Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Cum sa repar masina lovita pe un RCA de la Euro ins?  (Citit de 19435 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline oaspetele

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bistrita
  • Mesaje postate: 343
  • Karma: +0/-0
  • Auto: SUPERB 2.0TDI 125KW
Re: Cum sa repar masina lovita pe un RCA de la Euro ins?
« Răspuns #63 : Iunie 06, 2012, 04:01:57 p.m. »
 :046:
Ma dau batut.
VW Golf VI 1.6MPI Trendline
Skoda Superb Combi Elegance 2.0TDI 125KW

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Cum sa repar masina lovita pe un RCA de la Euro ins?
« Răspuns #62 : Iunie 06, 2012, 02:52:21 p.m. »
Stiti ce e tragic? Ca Euroins nu e singura firma care face asta...ba fac si firmele mari, cand e vorba de RCA. Nu va spun cazul unei prietene de-a mea, care a fost calcata pe trecerea de pietoni de unul cu RCA la BCR, si cei de la BCR asigurari nici macar numar la dosar nu au vrut sa ii dea...am dus-o eu de cateva ori cu masina la sediul BCR Asig de pe splaiul Unirii (langa Targul Vitan), si inspectorul fugea de la birou cand auzea ca vine. Au plimbat-o, au plimbat-o, poate, poate renunta la dosar...I-au cerut expertize peste expertize, pe care apoi nu le anexau la dosar, ...si in final i-au propus sa ii dea 5000 RON ca sa renunte la orice pretentie. Ea a refuzat, normal, si acum asteapta procesul cu ala care a lovit-o, si apoi, poate, poate mai vede si despagubiri de la BCR>
Mentionez ca accidentul a avut loc in nov. 2011.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2694
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Re: Cum sa repar masina lovita pe un RCA de la Euro ins?
« Răspuns #61 : Iunie 06, 2012, 02:35:22 p.m. »
E clar ca o societate care ofera cel mai mic pret va avea o cota de piata mai mare si deci probabilitatea unei daune creste exponential. Gandeste-te ca, costul mediu al unui RCA la o asemenea societate e 200-300 Ron/an , suma care e usor depasita de cea mai mica dauna.
Normal ca fiind pusi in fata unu numar mare de despagubiri cauta sa reduca pierderile si tind sa refuze plata si sa cauzeze probleme.
Stai ca aici nu-i asa. Asigurarile sunt o afacere. Cu cat ai cota de piata mai mare, cu atat faci mai multi bani. Evident, vei avea mai multe daune, dar la sfarsitul anului vei avea profitul mai mare decat o firma cu o cota mai mica de piata, ca altfel nu te-ai inghesui sa vinzi :)
Iar despre Euroins astia, nu cred ca au o cota mare de piata, insa e doar perceptie personala ca n-am prea auzit de ei.
bicicleta

Offline judge

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1192
  • Karma: +3/-0
  • Auto: Utilaje agricole
Re: Cum sa repar masina lovita pe un RCA de la Euro ins?
« Răspuns #60 : Iunie 06, 2012, 02:21:20 p.m. »
Sunt multe. Din pacate, avem o imagine distorsionata despre ce poate sa faca CSA-ul. Aduceti-va aminte de romanii care il opreau pe presedinte pentru a-i cere o butelie. In plus, nu e o autoritate foarte performanta, si va pot da exemple specifice.

Offline oaspetele

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bistrita
  • Mesaje postate: 343
  • Karma: +0/-0
  • Auto: SUPERB 2.0TDI 125KW
Re: Cum sa repar masina lovita pe un RCA de la Euro ins?
« Răspuns #59 : Iunie 06, 2012, 02:10:29 p.m. »
Citat
De asta si Judge propunea ca solutia sa vina de la noi, soferii care fac aceste asigurari, si sa excludem aceste companii din alegerile noastre si astfel de pe piata.
OK.
A trimis cineva vreo sesizare la CSA ???
VW Golf VI 1.6MPI Trendline
Skoda Superb Combi Elegance 2.0TDI 125KW

Offline Marsulici

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Iul 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 167
  • Karma: +0/-0
  • diesel !!!
  • Auto: Fluence 1.5 dci 110
Re: Cum sa repar masina lovita pe un RCA de la Euro ins?
« Răspuns #58 : Iunie 06, 2012, 01:18:23 p.m. »
Cred ca toata lumea a fost destul de clara in aceasta privinta : NU este normal si NU suntem de acord
Problema este ca aceasta situatie nu se rezolva singura si se pare nici de catre autoritati , cu toate ca exista plangeri.

