Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: TPM monitorizarea presiunii in pneuri  (Citit de 17491 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: TPM monitorizarea presiunii in pneuri
« Răspuns #37 : August 16, 2023, 03:02:19 p.m. »
iti spun cum este la masina mea (marca Honda Civic): trebuie sa recalibrez senzorii dupa fiecare modificare de presiune in anvelope, altfel raman cu martorii aprinsi in bord. Se opreste masina pe un plan perfect orizontat, se ridica frana de mana, se invarte cheia in pozitia 1 si, din meniul Setari autovehicul se alege optiunea recalibrare senzori TPMS. Deci este un fel de recunoastere a acestora din soft, dupa parerea mea.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline castelan

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2019
  • Locaţia: Vrancea
  • Mesaje postate: 3
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 3 Fl , 1,6 114, tdi
Re: TPM monitorizarea presiunii in pneuri
« Răspuns #36 : August 04, 2023, 09:45:21 p.m. »
salutare. intentionez sa fac al doilea set de jante-nvelope  , si stau la dubii daca merita sa pun senzori pe roti TPMS... odata pusi ,  trebuie activati-recunoscuti din soft ? sau sunt recunoscuti automat dupa 2-3 km de rulare? senzorii sunt de origine ,,5Q0907275B AUDI SEAT SKODA VW PORSCHE 433MHz NO"
« Ultima Modificare: August 05, 2023, 03:44:15 a.m. de M i c u t z u »

Offline Ciprian857

  • Doar inscris
  • Joined: Iul 2011
  • Locaţia: Cluj
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Superb 2.0 tdi 170
Re: TPM monitorizarea presiunii in pneuri
« Răspuns #35 : Aprilie 18, 2017, 09:09:59 p.m. »
Si eu am pe Roomster, si merge foarte bine :D . Problema este urmatoarea: bazanduse pe ABS, te atentioneaza ca ai o roata moale dar nu stii care :047: ,si in combinatie cu talon mic (pe 45,cum am eu), daca diferenta de presiune este sa zicem de 0.5 atm,pana nu pui manometrul nu stii care este #-o .

Aceleași probleme le-am avut și eu pana am văzut un sistem deștept prin bluetooth integrat cu telefonul mobil care arată in timp real presiunea și temperatura anvelopelor chiar și atunci când mașina staționează . L-am cumpărat de aici https://www.fobo-ro.com/


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: TPM monitorizarea presiunii in pneuri
« Răspuns #34 : Iunie 14, 2016, 05:51:25 p.m. »
Categoric DA
Asta a si facut baiatul respectiv, care i-a dat de cap pana la urma.
Dar restul la care am fost , pana  la acest baiat, habar nu aveau .... sau mai bine zis "habarnisti" cu un laptop, un vcds luat de pe olx si "aia este" - "anunt : "fac diagnoza grupul VAG si etc" ... in realitate astia fac un c.... .
Daca ii intrebi ce e ala VAG ... iti vor da un raspuns vag ...
Tembeli ...
Astora nu mai am ce sa le fac sau sa le zic, dar sincer la urmatorul care imimai cere bani pt asa ceva si nu face nimic concret decat sa se macaie si el pe laptop sa imi lase impresia ca el e deosebit in asa ceva ... ii platesc si lui, nici o problema ... dar ii iau cablul de la laptop ma sui in masina si plec - de fata cu el, sa ii vad mutra aia de "bou de balta" 
In fine, da se poate modifica, dar cauta pe cineva priceput si spune-i exact din capul locului ce vrei pt ca altfel nu ii platesti nimic. Exact asa sa ii spui .

Offline Avenger

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2013
  • Locaţia: Bistrita
  • Mesaje postate: 326
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O3 RS TSI
Re: TPM monitorizarea presiunii in pneuri
« Răspuns #33 : Iunie 14, 2016, 03:15:55 p.m. »
catre cunoscatori, o intrebare de incepator: banuiesc ca se putea schimba rotile de 15" in 16" etc, nu?

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: TPM monitorizarea presiunii in pneuri
« Răspuns #32 : Iunie 14, 2016, 10:07:25 a.m. »
salut
Rog moderatorii sa mute postarea unde cred de cuviinta
Incerc doar sa vin in ajutorul celor care intampina probleme cu aceasta functie TPMS, pt a nu pati ca mine .

