Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Procar Timisoara  (Citit de 29869 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline oana

  • Doar inscris
  • Joined: Aug 2009
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 4
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Fabia 1.4 16v 101CP
Re: Procar Timisoara
« Răspuns #33 : Iulie 23, 2010, 11:27:16 a.m. »
Broasca nu era blocata. Nu era ceva prins bine si cheia nu ajungea pana unde era nevoie. A vrut domnul sa imi explice dar i-am zis ca nu ma pricep si ca dc acuma merge pt mine e destul sa stiu atata.

Petru dulamaa9 : M-am gandit si eu si sa apelez la un hot. Marti eram disperata. Doar ca eu nu cunosc pe nimeni "in domeniu" si pana la urma s-a putut rezolva legal.  :D In ceea ce priveste parerea ta despre Timisoara consider ca nu e nevoie sa ti-o schimbi. Orasul nu are nici o vina pentru ghinionul meu, iar uscaturi chiar gasesti peste tot. :)  In plus eu nu am avut probleme cu toti de la Procar Timisoara.  Poate alte probleme se rezolva repede si eficient. Am vazut ca sunt impartiti pe sectii si sunt cam independenti unii de altii. Si am citit si posturile unor oameni multumiti.  ;)

Offline dulamaa9

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 595
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda O2 1.9TDI 2007
Re: Procar Timisoara
« Răspuns #32 : Iulie 22, 2010, 05:44:05 p.m. »
ma bucur ca ai rezolvat problema oana. si eu eram curios daca se poate rezolva problema fara sa spargi geamul. ma gandeam sa scriu sa vb cu vreun hot ca astia sigur stiu sa desfaca :). glumesc.
ps:nu ma asteptam la asa ceva la cei din timisoara. aveam alta parere despre cei din timisoara. eu ma gandesc serios sa ma mut in timisoara de vreun an. aveam o parere asa buna despre oras pana anul trecut. se pare ca peste tot sunt uscaturi. scuze de paranteza.
Life is a lesson. Live and learn.

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1369
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Re: Procar Timisoara
« Răspuns #31 : Iulie 22, 2010, 03:45:08 p.m. »
Inteleg ca era broasca blocata cumva. Bine ca s-a rezolvat fara daune suplimentare.
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline oana

  • Doar inscris
  • Joined: Aug 2009
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 4
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Fabia 1.4 16v 101CP
Re: Procar Timisoara
« Răspuns #30 : Iulie 22, 2010, 02:33:06 p.m. »
Am rezolvat problema cu incuietorile. Am vorbit din nou marti la Procar si din nou nimeni nu m-a bagat in seama acolo. Au zis din nou ca nu e vina lor, ca masina e veche si la masinile mai vechi mai se strica una alta, ca nu au ce face fara sa vada masina, ca sa aduc masina la ei sa o deschida, dar cum nu e vina lor ca mie nu mai imi merge incuietoare va trebui sa le platesc "serviciul" pe care mi-l fac. Sa aduc masina si ei se uita. Masina in care eu nu puteam sa intru pentru ca nu aveam cum sa o deschid. Dupa ce am disperat destul si am intrebat in stanga si in dreapta mi-a recomandat un prieten sa incerc la Service Blue pt ca el e foarte multumit de cum lucreaza cei de acolo si poate ma pot ajuta. Am fost la ei si mi-au spus sa il astept pe domnul Casian sa vorbesc cu el. I-am explicat care e problema mea si mi-a zis sa mergem sa vedem ce putem face. El nu a avut nevoie sa ii aduc masina ca sa se uite la ea, si-a facut timp sa vina el sa o vada. S-a chinuit ceva dar in final a deschis masina. Fara sa sparga sau sa strice ceva la ea. Am scos bateria si pana am mers sa cumpar alta el a desfacut usa si  mi-a reparat incuietoare. Nu stiu exact ce i-a facut, a vrut sa imi explice dar i-am spus ca e cam degeaba pt ca nu ma pricep.  Mi-a aratat ca acum masinutza mea se poate deschide frumos cu cheia chiar daca nu are curent. Am pus si bateria si am din nou roti. Domnul mi-a recomandat insa sa duc masina sa o vada si un electrician pt ca se pare ca am niste fire care nu mai fac contact bine si din cauza asta nu mai imi piuie masina dc am farurile aprinse. Iar el e tinichigiu si nu se pricepe la partea asta.

