Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Octavia 3 FL Style, 1.8 TSI DSG7, negru magic  (Citit de 26929 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bcm

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2017
  • Locaţia: medias
  • Mesaje postate: 74
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 3FL 1.4 TSI DSG
Re: Octavia 3 FL Style, 1.8 TSI DSG7, negru magic
« Răspuns #122 : August 03, 2017, 12:23:24 a.m. »
Da, se regleaza singure, dar se pare ca omul a ridicat farurile cu totul. Mecanicul i-a zis omului de la vanzari: se regleaza singure, dar pozitia initiala se regleaza din surub ... Am iesit oleaca in seara asta, nu pe intuneric si doar in oras. Diferenta e foarte vizibila, acum bat mai sus. Mult mai sus as zice asa la o prima constatare. Am primit chiar 2 blitz-uri, deci s-ar putea sa deranjez ... Ca idee, s-a mai schimbat ceva. Cand schimb pe faza lunga, se mai ridica oleaca raza de lumina in sus, cand revin pe scurta, coboara la loc. Asta am observat dupa ce am parcat, deci masina statea pe loc. Sper maine sa doarma copilul mai repde sa pot sa o tura ... la ora asta chiar nu-mi mai arde, dupa prefectura, coada, numere, service, etc. In ceea ce priveste ILA, o sa vorbesc cat de curand cu un avocat sa vad ce parere are ... sa incerc marea cu degetul sau nu :))
Faza cu conul de lumina adaptat la cele 4 moduri este si ea, intr-un paragraf separat in manualul masinii. Dar se pare ca si aia ar fi conditionata de ILA. Ceea ce nu e firesc. Vedem ... La intrebarea daca se poate monta ILA ulterior, cei de la Sibiu au zis ca s-ar putea sa nu stie calculatorul masinii sa faca adaptarea, chiar daca montez eu camera. Trebuie schimbat sau rescris softul ... Mi-au mai zis ca as avea ceva optiune pe masina cu corner light, dar la verificare farurile nu fac nimic stanga dreapta ... Sincer nu cred ca amiabil o sa pot rezolva ceva. Pe de alta parte, daca faza scurta bate bine ... chiar nu ma mai doare capul de con de iluminat in functie de nimic.
Daca gasesti solutie de montare a oglinzii cu camera ... nu se pierde garantia?

Offline ovidescu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Rabdare si drum bun!
  • Auto: Octavia 3 FL 1,8TSI
Re: Octavia 3 FL Style, 1.8 TSI DSG7, negru magic
« Răspuns #121 : August 02, 2017, 08:20:23 p.m. »
Ce spui tu se contazice cu ce mi-a spus mie dealerul: 1) farurile led cu afs NU se mai regleaza si fac singure tot, 2) farurile led cu afs se regleaza automat in functie de viteza, au 4 moduri de functionare (urban, extra, autostrada, ploaie) si ar trebui sa pot vedea diferenta.
Inca astept raspuns, banuiesc ca le-am dat si eu tema grea.
Momentan sunt in asteptare cu achizitia reperului oglinda+camera, pana avem un raspuns clar.
ex: Astra H Cosmo HB, 2008, 1.6 MPI M5 * Rapid Style, MY2015, 1.2 TSI M6 * Octavia 2 FL Business, MY2012, 1.4 TSI M6
actuala: Octavia 3 FL Style, MY2017, 1.8 TSI DSG7

