Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Noutati Skoda  (Citit de 85940 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2315
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Noutati Skoda
« Răspuns #280 : Ianuarie 21, 2018, 09:11:33 p.m. »
Fiesta in schimb ofera doar 1l in 3 cilindri sau 1.5l in 3 cilindri pe varianta ST.

Polo GTI 2.0 TSI DSG 200CP 21.000E e pentru cei ce si-au dorit un Golf 4 GTI :)
La ST inca nu e ala de 1.5 in 3 cilindri, acusi. ;)


Da, interesant ca au pus 2.0 TSI pe noul Polo GTI...


Cine cumpara polo sau fiesta se orienteaza pentru ceva de mai mult pentru oras, sunt femei sau persoane linistite, eventual batrani, adulti fara copii.

Motoarele puternice se preteaza de la focus si golf. Nu vad un plus mare la VAG daca monteaza motoare mari pe masini mici. Ma rog, pentru excentrici e bine sa fii pregatit.
Nu ma incadrez deloc la primul paragraf dar sunt sanse sa ajung la o Fiesta in 1-2 ani. :)


Iar cu afirmatia din paragraful 2 nu sunt de acord. Motoarele puternice se preteaza foarte bine si pe masini mici (Polo / Fiesta care nu mai sunt atat de mici), pe cele din clasa urmatoare (Golf / Focus) trebuie sa fie si mai puternice ca sa nu se faca de rusine cand le compari cu alea mai mici. Si asa ajungi sa cari 2-300+ kg in plus degeaba pe un Golf/Focus fata de cele mai mici. Si pentru ce?
Si concluzia este ca sunt excentric. :))
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2828
  • Karma: +0/-0
Noutati Skoda
« Răspuns #279 : Ianuarie 21, 2018, 05:59:33 p.m. »
Citat din: bogdanpiatra link=topic=1210.msg287659#msg287659 date=

Tu, care ai pierdut sume importante din dorinta ca masina sa fie ce vrei tu(honda versus golf, un exemplu).

Toti facem greseli. Important e sa invatam ceva din ele.


Asa ca eu unul indiferent de portbagaj am început sa abordez mai minimalist bagajele, in asa fel încât încât sa am minim 50% sans sa gasesc șosetele în prima valiză în care caut :D

La mine, patru ani de Irlanda si Ryanair m-au conturat. Traind pe o insula, Ryanair era scaparea. Si binenteles doar cu bagaj de cabina ca cel de la cala era mai scump ca zborul in sine.



Sent from my iPhone using Tapatalk
« Ultima Modificare: Ianuarie 21, 2018, 06:02:55 p.m. de Iulian M »

Offline _R_A_D_U

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2017
  • Mesaje postate: 165
  • Karma: +0/-0
  • Incepator
Re: Noutati Skoda
« Răspuns #278 : Ianuarie 21, 2018, 09:56:23 a.m. »
Adevarat, trendul actual este ca, masinile considerate cindva mici, la urmatoarea versiune sa fie/para mai mari. Vezi Fabia, Ibiza, Polo. Cind am ales Fabia, un criteriu a fost si porCbagajul... Dintre toate astea mici, Fabia il avea cel mai incapator (330L). Acum il au noile Polo (351L) si Ibiza (355L). Sunt curios de volumul noii Fabia...

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Noutati Skoda
« Răspuns #277 : Ianuarie 21, 2018, 09:53:42 a.m. »
unghiera sta in borseta speciala. Am gasit-o de fiecare data.
Si pentru 10 zile, bagajele a trei persoane adulte incap la limita intr-un polo, fiesta and compania.