La Procar nu mai merg.   :047: Nu sunt genul certaret. Nu imi place sa dau cu pumnul in masa ca sa obtin ceva. Si oricum mi se pare ca m-as duce degeaba pt ca nu am cu cine vorbi acolo. Mai ales acum ca mi-a mai umblat cineva la usa dupa ei.  Ma vor trimite la plimbare probabil mai repede decat pana acuma.  :)) Oricum atitudinea cu care m-a luat domnul de acolo si disponibilitatea lor ma fac sa sper ca nu voi mai ajunge vreodata sa le calc pragul. Lucrarea pe care mi-au facut e intr-adevar ok ... nu se mai vad urmele accidentului ... tabla e dreapta si vopsita ok. Dar azi duc masina in service (tot la Service Blue) sa vad care mai sunt consecintele acestei lucrari (sau poate inca mai sunt consecinte ale accidentului) si sa incerc sa imi aduc masina la starea de dinainte de accident.

Va multumesc mult pt sfaturi si imi cer scuze dc problema mea a fost putin in afara acestui topic.  Si tot offtopic daca aveti probleme si din un motiv sau altul nu puteti intra in masina va recomand http://www.serviceblue.ro/ . Intrebati de domnul Casian.  ;)

Offline kamikazze

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iun 2009
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 343
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 - 1.6 TDI
Re: Procar Timisoara
« Răspuns #29 : Iulie 20, 2010, 10:34:20 a.m. »
Poate s-a desincronizat cheia. Vezi ca scrie si asa ceva prin manual... Descui normal, nu de la telecomanda si apesi repede un buton al cheii dupa. Daca nu ai baterie cred ca e normal sa nu se deschida toate usile.

Acum am vazut ca ai precizat ca nu se deschide portiera soferului cu cheia... Seamana a "cheie uitata in masina". Din cate stiu eu geamul spart e solutia in cazul asta. Sa poti deschide capota si sa alimentezi bateria. Ar trebui sa iti trimita ei pe cineva sa iti rezolve ca din cauza lor ai ajuns aici. Te asteapta scandal cu ei... Altfel nu cred ca rezolvi ceva.
« Ultima Modificare: Iulie 20, 2010, 10:44:33 a.m. de kamikazze »
Skoda Octavia 2 FL - 1.6 TDI CR, Business++

Offline andreitm

  • Junior
  • *
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Timi?oara
  • Mesaje postate: 24
  • Karma: +0/-0
Re: Procar Timisoara
« Răspuns #28 : Iulie 19, 2010, 11:15:07 p.m. »
Oana, ultima problema care am avut-o cu procar a fost aceasta:


http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=3881.0


Nu stiu inca daca s-a rezolvat,  am sa te/va anunt saptamana aceasta.


Oricum, ce vroiam sa zic ca e in acest caz singura persoana cu care am putut discuta rezonabil + si-a exprimat intentia de  ma ajuta a fost domnul Lucian Pacuraru. Ii gasesti datele de contact pe site.

