Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Octavia II Facelift 1.6 TDI CR Black Magic  (Citit de 92928 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Octavia II Facelift 1.6 TDI CR Black Magic
« Răspuns #63 : Ianuarie 24, 2010, 09:27:37 a.m. »
Te ajut, dar cum? Bănuiesc că cel electronic în engleză nu te ajută. E la fel, doar că nu e în română.

In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline Fan-Skoda

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 370
  • Karma: +0/-0
  • Simply Clever
  • Auto: 1.4 TSI
Re: Octavia II Facelift 1.6 TDI CR Black Magic
« Răspuns #62 : Ianuarie 24, 2010, 06:07:47 a.m. »
 0m0 Poti ajuta si tu cu manualul O2 Facelift :-/
Skoda O II Facelift 1.4 TSI Business ++

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Octavia II Facelift 1.6 TDI CR Black Magic
« Răspuns #61 : Ianuarie 06, 2010, 07:06:45 p.m. »
Hmm, chiar nu știu ce firmă sunt. Oricum, nu e ceva cunoscut. Sau cel puțin nu mi-a părut mie cunoscut numele când le-am cumpărat. Am pus poze, poate vă dați voi seama.
     


Ca impresii generale de până acum: foarte mulțumit. Cu o singură excepție totuși, n-am reușit să mă obișnuiesc să plec cu viteza a 2-a dacă mașina abia se mișcă, după ce am oprit de câteva ori motorul (într-o intersecție pe care o parcurg zilnic) am renunțat la idee și schimb în viteza 1-a. Dar asta nu cred că ține de mașină ci de mine în primul rând, cred că de frică să n-o accelerez prea tare, mai ales că motorul e rece. În rest motorașul trage, n-am nici cea mai mică urmă de regret. Fiind vremea capricioasă nu prea am avut unde să văd exact ce poate, nefiind nici eu pe deplin învățat cu ea. Încă.  :"> Dar vine ea și vremea bună și ieșim la plimbare. 
M-a scos din belea într-o situație când am intrat prea tare într-un viraj și am derapat pe pietriș, noroc cu ESP-ul că altfel cred că mă trezeam în șanț. Culmea e că știu drumul fiindcă l-am mai parcurs de multe ori, cred că sunt mai prudent pe unde n-am călcat decât prin locurile pe care le-am mai vizitat. Dar asta e, așa înveți. De asta spuneam că nu sunt încă pe deplin învățat cu ea. Dar avem tot timpul să ne cunoaștem. :D
Consumul deocamdată e undeva la 7%, asta era înainte de ultimul plin, acum după ce am mai consumat vreo 20l îmi arată 6.4%. Dar a fost și motorul nou, vreme rece plus condiții de iarnă... probabil că de acum va începe să scadă, mă aștept la un consum de 5-6%. 
Mulțumesc pentru urările de bine, la fel vă doresc și vouă, alături de un an cât mai bun.  :082:
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline Fan-Skoda

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 370
  • Karma: +0/-0
  • Simply Clever
  • Auto: 1.4 TSI
Re: Octavia II Facelift 1.6 TDI CR Black Magic
« Răspuns #60 : Ianuarie 06, 2010, 02:41:05 p.m. »
Pentru ce anvelope de iarna ai optat? Acum ca ai facut rodajul, ceva pareri despre motor?
Skoda O II Facelift 1.4 TSI Business ++

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Octavia II Facelift 1.6 TDI CR Black Magic
« Răspuns #59 : Ianuarie 06, 2010, 11:12:40 a.m. »
E urâtă vremea pentru o şedinţă foto, am făcut două poze azi dimineaţă când plecam la servici.


 


Noutăţi nu prea am în afară de faptul că am pus cauciucuri de iarnă, nu prea se văd în poze dar o să încerc să le prind şi pe ele, şi am parcurs până acum 3100km. 
king@rthur nu am de gând să dau jos literele de pe spate, alegeam opţiunea fără motorizare dacă voiam asta că tot am luat-o la comdandă ca să fie pe gustul meu. Rămâne aşa cum e scris-ul ăla, mie chiar îmi place.
FDR ai dreptate despre cauciucuri, sunt de vară, Continental EcoContact. N-am putut merge deloc cu ele pe zăpadă aşa că imediat cum a nins am trecut pe cauciucuri de iarnă. Le-am luat cu tot cu jenţi ca să nu mă mai complic cu mutatul. Unii mă întrebau de ce nu am luat şi jante de aliaj...cred că cei care sunteţi din Iaşi şi aţi mers măcar o dată pe traseul Podu Roş-Cug aveţi deja răspunsul. În Kandahar aveau drumuri mai bune după război.  :047: Mi-a spus cineva că din primăvară vor reface traseul ăsta, la fel cum au reabilitat linia de tramvai pe la gară, cică vor s-o pună înapoi. Sperăm să fie aşa.
arkadyema eu am luat maşina pe 26 noiembrie de la dealer, nu cred că ăsta e motivul pentru că nu afişează temperatura la ulei. Au scos chestia asta pe intervalele de service fixe, deşi cred că era mai bine să o scoată de tot. Dar asta e, pe mine nu mă încurcă cu nimic, mi-ar fi plăcut totuşi să fie acolo dacă tot e inclusă în afişaj. De unde ştii că ai setat QG1? Mie mi-au spus că nu se lasă pentru România, cică aşa vrea producătorul. Întreabă la service când ai drum pe acolo, ei îţi pot spune cel mai bine despre ce e vorba.  Ar trebui să-ţi afişeze pe QG1, mie mi-au trecut aşa ca să mă convingă că afişează corect, apoi l-au dat înapoi.
Cât despre service, depinde unde mergi. Mie mi-au făcut o impresie foarte bună cei de la Piatra Neamţ, au fost foarte răbdători cu mine la toate neclarităţile şi întrebările mele şi mi-au explicat fiecare chestie până au fost siguri că am înţeles despre ce e vorba.


