Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor  (Citit de 118152 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #891 : Ianuarie 18, 2019, 08:41:57 a.m. »
Corect ce spui doar ca in practica nu e chiar asa.
PV de la politie intareste adevarul, cum ca fapta a existat. Mai greu vei incerca sa pacalesti politia.
Sunt persoane care incearca sa pacaleasca asigurarea pe RCA -ul unui prieten, o ruda, etc. malusul de 200 lei se plateste de pagubit, care beneficiaza de suma de RCA.
In general se cheama ambele masini., se masoara distanta dintre cele doua lovituri, se pun una langa alta, etc.Daca e din alt oras, se cheama vinovatul la sediul din orasul respectiv, se fac foto, masuratori, si se trimit la sediul asiguratorului unde pagubitul se prezinta cu amiabila. Lucru intamplat in familie, cu tatal meu.

Offline corin

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: MS
  • Mesaje postate: 438
  • Karma: +3/-1
  • Per aspera ad astra
  • Auto: TOUR 1.6 BFQ AT
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #890 : Ianuarie 17, 2019, 09:48:50 p.m. »
Nu credeam ca o sa scriu vreodată: sunt de acord cu cyborgsky11 :D
Ce sa mai confirme agentul daca omul semneaza ca e vinovat? Ce rost mai are amiabila atunci?
Si unde scrie ca ce zice agentul e sfant? Firma de asigurari poate contesta pv de la politie daca are suspiciuni de blat, sa zicem. Eu am contestat un pv de politie si am avut castig de cauza. Stefan a patit-o luna trecuta.
Eu zic ca nu e normal sa chemi tablagii daca omul recunoaste vina si semneaza amiabila. Agentul in situatia asta doar mai certifica odata ce a certificat vinovatul prin semnatura. Iar costul pentru vinovat se ridica la amenda plus permis suspendat.
"Unde nu cad ploile, nu pot ca sa creasca flori/ Unde nu sunt oameni buni, nu exista sarbatori!" Poem - The Motans feat. Irina Rimes

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #889 : Ianuarie 17, 2019, 07:25:41 p.m. »
Firma de asig.a facut abuz..n-are treaba vinovatul odata ce semnează amiabilă si preda RCA+ copie CI + copie certificat masina..se considera recunoaștere vina si accident. Speță vinovatul era in CO din Constanța.. cine-i cheamă sa vina la Satu Mare la declarație  :78: nu are niciun drept sa-l cheme ..dar găsiți info de google cautati
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #888 : Ianuarie 17, 2019, 11:39:01 a.m. »
Nu.
Insa nuanta este alta: un proces verbal incheiat de politie nu poate fi contestat de firma de asigurari. Adica, daca X face accident cu Y, si politia scrie in procesul verbal ca Y e de vina, asa ramane....poate sa stea firma de asigurari si in fund si in cap, Y ii va da RCA-ul lui X si acesta isi va repara masina pe acest RCA.
In schimb, o intelegere amiabila poate fi contestata de o firma gen Euroins, City etc. Poate sa spuna ca accidentul e neverosimil etc.  Si ase se ajunge la proces in justitie.
 Plus ca, in intelegerea amiabila vinovatul trebuie sa vina el la firma de RCA sa dea declaratie ca accidentul a fost real si s-a intamplat asa cum e descris in intelegerea amiabila. daca nu vrea sa vina, e de rau.
Eu am avut o astfel de situatie, am facut amiabila, si, cand m-am dus la firma de RCA a vinovatului, cei de la firma m-au pus sa il sun pe vinovat sa vina la firma de asig sa dea declaratie ca accidentul a fost real. Vinovatul a inceput sa ne injure la telefon si pe mine si pe cel angajatul firmei....bineinteles ca nu a venit sa dea declaratie.
Pana la urma, cei de la firma au fost intelegatori, dauna era mica...dar mi-a dat un sfat foarte bun: daca vinovatul e ciudat si nu imi inspira incredere sa merg la politie fara sa ma incurc cu amiabila.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #887 : Ianuarie 17, 2019, 11:34:56 a.m. »
nu, dar procesul verbal de la politie cu mentionarea vinovatului are alta valoare in instanta, de exemplu.