Oricum ar fi, idealul e sa ai mai multe masini, fiecare cu scopul ei. Un parc eventual cu inginer de autobaza. :))
« Ultima Modificare: Ianuarie 21, 2018, 09:55:49 a.m. de bogdanpiatra »

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Noutati Skoda
« Răspuns #276 : Ianuarie 21, 2018, 09:36:32 a.m. »
Iei haine doar pentru 10 zile, cauți o spălătorie și le speli. Timp în care bei o bere.
Eu unul pot cara 400 valize în portbagaj însă mă dispera sa fac asta. Ca sa găsești unghiera in alea 400 valize e criminal. Și te și împiedici de ele în camera de hotel, trebuie sa le cari de mai multe ori dacă schimbi locația, sa le faci de fiecare data când te muti e nebunie samd.
Asa ca eu unul indiferent de portbagaj am început sa abordez mai minimalist bagajele, in asa fel încât încât sa am minim 50% sans sa gasesc șosetele în prima valiză în care caut :D
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Noutati Skoda
« Răspuns #275 : Ianuarie 21, 2018, 09:11:46 a.m. »
Se pot creste copii si fara masini mari, intr-adevar, sau chiar fara masini cum spunea Iulian.
Numai ca parintii aceia de care se vorbeste erau niste oameni muncitori-indiferent de starea lor sociala, oameni pentru care mersul cu trenul era ceva normal,  oameni pentru care efortul fizic, munca, etc erau pe primul loc.
Laptele de vaca si pelincile spalate erau la ordine zilei.Cartofii prajiti nu arau toxici si a intarzia masa copilului nu era o nenorocire. Un tricou sau alta lenjerie intima se mai purta o zi doua in plus la nevoie, etc.
Lumea s-a schimbat. O excursie de 21 de zile prin Europa cu masina nu ar fi fost posibila cu o masina mica decat cu haine cumparate si aruncate dupa purtare. Evident, exista si avionul, uneori cu alte costuri(nu mai mici neaparat), cu obseala mai putina(sau nu), cu comoditate(sau nu-check in-out, taxi sau tren la aeroport-hotel, plecarea la anumite ore fixe, etc).
Ok, mergem mult singur in masina, e adevarat. Daca ai o singura masina nu ai cum sa ii tai portbagajul si sa-l atasezi ulterior. Cand ai mai multe te orientezi.


Iulian, astept momentul acela cand nu vei avea masina. Tu, care ai pierdut sume importante din dorinta ca masina sa fie ce vrei tu(honda versus golf, un exemplu).

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3369
  • Karma: +3/-0
Re: Noutati Skoda
« Răspuns #274 : Ianuarie 20, 2018, 11:57:39 p.m. »
Nu stiu actuala Fabia, dar Polo de la mk5 incoace (>2010) este incredibil de incapator si confortabil. Pe locurile din spate in Polo Mk5 se sta mult mai comod decat in Fabia 1, o spun din proprie experienta.
Trecem peste faptul ca, de cele mai multe ori, majoritatea mergem singuri in masini (uitati-va mai atent si la cei cu care va intersectati). Doi adulti de talie medie si un copil mai mare de un an (ca sa eliminam grija carutului), plus bagaje, nu ar avea nicio problema de spatiu. Am facut un concediu cu Polo, numarandu-ne patru adulti in masina. Drept e ca fetele au stat in spate, dar nu au avut nicio problema. Portbagajul e ingenios, bine gandit, are o podea falsa si avantajul hayonului. Au incaput o valiza de cala, trei de cabina plus alte chestii marunte. Intradevar, polita din spate fiind ridicata, nu vedeam mai nimic prin luneta dar, pe vremea mea, la scoala de soferi ne invata sa conducem fara sa ne ajutam de oglinda retrovizoare, ci doar de cele laterale. Iar la volan nu simti ca esti intr-o masina de clasa mica. Realizezi asta doar cand te dai jos si vezi ca plafonul e undeva la nivelul toracelui :)

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2828
  • Karma: +0/-0
Re: Noutati Skoda
« Răspuns #273 : Ianuarie 20, 2018, 09:22:35 p.m. »
Nu stiu exact cate se vand.

Mie imi place cand un producator iti ofera flexibilitatea in a alege ce iti doresti. Eu mi-as lua un Polo GTI in Romania sau alte tari de prin Europa.

