Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Probleme Noul Superb?  (Citit de 101276 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Probleme Noul Superb?
« Răspuns #414 : Iulie 05, 2014, 11:37:50 a.m. »
Chestia asta si mie mi se pare de porc la VAG, am avut garantie la ea cat la un frigider. Adica minimul legal. Pana si dacia dadea mai mult.
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline vixen

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 70
  • Karma: +0/-0
Re: Probleme Noul Superb?
« Răspuns #413 : Iulie 05, 2014, 10:47:38 a.m. »
De vandut e usor. Dar masina deja si-a injumatatit valoarea si la cati bani am bagat in ea in ultima perioada nu prea merita sa o vand. O mai carpesc pe ici pe colo daca se mai strica si mai trag de ea asa cum e.

Sa speram ca nu o sa-mi para rau mai incolo.

Nu contest faptul ca unii sunt multumiti pe drept de aceasta marca de masina, dar mie mi se pare ca totusi sunt prea multe defecte pentru km masinii si prea multi bani pierduti pe reparatii. De aceea postez la 'Probleme noul superb' si nu la 'Masina mea'.

Sa speram ca nu se pregateste la coada de reparatii celebrul defect 'span in pompa de motorina la motorul CR'  >:)

Daca Skoda ar fi dat 7 ani garantie (exemplu: Kia) nu as fi comentat prea mult.  :))
« Ultima Modificare: Iulie 05, 2014, 11:02:07 a.m. de vixen »
Skoda Superb 2, fara carton in fata la motor.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Probleme Noul Superb?
« Răspuns #412 : Iulie 04, 2014, 09:46:18 p.m. »
Da, posibil o masina cu ghinion. Dar nu dispera...o poti vinde oricand ;)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline #PIT

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 365
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2FL 1.9TDI 77kW BXE
Re: Probleme Noul Superb?
« Răspuns #411 : Iulie 04, 2014, 03:32:30 p.m. »
@vixen: la cate probleme ai cu masina cred c-ai nimerit una facuta intr-o zi de luni  :042:

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Probleme Noul Superb?
« Răspuns #410 : Iulie 04, 2014, 03:25:58 p.m. »
Eu tocmai am trecut de 60k. PAna acum singura problema a fost aia cu intinzatorul. Sa speram ca e una izolata....
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline twopak

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2014
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 114
  • Karma: +0/-0
  • ''membru''
  • Auto: Superb 4T L&K 150 cp
Re: Probleme Noul Superb?
« Răspuns #409 : Iulie 04, 2014, 02:06:43 p.m. »
@vixen tu chiar ai ghinion. Pantera mea are 217.000 km si ultimii 27.000 i-am facut eu in 4 luni jumate. Sa nu zic intr-un ceas rau Eu nu am schimbat decat uleiul si filtrele. Vinde-o si ia-ti alta. Chiar este o masina buna.

Offline vixen

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 70
  • Karma: +0/-0
Re: Probleme Noul Superb?
« Răspuns #408 : Iunie 30, 2014, 08:27:08 p.m. »
Ptiu drace, iesi din masina! O duc la vrajitoare!
Skoda Superb 2, fara carton in fata la motor.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Probleme Noul Superb?
« Răspuns #407 : Iunie 30, 2014, 08:15:29 p.m. »
Pe tine sigur te-a deocheat cineva,  că prea sunt dese!
La popa ai dus-o,  sa o sfințească?
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline vixen

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 70
  • Karma: +0/-0
Re: Probleme Noul Superb?
« Răspuns #406 : Iunie 30, 2014, 07:26:30 p.m. »
35.000 km, Skoda superb 2 (scris cu 's' mic, mic de tot). Motorizare diesel CR 170 CP.

Recapitulare defecte.

1. Senzor G450 inlocuit (s-a aprins 'check engine') la 25.000 km (sau 20.000 km ? nu mai tin minte).

2. Cap planetara stinga inlocuit la 23.000 km.

3. Reparat un fir la portbagaj. Dadea eroare bec mansarier dreapta, dar becul nu era ars.

4. Vad ca a inceput sa dea eroare bec mansarier stanga si bec ceata dreapta dar becuriile nu sunt arse. Deci alte fire intrerupte. E vorba de portbagajul mic, la deschidere se pare ca afecteaza in timp anumite fire electrice. Rusine ingineri skoda, putea-ti sa folositi ceva protectie mecanica simpla pentru aceste fire electrice.

