Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Golf 7 GTI  (Citit de 31391 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Golf 7 GTI
« Răspuns #113 : Noiembrie 06, 2017, 03:50:43 p.m. »
Am mai zis-o si o mai zic: urmatoarea masina va fi manuala.

Oh, yeah ! :)
Daca nu ai parte de o CVA de acum cativa zeci de ani, cele nemuritoare cu 3-4 trepte de viteza si solide de numa, doar o CVM poate sa-ti ofere ceea ce DOAR UN SOFER ar avea nevoie, deci nu toti cei cu permis auto...
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2828
  • Karma: +0/-0
Re: Golf 7 GTI
« Răspuns #112 : Noiembrie 06, 2017, 04:22:16 a.m. »
S-a anuntat prima ninsoare pe la muntii de pe langa mine si m-am dus in cautarea ei. Cred ca am fost singura masina FWD.

Se zice ca aici prin Seattle e cam patria Subaru si prin munti cam asta vezi.

Am gasit niste drumuri foarte faine prin munti (nu prea m-am putut opri sa fac poze) si am folosit foarte mult modul manual. Am mai zis-o si o mai zic: urmatoarea masina va fi manuala.
Mi-ar fi placut ca padelele din spatele volanului sa fie fixe ca sa pot schimba si cand plec de pe loc si fac dreapta intr-o intersectie.

Anvelopele astea all-season ce le am, s-au comportat bine.


Urcarea in ordine cronologica.

La vreo 10 km de Seattle:




Dupa cateva minute:



Putin mai sus:






Si inca 3 poze.


Toate astea au fost facute la o distanta de vreo 50km de Seattle.




Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2828
  • Karma: +0/-0
Golf 7 GTI
« Răspuns #111 : Noiembrie 05, 2017, 04:31:11 p.m. »
Pai asta zice in manual. 1an sau 10000 mile.

Ideea e ca masina zice sa-l schimb peste 2 luni jumatate, adica la 6 luni.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Golf 7 GTI
« Răspuns #110 : Noiembrie 05, 2017, 09:22:09 a.m. »
502 00 nu e long life, asta in mod normal e recomandat celor cu revizii la 1an/15000km
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2828
  • Karma: +0/-0
Re: Golf 7 GTI
« Răspuns #109 : Noiembrie 04, 2017, 10:22:35 p.m. »
E doar un ulei de completat in caz de e nevoie. Nici nu m-am agitat prea mult.

Schimbul de ulei o sa il fac cu ce pune reprezentanta.

M-am uitat in planul de service si zice ca primul schimb de ulei e la 10.000mile sau 1 an de zile. Ma gandesc ca poate n-au resetat la mine counter-ul cand am luat masina. (a fost luata pe loc din parcarea lor)


Nu stiu ce sa zic despre sursa; eu l-am luat de aici.

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2315
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Golf 7 GTI
« Răspuns #108 : Noiembrie 04, 2017, 10:05:04 p.m. »
Mai in gluma, mai in serios, ulei de motor nu gasesti pe acolo? :)
Sau esti sigur de sursa?
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2828
  • Karma: +0/-0
Re: Golf 7 GTI
« Răspuns #107 : Noiembrie 04, 2017, 09:49:29 p.m. »
Peste 2 luni jumatate sau 7200mile (probabil 2 luni jumatate o sa fie) trebuie sa schimb uleiul.
Primul sevice e la 2 ani dar uleiul se pare ca vrea sa-l schimb la 10.000 mile sau 6 luni.


Am luat si 1l de ulei Castrol 502.00 cu 10$ ca sa-l am in portbagaj.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Golf 7 GTI
« Răspuns #106 : Noiembrie 01, 2017, 10:16:16 a.m. »
personal singura instalatie de clima care mi-a placut cu adevarat este cea de la Mercedes GLK. A reusit sa faca f frig in masina fara sa ma bata curentul...lucru mare dupa parerea mea.
Restul de sisteme de clima testate (inclusiv de la BMW seria 3) faceau frig, dar o boare de curent tot simteam. Ptr cei cu inflamatii la dantura, coloana, incheieturi, poate fi o problema.
Cat despre instalatia de clima pe care o am eu pe octavia 1,2 TSI o gasesc ineficienta. Vara nu reuseste sa faca racoare pe cat as dori (si nu a reusit nici cand masina era noua); iarna, daca in masina s-a incalzit, nu mai baga caldura decat daca dau pe maxim.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Golf 7 GTI
« Răspuns #105 : Noiembrie 01, 2017, 12:57:05 a.m. »
Pentru mine dacă are buton "auto" e climatronic. Acum am o fabia închiriată și are climatronic... Are buton auto, și când îl apăs reglează și ventilația și temperatura.
Eu am avut la Nubira (daaa, Nubira cu climatronic, ce, n-ați mai văzut?)  on problema similara cu cel cu elantra. La petrolier n-am problema asta
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2828
  • Karma: +0/-0
Re: Golf 7 GTI
« Răspuns #104 : Octombrie 31, 2017, 08:46:18 p.m. »
Astea sunt oricum first world problems :)