Skoda Fabia 2, 1.2 HTP(60CP)

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1369
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Re: Procar Timisoara
« Răspuns #27 : Iulie 19, 2010, 12:57:24 p.m. »
Daca butoanele verticale au ramas jos, inseamna ca este blocat mecanismul de siguranta (care nu permite deschide usilor din exterior).
Nu stiu daca merge asa, dar poti incerca asta: "Pentru dezactivare, se rasuceste cheia in sensul incuierii de 2 ori in decurs de 2 secunde".
Daca descui masina, poti sa inlocuiesti bateria !
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1369
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Re: Procar Timisoara
« Răspuns #26 : Iulie 19, 2010, 12:16:56 p.m. »
In Manualul de Utilizare parca era descrisa o procedura de descuiere a usilor cu cheia. Pentru ca in cazul tau, cheia ramane singura cale de deschidere...
« Ultima Modificare: Iulie 19, 2010, 12:30:51 p.m. de drapar »
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline oana

  • Doar inscris
  • Joined: Aug 2009
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 4
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Fabia 1.4 16v 101CP
Re: Procar Timisoara
« Răspuns #25 : Iulie 19, 2010, 11:30:10 a.m. »
Da nu merge sa descui nici o usa. Am incuietoare pentru deschis cu cheia doar pe partea stanga (usa soferului), pe partea dreapta sau portbagaj nu am. Iar din telecomanda evident nu merge pentru ca masina nu are curent. Nu cred ca se poate merge pe intelegere reciproca din momentul ce domnul consilier ma ia peste picior si se rasteste la mine. Pe actul pe care l-am primit cand am luat masina scrie ceva de garantie pe manopera. Nu as putea folosi asta pentru a-i face ca macar sa se uite la ce e acolo ? Doar ei au fost singurii care au umblat la usa. 

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1369
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Re: Procar Timisoara
« Răspuns #24 : Iulie 19, 2010, 11:11:54 a.m. »
Nu merge sa descui nici o usa ?

Din pacate, dupa ce ai semnat pentru primirea masinii, pentru remedierea celorlalte probleme e chestie de intelegere reciproca.
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline oana

  • Doar inscris
  • Joined: Aug 2009
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 4
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Fabia 1.4 16v 101CP
Re: Procar Timisoara
« Răspuns #23 : Iulie 19, 2010, 11:08:27 a.m. »
Am avut o experienta foarte nasoala cu Procar Timisoara. Am avut un accident de masina. Un domn m-a lovit din lateral stanga (nu mi-a acordat prioritate pt ca nu ma vazuse) si mi-a indoit ambele usi de pe parte stanga. Am dus masina la Procar la tinichigerie pentru reparatii. S-au miscat destul de bine. In 3 zile a fost gata masina: inlocuit si vopsit usi, indreptat si vopsit aripa, praguri si bandouri. Arata bine. Am semnat, am luat masina si au inceput problemele. Am observat ca nu mi se inchide clapeta de la busonul de benzina. Cred ca, din cauza ca masina a fost lovita in partea de jos, a fost atins ceva fir al butonului de deschidere a clapetei care e in partea stanga jos. Apoi am vazut ca masina nu mai piuie atunci cand uit farurile aprinse. Am uitat pe week-end pozitiile aprinse la masina, am plecat din localitate si mi-a murit bateria. Evident ca nu neavand baterie nu mai pot deschide masina din telecomanda (masina are inchidere centralizata), dar nu o mai pot descuia nici cu cheia.  Foloseam deschiderea pe cheie in iarna cand inghetau incuietorile. Am sunat la Skoda si dupa ce m-au trimis de la unul la altul am ajuns la consilierul service de la tinichigerie care s-a ocupat de masina. Evident ca a zis ca nu e vina lor si ca nu au ce face si ca daca vreau sa se uite la masina sa duc masina acolo. Dar ca nu sunt ei responsabili pentru faptul ca mie nu imi mai merge incuietoare. Eu zic ca atunci cand au luat ce era pe usa veche si au pus pe usa noua probabil au montat ceva incorect si din cauza asta nu se poate deschide usa. Pentru ca inainte de accident mergea. Problema e ca cei de la Skoda nu imi ofera nici o solutie, ba' dimpotriva domnul cu pricina s-a rastit la mine si m-a luat peste picior. As vrea sa va intreb ce solutii am in aceasta situatie? In primul rand cum imi descui masina (nu am incuietoare pe partea dreapta sau la portbagaj si nici nu mi se pare o solutie sa imi descui geamul) ? Daca reusesc in final cumva sa imi descui masina si o duc la ei am vreo sansa sa ii fac sa imi monteze din nou incuietoarea sau indiferent ce e pe usa aia cum trebuie pentru ca masina mea sa functioneze ca inainte de accident? Se tine cont de garantia pe manopera sau va trebui sa platesc pentru ce au stricat ? Daca a-ti avut experiente similare va rog sa imi dati un sfat.