5. EGR-ul a inceput sa curga la 35.000 km. Nu da erori inca dar se aud ceva horcaituri cand e in regenerare. Desi e 12 mil. vechi am luat hotararea sa-l schimb, iar pe celalalt vechi sa-l curat si sa-l desfac pentru analiza si rezerva.

6. Colier slabit la air inlet, horcaituri nasoale. Remediat.

37.000 km

Deci mai avem un eveniment nou: (evenimentul nr. 7) curea alternator / aer conditionat rupta!!!!  :042:

S-a rupt ciudat, pratic e despicata pe din doua pe lungimea ei! Cu ocazia asta a smuls si intinzatorul din locasul lui! Tocmai cand parcam masina. Nu am mai gasit intinzatorul, probabil pierdut pe drum deoarece am mai circulat 20 km dupa ce s-a aprins becul de la baterie. Cureaua s-a rupt cu tot cu intinzator fara nici un semn prevestitor, zgomot sau vibratii. Probabil s-a gripat rotita de la intinzator.

Pentru ca nu-mi place riscul o sa schimb si distributia sa nu patesc la fel si la cureaua de la distributie.

Masina cu service la reprezentanta tot timpul!  :039:

Dupa acest eveniment masina a fost adusa la Bucuresti pe platforma 450 km! Normal, un asemenea eveniment nu se petrece langa casa!

Acuma intreb eu ce incredere sa mai am in aceasta marca????

Cu ocazia asta propun un nou slogan pentru marca Skoda:
'Skoda, pentru nervii tai!' sau inca unul 'Skoda, pentru dusmanii tai!'
« Ultima Modificare: Iunie 30, 2014, 07:35:57 p.m. de vixen »
Skoda Superb 2, fara carton in fata la motor.

Offline twopak

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2014
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 114
  • Karma: +0/-0
  • ''membru''
  • Auto: Superb 4T L&K 150 cp
Re: Probleme Noul Superb?
« Răspuns #405 : Iunie 20, 2014, 04:12:10 p.m. »
Salutare tuturor.
Eu cand mi-am luat superbul , am cumparat baterie noua, ca ma lăsase ce de pe passat si am zis sa pun una noua pe skoda. Cei de acolo au băgat o interfața VAG conectata la o baterie înainte de a-mi decupla bateria veche. Se pare ca într-adevăr daca decuplezi bateria apar oarece probleme.
Drumuri bune tuturor.

Offline valir

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: Nürnberg
  • Mesaje postate: 229
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 1.4 TSI
Re: Probleme Noul Superb?
« Răspuns #404 : Iunie 17, 2014, 05:19:27 p.m. »
Daca s-a scos borna, probabil s-au pierdut setarile de baza din memorie (basic settings), nu stiu cum apare asta in VAG-COM dar probabil trebuie reinitializate/memorate valori noi, poate doar resoftarea nu ajuta.

Offline SuperBuser

  • Junior
  • *
  • Joined: Sep 2013
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 37
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Superb 2.0tdi 170
Re: Probleme Noul Superb?
« Răspuns #403 : Iunie 07, 2014, 05:01:15 p.m. »
Am mers la ei.Au umblat in computerul de bord (ce am facut si eu acasa,nimic in plus) si au miscat masina de colo colo in curtea lor in speranta ca isi revine :( .La telefon mi-au spus ca o resofteaza si ca,costa 70 lei.De fapt resofatatul inseamna un frecat prin curtea lor mare.Au reusit doar sa faca oglinzile sa se plieze,dar tot nu coboara oglinda dreapta la mersul inapoi.in ciuda faptului ca este bifat in bord:Mirror down.In timp ce eram acolo,a aparut inca un domn cu un Superb mai nou decat al meu (Avea 1 an si 2 3 luni ,dar si 124 000km:))).Acest aspect nu are legatura cu subiectul,dar mi s-a parut interesant mai ales ca nu a avut nici macar o problema cu ea,iar masina merge si pe camp si numai talpa la fund) si nici dumnealui nu ii cobora oglinda si nu se pliau.Au zis ca este o problema generala...  :76: .Nu stiu daca are legatura,dar atat la masina mea cat si la celalalt Superb,borna de la baterie a fost decuplata la un moment dat (Cand s-au schimbat barile spate si s-a umblat la senzori).Acum nu stiu ce sa cred.....Un lucru e cert:Nu mergeti la Auto-Grup pentru ca o sa va frece masina prin curte (nici macar un program amarat nu au,halal reprezentanta) si daca o sa isi revina oglinzile in acea perioada de timp (1h 2h) o sa platiti 70 ron ..pentru niste manevre pe care le puteti face acasa.Eu o sa las masina asa,pana o sa am drum la Bucuresti,dar nici atunci nu cred ca o sa merg la ei pentru ca cine stie ce imi strica in incercarea de a o repara.Numai bine. P.S:Imi cer scuze daca am facut greseli,dar am scris pe fuga dintr-o parcare.
« Ultima Modificare: Iunie 07, 2014, 05:03:51 p.m. de SuperBuser »

