Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Subwoofer in masina  (Citit de 36332 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline twopak

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2014
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 114
  • Karma: +0/-0
  • ''membru''
  • Auto: Superb 4T L&K 150 cp
Re: Subwoofer in masina
« Răspuns #142 : Iulie 10, 2014, 09:50:19 a.m. »
@Lucian 1950 nu vreau sa renunt la nici o canapea. Masina este taxi. :)) dar din cand in cand ma mai apuca damblageala si vreau ceva mai tare  <:-P Mai ales la întoarcerea din curse lungi cand sunt obosit.
@Roberto, m-ai băgat direct la alpine? Trebuie sa mai fac vreo 10.000 de mile sa bugetez asa ceva  :046: . Multumesc oricum de raspunsuri.
Drumuri bune tuturor.

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3635
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: Subwoofer in masina
« Răspuns #141 : Iulie 06, 2014, 11:35:44 a.m. »
Bordeianu a postat in vara lui 2013, fiind inactiv pe forum din februarie 2014. Sunt sigur ca va aprecia comentariul. =))


Twopak, poti monta un subwoofer sub scaunul pasagerului dreapta. Ceva de genul:


Land Rover Discovery 3

Offline lucian.1950

  • Expert
  • ***
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 548
  • Karma: +0/-0
  • Auto: OCTAVIA 2 - 1.9TDI
Re: Subwoofer in masina
« Răspuns #140 : Iulie 06, 2014, 12:25:30 a.m. »
Bordeianu,
citeste cite ceva inainte de a face un lucru. Din cite vad nu stii nimic despre un subwoofer...


Twopak,
vorba lui stef13, tu vrei sa renunti la bancheta din spate ?!

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3369
  • Karma: +3/-0
Re: Subwoofer in masina
« Răspuns #139 : Iulie 05, 2014, 11:10:07 p.m. »
Salutare tuturor.
Vreau unul care se montează sub canapea. Nu vreau sa fie unul care sa imi dezmembreze masina :)
:) Daca vrei sa-l montezi sub canapeaua pe care stau pasagerii, nu de masina tre sa-ti faci griji..

Offline twopak

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2014
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 114
  • Karma: +0/-0
  • ''membru''
  • Auto: Superb 4T L&K 150 cp
Re: Subwoofer in masina
« Răspuns #138 : Iulie 05, 2014, 02:14:08 p.m. »
Salutare tuturor.
De cateva zile ma bate gândul sa imi montez si eu un subwoofer in masina. Vreau unul care se montează sub canapea. Nu vreau sa fie unul care sa imi dezmembreze masina :) .
Imi puteți recomanda ceva la un pret acceptabil sau are cineva vreunul de vânzare?
Multumesc.
Drumuri bune tuturor.

Offline Bordeianu

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2013
  • Locaţia: Ilfov
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Fabia2 1.2
Re: Subwoofer in masina
« Răspuns #137 : August 11, 2013, 08:29:44 p.m. »
Salut. De ceva vreme tot urmaresc un subwoofer de genul asta http://www.emag.ro/subwoofer-montabil-la-roata-de-rezerva-pioneer-200w-ts-wx610a/pd/E8MVNBBBM/?ref=new_home_3_5 , care mi-a atras atentia pentru ca se monteaza la roata de rezerva a masinii si nu e ocupa spatiu suplimentar in portbagaj. Ce mi-e neclar, e cum as putea eu sa-l montez. Exista anumite fire trase direct in portbagajul masinii de care as putea sa ma leg? Sau trebuie sa fac legaturi separat? Care ar fi pasii logici pentru a monta un asemenea subwoofer?
« Ultima Modificare: August 11, 2013, 09:00:33 p.m. de FDR »

Offline Nadgobm

  • Doar inscris
  • Joined: Oct 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2FL 1,6TDI
Re: Subwoofer in masina
« Răspuns #136 : Decembrie 21, 2012, 08:41:03 a.m. »
gore daca imi poti da un privat cu service-ul respectiv, o sa ma apuc sa demontez sper anu daca am ceva timp liber,in cazu in care nu se poate in ianuarie cu siguranta ma apuc de demontat/montat sper sa nu si stricat :D .
macar am scapat de sf lumii :))

