Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Skoda Rapid 1.6 CR  (Citit de 11082 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Skoda Rapid 1.6 CR
« Răspuns #7 : Februarie 06, 2013, 05:13:38 p.m. »
Impresii despre dinamica si comportamentul masinii la drum:
- suspensia este rigida si senzatia la abordarea virajelor in mod sportiv este ca spatele "iti fuge" de pe drum sau ca masina topaie de spate
- volanul este prea mare ca diametru ceea ce face ca manevrarea lui intr-o abordare sportiva sa fie putin cam incomoda
- directia este setata prea sensibil, asa ca miscand usor volanul puteti avea surpriza sa simtiti si masina dansand intre 2 benzi
- aderenta in tr a II-a, in giratorii abordate decis sau intr-o detenta pe linie dreapta pierde puncte, rotile patineaza in gol... nu stiu daca de vina sunt anvelopele iarna 195/65/R15 ContiWinterContact TS810
- motorul se aude din habitaclu in ture cam pregnant, in tr. I si II este domol dar din fericire recupereaza in tr III si mai ales IV, unde inertia ajuta mult la o dinamica sustinuta pe o depasire de  exemplu.
- motorul nu este prea elastic, totusi intre 2000 si 3000 rpm face fata bine masei masinii.
- cutia de viteze are trepte scurte si precise, mi-a placut asta.
- desi nu e "Rapida" cu aceasta motorizare, o gasesc potrivita pt acest model, fiind un raport bun performante/costuri
- virajele stranse abordate sportiv nu trebuie luate prea la limita pt ca masina nu permite o trasa previzibila si devine puternic subviratoare
- franele stock sunt de incredere, am simtit ca fac fata si unei franari de urgenta fara probleme

CONCLUZIE

Masina este cinstita, design-ul este frumos, consumul este redus, dotarile sunt suficiente.
Ceea ce deocamdata o face greu vandabila este pretul, prea mare pt ceea ce ofera si clasa din care face parte.
« Ultima Modificare: Februarie 06, 2013, 06:00:59 p.m. de A V A T A R »
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Skoda Rapid 1.6 CR
« Răspuns #6 : Februarie 06, 2013, 04:59:39 p.m. »
Consola centrala - design placut si aerisit, insa putin cam lipsit de imaginatie, tipic german.
« Ultima Modificare: Februarie 06, 2013, 05:02:51 p.m. de A V A T A R »
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Skoda Rapid 1.6 CR
« Răspuns #5 : Februarie 06, 2013, 04:57:17 p.m. »
Cotiera incomodeaza folosirea franei de mana...si desi exista suport de ochelari in plafon, numa parasolarul pasagerului are oglinda incorporata.

Ciudat este si alegerea montarii a numa 3 senzori pe spate, in loc de 4 :)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2828
  • Karma: +0/-0
Re: Skoda Rapid 1.6 CR
« Răspuns #4 : Februarie 06, 2013, 04:56:22 p.m. »
Ce-i "chestia" aia de pe baterie? ma indoiesc ca e doar capacul de la borna + :)

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Skoda Rapid 1.6 CR
« Răspuns #3 : Februarie 06, 2013, 04:54:34 p.m. »
Si nu mi-e clar nici de au mutat LED-ul pt sistemul Confort inspre oglinda...
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Skoda Rapid 1.6 CR
« Răspuns #2 : Februarie 06, 2013, 04:52:53 p.m. »
Compartimentul motor - pt cei cu Octavia 2 FL poate fi motiv de comparatie.
« Ultima Modificare: Februarie 06, 2013, 05:03:09 p.m. de A V A T A R »
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Skoda Rapid 1.6 CR
« Răspuns #1 : Februarie 06, 2013, 04:51:46 p.m. »
Desi am mai stat in ea si am studiat-o la final de 2012, acum a venit randul unui drive-test complet.

Am rulat 28 km in mai multe conditii atent alese: intai mers normal fara excese pe centura si pana la Baile 1 Mai, deci si putin extraurban, apoi mers sportiv pe centura si oras, pt a vedea cum se comporta in mai multe situatii de drum.
Am atins 130km/h si am calcat acceleratia la fund pe anumite depasiri pt a vedea cum se comporta ansamblul motor+cutie, am testat si modul in care masina franeaza de urgenta si cum se inscrie pe viraje stranse abordate sportiv.

Consumul a scazut la 4,4% la mers normal in prima parte a testului si a urcat la 5,5% in ultima sa parte, finalul fiind un 5,4%, bun zic eu.

Cateva impresii generale, ref la design si functionalitate, ca model nou in gama Skoda:
- linii interesante, muchii bine desenate, mi-a placut atat din lateral, cat si din fata sau spate, consider reusita masina, nu-mi displace nimic la ea ca design.
- este robusta, nu e doar o impresie: usile sunt grele, se inchid sanatos, la fel si portbagajul, in plus sunetul este bine absorbit, deci infundat si placut
- sub capota exista o folie textila fonoabsorbanta
- curios, capota motorului nu se poate deschide decat daca usa soferului este deja deschisa (nu stiu daca este masura de siguranta sau greseala de conceptie)
- in portbagaj exista deja prinderi pt o plasa verticala, ce s-ar putea dori a fi achizitionata ulterior
- nu am inteles deloc logica pt care conturul usii nu este dintr-o singura linie, ci face o decupare destul de mare in zona chederului inferior - nu gasesc explicatia acestui aspect si nu-l gasesc util.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30