Offline bcm

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2017
  • Locaţia: medias
  • Mesaje postate: 74
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 3FL 1.4 TSI DSG
Re: Octavia 3 FL Style, 1.8 TSI DSG7, negru magic
« Răspuns #120 : August 02, 2017, 07:38:20 p.m. »
Am fost la service-ul Skoda din Sibiu. Pe diagnoza totul OK. Mi-au zis ca intr-adevar, batea jos faza scurta si mi-au reglat-o sa bata mai sus. Cica e pe acolo un surub la care au umblat.
Pe testerul lor, apar absolut toate optiunile care le are masina. Am faruri Full Led si atat. Fara nimic deosebit. In afara de miscarea pe verticala, nu fac nimic.
Oamenii de la vanzari de la Sibiu sustin ca trebuie ILA pentru a se schimba conul de lumina.
Sunat apoi la directorul de vanzari de la Cluj. Omul a zis sa merg totusi si la ei la service (programat joia viitoare) si sa discutam pe concret. A dat-o la intors ca nu stie exact cum e cu AFS-ul si cum e cu cele 4 moduri de functionare a farurilor cu LED ... a zis ca face informare la Product Manager de la Porsche Romania despre problema si daca masina chiar are pe ea tot ce scrie in oferta si contract. L-am rugat sa intrebe si daca se poate monta extra ILA, a zis ca intreaba. Pana joia viitoare sunt in ... ceata :))
In legatura cu ce scrie in cartea masinii, nu e greseala de interpretare la traducere, cel putin nu din engleza in romana, am verificat online si manualul in engleza. Cel in ceha degeaba l-as verifica ca ... nu stiu :))
Cand am ocazia o sa ies sa vad daca chiar s-a reglat ceva la faza scurta. Daca da, e oarecum multumitor.
In legatura cu faptul ca ma simt inselat, o sa fac o sesizare scrisa la dealer, cu poze atasate cu toate alea si o sa solicit raspuns in scris. Apoi ... in functie de ce o sa raspunda si de ce-mi vor zice la fata locului joia viitoare ... ANPC ... sau nu ...
Oricum, nu e ok ca ei sa nu stie exact cine ce si cum face la farurile astea ...
Daca primesti filmuletul, posteaza-l si aici te rog.


Offline ovidescu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Rabdare si drum bun!
  • Auto: Octavia 3 FL 1,8TSI
Re: Octavia 3 FL Style, 1.8 TSI DSG7, negru magic
« Răspuns #119 : August 02, 2017, 09:24:19 a.m. »
Senzor pe care noi nu il avem. Senzor care este camera  ;)  (in poza se si vede)
Este problema de traducere si interpretare. Ar fi trebuit sa zica Intelligent Light Assistant, ca sa faca diferentiere intre activarea automata a fazei scurte (Light Assistant) si schimbarea automata intre faza scurta si faza lunga (Intelligent Light Assistant).
Iti dai seama ca dealerul nu o sa accepte sa-ti monteze oglinda cu camera pe moka. Si daca montezi la ei, asteapta-te la preturi undeva la 6-700 euro.


M-a sunat inapoi dealerul, dupa ce a citit emailul meu unde i-am povestit problema cu farurile, faza scurta prea scurta si ca nu vad nici o schimbare in functie de viteza. Sustinea in continuare ca acea camera este strict pentru activare automata faza lunga si atat. Dupa ce i-am povestit si eu ce am aflat, inclusiv de la un coleg de forum care a povestit cum lumina i se plimba pe sosea in functie de trafic, a spus ca o sa mai vorbeasca si cu un tehnician pentru a lamuri problema si imi va trimite si un filmulet de prezentare pentru farurile AFL. Astept raspuns.
ex: Astra H Cosmo HB, 2008, 1.6 MPI M5 * Rapid Style, MY2015, 1.2 TSI M6 * Octavia 2 FL Business, MY2012, 1.4 TSI M6
actuala: Octavia 3 FL Style, MY2017, 1.8 TSI DSG7

Offline bcm

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2017
  • Locaţia: medias
  • Mesaje postate: 74
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 3FL 1.4 TSI DSG
Re: Octavia 3 FL Style, 1.8 TSI DSG7, negru magic
« Răspuns #118 : August 02, 2017, 12:18:37 a.m. »
In poza din cartea masinii scrie ca Light Assistant face schimbarea intre faze, bazat pe un senzor si nu camera. In oferta mea zice ca la dotari am Light Assistant. Caz de ANPC :))
Abia astept sa vad maine ce-o sa zica oamenii. Daca e cazul si chiar trebuie ILA pentru ce vrem noi, poate se poate monta de ei fara sa afectezi garantia.

Offline ovidescu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Rabdare si drum bun!
  • Auto: Octavia 3 FL 1,8TSI
Re: Octavia 3 FL Style, 1.8 TSI DSG7, negru magic
« Răspuns #117 : August 01, 2017, 08:28:48 p.m. »
Am aflat si cod reper pentru oglinda+camera care vine atunci cand comanzi optiunea ILA: 3G0 857 511 G SMA (multumiri colegilor de pe celalalt forum). Si se si gaseste pe ebay.
Deci unda verde pentru retrofit. Firele cred ca sunt acolo, urmeaza sa verific.
ex: Astra H Cosmo HB, 2008, 1.6 MPI M5 * Rapid Style, MY2015, 1.2 TSI M6 * Octavia 2 FL Business, MY2012, 1.4 TSI M6
actuala: Octavia 3 FL Style, MY2017, 1.8 TSI DSG7

