Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: placute de frana  (Citit de 109820 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: placute de frana
« Răspuns #586 : Februarie 27, 2018, 06:27:06 p.m. »
Am "cam" observat asta ... ;)
Oricum, eu tot o sa revin cu detalii dupa ce rezolv problema
Am fost sunat ieri de o domnita de la Autokarma si mi-a spus clar si raspicat, ca asta este ceea ce imi trebuie mie
A mai verificat de cateva ori prin alte programe ale lor si mi-a zis ca asta imi trebuie, ca diametrul pistonului meu si garniturilor/oringuri este de 41 ... o auzeam cum tasta de zor la calculator .
Sper sa nu fi mototolit o hartie ... sa imi lase impresia ca tasteaza  :))  (glumeam)
Revin cand o sa am ce spune

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: placute de frana
« Răspuns #585 : Februarie 27, 2018, 02:56:17 p.m. »
Ne-am cam lenevit Marius, nu prea mai are nimeni rabdare (deprinderea  :032:)sa citeasca pagini intregi de explicatii, probleme personale-auto :056: si intrebari.
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: placute de frana
« Răspuns #584 : Februarie 25, 2018, 02:20:44 p.m. »
Aveti cumva vreo idee despre cele intrebate de mine mai jos ?
Maine cred ca voi fi sunat de cei la care am facut comanda si as vrea sa stiu daca o confirm sau nu
Scuzati nerabdarea
Multumesc

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: placute de frana
« Răspuns #583 : Februarie 24, 2018, 07:13:50 p.m. »
Mecanicul nu cred ca o sa ma jupoaie, este o ruda .
Sper
Am verificat si pretul unora noi si cei de care as vrea eu sa cumpar, ATE, ajung pe la aprox 400 lei/buc
In felul asta sper sa scap cu 250 lei (piese + manopera) pt ambii etrieri, fata de 800 lei doar pretul etrierilor
Stiu ca asa ar fi fost cel mai bine, dar mai am altele de facut pe la masina in primavara asta ... reconditionat turbina ...
Oricum, daca nu o sa imi placa ce iese sau la cea mai mica ganganie de pe creierul meu, ii schimb imediat, cu unii noi

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: placute de frana
« Răspuns #582 : Februarie 24, 2018, 06:17:04 p.m. »
Parerea mea(nu pot sa iti raspund la intrebari ca nu stiu) ar fi sa evaluezi si pretul unui etrier intreg.
Am avut o problema la un etrier spate si discutand cu unul cu altul concluzia e urmatoarea: nu prea renteaza.
Risti sa fie diferente micronice la pistonas, garnituri, etc, risti sa nimeresti garnituri de proasta calitate, depinde de pretul mecanicului pentru manopera, etrierul oricum il dai jos(manopera pe care o platesti si la unul nou) dar pentru toata descompunerea etrierului si recompunerea lui  s-ar putea sa fie suficient de mare.
Etrierul spate are acel surub melcat pentru frana de mana, care oxideaza, rugineste, isi modifica dimensiunile-acolo e boala lor. Faci cum crezi, eu am dat pe un etrier nou, trw, fara piesa la schimb, 300 lei.

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: placute de frana
« Răspuns #581 : Februarie 24, 2018, 04:19:34 p.m. »
Salut
Sper sa scriu unde trebuie
Vreau sa reconditionez etrierii spate, cam tot ce se poate schimba prin interiorul lor (stg+ dr)
Am fost la mecanic si mi-a zis sa comand kiturile de reparatie pt ei iar cand le am sa il caut .

Am cautat astazi de pe Autokarma (sa nu se considere reclama) si am comandat doua seturi din urmatorul kit, pe care eu l-am considerat a fi cel mai complet, ca sa zic asa, avand si pistonul etrierului
https://www.autokarma.ro/piese-auto-skoda-octavia-hatchback-1z3-2004-2-0-tdi-16v-103-kw/franare-auto-etrier-frana/set-reparatie-etrier-frana-241902-frenkit?name_filter=Set%20reparatie%20etrier%20frana&page=2&grupa_produse=SKODA%20OCTAVIA%20Hatchback%20%281Z3%29%20%2802.2004%20-%20prezent%29%20%202.0%20TDI%2016V%2C%20103%20KW&grupa_order=1

Am insa cateva nelamuriri
1. Eu stiu ca am sistem de franare ATE, cel putin asa stiu ca scrie pe pompa/borcanul de lichid de frana
Nu stiu insa ce marca sunt etrierii
Kitul asta de reparatie vad ca este pt sistem LUCAS
Are vreo importanta ?

