Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: octavia versus mazda  (Citit de 14853 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1341
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA-FabiaSedan1.2HTP
Re: octavia versus mazda
« Răspuns #17 : Februarie 20, 2016, 01:38:17 a.m. »
                 Cu mult drag!   >:D< Ar mai fi varianta buy back la Autec pentru Roscata. Criteriul de masina intretinuta, cumparata de noua de la dealer, cu un singur proprietar in istoric este indeplinit. Posibil sa mai fie si alte criterii (vechime, km parcursi). Merita sa te interesezi.
                 De asemenea, te mai poti juca in configuratoare auto. Vezi gratuit culorile, dotarile, versiuni, alte modele. Mai sunt celelalte cluburi auto, de unde poti studia masinile luate in calcul-probleme tipice, pareri, etc. Pe site EURONCAP poti studia cat de sigure sunt masinile care te intereseaza.
                 Alege masina pe care o simti cea mai potrivita in timpul drive test, care sa fie sigura. Tie trebuie sa iti placa.
                Atentie, multe reprezentante mentioneaza pe site-uri necesitatea programarii pentru drive test.
                Merita luate in calcul si ofertele de Black Friday (sfarsit de noiembrie) cu conditia studierii pietei evolutiei preturilor. In mall-uri mai apar masini expuse cu ofertele aferente. Skoda vad ca are si  oferteskoda, site separat.     

Offline anthurium

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: marea banie
  • Mesaje postate: 406
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.6 mpi
Re: octavia versus mazda
« Răspuns #16 : Februarie 20, 2016, 12:02:33 a.m. »
Multumesc pt sfaturi  >:D< , vad ca trebuie sa aleg intre "frumusete si cai putere" , deocamdata bugetul nu-l pot mari , sa am si una si alta !  Nici vorba de cutie automata, cred ca este mult mai scumpa. Observ ca toti inclinati catre mazda ! Si mie mi-a ramas inima la ea.  Sunt doua culori care-mi plac, rosie si un bej-maro metalizat. Desi schimbarea este programata pt anul viitor, deja incep sa am emotii. O sa ma inscriu la drive-test , la mai multe marci, desi inima a ales demult. Nu stiam daca mazda este o marca de incredere, de asta am deschis topicul si v-am cerut sfatul .Multumesc inca o data !
Florile merg atât de departe cu bunătatea lor, încât parfumează mâinile celor care le strivesc.

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1341
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA-FabiaSedan1.2HTP
Re: octavia versus mazda
« Răspuns #15 : Februarie 19, 2016, 04:25:17 p.m. »
             Anthurium, ai putea merge la targuri/expozitii auto organizate. Acolo se aduna reprezentantele auto. Poti sa vezi real (palpabil) cele mai reprezentative modele expuse de dealers auto. Poti intra in interiorul masinilor. De obicei expozantii au si masina de drivetest la dispozitie (la Oradea am vazut ca sigur au). Cand am participat cu skodarii la targ, dealers distribuiau si pliante si unii chiar cupoane de reducere sau oferte.
             In Dolj in fiecare an are loc targul Autoshow Oltenia, prin final de mai-inceput de iunie. Anul trecut a fost intre 29-31 mai 2015. Probabil urmeaza sa se anunte urmatoarea editie a evenimentului. La Bucuresti vad ca s-a anuntat deja Salonul Auto Bucuresti in perioada 20-30 octombrie 2016. Anul trecut in toamna au fost dealers precum: Skoda, Mazda, Honda, Toyota, Mercedes, etc. 

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3369
  • Karma: +3/-0
Re: octavia versus mazda
« Răspuns #14 : Februarie 19, 2016, 01:35:33 p.m. »
La mazda(sedan) ma gandeam la echiparea Challenge, G 145, 1.8 , 145CP.
Motorul in cauza este de 2 litri, aspirat. La mazda 6 nu mai gasesti motoare sub 2 litri. Pentru demaraje normal ca e mai bun motorul 1.8 turbo de pe Octavia. Desi.. nici G145 nu sta rau: daca nu ti-e frica sa-l turezi poti atinge suta sub 9 secunde. In plus, consuma cat un diesel de 2.2 litri, deci mult mai putin decat 1.8 TSI.
De vrei sa simti cum acceleratia te baga in scaun tre' sa alegi 2.5 benzina sau 2.2 diesel, caz in care trebuie mai intai sa maresti binisor bugetul propus initial deoarece motorizarile astea vin doar pe variante de echipare superioare.

Altceva la 23-24 de mii?!.. Hyundai I40 (care vine insa doar cu motor diesel de 1.7)? Citroen C5 ?

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2828
  • Karma: +0/-0
Re: octavia versus mazda
« Răspuns #13 : Februarie 19, 2016, 12:45:33 p.m. »
Ca si motor, 1.8 TSI e clar peste 2.0 SkyActiv de la Mazda doar ca nu numai motorul conteaza.