Offline bcm

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2017
  • Locaţia: medias
  • Mesaje postate: 74
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 3FL 1.4 TSI DSG
Re: Octavia 3 FL Style, 1.8 TSI DSG7, negru magic
« Răspuns #116 : August 01, 2017, 05:45:35 p.m. »
Adevarat ... m-am oprit din citit la faza cu schimbarea automata de faza. Nu mi-am dat silinta sa incerc sa traduc ce inseamna dims the headlights :)). Vedem ce-o sa zica maine service-ul. Eu sunt de acord sa las masina acolo o ora si sa-mi monteze gratis oglinda cu camera :)) Femeia de la Cluj zice ca n-are legatura. Sa vedem. Macar sa vad o diferenta la distanta de iluminat intre 30 si 130 km/h. Sau sa-mi regleze faza scurta sa bata mai lung.

Offline ovidescu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Rabdare si drum bun!
  • Auto: Octavia 3 FL 1,8TSI
Re: Octavia 3 FL Style, 1.8 TSI DSG7, negru magic
« Răspuns #115 : August 01, 2017, 01:24:27 p.m. »
Ma documentez in continuare.
Am facut si eu mesaj la dealer referitor la problema cu farurile led AFL fara ILA.
De asemenea, am gasit si reper pentru un eventual retrofit, daca se dovedeste compatibil si posibil de codat https://www.avito.ru/moskva/zapchasti_i_aksessuary/prodam_zerkalo_salonnoe_s_kameroy_5g0857511d_sma_628479480
ex: Astra H Cosmo HB, 2008, 1.6 MPI M5 * Rapid Style, MY2015, 1.2 TSI M6 * Octavia 2 FL Business, MY2012, 1.4 TSI M6
actuala: Octavia 3 FL Style, MY2017, 1.8 TSI DSG7

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Octavia 3 FL Style, 1.8 TSI DSG7, negru magic
« Răspuns #114 : August 01, 2017, 11:57:24 a.m. »
Intensitatea nu (sau cel putin eu n-am observat), doar forma.
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline ovidescu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Rabdare si drum bun!
  • Auto: Octavia 3 FL 1,8TSI
Re: Octavia 3 FL Style, 1.8 TSI DSG7, negru magic
« Răspuns #113 : August 01, 2017, 10:38:25 a.m. »
Si conul de lumina isi schimba forma, intensitatea si dimensiunile in functie de viteza?
Despre viteza pe drum national vorbeam ipotetic...
ex: Astra H Cosmo HB, 2008, 1.6 MPI M5 * Rapid Style, MY2015, 1.2 TSI M6 * Octavia 2 FL Business, MY2012, 1.4 TSI M6
actuala: Octavia 3 FL Style, MY2017, 1.8 TSI DSG7

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Octavia 3 FL Style, 1.8 TSI DSG7, negru magic
« Răspuns #112 : August 01, 2017, 10:32:27 a.m. »
Eu am AFS (cu bixenon) si n-am camera.
Insa nu prea ai ce cauta cu viteza de autostrada pe un drum national, noaptea, cand ai trafic din fata....
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline ovidescu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Rabdare si drum bun!
  • Auto: Octavia 3 FL 1,8TSI
Re: Octavia 3 FL Style, 1.8 TSI DSG7, negru magic
« Răspuns #111 : August 01, 2017, 09:58:30 a.m. »
Scrie clar "When closing in on a vehicle ahead (or in the case of an oncoming vehicle), the system automatically dims the headlights in order not to dazzle other road users." Ergo, cu ajutorul camerei masina ta stie ca are alta masina in fata (sau pe sens opus) si schimba conul de lumina ca sa nu orbeasca ceilalti participanti la trafic.
Si gandeste-te ce ar insemna sa mergi cu viteza de autostrada pe un drum national, deci conul de lumina este ajustat pentru viteza de autostrada, sa ai trafic in fata si pe sens opus si sa nu ai camera. Pai le-ai ars retinele la toti.
Nu e chestia ca dealerii incearca sa ne bage pe gat un optional, problema e ca nu e documentata suficient de bine aceasta functie.
Si daca o sa ai curiozitatea sa te uiti (fie si pe strada), toate masinile cu faruri inteligente cu xenon sau leduri, au camera. Adevarat, sunt si multi care nu au camera pur si simplu din pricina costului. La Golf de exemplu, pe langa 1300 euro cat sunt farurile full led, daca vrei si cu Dynamic Light Assist, mai scoti inca 650 euro.
Am simtit pe ochii mei cum functioneaza cand urcam un deal (eram aproape de varf), pe sens opus urca o Mazda CX-3, iar cand ne-am intalnit farul de pe interior (farul stanga al Mazdei) pur si simplu s-a lasat in jos astfel incat sa nu ma orbeasca. Bineinteles ca Mazda avea camera la oglinda.
ex: Astra H Cosmo HB, 2008, 1.6 MPI M5 * Rapid Style, MY2015, 1.2 TSI M6 * Octavia 2 FL Business, MY2012, 1.4 TSI M6
actuala: Octavia 3 FL Style, MY2017, 1.8 TSI DSG7

