Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor  (Citit de 118170 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1341
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA-FabiaSedan1.2HTP
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #951 : Aprilie 01, 2023, 09:38:12 p.m. »
Ma gandesc ca era masina parintilor, la 19 ani si ea utilizator. Insa, totusi logic e ca parinte daca ii pui copilului masina la dispozitie si scoala de soferi, iti asumi ca e posibil sa loveasca masina sau sa fie lovita. Eu am lovit coada Biei in stalp la mall. Mi-am gasit usa busita in parcare, de am venit acasa plangand cu lacrimi de crocodil. Am iesit cu colegii de clasa, 3 masini, pe drum forestier ca sa mergem la picnic si sa nu ne vada ,,radarul pt roviniete". Doi ani nu am facut prostii, numai intr-o dimineata m-am grozavit eu si am busit singura masina intalnita in cale, ca oprise sa lase pieton si o data m-am uitat si eu aiurea. Nu am vrut sa risc sa ocolesc masina si sa lovesc pietonul si mi-a placut prea mult Fizica sa indraznesc sa trag de volan in copac mare. Eu am scurtat-o pe Bia 30cm de bot, 2000 de euro reparatii suportate de CASCO, 2 luni in service si 48% din valoarea masinii. Inca 2% si o notau dauna totala, 6500 de euro cotatie si adio Bia. Nu m-au certat parintii deloc, dimpotriva, erau bucurosi ca eram bine. Doar ce puteau sa imi faca? Parintii sunt parinti, iarta orice. Chiar nu au zis nimic pt Bia, desi pt un 8 la mate, mama mea nu vorbea cu mine 2 zile! :))

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #950 : Aprilie 01, 2023, 08:54:05 p.m. »
Mașina era împrumutată, era a tatălui ei. Ea are 19 ani și permis de pe 1 martie. Mi s-a făcut milă de ea și am zis sa nu o descurajez cu condusul, de aceea am acceptat să fac amiabila. Actele au fost semnate la mine in birou, dar am uitat sa ii cer talonul. Drept ,,mulțumire" că nu am fost la poliție, acum îmi spune whats app că nu am nevoie de reparație la mașina ptr că julitura iese daca dau cu servetel umed. Ideea este că Bogdan a avut dreptate, cei de la Allianz au găsit totuși talonul in baza lor de date. Că fapt divers, tatăl ei avea clasa bonus B6 și plătise 670 Ron ptr RCA 1 an de zile
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1341
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA-FabiaSedan1.2HTP
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #949 : Aprilie 01, 2023, 06:12:42 p.m. »
     Si nu poti contesta revopsirea incat sa includa si repozitionarea elementului bara? Eu nu inteleg acesti nesimtiti si sau prosti, cum este aceasta individa. Are deja asigurare la Allianz pe care o plateste ca sa se foloseasca de ea, nu? Teoretic un nepasator are cea mai ieftina asigurare pe motiv ca RCA e ,,pentru altcineva". Cine e plictisit, o mai poate da si in judeata pt distrugere cu dovezi de pe camere video parcare, ce a completat deja pe acea amiabila. Unde ati facut amiabila, acolo in parcare? Eu cand am facut accident si am fost de vina, amiabila am completat-o la Carpatica unde parintii facusera asigurarea RCA, iar apoi Casco Generali a reparat Skoda noastra.
      Mi se pare normal sa se descurce, doar sunt asiguratori. Cum sa umble clientul dupa formalitati si taloane? Daca vinovata nu raspunde, pagubitul care are Casco nu poate reopta pt reparatii pe CASCO cu regres pe RCA vinovat?

 

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #948 : Martie 31, 2023, 07:07:12 p.m. »
Intre timp agentul de la Allianz mi-a trimis pe email constatarea. Vad ca a renuntat la a mai pretinde copia dupa talon, deci se poate si fara copie.  :)) Deocamdata mi-a dat doar revopsire bara spate, desi din poze se vede ca bara este sarita pe partea dreapta; a spus ca se repozitioneza, nu e nevoie sa se schimbe bara. Sper asa sa fie.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #947 : Martie 31, 2023, 03:22:17 p.m. »
Teoretic, daca nu ai incredere in cel cu care faci amiabila (ex ptr ca nu iti da toate actele) atunci esti sfatuit sa nu mai faci amiabila si sa mergi la politie si acolo vinovatul va trebui sa scoata toate actele. Am vazut un astfel de caz la punctul ptr declarat accidente de la sector 3: eu am fost ca martor la un accident, si dupa mine a venit un  domn care fusese pagubit intr-un accident, facuse intelegere amiabia, dar se razgandise si vroia sa declare accidentul la politie (cred ca nici el nu mai dadea de vinovat la telefon) . Agentul nu i-a mai primit niciun act, i-a zis:,, ti-ai pus semnatura pe amiabila, este problema ta sa te intelegi cu vinovatul; amiabila nu este obligatorie, daca nu ai incredere in celalalt, vii la noi de la inceput". Si pagubitul a plecat cu coada intre picioare.
ma rog, ciudat este ca pe site-ul Allianz nu se specifica nimic de talonul vinovatului, dar agentul mi l-a cerut totusi.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #946 : Martie 31, 2023, 02:21:54 p.m. »
Pai ce faci daca nu vrea sa ti l dea, te bati cu el? Ei ar trebui sa aiba toate actele celui cu care au facut contract, dar e mai usor sa te puna pe tine.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #945 : Martie 31, 2023, 09:08:49 a.m. »
Merci de raspuns. In lista cu documente pe care mi-au cerut sa o depun  scria clar ca au nevoie de talonul vinovatului. Nu l-am incarcat ptr ca nu il am, restul le-am incarcat pe toate. Sa ii vad ce rezolutie dau.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #944 : Martie 30, 2023, 09:43:47 p.m. »
nu, asiguratorul ei sa i caute talonul

