Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Masini "vechi" vs masini "noi" ?  (Citit de 14758 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Masini "vechi" vs masini "noi" ?
« Răspuns #7 : Aprilie 28, 2017, 04:54:39 p.m. »
Eu sunt mai nuantat in privinta asta.
In principiu si eu prefer sa fie cat mai avansata tehnologic.
Pe de alta parte insa consider ca de la un timp progresul asta tehnologic e destul de asimptotic. Adica, ca sa fiu concret, inca n-a iesit o masina care sa fie nava spatiala fata de care sareta mea veche de 7 ani (fara sa vorbim de avioane care costa 100k€).
Sunt dispus sa arunc niste bani pentrun un update tehnologic, insa vreau ca saltul sa fie unul semnificativ.  Sau chiar ruptura.  Asa ca o sa-mi schimb masina fie cand devine batrana FIZIC (in 2080 la ritmul in care o folosesc) fie cand apare pe piata ceva cu adevarat mult mai avansat
Faptul ca au scos un motor care are performante marginal mai bune si au reusit sa triseze ceva mai bine la testul NDEC nu mi se pare cine stie ce progres, si nici nu consider ca o masina e mai avansata tehnologic pentru ca are trei leji si doua chinezarii electronice in plus. 
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Masini "vechi" vs masini "noi" ?
« Răspuns #6 : Aprilie 28, 2017, 11:43:36 a.m. »
Parerea mea este ca o masina, cu cat e mai noua, cu atat e mai buna.
As merge pe Octavia 3 face-lift 1.8 tsi fara sa ezit.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline M i c u t z u

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3150
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
Re: Masini "vechi" vs masini "noi" ?
« Răspuns #5 : Aprilie 28, 2017, 11:10:34 a.m. »
Eu as alege fiabilitatea.
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Masini "vechi" vs masini "noi" ?
« Răspuns #4 : Aprilie 28, 2017, 10:48:22 a.m. »


Atatea masini "noi" sunt opulente in privinta dotarilor si tehnologiilor folosite, dorind sa epateze doar cu puterea motoarelor lor sau, de ce nu, sa socheze cu nivelul avansat al tehnologiei...dar oare chiar este nevoie de acestea?





Am si eu o intrebare: ce ati alege intre o skoda octavia 1 1.8T si skoda octavia 3 (facelift sau prefacelift) 1.8 tsi dotate la nivel maxim in functie de tehnologia disponibila in perioada respectiva? Intreb acest lucru deoarece sunt extrem de multumit de octavia actuala, o masina frumoasa la vremea ei, configurata in acest moment cu tot ceea ce as dori de la o masina (mai putin scaune fata incalzite si asistenta la plecarea din rampa) dar o consider o masina invechita cu un design perimat o data cu trecerea anilor. Ati alege fiabilitatea in detrimentul tehnologiilor actuale si a unui design mai fresh?


Va multumesc.

„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Masini "vechi" vs masini "noi" ?
« Răspuns #3 : Aprilie 24, 2017, 10:18:23 p.m. »
Ai intuit f bine fateta ce-o am in vedere :)
Chiar daca par mai multe...
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Masini "vechi" vs masini "noi" ?
« Răspuns #2 : Aprilie 24, 2017, 01:19:40 p.m. »
Dorule, discutia asta nu poti s-o duci si fara sa definesti "soferi noi" vs "soferi vechi". Adica aia care cauta un condus activ, care vor sa "simta" masina sau aia care vor sa fie izolati intr-o bula de vata si inconjurati de gadgeturi electronice care sa conduca in locul lor.

Mie cel mai distractiv mi se par cei amatori de masini "sportive" care se plang ca n-au stiu eu, senzor de ploaie. vor "sport" insa ii extenueaza sa apese pe un buton.


"nou" si "vechi" se traduce si prin "suflat in jiglere" vs "completat lichid de parbriz  la service autorizat". Relatia pe care o ai cu o masina (sau motocicleta, scuter,  sareta, roaba, etc) e cu totul alta dup ce ai desfacut-o si remontat-o cu mainile tale.  Discutia asta are multe fatete...
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Masini "vechi" vs masini "noi" ?
« Răspuns #1 : Aprilie 22, 2017, 12:04:05 a.m. »
Oare ce inseamna masina "veche" si ce masina "noua" ?
Oare doar anul de nastere / fabricatie conteaza ?
Oare o masina "veche" e de lasat trecutului iar una "noua" sa fie scopul unui viitor ?

Atatea masini "noi" sunt opulente in privinta dotarilor si tehnologiilor folosite, dorind sa epateze doar cu puterea motoarelor lor sau, de ce nu, sa socheze cu nivelul avansat al tehnologiei...dar oare chiar este nevoie de acestea?

Unde au disparut bucuria de a te plimba cu masina, sau lipsa de graba, sau farmecul unei masini facute sa transmita si sa-ti transmita doar o stare de bine ?

Vizionati aceste doua filmulete si, dincolo de comicul prezentator, poate veti prinde si cateva replici atat de adevarate...chiar daca astazi foarte putini isi mai amintesc sau mai simt lipsa unor vremuri de odinioara...cand sofam, si nu conduceam, o masina.

Am condus anul trecut pentru multe saptamani o masina coreana mai veche, intr-o stare generala mai degraba de plans decat buna, si totusi putine masini "noi" ar mai fi mers asa cum ea inca mergea...am regasit la volanul ei multe din acele lucruri pe care oamenii le aveau fara efort acum doar 30 ani cand sofau masina proprie: bucurie, tihna, zambet. Asa ca am retrait acest filmulet exact precum am experimentat pe atunci: ceilalti soferi se fereau de masina cu care eram, nimanui nu-i pasa de ea cand era parcata, dar nimeni nu dorea sa fie in imediata ei apropiere, etc.

Eu conduceam un Hyundai Accent 1.3 si nu o Kia Spectra, in rest toate sunt la fel:
https://www.youtube.com/watch?v=njvZSyzs3wg

Acum, sunt pe cale sa ma bucur de masini din vremea cand se faceau cu adevarat masini, in toate sensurile posibile...acest filmulet doar imi aminteste si confirma ca ceea ce conteaza este doar sa te bucuri de un lucru elegant si fiabil, simplu si plin de farmec precum...

https://www.youtube.com/watch?v=VsHPZJVX4R4
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30