Mai multe poze când se îndreaptă vremea.
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline arkadyema

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2009
  • Locaţia: Bossimania--Buzau
  • Mesaje postate: 245
  • Karma: +0/-0
  • simply clever
  • Auto: 1,9TDI Octi 2 NEW
Re: Octavia II Facelift 1.6 TDI CR Black Magic
« Răspuns #58 : Ianuarie 05, 2010, 05:59:23 p.m. »
Very very nice! Nu de alta dar din asta am si eu..numai ca 1,9! Ce mi-a atras atentia:
1. jegurile de la service!
2. Oil temp!!Eu am si QG1 dar nu imi afiseaza OIL TEMP..din ce am inteles e valabil pentru masini din NOV 2009..a mea e IUNIE 2009.. Foarte buna alegerea culorii..magic black..eleganta nu gluma..
Oricum sa ai bafta la kilometri fara numar!!
« Ultima Modificare: Ianuarie 05, 2010, 07:58:32 p.m. de arkadyema »
Am testat airbagurile si centuri..functioneaza foarte bine..sunt multumit de masina mea.

Offline cozmin

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: CTA
  • Mesaje postate: 262
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Fabia 2
Re: Octavia II Facelift 1.6 TDI CR Black Magic
« Răspuns #57 : Ianuarie 05, 2010, 04:33:40 p.m. »
Frumoasa masina ! Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente !!
powerd by Hertz

Offline Fan-Skoda

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 370
  • Karma: +0/-0
  • Simply Clever
  • Auto: 1.4 TSI
Re: Octavia II Facelift 1.6 TDI CR Black Magic
« Răspuns #56 : Ianuarie 05, 2010, 02:31:00 p.m. »
Vrem poze noi si impresii! ;)
Skoda O II Facelift 1.4 TSI Business ++

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 962
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Octavia II Facelift 1.6 TDI CR Black Magic
« Răspuns #55 : Decembrie 04, 2009, 11:59:03 p.m. »
Faina masina! Sa o folosesti sanatos.
Cauciucurile sunt de vara (Continental EcoContact3 din cate imi dau seama din poza). La mine, dupa 5500 km pot sa spun ca se comporta foarte bine pe uscat si deosebit de bine pe ploaie.
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline king@rthur

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: out
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +2/-0
Re: Octavia II Facelift 1.6 TDI CR Black Magic
« Răspuns #54 : Decembrie 04, 2009, 04:15:06 p.m. »
Frumoasa "negresa" :040: .Sa aveti grija unul de celalalt :082: .Culoarea e faina,dar o sa ai de munca,nu gluma,sa o mentii curata :042: ...Daca vei vrea sa-ti dai literele de pe spate jos,te sfatuiesc sa le dai acum cat inca se pot sa usor si nu raman urme  ;)

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Octavia II Facelift 1.6 TDI CR Black Magic
« Răspuns #53 : Decembrie 04, 2009, 11:41:51 a.m. »
Dap, LNT am pe numere. Am luat-o cash iar cauciucurile sunt Continental, mixte cred. O să mă uit diseară să văd exact.
Ieri am depus actele pentru numere personalizate şi tot ieri le-am luat.  =D> O să pun şi poze, probabil mâine, e prea murdară acum pentru şedinţa foto.  :D  
Am fost ieri şi pe la Service să întreb de ce nu-mi afişează temperatura la ulei, se pare că e din cauză că e setată pe QG0 şi faptul că nu ţine cont de valoarea asta nici nu vrea să o afişeze. Pe QG1 în schimb, modul pentru Europa, calculează intervalul reviziilor în funcţie de anumiţi parametri printre care şi temperatura uleiului, afişează temperatura uleiului. N-ar fi bai, doar că mi-ar fi plăcut să o văd acolo dacă tot o am.
Am întrebat dacă pot trece pe QG1 şi să merg la revizii la intervalul stabilit (15k km sau 1 an) şi cică se poate pierde garanţia. Mi se pare ciudat răspunsul, o să întreb totuşi şi pe cei de la Skoda.cz să văd ce părere au.