In cazul asta ce ne ramane de facut ? Sa fim indiferenti si sa continuam asa ? E clar ca daca vor avea clienti vor continua .... La cum este coruptia in Romania e foarte usor sa imparti o parte din profit si sa fii acoperit pe partea legala.

De asta si Judge propunea ca solutia sa vina de la noi, soferii care fac aceste asigurari, si sa excludem aceste companii din alegerile noastre si astfel de pe piata.

Offline oaspetele

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bistrita
  • Mesaje postate: 343
  • Karma: +0/-0
  • Auto: SUPERB 2.0TDI 125KW
Re: Cum sa repar masina lovita pe un RCA de la Euro ins?
« Răspuns #57 : Iunie 06, 2012, 01:12:18 p.m. »
In regula.
Vreau doar sa va intreb daca e normal ca o firma de rea credinta (sau cum vreti voi) sa activeze pe piata asigurarilor dupa ce au fost n(?) cazuri de refuz de despagubire.
VW Golf VI 1.6MPI Trendline
Skoda Superb Combi Elegance 2.0TDI 125KW

Offline Marsulici

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Iul 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 167
  • Karma: +0/-0
  • diesel !!!
  • Auto: Fluence 1.5 dci 110
Re: Cum sa repar masina lovita pe un RCA de la Euro ins?
« Răspuns #56 : Iunie 06, 2012, 12:52:05 p.m. »
Asta cu  " de unde sa stiu eu care societate e si cum" mi se pare cam puerila.
Exista discutii peste tot , pareri si intamplari de unde poti trage o concluzie pertinenta.

E clar ca o societate care ofera cel mai mic pret va avea o cota de piata mai mare si deci probabilitatea unei daune creste exponential. Gandeste-te ca, costul mediu al unui RCA la o asemenea societate e 200-300 Ron/an , suma care e usor depasita de cea mai mica dauna.
Normal ca fiind pusi in fata unu numar mare de despagubiri cauta sa reduca pierderile si tind sa refuze plata si sa cauzeze probleme.

Nu zice nimeni sa-ti iei cel mai scump RCA de pe piata si nici ca daca il ai pe acesta nu vor fi probleme niciodata. Dar in marea majoritate a cazurilor un RCA cu un pret mediu o sa-ti ofere pe langa protectia legala si o constiinta impacata.



PS : repet , sunt argumente pentru ambele parti ... dar sa nu cadem in extreme de genul cel mai ieftin RCA unde pot fi probleme sau la fel de bine cel mai scump unde probail sunt bani aruncati.
« Ultima Modificare: Iunie 06, 2012, 12:54:43 p.m. de Marsulici »

Offline oaspetele

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bistrita
  • Mesaje postate: 343
  • Karma: +0/-0
  • Auto: SUPERB 2.0TDI 125KW
Re: Cum sa repar masina lovita pe un RCA de la Euro ins?
« Răspuns #55 : Iunie 06, 2012, 12:31:04 p.m. »
Sa spunem ca lasam la o parte responsabilitatea CSA in ceea ce priveste jucatorii de pe piata RCA.
De unde stiu eu ca x este o societate dubioasa ??
Din fericire, in ultima vreme n-am avut incidente. Si nici sotia mea.
De unde sa stiu eu ca x sau y sunt de rea credinta ??
Fiindca am citit o intamplare pe un forum ??
Sau fiindca zice ala sau alalalt ??
Mi-am intrebat dealerul unde sa imi fac asigurarea. Mi-a indicat x sau y. Am zis ca nu vreau un RCA scump, dar nici pe cel mai ieftin. M-a asigurat ca nu e nicio problema.

Urmatoarea asigurare, pentru Superb, am cerut-o oriunde altundeva decat Euroins.
Inca nu e actualizata pe site-ul unde poti verifica...
VW Golf VI 1.6MPI Trendline
Skoda Superb Combi Elegance 2.0TDI 125KW

Offline Marsulici

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Iul 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 167
  • Karma: +0/-0
  • diesel !!!
  • Auto: Fluence 1.5 dci 110
Re: Cum sa repar masina lovita pe un RCA de la Euro ins?
« Răspuns #54 : Iunie 06, 2012, 12:06:31 p.m. »
Ca de fiecare data adevarul este undeva la mijloc ... fiecare parte are argumentele sale.

