Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Huse auto pentru scaune - Skoda Octavia  (Citit de 129012 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Huse auto pentru scaune - Skoda Octavia
« Răspuns #495 : Mai 26, 2014, 06:05:17 p.m. »
Si la mine tot cam asa este: ies firisoare subtiri ca un pufusor de peste tot. Garantia acopera tapiteria scaunelor...dar in Germania. La noi ma indoiesc ca vreo reprezentanta va schimba tapiteria pe garantie.
Tu poti sa incerci, dar ma indoiesc ca iti vor schimba ceva. Mie nici sigla Skoda, cu vopseaua scorojita, nu au vrut sa o schimbe.
Poti sa incerci si cu asa numitul aparat de barbierit. Eu am unul f bun acasa, dar il folosesc la pulovere din lana

Sent from my GT-I9070 using Tapatalk 2

In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline giony82

  • Junior
  • *
  • Joined: Iun 2012
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 81
  • Karma: +0/-0
Re: Huse auto pentru scaune - Skoda Octavia
« Răspuns #494 : Mai 26, 2014, 03:43:48 p.m. »
Daca ma credeti, pe orice portiune te-ai uita, se vad firisoare subtiri care ies din tapiterie, deci nu poate fi vb de haine aspre. Desigur, e ceva mai evident in zona soferului pt ca acolo atingi orice ar fi..


Treaba asta cu tapiteria am observat-o de cand am luat masina, dar nu ma asteptam sa se intample asa repede, avand in vedere ca folosesc masina in general doar dimineata si seara(serviciu, dus intors).


Huse am in plan, motiv pt care am si dat comanda la albert, dar printr-un partener din Iasi, caci am vrut sa vad catalogul inainte. Nu va mai povestesc ce am patit..:) avand pierdut, opc..nici acum nu am recuperat 900 RON (apropo, cei din Iasi, sa va feriti de firma edytuning, va pot arata acte cum a taiat factura pe firma radiata).


In fine, pana nu-mi recuperez banii nu iau alte huse, mi s-a pus pata pe alea scumpe. Pana atunci ma gandeam sa stric o vb pe garantie, pt ca eu n-am vazut alta octavie care sa aiba materialul pus pe a mea. De ex, daca as fi avut material "normal", cum au, zic eu, cam toate octaviile, nici nu ma gandeam la huse. La cat folosesc eu masina cred ca tineau mult si bine..


Dar e o varianta si tunsul! :)) Ms




Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1341
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA-FabiaSedan1.2HTP
Re: Huse auto pentru scaune - Skoda Octavia
« Răspuns #493 : Mai 26, 2014, 01:41:22 p.m. »
      Multumesc pentru completare, Iorgovan.  >:D< Nu stiam cum ii spune in romana dispozitivului „peeling remover”.  8-} :"> Dispozitiv de indepartare a scamelor cred.  :)) Bun, bun. Le tot razi, dar pana cand mai ai ce rade oare?

Offline Iorgovan

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2012
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 378
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1,6i Combi
Re: Huse auto pentru scaune - Skoda Octavia
« Răspuns #492 : Mai 26, 2014, 12:54:54 p.m. »
Probabil calitatea lasa de dorit, la modelele mai noi. Asta daca nu ai ceva haine cu care sa agati mereu tapiseria (gen arici, brizbrizuri etc). Eu am avut aceasta problema la scaunul soferului, dar se vedea clar ca fostul proprietar purta adesea ceva cu care "agresa" tapiseria in zona de sezut.
Am scos foarte frumos scamele la o curatare/decontaminare profesionala a interiorului si de atunci nu mai am probleme si tapiseria nu s-a mai scamosat.
Poti si tu sa iti scoti scamele cu un aparat de "barbierit" scame (dedicat sau nededicat...unii o fac chiar cu lama) si apoi sa folosesti eventual huse.
« Ultima Modificare: Mai 26, 2014, 01:01:13 p.m. de Iorgovan »
Octavia II 1,6 MPI - BSE - 102 CP - 2007

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1341
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA-FabiaSedan1.2HTP
Re: Huse auto pentru scaune - Skoda Octavia
« Răspuns #491 : Mai 26, 2014, 12:25:45 p.m. »
Giony82, la Loganul familiei nu s-a scamosat deloc tapiseria nicaieri. Mie nu imi placea pt ca era aspra. 8-} Dupa 2 ani a inceput sa se scamoseze volanul. Asa ca l-am imbracat in husa. Pe scaune am pus huse pt ca se mai cara una alta si e mai usor sa speli/inlocuiesti husele decat sa distrugi masina sau sa arate rau. Au si sporit confortul (au ceva pernuta/buretel in zona lombara).  Avem huse si pe volan si pe scaune. De obicei langa mine uneori in spate e roata de rezerva (cand nu mai are loc in portbagaj, ca unde ar trebui sa fie ascunsa, e GPL-ul), mai am si o bunicuta care aduce prajituri si pana la destinatie, mai "mananca" si masina, amprente de picioare pe scaune,etc....).
La detailing se pot scoate acele scamosari care exista deja. Cred ca degeaba iti schimba Skoda tapiseria, daca pune acelasi material. Eventual mai bine previi. Exista n modele si chiar unele foarte frumoase. 

