde cel mai mult in indicatiile producatorului, indiferent de reprezentanta la care as apela si nu mi-as asuma riscuri inutile.
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline corin

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: MS
  • Mesaje postate: 438
  • Karma: +3/-1
  • Per aspera ad astra
  • Auto: TOUR 1.6 BFQ AT
Re: Trei dealeri - trei atitudini
« Răspuns #14 : Martie 25, 2011, 04:10:56 p.m. »
Landser, la fel de bine poti pune si intrebarea, de ce sa-l schimb(daca nu trebuie neapărat)? Asa cum pot observa, masina schimba vitezele ca si pana acum, iar zgomot la curea sau pompa de apa nu aud inca, masina merge ca in prima zi. Vreau sa vad cat e dealerul de corect cu mine(cu riscul pe care mi-l asum) si daca nu sunt povesti cu zâne ceea ce recomanda cei de la procar.Pe banii tăi îți fac si eu o mie de recomandări, asta nu inseamna automat ca îți port grija, doar ca ma intereseaza cum sa castig mai des de la tine. Deocamdata mitul cu 60k si 4 ani nu se verifica in cazul modelului meu. Din punctul asta de vedere, cei de la ms mi se par mai corecti decat cei din banat.  ;)
"Unde nu cad ploile, nu pot ca sa creasca flori/ Unde nu sunt oameni buni, nu exista sarbatori!" Poem - The Motans feat. Irina Rimes

Offline kamikazze

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iun 2009
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 343
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 - 1.6 TDI
Re: Trei dealeri - trei atitudini
« Răspuns #13 : Martie 24, 2011, 12:21:10 p.m. »
Cred ca ai in cartea masinii niste informatii din astea. Problema e daca le schimbi prea tarziu, nu prea devreme. Deci nu vad de ce nu te-ai increde in recomandarea celor de la ProCar.
Skoda Octavia 2 FL - 1.6 TDI CR, Business++

Offline landser

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 271
  • Karma: +0/-0
  • Skoda Superb 1,9TDI AWX 131 CP BJ2007
Re: Trei dealeri - trei atitudini
« Răspuns #12 : Martie 24, 2011, 12:02:35 p.m. »
Uleiul la cutia de viteze automata se schimba la 60000km impreuna cu filtrul de pe ea , valabil si pt haldex.Aia e vrajala ca se schimba la 180000.Deja ai cam multi km cu ea si in curand o sa inceapa sa nu mai schimbe vitezele bine.Si la urma urmei care e problema daca l schimbi????
Skoda Superb 1,9TDI AWX 131CP BJ2007/Skoda Octavia 1,9TDI AXR 101CP BJ2008

Offline corin

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: MS
  • Mesaje postate: 438
  • Karma: +3/-1
  • Per aspera ad astra
  • Auto: TOUR 1.6 BFQ AT
Re: Trei dealeri - trei atitudini
« Răspuns #11 : Martie 24, 2011, 11:54:28 a.m. »
Chiar mi-ar place sa vad recomandarea oficiala a producatorului...daca nu va supărați. Concret pe modelul meu, daca se poate.
"Unde nu cad ploile, nu pot ca sa creasca flori/ Unde nu sunt oameni buni, nu exista sarbatori!" Poem - The Motans feat. Irina Rimes

Offline Procar - Centrul Skoda TM

  • Doar inscris
  • Joined: Sep 2010
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 4
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Superb 3.6 V6
Re: Trei dealeri - trei atitudini
« Răspuns #10 : Martie 24, 2011, 10:13:36 a.m. »
Bun gasit,
 
Ne permitem sa intervenim in aceasta dezbatere, cu cateva precizari, in ceea ce ne priveste. Recomandarea am argumentat-o astfel (citam integral de pe guestbook-ul Procar Timisoara):
 
"Raspunsul nostru se bazeaza pe normativele impuse de producator, precum si pe experienta noastra de peste un deceniu ca service autorizat Skoda Auto. Desigur, decizia va apartine. Iar daca doriti, va putem oferi spre consultare documentatia oficiala furnizata de producator".
 
