Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Skoda Rapid Elegance 1.2 TSI 105 CP  (Citit de 10074 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Bogdan81

  • Junior
  • *
  • Joined: Iun 2013
  • Locaţia: Buc
  • Mesaje postate: 52
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: O3,2.0 TDI,DSG
Skoda Rapid Elegance 1.2 TSI 105 CP
« Răspuns #2 : Noiembrie 03, 2013, 07:03:09 a.m. »
100kg in plus nu le simti la mers normal..e ca si cum ai mai avea pe cineva in spate mai durduliu.

Ce ai simtit tu , mai mult ca sigur, a fost de fapt cuplul mai vanjos  :)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
O3, 2.0 TDi, DSG

Offline Daniel

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2722
  • Karma: +3/-0
  • Garfield I'm not always right but I'm never wrong
Skoda Rapid Elegance 1.2 TSI 105 CP
« Răspuns #1 : Noiembrie 02, 2013, 10:40:34 p.m. »
Astazi am condus primul Rapid (pentru mine) intr-un drive test facut la Brady. Era 1.2 TSI Elegance de 105 CP.
 
Stiu ca am mai scris aici intr-un mod usor pesimist, ceva de genul: Eu, personal, daca luam 115 CP, cred ca as fi regretat ca nu am luat mai mult. :042: 
 
E, si astazi am condus cu 105CP! Este adevarat ca Rapidul cantareste 1200Kg, fata de 1300Kg Octavia (iar Octavia mea atarna chiar 1490Kg). Rapidul e mai usor si decat Fabia mea (1395Kg) de 101 CP.
 
Drive testul a fost chinuit de aglomeratia care era atunci in Militari, dar, spre surprinderea mea, masina se misca bine. Daca fac comparatia nerealista cu demarajul de la Fabia mea de 1.4 MPI 101CP, este clar ca turbina face diferenta si se simte cuplul. Daca fac o comparatie mai realista cu Octavia de 1.2 FSI tot de 105CP, raspunsul este ca se misca mai greu:
http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=5645.msg144766#msg144766
 
Evident ca Rapidul se misca mai "repede" decat Octavia cu acelasi motor. La plecarea de la Brady nu puteam iesi in strada de aglomeratie, iar dealerul de langa mine imi spune sa o calc linistit. Nu am "scartait-o" la plecare, pentru ca nu eram sigur ce poate si stiam ce am patit cu Octavia de 1.2 FSI de 105, cand, tot acolo, mi-a stat inima o secunda pentru ca mi se parea ca nu m ai pleaca si venea valul peste mine. Diferenta este sigur data de greutatea mai mica a Rapidului cu 100Kg.

Motorul este silentios si incepe sa se auda pe la 3000 de turatii. Cutia de viteze manuala cu 6 trepte schimba foarte usor si pot spune ca accelereaza si intr-a 5 (a 6-a am bagat-o prea scurt, simbolic). Volanul se misca usor chiar si pe loc, masina fiind mai usoara decat Octavia (mea).
 
Nu va pot spune nimic despre consum, pentru ca nu am fost atent la el, mai tot timpul vorbind cu reprezentantul de vanzari de langa mine. Dar sigur am simtit cateva zdruncinaturi datorita puntii spate rigida. In schimb, nu are ruliu in curbe.
 
Vizibilitatea a fost destul de buna. Oglinzile laterale sunt mari (si pe inaltime), iar prin oglinda interioara se vedea geamul din spate un pic mai mic decat la Octavia, pentru ca geamul este mai scurt si mai putin oblic. Se vedeau stergatorul si al treilea stop pe geam.
 
Luminile de zi se aprind din cheie in farurile de faza lunga (fara pozitii si stopuri sau bord). Pozitiile aprinse sting luminile de zi si se aprind becurile mici din farurile de faza scurta. Apoi se aprind cele de faza scurta.
 
Chiar daca primele impresii au fost superficiale, impresia generala a fost buna. Masina este parca o copie mai mica si mai usoara a Octaviei, dar si "usurica" la condus. M-am simtit familiar in ea, dar la un confort un pic mai redus. De exemplu, cotiera dintre scaune era prea inalta fata de nivelul schimbatorului si trebuia sa indoi mana in jos. Nu erau "in linie", ca la Octavia mea.
 
Cum am mai scris, acest motor il recomand pentru oras. Iar Rapidul este o masina mai confortabila de oras decat Fabia. Evident ca se poate circula si in afara orasului, dar cu limitarile de rigoare cand te lansezi in depasiri in stil sportiv.
« Ultima Modificare: Noiembrie 03, 2013, 10:12:05 a.m. de Daniel »
Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, 16 V, 101 CP

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

MOTORIZARE 1.6 MPI de Mdudu
[Mai 13, 2024, 01:59:38 p.m.]


Roata rezerva de Alejinxique
[Mai 08, 2024, 11:51:33 a.m.]


Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Mai 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 [14] 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31