Club Skoda Forum | Discutii Modele Skoda > Skoda Octavia I / Skoda Octavia Tour

Claxon defect

(1/1)

buzescui:
Mda, l-am găsit sub masca din bară din partea șoferului. Cam greu de lucrat prin gaura aceea dar o să încerc s-o ridic pe capre ca să am acces și pe dedesubt. Alternativ, ar fi de dat bara jos dar sper să nu fie necesar.

buzescui:
Ioi, mulţumesc ! Chiar mă gândeam ce caută goarna claxonului acolo sus şi mai cu seamă de ce atâta electronică ?!
Aşadar, cum se poate ajunge şi lucra la claxon, trebuie demontat ceva, ridicată maşina pe capre ?

A V A T A R:
In mod cert :D

Claxonul este in spatele barei fata !

al bundy:
Cred ca ai desfacut altceva. Aia e goarna de la alarma......

buzescui:
Claxonul nu funcționează și pentru că siguranța este bună, am căutat să văd ce alte cauze pot fi. Am demontat carcasa claxonului și afară de difuzor am descoperit că mai are și un PCB cu o întreagă electronică. Alimentarea am văzut că se face printr-o mufă cu 3 fire alb, roșu, negru și, separat, am mai găsit un al 4-lea fir negru, în aer (aș fi zis că e rupt de undeva dar nu am găsit de unde) care este legat pe PCB la un fel de bobină sau șunt cu câteva spire. O fi claxonul defect sau acest al 4-lea fir trebuie legat undeva ?

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

Fa-ti cont (click aici) pentru a lua parte la discutii / Create an account to join the conversations
Sitemap 

Du-te la versiunea completă
Powered by SMFPacks Ads Manager Mod