Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Sfat achizitie octavia 1 4x4 benzina  (Citit de 13520 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline diasomie

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 200
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O1 1.8T 4x4 sedan
Re: Sfat achizitie octavia 1 4x4 benzina
« Răspuns #3 : Mai 25, 2010, 12:29:29 a.m. »
Multumesc de raspuns.
1) VIN - ul se gaseste pe actele masinii proprietarului?
2) octavia tour - banuiesc ca din aceeasi generatie - 2000- 2002. Imi dispare asa si ultima urma de placere in achizitie ..4x4 -ul :) nevasta vroia culoarea x, copilul cere portbagaj mare sau macar decent,  ( --> am renuntat la Golful dorit 4 motion) , apoi bunul simt imi cere costuri mici pt combustibil..    si uite asa mi se duce si moftul..Glumesc( partial) Chiar as vrea sa raman macar cu un 4x4 mai ales ca masina o iau pentru cativa ani si nu is genul sa imi schimb bunurile des.

3) totusi despre consumul declarat pt tipul de motorizare de mai jos? o parere . Pare a fi motorizarea avuta de MAster 4x4 si acesta raporta consumuri in bucuresti in functie de stil..de 10-12 %..Corect?
Sa astept la un diesel pt un consum mai mic de 10%? am vre-o sansa insa sa ma si incadrez intr-un pret decent de achizitie?

Multumesc
« Ultima Modificare: Mai 25, 2010, 12:32:58 a.m. de diasomie »

Offline F L O R I N

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 3748
  • Karma: +6/-0
  • Octavia 2 , 2.0 TDI 140CP cu DSG
Re: Sfat achizitie octavia 1 4x4 benzina
« Răspuns #2 : Mai 25, 2010, 12:00:42 a.m. »
Salut si bine ai venit printre  noi !  ;)

Incep cu sfarsitul mesajului tau si iti pot spune ca fara probleme se poate verifica starea reviziilor masinii cu VIN ul acesteia.

Cat despre dorinta ta,ce pot sa spun este ca,tinanad cont ca vremurile sunt asa cum sunt si nu stim cand ne mai revenim,eu iti recomand un diesel pe octavia tour.Consum mic,fiabilitate,spatiu,iar ca bani te poti incadra lejer in buget.

Daca Doamne ajuta,iti va merge bussinesul si in viitor mai bine decat acum te poti orienta la un 4x4 fara probleme.

Toate cele bune !

Offline diasomie

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 200
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O1 1.8T 4x4 sedan
Sfat achizitie octavia 1 4x4 benzina
« Răspuns #1 : Mai 24, 2010, 11:53:02 p.m. »
Salutare.
Sunt in mari dileme...vreau sa imi iau cat mai repede o masina.
Sunt fortat de faptul ca am copil mic, am de facut periodic ceva drumuri prin tara  ( nu multe ) dar si in oras cu businesul meu  si is satul de doi ani numai de taxiuri ( inainte aveam auto de la firma)
Apreciez, dupa consumurile anterioare cam 500 km -1000 /luna ( cam juma in oras) cu ceva iesiri ocazionale outcity , in weekenduri, si iesiri de 2-3  ori pe an la munte pe zapada,sau zone aiurea, retrase..cabane..( dar nu offroad).
Fortat de bani m-am plimbat cu gandul ( si le-am eliminat)  pe la audi, apoi golf, si am ramas la Octavia 4x4 ( prefer sa nu fie break) 4x4 numiti-l moft dar asta imi doresc...

Momentan nu dispun de mai mult de 6000 Euroi. Daca ar trece timpul , ar mai iesi ceva..
Oferte pe net sunt ( minime) pe la 5500- 6000 euro pt Octavia 1 4x4 de prin 2001 . Nu stiu cat de rablagite sunt, daca mai duc...
In plus ma cam sperie consumul gasit teoretic in specificatii..peste 10 %in oras la benzinare si ceva sub 10 la diesel.

Am o oferta facuta pe la 6000 euro (probabil negociabil)  de 4x4 din 2001 sau 2oo2 pe BEnzina cu 1,8 si 150 PH. ( vreo 120.000 km) cu scut si toate full in restul. Pare mult pentru mine ca putere. nu sunt vitezoman pe strazi ( max 140 am mers in 15 ani de sofat) Insa e cea mai serioasa oferta si si de la un tip...ce chiar pare serios...cu masina la zi , urmaribila la reprezentanta Skoda.pare tipicar, facturi..In rest gasesc preturi mai mari.

Ma tem cel mai mult de consum ...e criza, nu stiu cum o sa imi mearga bussinesul in viitor ( acum o duc acceptabil ) si mi s-ar parea mult sa sar de 10 % prin oras pentru deplasari uzuale. Sunt din Iasi si e un oras aglomerat, dar nu ca bucurestiul..
Vanzatorul pretinde ca e o masina puternica si TOTUSI papa in Bucuresti, mers batraneste, cam 9 sau chiar sub 9 % Mi se pare prea putin. Ce parere aveti?  stiu ca un diesel ar fi mai economic , insa nu am gasit diesel la dotarile respective si la ...o oarecare transparenta care parea ca mi-a oferit-o tranzactia..Doar minciuni telefonice si tipi neseriosi.
De la alt vanzator cu acelasi setup pe masina am aflat ca a lui consuma in oras cam 12-13 %...

ceva pareri?
in plus cum pot verifica consumul la o masina SH?
cum pot sa verific masina la reprezentanta Skoda,  inainte de a ma deplasa la Bucuresti . Cunosc indirect patronul De la Skoda Iasi. Daca i-as furniza un numar , un cod de masina de la vanzator as putea afla istoricul masinii?? ( inainte sa plec in "delegatie")

Multumesc..


 
« Ultima Modificare: Mai 25, 2010, 12:01:10 a.m. de diasomie »

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30