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3635
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: Subwoofer in masina
« Răspuns #135 : Decembrie 20, 2012, 10:33:55 a.m. »
Pentru evitarea oricaror probleme, recomand ca montajul sa fie facut de catre cineva cu experienta. Cu instalatia electrica nu e de joaca, daca nu te pricepi.
Land Rover Discovery 3

Offline radioman

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 970
  • Karma: +0/-0
  • Unii se nasc ca un 'original' si mor ca o "copie"
    • Radio Romania Constanta
  • Auto: Octavia 3 /2.0 TDI/150 CP
Re: Subwoofer in masina
« Răspuns #134 : Decembrie 20, 2012, 09:53:36 a.m. »
Nu-s deloc din aluminiu clemele alea (cum Doamne iarta sa fie din Al ?), sunt metalice/otelite,si ptr scoaterea lor teoretic, daca nu se doreste ruperea urechilor din ornamentul de la prag, se scot cu drapper tool. Se poate baga un cablu de o anumita grosime si fara demontarea completa a ornamentelor de prag, trebuie atentie la capitonajul de pe stalpul B, in dreptul mecanismului de centura siguranta de la sofer..
Aveti atasat la foto si codul clemelor (e bine la demontare sa existe cateva de rezerva) : ;)
Skoda Octavia 3 Style /2.0 TDI /2017; Seat Ateca Excellence/ 1,5 TSI/ 2018

Offline gore 92GGR

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 150
  • Karma: +0/-0
  • B-292-GGR
  • Auto: octavia2 2.0 tdi 16v
Re: Subwoofer in masina
« Răspuns #133 : Decembrie 20, 2012, 12:02:12 a.m. »
La O2 pragurile sunt prinse in niste cleme negre trebuie doar sa tragi de prag cu mare grija...nu stiu daca la O2FL este acelasi sistem...clemele sunt din aluminiu(cred) sa fi atent cand montezi pragurile sa fie si clemele pe pozitia lor sa nu fortezi aiurea :) pragul de la sofer ( presupun ca tragi cablurile pe partea dreapta) mai are si un surub in care este prins manerul cu care deschizi capota :) daca vrei iti pot recomanda un service in bucuresti unde imi fac eu tot ce tine de electrica la masina...pe actuala masina am montat la ei xenon, boxe,senzori parcare, foot-lights ( fata-spate fiecare usa cu lumina ei +sigurante+2 butoane unu pentru luminile fata si unu pentru luminile spate asta daca vreau sa le aprind in timp ce merg cu masina sa isi caute un pasager un obict cazut pe jos..sau sa vada unde isi tine picioarele) baietii lucreaza foarte bine si cu un nivel de siguranta ridicat :) .
Eu am avut subwoofer montat pe prima masina, octavia tour, tot la baietii astia...ceva de la coustic...se auzea foarte bine si duduia groaznic masina...bine aveam si linie coustic boxe fata-spate coustic + boxe ovale de bass coustic in placa de la portbagaj+ subwoofer si staite coustic...dupa o luna de utilizare am vandut subwooferul si statia deoarece numai suportam...mergeam cu ele oprite tot timpul si ocupam degeaba portbagajul destul de "mic" :))
« Ultima Modificare: Decembrie 20, 2012, 12:09:43 a.m. de gore 92GGR »
O1 1.9tdi B 92 GGR, O2 1.9tdi B192GGR R.I.P
O2 2.0 tdi 16v BKD B 292 GGR

Offline Nadgobm

  • Doar inscris
  • Joined: Oct 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2FL 1,6TDI
Re: Subwoofer in masina
« Răspuns #132 : Decembrie 19, 2012, 03:32:45 p.m. »
Ca alt topic nu am gasit, legat de ce vrea sa fac OCR, acelasi lucru m-ar interesa si pe mine la acelasi sistem, problema este ca nu stiu cum sa demontez pragurile sa trag cablurile pentru sub,
daca m-a poate ajuta cineva cu o solutie respectiv ceva poze, explicatii i-ar ramane pe vecie dator :D ,
spor la dezapezit ca vad ca a inceput iar sa ninga

Offline andutzel

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 21
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Fabia 2001
Re: Subwoofer in masina
« Răspuns #131 : Iulie 20, 2012, 01:30:45 p.m. »
Salut.
De ce nu ai tras din Cd cabluri pt sunet ?
Asa daca vrei bass mai tare pe sub, o sa dai basul mai tare si pe difuzoare !
Sau reglezi statia mereu pt melodiile cu bass sau fara !
Ai reglaj pt sub pe Cd ?
Salut, pai am vrut sa trag, dar statia nu are mufa rca...e veche , pot sa leg doar cablu simplu...