2. Este suficient ce am comandat sau sunt altele mai complete/complexe ... ?

3. Observ ca in poza acestui kit apar doua suruburi de aerisire si nu inteleg ce cauta un al 2lea surub acolo, kit-ul fiind decat pt o roata
Poza asta are doar caracter informativ sau imi scapa mie ceva ?
(nu pare a fi surubul ''melcat'' din interiorul etrierului)

4. Este ceea ce imi trebuie mie ?
(am cautat pe autokarma si am observat de ex ca pistonasele au diferite dimensiuni/diametre ... posibil sa fie la fel si in cazul garniturilor/oringurilor)

5. Ultima intrebare
Stiind ca am cutie DSG, aerisirea se poate face in mod traditional/normal ? (pedala ... strangere ...)
Adica exista riscul sa ajunga aer pe la pompa abreiaj sau alte bazaconii ?
(nu as vrea sa dau din lac in put)

Nu am fost inca sunat pt validarea comenzii fiindca astazi este sambata si au program doar de L-V .
Probabil ca ma vor suna luni si atunci am sa stau cu ei la discutii, dar ... nu cred ca ii va interesa atat de tare ceea ce le spun eu prin tel, asta daca or asculta la tel ce le spun eu ...

Va las datele masinii, poate reusiti sa imi spuneti daca am luat exact ceea ce imi trebuie
(nu as vrea sa desfac pe acolo si apoi sa constat ca nu am comandat ceea ce imi trebuie)

Octavia 2, 2005, 2.0tdi, 16V, PD, 103kw/140cp, bkd, dsg
TMBBE61ZX52089064
« Ultima Modificare: Februarie 24, 2018, 04:27:31 p.m. de marius_f »

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: placute de frana
« Răspuns #580 : Ianuarie 19, 2018, 08:22:23 p.m. »
Așa o fi.
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: placute de frana
« Răspuns #579 : Ianuarie 19, 2018, 07:06:24 p.m. »
Din cate stiu spatiul acela din zona etrierelor nu prea permite accesul unui pistol pneumatic.
Sincer, nu am vazut mecanic sa foloseasca pistol la asa ceva.
Uzurile apar si datorita unor placute de frana neconforme ca dimensiune care permit batai in etrier..
Si evident, datorita miscarilor de dute-vino :))  exista uzuri ale bolturilor cat si ale gaurii(portetrier spate sau fuzeta fata).

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: placute de frana
« Răspuns #578 : Ianuarie 19, 2018, 06:55:42 p.m. »
Nu-i mai lasați pe ,,Dorel-i,, daca sunteți langa ei, sa înșurubeze pneumatic (la pistol), cam așa ceva pațiți, șurubul/piulilța nu intra pe filet, normal, și-l forțeaza, tăindu-l. Se înfiletează la mână apoi se strânge cu cheia . La demontare se mai accespta pneumatic, ptr. viteza, niciodata la montare. ;)
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: placute de frana
« Răspuns #577 : Ianuarie 19, 2018, 11:50:16 a.m. »
Asa as crede si eu ... cel putin pe net (youtube, etc ...) asta am vazut ca se schimba de obicei, suruburile .
Insa cei din service au zis ca s-ar fi largit gaurile (locasurile) unde intra aceste suruburi (culise) de ghidaj si ca ar trebui schimbati portetrierii. Bineinteles, au zis asta fara sa faca vreo verificare amanuntita, nici macar ''ochimetric'' ca lumea .