   Aveam o eroare de cand am cumparat masina si anume becul de la TPMS nu se stingea sub nici o forma .
Am incercat in toate modurile posibile : apasat buton/tinut apasat, dat jos butonul si verificat, umfalt si verificat roti de ''n'' ori , demontat senzor abs si curatat ... frectie la picior de lemn .

   Am fost si pe la diversi ''maestri'' cu VCDS, car echipurile faceau dom'le diagnoza sa vada mai intai ce are, desi ei habar nu aveau sa foloseasca in adevaratul sens acest soft VCDS .
Faceau o diagnoza, imi spuneau initial ca am o eroare de EGR (desi eu le spuneam in prealabil ca stiu ca am eroare EGR si sa nu imi mai zica acest lucru), apoi indrugau verzi si uscate despre TPMS, ulterior imi spuneau ca nu ma costa nimic, decat diagnoza - cca 50 ron sau chiar mai mult .

Va dati seama, conecteaza cablul la masina, apasa ENTER si cer 50 ron - bataie de joc si prosteala pe fata, ei altceva nu stiau sa faca .
La fel de bine as fi putut si eu sa cumpar un VCDS si cablu cu max 150 ron si apoi sa ma dau rotund ca fac diagnoza si ... .
   Tin minte ca unul mi-a zis dupa ce s-a ''scremut'' el pe acolo pe la TPMS - ''cel mai bine ar fi sa va duceti la reprezentanta la SKODA, probabil este din modulul de ABS si trebuie resoftat calculatorul masinii ''
Asta totusi a fost dragut in exprimare , dar bineinteles tot a vrut si el 50 ron .
Mie chiar nu imi trecea prin cap sa ma duc la reprezentanta ... chiar nu stiam dom'le ...  :042:

Al 2lea a fost penibil de-a dreptul - desi lucreaza in service de renume din Craiova
La fel ca si primul s-a scremut si apoi : ''Nu imi dau seama acum, reveniti la mine peste 2-3 zile ca vreau sa ma mai uit la servici ca au implementat astia de la SKODA un soft nou ''
Bineinteles ca am revenit telefonic pt o noua intalnire, dar deh, ba nu avea timp, ba era plecat din localitate , ...
Oricum cu expresia aia cu ''implementarea'' a fost de-a dreptul fantasmagoric, dar nu i-am zis cuvantul asta, fiindca nu cred ca stia ce inseamna si probabil credea ca il injur ...  ;)


In fine
Pana la urma, chiar am gasit pe cineva care chiar a avut bun-simt si nu s-a hazardat in exprimari si chiar se pricepe la ce face .
Ghiciti ce ? - in softul masinii erau trecute roti pe ''15  :042: - probabil ca fostul proprietar avusese si roti pe ''15 - eu unul nu aveam de unde sa stiu acest lucru si cu atat mai mult sa ii indrum eu la ce anume sa se uite prin VCDS .

Oricum, am retinut 2 coduri pt activare/inactivare TPMS in caz ca va va face probleme si pt a nu sta cu becul acela aprins mereu in bord
Si anume :
- pt inactivare : 0017025
- pt activare :    0000641
Atasez si o poza unde anume trebuie sa intrati in VCDS
Mai multe nu stiu, pt ca nu ma pricep si nu vreau sa vorbesc inutil

Sper ca am fost de ajutor cat de cat

Numai bine

POATE PE VIITOR ESTI IN STARE SA CAUTI TOPICUL UNDE SA SCRII,NU SA DESCHIZI TOPICURI NOI AIUREA!!
« Ultima Modificare: Iunie 14, 2016, 06:07:43 p.m. de M i c u t z u »

Offline simidan

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2008
  • Mesaje postate: 235
  • Karma: +0/-0
  • Auto: roomster1.4tdi 2007, Mazda 3
Re: TPM monitorizarea presiunii in pneuri
« Răspuns #31 : Noiembrie 07, 2010, 03:30:54 p.m. »
Si eu am pe Roomster, si merge foarte bine :D . Problema este urmatoarea: bazanduse pe ABS, te atentioneaza ca ai o roata moale dar nu stii care :047: ,si in combinatie cu talon mic (pe 45,cum am eu), daca diferenta de presiune este sa zicem de 0.5 atm,pana nu pui manometrul nu stii care este #-o .
ROOMSTER,1,4tdi
Mazda 3 Takumi G120