Se pot creste copii si fara masini mari sau masini in general (parintii mei n-au avut masina). De vreo 5 ani nu mai folosesc masina zi de zi si chiar am unele momente in care as vrea sa renunt complet in a fi posesor auto si poate o sa fac asta in urmatorii ani sau cu un pas intre (gen doar o singura masina gen Mazda MX-5 si atat)
« Ultima Modificare: Ianuarie 20, 2018, 09:30:54 p.m. de Iulian M »

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Noutati Skoda
« Răspuns #272 : Ianuarie 20, 2018, 08:32:15 p.m. »
Cate masini mici cu motoare mari se vand? Putine.
Cine cumpara polo sau fiesta se orienteaza pentru ceva de mai mult pentru oras, sunt femei sau persoane linistite, eventual batrani, adulti fara copii.
Motoarele puternice se preteaza de la focus si golf. Nu vad un plus mare la VAG daca monteaza motoare mari pe masini mici. Ma rog, pentru excentrici e bine sa fii pregatit.

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2828
  • Karma: +0/-0
Re: Noutati Skoda
« Răspuns #271 : Ianuarie 20, 2018, 07:42:10 p.m. »
Preturile au crescut dar si masinile in sine: noul Polo e acum mare cat Golf 4. Probabil noua Fabie va fi cel putin la fel de spatioasa ca Polo.


Noul Polo are cam de toate vad. Clima cu reglaj dual pe clasa sub-compacta? N-am mai vazut asa ceva in clasa asta. Motor 1.5TSI 150CP (ce alta sub-compacta mai atinge puterea si cuplul asta?) si 2.0TSI 200CP (varianta GTI).


Tehnologie cat incape.


Fiesta in schimb ofera doar 1l in 3 cilindri sau 1.5l in 3 cilindri pe varianta ST.




Polo GTI 2.0 TSI DSG 200CP 21.000E e pentru cei ce si-au dorit un Golf 4 GTI :)



« Ultima Modificare: Ianuarie 20, 2018, 07:49:53 p.m. de Iulian M »

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Noutati Skoda
« Răspuns #270 : Ianuarie 20, 2018, 10:56:55 a.m. »
1.0 -3 pistoane si la turbo si la aspirat.

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Noutati Skoda
« Răspuns #269 : Ianuarie 20, 2018, 09:51:05 a.m. »
Frumoasă, dar scumpă ptr. 1,0, n-o fi și asta în 3 pistoane ? Nu am studiat, nu știu, doar întreb ! :039:
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline _R_A_D_U

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2017
  • Mesaje postate: 165
  • Karma: +0/-0
  • Incepator
Re: Noutati Skoda
« Răspuns #268 : Ianuarie 19, 2018, 10:13:24 p.m. »
Fanii sunt curiosi sa vaza si preturile. Umbla vorba-n sat ca "or sa bage-n carti", vezi [in imagine] trendul la Ibiza... Preturi la masini cu livrare imediata, de anu' trecut pe stock. La comanda ferma, te curenteaza si mai rau...
« Ultima Modificare: Ianuarie 19, 2018, 10:15:11 p.m. de _R_A_D_U »

Offline Daniel

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2722
  • Karma: +3/-0
  • Garfield I'm not always right but I'm never wrong
Re: Noutati Skoda
« Răspuns #267 : Ianuarie 19, 2018, 12:56:10 p.m. »
Skoda publica prima schita oficiala cu noua Fabia facelift.


Fanii se vor bucura sa afle ca Fabia primeste in acest an un facelift, care va debuta in fata publicului larg cu ocazia Salonului Auto de la Geneva din martie. Insa inainte de asta, cehii au publicat prima schita oficiala care tradeaza putin designul exterior. Prima mare schimbare sunt blocurile optice revizuite insa Fabia facelift va beneficia si de stopuri cu LED sau de diferite solutii Simply Clever. Cu alte cuvinte, modelul de clasa mica va adopta limbajul de design al celorlalte modele din gama. Specificatiile tehnice complete lipsesc deocamdata, insa stim ca gama de motorizari va fi preluata de pe versiunea actuala. Nu este exclus ca acest facelift sa aduca totusi o unitate noua, si anume una TSI de 1.5 litri, care sa transmita puntii fata 150 de cai putere.
Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, 16 V, 101 CP

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Noutati Skoda
« Răspuns #266 : Decembrie 19, 2017, 10:39:00 a.m. »
Din dezavantajele randamentului prea ridicat la LED :D
Probabil cu evolutia asta in curand vor trebui sa bage si sistem de degivraj in faruri....
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30