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #943 : Martie 30, 2023, 02:08:47 p.m. »
Din pacate, cand am facut intelegerea amiabila cu vinovata, am uitat sa ii cer copie dupa talonul masinii ei. Restul de acte le am si le-am trimis deja la Allianz. Intrebarea este: este e musai sa aduc  copie dupa talonul masinii vinovatului, avand in vedere ca are asigurare RCA chiar la Allianz? Vinovata bineinteles ca nu imi mai raspunde la telefon si mi-a scris pe whats app ca mai bine sterg bara cu servetelul umed si nu se mai vede zgarietura (desi bara e sarita din suport).
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1341
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA-FabiaSedan1.2HTP
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #942 : Martie 29, 2023, 06:57:15 p.m. »
        Multumesc frumos pt raspuns, Teo. Parintii au zis ca raman cu asigurarea pe care deja au contractat-o, mai ales ca a fost si la tarif avantajos. Brokera a zis ca nici acum cei care au fost in contracte cu City Insurance nu si-au primit banii. Pot cere denuntare sau stornare suma si dupa declararea falimentului, in ultimele 3 luni.
        Baietoasa pot fi considerata si eu avand in vedere ca sunt tot aici intre skodari de 12 ani, pt ca nicaieri nu e la fel de fain ca in Skoda Club!  :034: 
Insa parul meu este foarte lung, pana la coccis (noada).  ;;)

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #941 : Martie 29, 2023, 03:21:03 p.m. »
1) Din ce am citit in presa, asigurarile RCA Euroins sunt  valabile si vor fi inca valabile 90 de zile din ziua in care justitia va emite o hotarare definitiva de demarare a procedurii de faliment. Daca nu vrei sa astepti, o poti denunta la ASF si iti inchei alta polita la alt asigurator. Cererea de reziliere se depune pe site-ul Euroins, iar apoi depui o cerere de restituire a primelor ptr perioada neacoperita de asigurarea RCA la FGA (Fondul de garantare al asigurarilor). Dealerul tau de asigurari ar trebui sa stie mai multe detalii;
2)fata care mi-a lovit masina avea permis emis in data de 01.03.2023; a zis ca nu si-a dat seama ca a lovit ceva, de aceea plecase (desi s-a auzit ,,bau"). Era o d-ra cu tatuaje, piercing, tunsa mai scurt decat mine si atitudine foarte baietoasa. Daca nu vedeam buletinul, as fi jurat ca e barbat.
« Ultima Modificare: Martie 29, 2023, 03:26:09 p.m. de vizitator »
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1341
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA-FabiaSedan1.2HTP
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #940 : Martie 29, 2023, 02:58:39 p.m. »
         Urat din partea individei ca a incercat sa fuga, fara sa isi asume vina. Am procedat si eu ca dumneaei in 2011, doar ca eu am lovit in parcarea subterana a mallului un stalp de rezistenta. Uitasem ca unde se termina luneta incepe coada masinii (sedan). Si bum! de a rasunat parcarea. De atunci am invatat sa merg si foarte incet. Bine ca Bia are bara tare si nu plasticoasa, ca altfel plecam acasa cu bara la pachet in portbagaj.
         Ca tot vorbim de asiguratori, parintii mei au RCA la Euroins. Ce pot sa faca pt a nu ramane neasigurati? Daca mai sunt skodari care au avut experienta cu City-Insurance, cum ati procedat?

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #939 : Martie 29, 2023, 11:50:42 a.m. »
Asa am facut: am mers pe RCA-ul vinovatei, incarcand datele pe site-ul Allianz, partea de RCA. Foarte simpla procedura. Oricum, cred ca va trebui sa schimb si bara spate, este iesita din suportul ei si probabil s-au rup urechiusele de prindere.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #938 : Martie 29, 2023, 10:16:28 a.m. »
rca, cerere online, incarci poze, etc, esti programat, ceri repararea in service de marca, masina in garantie la vopsea


Sau daca nu i grav, reparatie in regie proprie, intrebi la un service cat costa, vezi cat iti dau ceilalti, etc

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #937 : Martie 29, 2023, 08:56:49 a.m. »
Inevitabilul s-a produs: o domnisoara care avea permis de fix o luna a reusit sa imi avarieze masina. Ambele masini erau parcate in spic, a ei in dreapta masinii mele (avea Sandero). A mers cu spatele si a tras dreapta de volan sa o scoata din parcare, dar a atins cu coltul stanga fata de la Sandero bara spate de la masina mea. Avarii rezultate: bara mea spate zgariata si desprinsa din suport pe dreapta, bara ei fata zgariata. Bine ca s-a nimerit ca fiu pe langa masina si sa ma iau dupa ea, ptr ca intentiona sa plece. Pana la urma am facut intelegere amiabila ptr ca avea RCA la Allianz. Intrebarea mea este urmatoarea: sa repar masina pe casco-ul meu cu regres (eu avand casco la Omnsiasig) sau sa merg direct la Allianz sa o fac pe RCA-ul ei? ;)
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30