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3369
  • Karma: +3/-0
Re: Probleme Noul Superb?
« Răspuns #402 : Iunie 06, 2014, 11:04:12 a.m. »
Eu as cauta prin apropiere pe cineva cu o interfata vag-com..

Offline SuperBuser

  • Junior
  • *
  • Joined: Sep 2013
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 37
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Superb 2.0tdi 170
Re: Probleme Noul Superb?
« Răspuns #401 : Iunie 05, 2014, 01:25:07 p.m. »
Salut.Am mers cu masina la Auto Grup Constanta acum 2 saptamani sa imi revopseasca bara spate si cand am luat masina era zgariata (NU ASTA E PROBLEMA).Am avut o discutie aprinsa cu baiatul de la birou (nu ca ar fii vina lui) si nu am apucat sa verific masina cap coada din cauza starii de tensiune creata.Am mers acasa si seara nu s-au mai pliat oglinzile.Am aruncat o privire in MFD,i-am dat restart factory settings si tot nu se pliaza si nici nu coboara oglinda dreapta cand dau inapoi.Stie cineva ce trebuie sa selectez in meniu sau daca pot sa o rezolv singur?La ei am sunat si mi au zis ca trebuie sa platesc 70 ron pt o resoftare.Ma gandesc ca poate nu am selectat eu ce trebuie in bord si nu vreau sa merg la ei sa le vad fetele si in plus cu tot cu drum,spaga etc ma ajunge 200 ron pentru o chestie banala.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Probleme Noul Superb?
« Răspuns #400 : Mai 12, 2014, 10:55:37 a.m. »
Pai eu am avut problema cu intinzatorul de distributie. Shit happens, e o problema pe care o stiau, si e rezolvata din 2010. Asta se intampla oricarei marci, inclusiv premium. Nu cred ca a existat vreo serie de BWM de exemplu care sa nu fi avut macar o hiba sistematica la lansare.

Pe mine nu m-a deranjat ca s-a stricat, asta pot sa inteleg. Sunt de acord cu tine ca inginerii n-au mare branza de spus si asta uneori duce la lansarea pe piata a unor produse care inca n-au fost complet validate in faza de design... 

Pe mine m-a deranjat ca n-au facut recall pe fata (au facut doar unul pe furis) si ca n-au recunoscut ca e un defect de conceptie,  desi era un defect relativ minor care putea duce la probleme mult mai mari. Rahatul ala de intinzator costa mai putin de 200€, si putea distruge un motor de 8000.
Si m-a deranjat si faptul ca mecanicii mi-au spus sa mai merg cu ea asa in asteptarea reparatiei, ca au verificat, si nu exista riscuri. Atunci am banuit ca e ars unul din cei doi senzori, sau eventual e o problema la mecanismul de distributite variabila, si am stat linistit.  Insa daca ala ceda si f..team motorul sunt curios cine platea reparatia. ..

Insa chestiile care m-au deranjat pe mine nu-s neaparat  din cauza constructorului ci a retelei de service.  Insa eu sunt constient ca traiesc intr-un desert dpdv al serviciilor, la mine sunt groaznice in toate domeniile si la toate marcile.

Constructorul a dat celebrul TPI in care spuneau ca reparatia trebuie facuta in garantie sau pe "goodwill", deci cumva a fost relativ corect. Daca facea recall ar fi fost chiar ireprosabil :D

PS
M-am interesat, si in Franta au avut aceeasi strategie - n-au facut recall, insa au schimbat la revizii (gratuit) intinzatoarele care li s-au parut suspecte. Insa asta e o magarie totusi din partea lor, intrucat dupa 2 ani poate nu mai faceai revizia la ei iar defectul e totusi din vina lor.
« Ultima Modificare: Mai 12, 2014, 10:58:43 a.m. de james kilowatt »
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

MOTORIZARE 1.6 MPI de Mdudu
[Azi la 01:59:38 p.m.]


Roata rezerva de Alejinxique
[Mai 08, 2024, 11:51:33 a.m.]


Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Mai 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
[13] 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31