Eu personal tind sa fie de acord cu Judge din urmatorul punct de vedere :

In momentul cand esti vinovat de producerea unui accident ai responsabilitatea legala si morala sa despagubesti persoana respectiva. Faptul ca apelezi la o societate dubioasa si "te speli pe maini" de raspundere nu inseamna ca totul e ok si tu esti absolvit de vina.
Eu ma pun in locul celuilalt si nu mi-ar conveni sa ma aflu in acea situatie.

Sunt total de acord ca sunt banii fiecaruia si atata timp cat este obligatorie si societatile sunt autorizate nu ar trebui sa existe probleme ; dar cum nimic nu e perfect cred ca e de datoria noastra sa contribuim la rezolvarea problemelor ... nu la agravarea lor.


Eu am avut 2 masini luate in leasing de cand am implinit 18 ani. Ambele au avut CASCO + RCA la Generali si pot sa spun ca nu sunt tocmai ieftini ( in 2010 am platit 1400 Ron parca pentru RCA la un Logan )
Am avut 1-2 incidente minore cand am fost nevoit sa dau RCA-ul meu si nicodata nu au fost discutii.
De asemenea am avut cateva incidente cand nu a fost vina mea si reparatia s-a facut pe CASCO-ul meu , urmand ca societatea sa-si recupereze banii pe regres.

Nu am regretat niciodata banii dati pe asigurare.

Acuma la noua masina , care este pe numele meu , CASCO-ul l-am facut tot la Generali ( si nu e chiar ieftin ).
Cu RCA-ul a fost mai greu avand in vedere ca fiind tanar "scorurile" pentru mine erau fenomenale , de genul 2000 RON pe an. Asa ca din pacate si cu rusine am ajuns sa fac RCA-ul la Carpatica pe 6 luni ... tot a fost aproape 400 Ron. S-a nimerit prost si chiar nu aveam bani de aruncat pe asigurare.

Chiar si dupa aceasta experienta , urmatorul RCA il voi face la o societate "respectabila" chiar daca va trebui sa scot ceva mai multi bani din buzunar.


Inca o data ... sunt de acord cu ambele parti din anumite puncte de vedere ... dar daca singura optiune de "mai bine" e sa schimbam noi ceva , sunt de acord.


PS:  @corin : Ai o fraza afirmatie in semnatura ;) , asta ar trebui sa fie modul de gandire spre "mai bine"
« Ultima Modificare: Iunie 06, 2012, 12:09:18 p.m. de Marsulici »

Offline corin

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: MS
  • Mesaje postate: 438
  • Karma: +3/-1
  • Per aspera ad astra
  • Auto: TOUR 1.6 BFQ AT
Re: Cum sa repar masina lovita pe un RCA de la Euro ins?
« Răspuns #53 : Iunie 06, 2012, 11:44:33 a.m. »
Ai dreptate intr-o singura privinta. Sunt extrem de zgarcit cu banii mei. Dar nu cred ca despre asta discutam aici. Probabil asa sunt si cei de la euroins cu banii lor. Bravo lor.
"Unde nu cad ploile, nu pot ca sa creasca flori/ Unde nu sunt oameni buni, nu exista sarbatori!" Poem - The Motans feat. Irina Rimes

Offline judge

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1192
  • Karma: +3/-0
  • Auto: Utilaje agricole
Re: Cum sa repar masina lovita pe un RCA de la Euro ins?
« Răspuns #52 : Iunie 06, 2012, 10:54:16 a.m. »
Vorbim din punctul tau de vedere despre niste escroci la care suntem obligati sa cotizam si pe care csa-ul ii accepta legal PENTRU CA AU CLIENTI.
La fel aveau clienti si mag. de visuri, de ce le-au scos in afara legii(daca tot vorbim de farmacii)?

Nu, bre, nu mai da vina pe altii pentru ca te zgarcesti la cativa lei. Nu te obliga nimeni, e alegerea ta. Imi cer scuze ca sunt atat de direct, dar hai sa nu mai tragem matza de coada.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Cum sa repar masina lovita pe un RCA de la Euro ins?
« Răspuns #51 : Iunie 06, 2012, 10:44:08 a.m. »
Eu am ajuns la concluzia ca in Romania sunt multe "lucruri" pe principiul formei fara fond.