Offline corin

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: MS
  • Mesaje postate: 438
  • Karma: +3/-1
  • Per aspera ad astra
  • Auto: TOUR 1.6 BFQ AT
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #886 : Ianuarie 17, 2019, 11:04:34 a.m. »
Are politia romana firma de despagubiri sau de grabit asigurator la plata?
"Unde nu cad ploile, nu pot ca sa creasca flori/ Unde nu sunt oameni buni, nu exista sarbatori!" Poem - The Motans feat. Irina Rimes

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #885 : Ianuarie 17, 2019, 09:59:02 a.m. »
Daca pagubitul are casco si face casco cu regres, nu mai conteaza unde are vinovatul RCA. Conteaza mai mult unde are pagubitul casco, si mai ales daca il va malusa ptr ca a isi repara masina pe casco. Eu am facut casco cu regres, eu avand casco la Genreli si vinovatul RCA la Euroins, si nu au fost probleme (se presupune ca Generali si Euroins isi vor compensa reciproc datoriile) .
In schimb, daca pagubitul nu are casco iar vinovatul are RCA la o firma de 2 bani, gen enumerate de Bogdan, recunosc ca nici eu nu as face amiabila. Daca faci amiabila nu mai poti merge la politie...si ramai la mana firmei de rca si a vinovatului. Daca ei nu sunt de buna credinta, ramai pagubit...la politie nu mai poti merge sa declari evenimentul.
« Ultima Modificare: Ianuarie 17, 2019, 10:01:09 a.m. de vizitator »
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #884 : Ianuarie 16, 2019, 06:38:39 p.m. »
Simplu..depinde de speță...vinovatul ia amenda si/sau permis suspendat....fiecare isi face masina unde vrea. Sau politia nu face nimic ptr. Ca sunt doar 2 masini angajate fara victime...si iti da doar dovada de reparatie
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #883 : Ianuarie 16, 2019, 04:53:28 p.m. »
Hmm, si uite inca o dovada pentru a fugi de Euroins, City, etc.
Am si eu un caz, astazi , si m-a pufnit rasul. Un prieten are la City, si pagubitul nu vrea amiabila. Are casco, o va face pe casco cu regres si nu a vrut amiabila, ci doreste politie. Vedem urmarile maine.


Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #882 : Ianuarie 16, 2019, 04:49:13 p.m. »
ti-au dat exagerat de mult. 580 RON pentru atata lucru? Clar ca nu au mers pe amenda minima...
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Avenger

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2013
  • Locaţia: Bistrita
  • Mesaje postate: 326
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O3 RS TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #881 : Ianuarie 16, 2019, 04:25:21 p.m. »
uite ca n-am scapat de amenda. mi-au dat amenda(x4puncte)+avertisment(+puncte penalizarex3) pentru neadaptare viteza(10km/h) si nepastrare distanta regulamentara ... 290leuti daca platesc in 15zile.
« Ultima Modificare: Ianuarie 16, 2019, 04:28:56 p.m. de Avenger »

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #880 : Ianuarie 16, 2019, 10:07:13 a.m. »
depinde de marimea pabubei....daca pabuga e mare, vor da banii greu si te vor chema pe tine sa dai o gramada de declaratii. Daca paguba e mica, dau banii mai repede.
Eu am fost lovit in spate de un tataie cu asigurare rca la ei...am facut amiabila, am fost la omniasig si mi-au cerut numarul de cont in care sa imi verse 700 ron (adica contravaloare revopsit bara spate si ochi de pisica spate). In o saptamana au varsat si banii.
In schimb stiu cazuri in care valoarea pagubei este mare....atunci au dat acceptul de plata ff greu, pagubitul a stat cu masina luni de zile in curte la Radacini pana cand Omniasig a dat acceptul de plata.
Cat despre mersul la politie, nu ai decat sa mergi. Nu e obligatoiu sa iei amenda, poti scapa si cu puncte de penalizare si avertisment.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #879 : Ianuarie 15, 2019, 06:55:00 p.m. »
omniasig e oarecum ok.
deci inteleg ca ai rca la omniasig? Iata inca un motiv de a face RCA la o firma buna. Refuzul pagubitului de a face amiabila cand ai rca la o firma dubioasa.

Offline Avenger

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2013
  • Locaţia: Bistrita
  • Mesaje postate: 326
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O3 RS TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #878 : Ianuarie 15, 2019, 06:36:01 p.m. »
Ce experienta aveti cu Omniasig? Adica platesc la timp, nu fac mare tam-tam, etc?
 Am avut azi ghinionul de a atinge o "scoala" cu elev la volan.. Eu cu fata, el cu spatele. La mine nimic, la Sandero bara miscata din loc, vopsea sarita, si un colt de far sarit...
Instructorul avand experienta proasta cu Euroins care la-u tinut cu masina lovita 6 luni de zile, dupa care inca 34 zile, dupa reparatia de 3 zile, pentru neplata la service, nu vrea nici cum cu simpla amiabila, numai cu proces verbal de la politie... Care inseamna pentru mine si amenda, super nu?
« Ultima Modificare: Ianuarie 15, 2019, 06:38:00 p.m. de Avenger »

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #877 : Decembrie 10, 2018, 09:26:50 a.m. »
La mine nu a fost nicio conditionare. Pur si simplu a fost un bonus, o reducere a celor de la Tiriac pentru faptul ca nu am avut evenimente pe RCA in ultimele 12 luni (luni in care am avut asigurare la ei). Propunerea mi-a fost transmisa acasa prin posta si scrisoarea a venit cam cu o saptamana inainte sa imi expire polita.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30