Ce ai descris tu mai sus e exemplul clar ca fiecare are preferintele lui. Nu exista ceva bun pentru toata lumea.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Golf 7 GTI
« Răspuns #103 : Octombrie 31, 2017, 08:24:19 p.m. »
Având în vedere că cei mici sunt în permanență în spate eu nu văd așa mare chestie acele guri de ventilație din spate la octavia. Oricum le țin în permanență închise și uneori acoperite cu un prosop pentru a opri definitiv curentul de aer. As prefera varianta de la focus cu aeratoare doar sub scaunele fata.
Un prieten bun cu hyundai elantra se plânge că nu poate tine clima pe auto până când nu reușește să răcorească in prima instanta in mașină deoarece gurile frontale ale sistemului de climatizare nu se pot închide complet și curentul de aer te lovește direct in zona gatului sau chiar a fetei.

Trimis de pe al meu ALE-L21 folosind Tapatalk
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2828
  • Karma: +0/-0
Re: Golf 7 GTI
« Răspuns #102 : Octombrie 31, 2017, 05:02:22 p.m. »
Climatronicul de pe Skoda, VW, Seat e destul de bun. Daca l-as fi avut ca o optiune, l-as fi luat.

Pe Honda Civic, Mazda 3, Ford Focus nici macar nu ai guri de ventilatie pentru locurile din spate.

Lipsa geamurilor atermice pe Honda si Mazda nu ajuta deloc acel climatronic daca el baga maxim vara cand e soare afara.....

Pe la mine prin Trump-land, toate VW-urile vandute de luna asta primesc garantie full 6 ani / 72.000 mile. E cam best in class. (Hyundai mai ofera 10 ani la cutie de viteze + motor si 5 anii full)

Cred ca o sa creasca valoarea de revanzare mai mult a VW-urilor pe aici peste cativa ani; practic poti sa vinzi o masina dupa 5 ani de zile si sa mai aiba garantie de la producator.
« Ultima Modificare: Octombrie 31, 2017, 05:09:15 p.m. de Iulian M »

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Golf 7 GTI
« Răspuns #101 : Octombrie 31, 2017, 02:31:48 p.m. »
Din cate am inteles eu climaticul de la skoda inseamna ca poti seta temperatura dorita si o poti obtine avand undeva instalat un senzor de tempetarura. Climaticul poate creste sau descreste temperatura aerului care iese prin gurile de ventilatie dar nu poate motifica fluxul de aer care se ajusteaza manual. Sincer eu nu am simtit vreo diferenta intre climaticul de la fabia si aerul conditionat manual de la sandero sau astra h. Climatronicul in schimb imi place mult mai mult si il consider mai potrivit mai ales atunci cand ai copilasi in masina.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Golf 7 GTI
« Răspuns #100 : Octombrie 31, 2017, 01:01:01 p.m. »
aha...interesant. Din pacate nici dealerii nu stiau prea bine ce inseamna Climatic. Cand mi-am cumparat masina mi-au spus ca este o instalatie manuala, unul singur mi-a zis ca poti sa setezi temperatura pe el  ;)
Inseamna ca asa este si la Mercedes B classe. In brosura scrie ,,instalatie de AC'', iar in poze am vazut ca are o rotita de unde se poate seta temperatura intre 16 si 28 grade. Deci e mai mult decat un AC manual...doar ca nu este pe 2 zone si nu se afiseaza temperatura pe display.
Merci de lamuriri.  ;)
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Golf 7 GTI
« Răspuns #99 : Octombrie 31, 2017, 10:33:43 a.m. »
Climaticul e o combinatie intre manual si climatronic, adica teoretic functioneaza la temperaturile setate, si ar trebui sa se opreasca cand se atinge temperatura setata.


La AC manual, cu maneta intre temperaturi nu intotdeauna ai efectul scontat, in sensul ca poate fi sau cald sau rece, uneori prea rece, sau prea cald. Depinde mult de temperatura exterioara ca sa obtii un efect scontat.


Eu nu cred ca Rolls-ul prezentat are AC manual. O fi genceva retro, dar cred ca e de fapt un climatronic. Parerea mea.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

MOTORIZARE 1.6 MPI de Mdudu
[Mai 13, 2024, 01:59:38 p.m.]


Roata rezerva de Alejinxique
[Mai 08, 2024, 11:51:33 a.m.]


Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Mai 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 [19]
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31