Este un mare adevar al zilelor noastre, in toate domeniile din pacate.

Totusi, sa lasam farmaciile si sa revenim la asigurarile auto :D
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline murillo

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 600
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI
Re: Cum sa repar masina lovita pe un RCA de la Euro ins?
« Răspuns #50 : Iunie 06, 2012, 09:18:49 a.m. »
Ideea e ca pana la urma au fost retrase. Suspectez acolo o graba in parcurgerea etapelor de punere pe piata a medicamentelor. In mod normal niciun mare productaor nu cred ca risca (aici e cinism) sa despagubeasca zeci de pacienti sau urmasi de-ai lor stiind in mod clar ca medicamentul respectiv e cu probleme.
referitor la Avandia, un articol foarte bun, desi e tradus : http://elmetodogabriel.org/articles/ro/tag/avandia/[/url
Până în prezent, GlaxoSmithKline a stabilit, în peste 10.000 de procese Avandia, plătind o suma estimata la 1 - $ 6 miliarde de dolari în despăgubiri.
Avandia a trecut testele iniţial de siguranţă şi a fost aprobat pentru utilizare în Statele Unite de către Food and Drug Administration, si a fost, de asemenea, pe larg prescris în Europa şi în alte ţări. Cu toate acestea, testele de siguranţă de produse farmaceutice, care are loc într-o de doua pana la trei ani, nu au evidenţiat reacţii adverse de a lua de droguri pe termen lung. De testare la două-trei ani este relevantă pentru medicamente folosite pentru a trata simptomele acute pe termen scurt, dar eşecul de a detecta efectele secundare ale lung-termingestion de Avandia sugerează că o alternativă pentru testarea de droguri pe termen lung trebuie să fie dezvoltat.





[url=http://medlive.hotnews.ro/un-medicament-pentru-cancerul-de-prostata-s-a-dovedit-atat-de-eficient-incat-studiul-clinic-a-fost-oprit.html][url=http://medlive.hotnews.ro/un-medicament-pentru-cancerul-de-prostata-s-a-dovedit-atat-de-eficient-incat-studiul-clinic-a-fost-oprit.html]http://medlive.hotnews.ro/un-medicament-pentru-cancerul-de-prostata-s-a-dovedit-atat-de-eficient-incat-studiul-clinic-a-fost-oprit.html
[/url]
Uite un exemplu bun.
[/url]



Suntem off-topic, dar am cateva precizari: Avandia a avut vanzari de cca 2 miliarde de euro pe an in perioada in care a fost marketata. Despagubirile reprezinta sub 10% din profit. Pe vremea cand s-a aprobat Avandia, companiile nu publicau decat rezultatele studiilor pozitive (pentru ca o molecula sa ajunga la stadiul de medicament aprobat se fac zeci de studii de faza I-III), unele dintre ele au aceeasi practica si acum. Studiul de siguranta care a tras primul semnal de alarma asupra riscurilor cardiovasculare ale Avandia a fost facut independent, de un cardiolog american. GSK avea date asemanatoare in studiile sale, date pe care nu le-a publicat. Ulterior, au incercat sa musamalizeze afacerea si, foarte greu, FDA a impus un studiu de siguranta ale carui rezultate au fost neconcludente, studiul fiind "desenat" in acest sens. Da, este ca in filme, sunt mai multe de spus, dar ma opresc aici. Ia aceste informatii ca venind
de la un insider.
« Ultima Modificare: Iunie 06, 2012, 09:23:17 a.m. de murillo »
Octavia 2 Combi 2.0 TDI BMM 140 HP DPF DSG Elegance

Offline corin

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: MS
  • Mesaje postate: 438
  • Karma: +3/-1
  • Per aspera ad astra
  • Auto: TOUR 1.6 BFQ AT
Re: Cum sa repar masina lovita pe un RCA de la Euro ins?
« Răspuns #49 : Iunie 06, 2012, 09:08:27 a.m. »
Vorbim din punctul tau de vedere despre niste escroci la care suntem obligati sa cotizam si pe care csa-ul ii accepta legal PENTRU CA AU CLIENTI.
La fel aveau clienti si mag. de visuri, de ce le-au scos in afara legii(daca tot vorbim de farmacii)?
"Unde nu cad ploile, nu pot ca sa creasca flori/ Unde nu sunt oameni buni, nu exista sarbatori!" Poem - The Motans feat. Irina Rimes

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30