Offline gavrilescubogdan

  • Doar inscris
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.9 tdi
Re: Procar Timisoara
« Răspuns #22 : Aprilie 26, 2010, 10:46:30 p.m. »
procar rulez
« Ultima Modificare: Aprilie 26, 2010, 10:51:41 p.m. de gavrilescubogdan »

Offline pmhoria

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Timisoara (Timis)
  • Mesaje postate: 232
  • Karma: +0/-0
Re: Procar Timisoara
« Răspuns #21 : Decembrie 04, 2009, 11:12:12 a.m. »
Desi nu mai am Skoda, reviziile la Golf tot la ei mi le fac. Fac parte din grupul Porsche deci nu se pierde garantia. Prima revizie am facut-o la ei si m-a costat 390 roni. In suma asta au intrat manopera, 5 L de ulei Castrol (1/2l in portbagaj) si 1L antigel (un pic pt completare, restul in portbagaj). Per ansamblu sunt multumit. Masina a stat in jur de 45 minute cu programare facuta cu o zi inainte.
Dpmdv e cel mai onorabil asa.
Filtrele de polen si de aer le-am schimbat singur ca nu dureaza mai mult de 10 minute in fata blocului. :) (si de acum incolo tot asa voi face)

G5 1.6 MPI 102 Bhp
Ex.Skoda Fabia Charme 1.2 HTP 64 Caluti

Offline andreitm

  • Junior
  • *
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Timi?oara
  • Mesaje postate: 24
  • Karma: +0/-0
Re: Procar Timisoara
« Răspuns #20 : Septembrie 29, 2009, 09:05:42 p.m. »
Asi dori sa fac un mic update.
Am fost in ultima vreme pe la ei, si mi-am schimbat putin parerea despre service:

Am facut o "mica" zgarietura pe bara din fata in concediu, si am fost la vopsit. Am fost foarte multumit de: calitate, pret. A iesit foarte ok vopsit 1/2 bara fata+cam 5 cm din aripa, ca aveam 2 "intepaturi"). Singura chestie negativa ar fi faptul ca pe aripa daca dau cu mana se simt ceva "picaturi" de lac. Important e ca nu se vad.

Am mai avut alta problema cu ceva rulmenti din capat de la telescoape, pana la urma au rezolvat-o(detalii in sectiunea de la Noua Fabia). Chiar daca nu au vrut sa schimbe pe garantie, au oferit reducere la manopera, ceea ce tot e ceva.

In mare, in ultima vreme pot sa zic ca am fost aproximativ multumit de ei, in primul rand pentru ca si-au schimbat atitudinea(se poarta mai ok).

Skoda Fabia 2, 1.2 HTP(60CP)

Offline hataricus

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 66
  • Karma: +0/-0
Re: Procar Timisoara
« Răspuns #19 : Aprilie 25, 2009, 11:49:29 p.m. »
sincer eu inca  mai am casco - si repar tot acolo :)
Merg la Arad la service e un tip f bun - a lucrat inainte mecanic la Mercedes - si serios.


Skoda Octavia 2 - Elegance 2.0 TDi 140CP, Black, trapa :D, etc.
Cauta jante de 16" la pret rezonabil

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30