Prin urmare, din experienta de service pe care o avem, recomandam aceste intervale pentru a evita orice surpriza neplacuta (si mult mai costisitoare). Oricum, pentru o informare corecta, din sursa oficiala, oferim spre consultare recomandarea fabricantului.
 
Acestea fiind spuse, de aici incolo totul ramane doar o chestiune de optiune a clientului.
Procar - Centrul Skoda Timisoara
Calea Sagului 138B,

Offline picciu

  • Doar inscris
  • Joined: Iun 2010
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 5
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Octavia Tour
Re: Trei dealeri - trei atitudini
« Răspuns #9 : Martie 16, 2011, 09:29:46 a.m. »
Incearca sa intrebi si la Porsche Timisoara care mai nou e si service Skoda. Poate te lamuresc ei

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Trei dealeri - trei atitudini
« Răspuns #8 : Martie 16, 2011, 08:55:12 a.m. »
Sunt sigur ca fiecare firma iti poate prezenta suficiente argumente pentru recomandarea facuta.

Argumente poate, dar nu si dupa recomandarile din cartea service sau de la fabrica / importator.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline mnp

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2010
  • Locaţia: sibiu
  • Mesaje postate: 623
  • Karma: +0/-0
  • Octavia fabricata Vineri 13
  • Auto: OII FL 1.6 TDI
Re: Trei dealeri - trei atitudini
« Răspuns #7 : Martie 15, 2011, 10:01:18 p.m. »
Daca tot-i forum sa-mi dau si eu cu parerea ...fara sa ma impuscati  :046:
 
Vorbesc din experienta deoarece pana acum am avut doua masini de noi : o Solenza Scala si un Clio Symbol.
 
La ambele am avut / primit un caiet (carnet ) service in care era mentionat punctual in functie de Km (sau intervale de timp ) ce si cum se schimba .Decizia imi apartinea daca respect 100% recomandarile sau nu.
 
Acum presupun ca nu esti in posesia acestui caiet service si de aceea ai intrebat ce si cum se schimba...
 
Cele trei firme  ti-au facut fiecare cate o recomandare , dupa cum a crezut fiecare reprezentant de cuviinta.
 
Eu zic ca decizia iti apartine ce solutie ti se potriveste in functie de KM parcursi, buget, ...etc.
 
Sunt sigur ca fiecare firma iti poate prezenta suficiente argumente pentru recomandarea facuta.
 
 

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Trei dealeri - trei atitudini
« Răspuns #6 : Martie 15, 2011, 08:22:29 p.m. »
Cu uleiul nu-i graba f mare, dar cu cureaua...risti deja ;)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline corin

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: MS
  • Mesaje postate: 438
  • Karma: +3/-1
  • Per aspera ad astra
  • Auto: TOUR 1.6 BFQ AT
Re: Trei dealeri - trei atitudini
« Răspuns #5 : Martie 15, 2011, 07:14:39 p.m. »
Deja cureaua mea împlinește 6 anișori in septembrie...pana acum ungurii din MS au dreptate. Cat despre uleiul din cutie o sa-l schimb la 200k. Si aci e 1-0 pt ingricop :P
"Unde nu cad ploile, nu pot ca sa creasca flori/ Unde nu sunt oameni buni, nu exista sarbatori!" Poem - The Motans feat. Irina Rimes

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Trei dealeri - trei atitudini
« Răspuns #4 : Martie 15, 2011, 06:24:57 p.m. »
Indiferent de "variante", cea buna ti-a fost deja sugerata...mai poti prelungi viata curelei distributie pana la maxim 5 ani sau 120.000km, daca primesti Extended Service la o reprezentanta Skoda...ce ar confirma faptul ca se garanteaza actuala curea.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30