Offline al bundy

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 963
  • Karma: +1/-0
  • Auto: O2 FL 2.0 TDI 140 AG
Re: Subwoofer in masina
« Răspuns #130 : Iulie 13, 2012, 03:37:09 p.m. »
sound system schematics
 http://dl. transfer.ro/transfer_ro-13jul-9c10cea77c4ddc7c.zip
« Ultima Modificare: Iulie 13, 2012, 05:27:58 p.m. de ff_2004_06 »
Interfata de diagnoza ORIGINALA, intotdeauna ultima versiune , upgrade-uri (tempomat, diferiti senzori) si reparatii instalatii electrice.

Offline OCR

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2012
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 20
  • Karma: +0/-0
  • TDI power RULZ
  • Auto: OctaviaII FL 2.0 TDI
Re: Subwoofer in masina
« Răspuns #129 : Iulie 13, 2012, 02:54:49 p.m. »
Pe langa faptul ca nu sunt multumit de sunet acuma am si o problema legata de profesionalismul electricienilor de la PBA.

Ieri am fost in service pentru 3 probleme:
1) Difuzorul dreapta spate bass caraie deja deranjant si sunetul general nu se ridica la nivelul celui ascultat de mine (am ascultat sound systemul inainte sa il pun ca optiune, ce-i drept pe skoda superb)
2) Scrumiera spate este bantuita - se deschide singura si se inchide mai greu
3) Spalatorul de faruri

Punctul 2 s-a rezolvat de la sine, ca deh, asa se intampla! Punctul 3 l-am dezvoltat in sectiunea dedicata.

Referitor la punctul 1:
Am fost chemat la rampa unde 2 electricieni m-au intrebat cu nasul pe sus si urechea pe usa respectiva "Care-i problema ?". Am pus melodia "Flo Rida feat T-pain - Low", am setat EQ-ul pe mijloc si volumul undeva la 60. Unul parca auzea ceva, celalt parca a zis "merge domne, ce-are?". Drept urmare am ridicat volmul la 80-90% (deja tot service-ul era tintit pe masina mea) si am mutat faderul pe spate. Abia acuma au zis.. un "da... parca se aude un bazait...". ...asa ca am scos inaltele si mediile si am ramas doar cu basul. Intre timp a venit si seful de service care era destul de deranjat de galagie, s-a urcat pe bancheta a inchis usile, a ascultat putin, s-a dat jos si a zis: Schimbati boxa pe dreapta spate bass! Asta dupa ce am facut si un pic balans stanga dreapta.
Au comandat boxa si luni ar trebui sa ma duc la ei.

Ghinionul este ca in timp ce faceam balans, stanga-dreapta (doar pe spate bass) am auzit o diferenta foarte mare de tonalitate. Respectiv boxa stanga scotea si ceva inalte~medii in timp ce,,,, cea de pe dreapta scotea doar bass + carait !

In fine, astept sa vad cum se aude dupa ce se schimba boxa "defecta". :(

Stie cineva pe unde gasesc o schema electrica pentru SoundSystem ? Vreau sa inteleg exact cum sunt legate si ce-ar trebui sa redea fiecare difuzor pentru a putea discuta cu cei din service mai la subiect !  0m0

Skoda Octavia II Facelift, 2.0 TDI, 140 HP

Offline Tytel

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2012
  • Locaţia: Marghita, Bihor
  • Mesaje postate: 258
  • Karma: +0/-0
  • Seat enjoyneering®
  • Auto: Seat Exeo 1.8 TSI
Re: Subwoofer in masina
« Răspuns #128 : Iulie 09, 2012, 03:15:24 p.m. »
Inteleg ce zici, doar ca el a platit cei 300 euro si tot nu e multumit 100%, ca sa isi puna ceva difuzoare de calitate, o sa il coste ceva banuti.
Seat Exeo 1.8 TSI 120 CP/88 KW
             enjoyneering

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

MOTORIZARE 1.6 MPI de Mdudu
[Mai 13, 2024, 01:59:38 p.m.]


Roata rezerva de Alejinxique
[Mai 08, 2024, 11:51:33 a.m.]


Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Mai 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 [16] 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31