Offline bcm

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2017
  • Locaţia: medias
  • Mesaje postate: 74
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 3FL 1.4 TSI DSG
Re: Octavia 3 FL Style, 1.8 TSI DSG7, negru magic
« Răspuns #110 : Iulie 31, 2017, 11:14:52 p.m. »
Si un link de pe site-ul Skoda ... unde zice ca acea camera aia face ... doar faza lunga/scurta ...


http://www.skoda-auto.com/en/models/new-octavia/assistants/

Offline bcm

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2017
  • Locaţia: medias
  • Mesaje postate: 74
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 3FL 1.4 TSI DSG
Re: Octavia 3 FL Style, 1.8 TSI DSG7, negru magic
« Răspuns #109 : Iulie 31, 2017, 11:08:39 p.m. »
@ Ovidescu: De unde ai aflat ca trebuie ILA pentru a activa AFS?
Azi am sunat la Cluj. La doamna care mi-a vandut masina. A zis ca AFS tre sa mearga si ca nu are legatura cu ILA, care "doar schimba faza lunga automat". Era chiar mirata ca nu se schimba conul de lumina. Mi-a dat nr celui de la service. Omul, prietenos, mi-a zis ca n-ar trebui sa aiba legatura una cu alta, sa merg la ei (cel mai devreme a avut loc joia viitoare) sa faca  verificare si eventual reglare daca e cazul. Si daca e defect ceva din fabrica se rezolva. A zis ca nu prea e normal sa bata asa scurt faza scurta.
Am sunat si la Sibiu, ca tot merg miercuri sa scot numerele definitive. Omul de acolo de la service mi-a zis ca "AFS merge, dar se schimba conul foarte putin, si ar trebui sa fiu pe un drum neluminat in padure sa-mi dau seama", I-am explicat pe unde am fost, cunoaste zona si s-a mirat si el ca de la 30 la 130 nu exista schimbare a conului si a lungimii. A zis ca e full, dar ma asteapta miercuri la 11:45 la o diagnoza de 45 de minute, sa vada care e treaba, ce si cum se poate activa din soft, verificare, reglare, etc.
Sa vedem ce iasa. Ideea e ca in carte scrie clar cum functioneaza farurile, neconditionat de ILA. Si tot in carte, chiar si in engleza, nu scrie NIMIC de ILA. Doar de Light Assist, care cica tre sa faca asta. Tare mi-e ca dealerii de la noi ne baga asta pe gat ca si optional, cand de fapt ar trebui sa fie in standard. Vedeti si voi ce scrie in cartea masinii ...
Oricum ar fi, daca nu se rezolva amiabil, ANPC pe ei, si daca nici asa ... probabil o sa ne judecam.
Acum, realistic vorbind, nu e chiar asa de deranjant ca nu bate faza scurta departe ... daca n-ai trafic pui faza lunga, daca ai trafic, drumul e luminat din 2 parti si e ok. Problema e ca s-ar putea sa fi platit pentru ceva ce nu avem ...

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Octavia 3 FL Style, 1.8 TSI DSG7, negru magic
« Răspuns #108 : Iulie 31, 2017, 12:34:18 p.m. »
Eu personal la senzorii de presiune am renuntat in mod voit si explicit, ca voiau sa mi-i bage pe gat cu nu-stiu-ce pachet de jante mai mari aproape gratis, adica ia jantele si-ti dau moaca senzorii. Nu te scutesc de plimbarea la benzinarie, nu-ti indica presiunea ci doar daca cumva se dezumfla vreo roata prea repede insa te leaga de glie cu schimbarea rotilor vara/iarna.Si nici jantele mai mari nu le voiam asa ca...
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30