În fine, am până acum ~1050km, tragem tare spre 1500 ca să terminăm rodajul. Foarte mulţumit de maşină şi de motor, maşina e gândită chiar şi la detalii mici iar motorul îşi face treaba, nu regret deloc alegerea făcută (adică faptul că n-am mers pe clasicul PD). Consumul îmi crescuse la 5.1% după ceva km prin oraş iar ieri când am ajuns acasă îmi arăta 4.9%. Am făcut şi plinul, cu primul plin am parcurs puţin peste 1000km.

Post Merge: Decembrie 04, 2009, 02:27:10 p.m.

Gata, i-am făcut şi prima spălare.  >:D<  La următoarea cred că am s-o şi ceruiesc, că tot vin ploi şi vreme rea. Am pus şi două poze cu bordul pentru cine e interesat de Oil temp.
LE: Iar nu-mi pune pozele...  :8)



Gata am reuşit. BB code era soluţia.  :042:  
Fan-Skoda cauciucurile sunt într-adevăr Continental, cred că-s mixte, n-am avut timp să mă uit pe ele. De iarnă sigur nu sunt...măcar alea ştiu cum arată. :D
« Ultima Modificare: Decembrie 04, 2009, 02:34:02 p.m. de LNT »
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline Fan-Skoda

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 370
  • Karma: +0/-0
  • Simply Clever
  • Auto: 1.4 TSI
Re: Octavia II Facelift 1.6 TDI CR Black Magic
« Răspuns #52 : Decembrie 02, 2009, 07:24:41 p.m. »
Sa nu uiti sa pui poze dupa ce iti pui numerele noi ;) Probabil ca iti vei pune LNT... ;) :-/ Masina ai luat-o in leasing sau cu banii jos :-/ Si inca o intrebare...ce anvelope ai pe masina?
« Ultima Modificare: Decembrie 02, 2009, 07:35:05 p.m. de Fan-Skoda »
Skoda O II Facelift 1.4 TSI Business ++

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Octavia II Facelift 1.6 TDI CR Black Magic
« Răspuns #51 : Decembrie 02, 2009, 09:55:19 a.m. »
Mulţumesc de urări.  Chiar nu m-a dezamăgit motoraşul, cu 4 persoane în maşină şi ceva bagaj îşi face treaba exemplar. Am reuşit până la urmă să intru în meniul maxi-dot-ului dar n-am modificat nimic pe acolo, tre' să aprofundez manualul (pe care am reuşit să-l parcurg). 
Că tot e timpul rodajului, în manual spune ca viteza maximă în primii 1000 km să fie undeva la 100km/h iar între 1000 şi 1500 să nu se depăşească turaţia maximă (adică 2500rpm) în ultima viteză. Probabil maxim 130km/h, cam atât am evaluat eu că ar avea la 2500rpm în viteza a 5-a.
Deocamdată am vreo 650 şi o să cresc maximul vitezei după ce trec de 1000km cam cu câte 10km/h. Cum eu la un drum fac cam 200km dus-întors o să cresc viteza treptat cu câte 10km/h după fiecare drum, urmând ca după ce fac 1500km să depăşesc 2500rpm cu a 5-a, bineînţeles, dacă voi avea unde...că vine iarna.  ;;)
Mâine merg să depun actele pentru înmatriculare...probabil săptămâna viitoare o să am numere permanente pentru Skodiţa mea. :D


Numai bine!
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline nicudica

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2008
  • Locaţia: Piatra Neamt
  • Mesaje postate: 111
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.4
Re: Octavia II Facelift 1.6 TDI CR Black Magic
« Răspuns #50 : Decembrie 02, 2009, 09:07:06 a.m. »
Bun sosit in "cercul" skodistilor fericiti LNT :)

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea, nu vei avea dezamagiri, eu chiar cu un motoras mai micut, strunit cum trebuie isi face treaba fara nici o problema (chiam m.am amuzat in weekend cu slalomurile facute intr.un oras vechin).

Numai bine,
Octavia Trend (2008)

Offline Fan-Skoda

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 370
  • Karma: +0/-0
  • Simply Clever
  • Auto: 1.4 TSI
Re: Octavia II Facelift 1.6 TDI CR Black Magic
« Răspuns #49 : Decembrie 01, 2009, 07:40:48 p.m. »
Felicitari! Sa o stapanesti sanatos, sa te bucuri de ea. Citeste cu rabdare cartea tehnica, chiar daca are multe pagini. Pentru orice neclaritate, intreaba pe forum unde oricand vei primi sfaturi de la colegi. Sa ne auzim sanatosi! ;)
Skoda O II Facelift 1.4 TSI Business ++

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

MOTORIZARE 1.6 MPI de Mdudu
[Mai 13, 2024, 01:59:38 p.m.]


Roata rezerva de Alejinxique
[Mai 08, 2024, 11:51:33 a.m.]


Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Mai 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 [16] 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31