Offline giony82

  • Junior
  • *
  • Joined: Iun 2012
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 81
  • Karma: +0/-0
Re: Huse auto pentru scaune - Skoda Octavia
« Răspuns #490 : Mai 26, 2014, 11:42:26 a.m. »
Pai asa am vazut ca au pus colegii de pe celalalt forum ...cam cu 600 ron, inclusiv pe fetele usilor si cotiere. Il sun pe dl Marius cand ne facem 4 si discuram precis si pretul. Eu vreau din cele de stofa cu piele ecologica pw margini. Mie deja mi se scamoseaza tapiteria de pe sttcaune s de pe fatetetele usilor


Scuze ca aduc la viata un topic vechi, insa vreau sa va cer o parere. Tapiteria mea arata din ce in ce mai rau, si merg mai mult singur in masina(deocamdata pana creste bebe), ma urc/cobor din masina cu grija. Cu toate astea cam asa arata locurile in care sunt atinse des:


https://www.dropbox.com/s/74l4ggmf14ujip3/2014-05-25%2019.30.58.jpg


Am gasit un caz izolat pe net cand tapiteria scamosata s-a schimbat pe garantie. Chiar si la logan arata altfel materialul ala, in cel mai rau caz se rupe sau prinde "luciu". E clar ca e un material defectuos, ca in 2 ani sa iasa scame asa din el.


Face obiectul garantiei chestia asta? Ce parere aveti ?


Am facut odata "greseala" ca la o spalatorie sa ii las sa dea cu aspiratorul in interior. Cand dau baietii pe scaune, efectiv raman urme in tapiterie..parca se "zgaraie". Trebuie sa dau cu servetele umede dupa ei ca sa dispara "semnele" ....


@vizitator, la tine tot asa s-au facut?

Offline hadrian

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2012
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 237
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia FL 1.6 MPI
Re: Huse auto pentru scaune - Skoda Octavia
« Răspuns #489 : Octombrie 04, 2013, 06:19:17 p.m. »
V-ați  făcut pana la urmă? Cum au ieșit? Ceva poze?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2


Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Huse auto pentru scaune - Skoda Octavia
« Răspuns #488 : Iunie 27, 2013, 09:45:07 a.m. »
da, exista doritori.
 
Adresa de facebook a d-lui Marius Piatra Neamt este: .... facebook.com/TapiterieAutoro
Se pot vedea acolo mai multe modele.
« Ultima Modificare: Iunie 27, 2013, 09:56:17 a.m. de vizitator »
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3369
  • Karma: +3/-0
Re: Huse auto pentru scaune - Skoda Octavia
« Răspuns #487 : Iunie 26, 2013, 10:17:10 p.m. »
Sunt curios insa cat rezista in timp acele huse...
eu am la Fabia huse puse la el in 2003, culoare deschisa, bej. Poate fac si postez niste poze daca exista doritori.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Huse auto pentru scaune - Skoda Octavia
« Răspuns #486 : Iunie 05, 2013, 12:22:37 p.m. »
Am vb cu dl Marius. Pretul pt textil cu piele ecologica pe margine este de 570 ron + drumul (cam 35 ron/persoana).  colegii interesari sunt rugati sa intre pe facebook, pe adresa Doru Octavian sau tapiter-auto, si sa isi aleaga de acolo modelul dorit. Apoi facem poze cu unteroarele masinii( ca sa stie cam despre ce e vorba in mare) si omul vine la Bucuresti.
« Ultima Modificare: Iunie 05, 2013, 12:52:13 p.m. de vizitator »
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Huse auto pentru scaune - Skoda Octavia
« Răspuns #485 : Iunie 04, 2013, 11:44:06 p.m. »
Preturile difera in functie de materiale: textil, piele  ecologica sau mixt. Dar il sun si vedem concret. Eu am vazut pe celalalt forum ca preturile variaza intre 400-600 ron.u
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline m.marcel

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2009
  • Locaţia: Bucuresti (dr. taberei)
  • Mesaje postate: 60
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O1 2002 1.6i, 102CP
Re: Huse auto pentru scaune - Skoda Octavia
« Răspuns #484 : Iunie 04, 2013, 01:42:52 p.m. »
aha, presupun ca pretul difera in functie de materialele folosite..altfel nu vad de ce nu am vb de pe acum cu dl marius...daca stim si pretul exact poate apar mai multi doritori :)

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Huse auto pentru scaune - Skoda Octavia
« Răspuns #483 : Iunie 04, 2013, 01:35:39 p.m. »
Pai asa am vazut ca au pus colegii de pe celalalt forum ...cam cu 600 ron, inclusiv pe fetele usilor si cotiere. Il sun pe dl Marius cand ne facem 4 si discuram precis si pretul. Eu vreau din cele de stofa cu piele ecologica pw margini. Mie deja mi se scamoseaza tapiteria de pe sttcaune s de pe fatetetele usilor
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline m.marcel

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2009
  • Locaţia: Bucuresti (dr. taberei)
  • Mesaje postate: 60
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O1 2002 1.6i, 102CP
Re: Huse auto pentru scaune - Skoda Octavia
« Răspuns #482 : Iunie 04, 2013, 11:15:05 a.m. »
ati aflat preturile? m-as baga si eu...in poze am vz ca se pot pune si pe usa eu asa as vrea, integral...

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Huse auto pentru scaune - Skoda Octavia
« Răspuns #481 : Iunie 03, 2013, 01:34:06 p.m. »
Ok. Suntem doi. Mai avem nevoie de inca 2.
Eu vreau sa imi pun din cele de stofa, dar cu piele ecologica pe margine. Arata belea. La apnrox 600 nu este mult.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30