Daca vrei sa te bage in scaun cand calci acceleratia si sa fie si o masina practica: Octavia 3 RS TFSI.


Intre Mazda 6 si Octavia as alege Mazda 6 dar varianta Revolution. Masina e frumoasa, jantele mai mari si elementele de design atat la interior cat si exterior la varianta de echipare de top face parte din experienta. Mazda 6 e mai mult o masina de drum lung si nu de oras. E mult mai lunga fata de Octavia si eu as folosi masina in oras doar daca as avea loc de parcare rezervat atat acasa cat si la serviciu si cam alea ar fi 90% din drumurile mele urbane.

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: octavia versus mazda
« Răspuns #12 : Februarie 19, 2016, 12:08:55 p.m. »
Eu as alege intre mazda 6 (fiabilitate si aspect) si ford mondeo (tehnologii si aspect). Amandoua arata superb.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2315
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: octavia versus mazda
« Răspuns #11 : Februarie 19, 2016, 09:35:27 a.m. »
Dintre variantele enumerate aici, as merge linistit pe Mazda 6, dar cu , cutie automata.  :)
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline anthurium

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: marea banie
  • Mesaje postate: 406
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.6 mpi
Re: octavia versus mazda
« Răspuns #10 : Februarie 19, 2016, 12:45:45 a.m. »
De asta v-am si intrebat. Sa stiu care ar fi mai buna, sa am cat mai putine drumuri la service ! Voi ce ati prefera ? Daca ar fi sa va schimbati masina? Sunt asa de curioasa ce ati alege !
Florile merg atât de departe cu bunătatea lor, încât parfumează mâinile celor care le strivesc.

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2315
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: octavia versus mazda
« Răspuns #9 : Februarie 18, 2016, 11:26:06 p.m. »
Ca si variante ar putea fi: Toyota Avensis, Honda Accord (desi nu stiu daca mai gasesti acum), Ford Mondeo.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: octavia versus mazda
« Răspuns #8 : Februarie 18, 2016, 11:24:16 p.m. »
Atunci Mazda e din toate pdv mai fiabila decat Skoda. Cu parere de rau, e insa f adevarat.
Nu mai cantari cifrele ci calitatea si fiabilitatea sufrageriei ;)
« Ultima Modificare: Februarie 18, 2016, 11:33:54 p.m. de A V A T A R »
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline anthurium

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: marea banie
  • Mesaje postate: 406
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.6 mpi
Re: octavia versus mazda
« Răspuns #7 : Februarie 18, 2016, 11:20:37 p.m. »
Offf, pt ca-mi plac sufrageriile pe roti ! ;;)
Florile merg atât de departe cu bunătatea lor, încât parfumează mâinile celor care le strivesc.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: octavia versus mazda
« Răspuns #6 : Februarie 18, 2016, 11:16:43 p.m. »
Pot sa intreb DE CE ai nevoie de o sufragerie pe roti ?
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline anthurium

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: marea banie
  • Mesaje postate: 406
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.6 mpi
Re: octavia versus mazda
« Răspuns #5 : Februarie 18, 2016, 11:07:03 p.m. »
Da, voi face test-drive cu ambele masini. Poti sa-mi dai alte variante? Ce alte masini ar fi ok la pretul asta ? Neaparat sedan sau hatchback (ca octavia).
Florile merg atât de departe cu bunătatea lor, încât parfumează mâinile celor care le strivesc.

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2315
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: octavia versus mazda
« Răspuns #4 : Februarie 18, 2016, 10:50:24 p.m. »
Si tu pari sa inclini spre Mazda. :)
Eu cred ca un test-drive te-ar convinge (sau nu), daca iti place in interior si cum merge Mazda 6, greu de gasit argumente contra dupa.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline anthurium

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: marea banie
  • Mesaje postate: 406
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.6 mpi
Re: octavia versus mazda
« Răspuns #3 : Februarie 18, 2016, 10:44:50 p.m. »
La mazda(sedan) ma gandeam la echiparea Challenge, G 145, 1.8 , 145CP. Pun configuratorul
 http://www.mazda.ro/car-configurator/?locale=ro-ro&vehicle=M6&bodyStyle=2200&baseUrl=../car-config-html5/#baseVehicleId=GME3EAC&colour=41V&wheel=WHE_01&trim=GR0&navigationType=wheel
Intr-adevar, m-ar incanta caii octaviei, dar mazda 6 arata super ! Va fi folosita ca si surioara ei, servici, concedii. Cert este ca-mi place o masina care ma baga in scaun cand apas pe acceleratie. Dar mazda 6 este tare frumoasa ! Sper sa fie tot la fel de fiabila pe cat de frumoasa este !
« Ultima Modificare: Februarie 18, 2016, 10:48:23 p.m. de anthurium »
Florile merg atât de departe cu bunătatea lor, încât parfumează mâinile celor care le strivesc.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30