Asta se intampla dintr-un singur motiv: cei care au insurubat suruburile, nu au facut-o asa cum trebuie (in general se intampla cand pozitionezi surubul stramb in gaura,motiv pentru care gaura se largeste cand strangi surubul). Ca sa intre perfect, surubul trebuie pus drept in gaura, fara a fi inclinat intr-o parte nici macar putin. Probabil la tine, din graba/neglijenta, suruburile au fost puse de la inceput intr-o pare si, cand au fost stranse, au largit gaura.
Mi s-a intamplat si mie, si cred ca nu ai alta solutie sigura decat schimbarea portetierilor. E cam riscant sa te incurci cu improvizatii aici.
Mecanicii care au facut asta ar trebui apostrofati bine.  :047:
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: placute de frana
« Răspuns #576 : Ianuarie 19, 2018, 10:05:32 a.m. »
Probabil, se vede la fata locului, s-au largit , ovalizat, datorita unei slabiri sau nestrangeri la cuplu a lor, mecanicul te-a vrut ,,inapoi,, mai repede.
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: placute de frana
« Răspuns #575 : Decembrie 13, 2017, 02:21:30 p.m. »
Asa as crede si eu ... cel putin pe net (youtube, etc ...) asta am vazut ca se schimba de obicei, suruburile .
Insa cei din service au zis ca s-ar fi largit gaurile (locasurile) unde intra aceste suruburi (culise) de ghidaj si ca ar trebui schimbati portetrierii. Bineinteles, au zis asta fara sa faca vreo verificare amanuntita, nici macar ''ochimetric'' ca lumea .

Acuma ... chiar nu stiu ce sa cred .

- Pe de o parte, din ce am vazut pe site-urile de piese auto, acesti portetrieri sunt din aluminiu, asa ca dintre aluminiu si otel (acel surub - presupun), parca aluminiul ar ceda primul .
- Pe de alta parte, nu stiu exact din ce aliaj o fi facut portetrierul original al masinii ! - Pare a fi facut din fonta ... fier ... otel .

In ceea ce priveste cumpararea unor portetrieri noi, din magazin ... sincer, nu prea imi vine sa cumpar unii noi .
Sunt 99% sigur, ca nu respecta ei (producatorii AM) cotele exacte si la fix, cum au fost cei originali de pe masina . Iar asta inseamna ca etrierul se va aseza stramb in portetrier => uzura inegala/stramba (oblica) a placutelor de frana ... si altele .
Aici cred ca as prefera portetrieri SH, dar buni, verificati inainte de cumparare .

Insa nu stiu ce sa cred mai exact : suruburi uzate ? / portetrieri ?
Aveti idee din ce material sunt facute acele suruburi (culise) de ghidaj ?

Multumesc

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: placute de frana
« Răspuns #574 : Decembrie 13, 2017, 12:47:31 p.m. »
In principiu suruburile acelea se subtiaza datorita frecarii. NU sunt scumpe, cca 30 de lei perechea AM. Incearca intai asa, ca portetrierul e cam 180 de lei parca.

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: placute de frana
« Răspuns #573 : Decembrie 13, 2017, 11:59:12 a.m. »
Apropo
Uitasem sa intreb
Suruburile acelea de ghidaj de la portetrier (culisele), au un joc in portetrier .
Aveti idee ce este uzat acolo ?
- Suruburile (culisele) acelee de ghidaj in care se prinde etrierul de portetrier ? (se subtiaza suruburile ?)
sau
- Sau "gaurile" portetrierului sunt largite ? (gaurile in care intra acele suruburi)


Nu stiu exact ce ar trebui cumparat
Ori portetrierul cu totul ? / Sau doar acele suruburi de ghidaj (culisele) ?

(despre suruburile (culisele) acelea lungi, din poza, este vorba)
Multumesc
« Ultima Modificare: Decembrie 13, 2017, 12:17:34 p.m. de marius_f »

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: placute de frana
« Răspuns #572 : Decembrie 12, 2017, 12:07:43 p.m. »
E o diferenta daca impingi cu mana si cu scula speciala.
Pai daca schimbi placutele de pe o roata atata de greu ar trebui sa fie multa manopera,
De fiecare data cand am schimbat palcutele a lucrat un singur mecanic si in cca 10 minte de roata a schimbat placutele, cu dat roata jos, curatare etrier cu peria, ungere culise, pus inapoi, etc.
Niciodata nu am intampinat probleme la impins etrierul.
Pe fata am umblat eu acum vreo doua luni ca imi intrase o piatra la etrier si scartaia, am impins etrierul facand parghie cu o placuta si doua surubelnite, super usor.
Pe spate este un surub melcat pe care se invarte etrierul din cauza franei de mana. Poate acolo e o problema, ca din acest motiv se utilizeaza acea scula pentru rotit. Se roteste si impinge, roteste si impinge, etc.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30