Offline radioman

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 970
  • Karma: +0/-0
  • Unii se nasc ca un 'original' si mor ca o "copie"
    • Radio Romania Constanta
  • Auto: Octavia 3 /2.0 TDI/150 CP
Re: TPM monitorizarea presiunii in pneuri
« Răspuns #30 : Noiembrie 07, 2010, 09:15:49 a.m. »
Daca cineva chiar doreste sa isi monteze aftermarket postez un link ptr inspiratie : 
http://oooo-a3.blogspot.com/2006/04/tire-pressure-monitoring-system-tpms.html
Skoda Octavia 3 Style /2.0 TDI /2017; Seat Ateca Excellence/ 1,5 TSI/ 2018

Offline F L O R I N

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 3748
  • Karma: +6/-0
  • Octavia 2 , 2.0 TDI 140CP cu DSG
Re: TPM monitorizarea presiunii in pneuri
« Răspuns #29 : Noiembrie 07, 2010, 12:29:37 a.m. »
Da,asa este.Mai ales daca l pui after sa nu fie probleme de functionare. Pe lista mea de prioritati la masina se gaseste pe ultimul loc.  ;)

Offline aby129

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Dorohoi
  • Mesaje postate: 664
  • Karma: +3/-0
  • Love my car!
Re: TPM monitorizarea presiunii in pneuri
« Răspuns #28 : Noiembrie 06, 2010, 11:36:44 p.m. »
Florine, nu ma refer la bani, ci la utilitatea sistemului. Dupa parerea colegului murillo, eu as zice ca nu se merita deloc. Odata ce presiunea ajunge la 1,2 si nu primesti nici un avertisment de la senzor, pentru mine nu merita nici 2 bani.
O2 1.9 TDI(2009)

Offline F L O R I N

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 3748
  • Karma: +6/-0
  • Octavia 2 , 2.0 TDI 140CP cu DSG
Re: TPM monitorizarea presiunii in pneuri
« Răspuns #27 : Noiembrie 06, 2010, 11:30:50 p.m. »
Tinand cont ca numai butonul ala din bord este vreo 60 de lei,trageti singuri concluziile. :D

Offline aby129

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Dorohoi
  • Mesaje postate: 664
  • Karma: +3/-0
  • Love my car!
Re: TPM monitorizarea presiunii in pneuri
« Răspuns #26 : Noiembrie 06, 2010, 11:25:49 p.m. »
Sa inteleg ca nu se merita? Dati o parere, cei care aveti deja sistemul din fabrica.
O2 1.9 TDI(2009)

Offline safari hunter

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: CT
  • Mesaje postate: 122
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 2010 1.8 TSi
Re: TPM monitorizarea presiunii in pneuri
« Răspuns #25 : Noiembrie 06, 2010, 10:21:35 p.m. »
senzorul de ploaie (prietenii stiu de ce) - bravo Skoda!  >:)

OFF : senzorul meu de ploaie merge chiar bine, in conditii de intuneric da rateuri majore. Pentru asta s-a inventat cel de dupa volan si maneta in cauza si apoi daca ar merge "brici" ne-am atrofia simturile de observatie  :))

Offline murillo

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 600
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI
Re: TPM monitorizarea presiunii in pneuri
« Răspuns #24 : Noiembrie 06, 2010, 10:16:41 p.m. »
Crede-ma ca nu simti ca trage la o anvelopa pe spate si cu talon mic (45). Dar ideea era alta: sistemul e la fel de bine implementat ca si senzorul de ploaie (prietenii stiu de ce) - bravo Skoda!  >:)
Octavia 2 Combi 2.0 TDI BMM 140 HP DPF DSG Elegance

Offline safari hunter

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: CT
  • Mesaje postate: 122
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 2010 1.8 TSi
Re: TPM monitorizarea presiunii in pneuri
« Răspuns #23 : Noiembrie 06, 2010, 09:50:31 p.m. »
Fratilor, despre ce TPM-uri vorbiti aici? Iar utilitatea lui tinde spre 0, am avut la un moment dat presiune 1,2 intr-o roata si nu s-a trezit 
Cand am pana pot sa-mi dau seama si singur, ca sta masina intr-o rana  :D

Utilitate 0? Hmmm, nu prea as spune. Dupa achizitie, am verificat presiunea in pneuri cu manometrul digital corectand toate pneurilor cu valori intre 0,1 - 0,2 bar. Din nefericire nu am resetat valorile pneurilor si dupa cateva minute de rulaj s-a aprins indicatorul. Iar ca sa ajunga presiunea la 1,2 si sa nu simti ca masina incepe sa "traga" poate fi doar cazul  unei masini imprumutate.  :D

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30