Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda

Autor Subiect: Necesit sugestii  (Citit de 989 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline A V A T A R

• "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16229
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Peugeot / Dacia
Re: Necesit sugestii
« Răspuns #14 : Mai 09, 2022, 11:00:58 a.m. »
Raul, adevar graiesti ! :)
“Nu poti învata nimic pe nimeni; poti doar sa ajuti pe cineva sa descopere" - Galileo Galilei

Offline Iulian M

• Gold member
  • Mesaje postate: 2788
« Răspuns #13 : Mai 05, 2022, 04:49:14 p.m. »
Asta cu traficul intr-adevar e mai dificil.
Si pe la mine, pe masura ce strazile se strica din ce in ce mai mult si traficul e din ce in ce mai nasol (si plin de SUV-uri/truck-uri mari, grele si care te orbesc fie ca vin din fata sau sunt in spate in bara ta), parca pasiunea asta a mea cu auto scade zilnic.

Offline judge

• Gold member
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1120
  • Auto: Cazane cu steaua sfântă în bot
« Răspuns #12 : Mai 04, 2022, 09:51:48 a.m. »
Doru, apropos totuși de chestia asta cu vremea potrivită - acum douăj' de ani eu conduceam cam aiurea. Chiar dacă aș fi avut o astfel de mașină, nu m-aș fi bucurat cu adevărat de ea. Probabil că aș fi mers tare și that's it.

În plus față de a fi a driver's car, cred că scopul ei e și să te facă să te bucuri de locurile prin care mergi, mai degrabă. Ceea ce aș putea să fac acum, când nici traficul nu-ți mai permite să mergi tare, și nici eu nu mai am neapărat dispoziția de a o face.

Dar din păcate, nici acum nu am mașina asta....  =))

Offline A V A T A R

• "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • Orice iubesti...devii
« Răspuns #11 : Mai 02, 2022, 09:50:25 p.m. »
Se pare ca MX-5 a frant multe inimi - inclusiv a mea, cu vreo 20 ani in urma si inca ani dupa... Deh, ce nu faci la vremea potrivta....

S2000 era singura varianta care imi placea mai mult, asta asa, sa dezgrop mortii :D
“Nu poti învata nimic pe nimeni; poti doar sa ajuti pe cineva sa descopere" - Galileo Galilei

Offline judge

• Gold member
« Răspuns #10 : Mai 02, 2022, 02:10:53 p.m. »
Chiar aș vrea să îmi iau o decapotabilă (o fi vârsta, nah), dar am reticențe să am o decapotabilă ca singura mașină.

În primul rând, aș vrea oft-top - hard-top e mai practică, dar ai doar un spațiu mic liber, ca și cum ai o trapă mai mare. Deci hard-top nu e treabă. Însă să mergi cu soft-top în decembrie... Nush ce să zic.

Apoi, cutie manuală. Sigur, e perfectă pentru driver's car și ieșit din oraș. Dar manuală în București în timpul săptămânii?! Niciodată vreodată.

So we wait... :(
« Ultima Modificare: Mai 02, 2022, 02:17:02 p.m. de judge »

Offline Iulian M

• Gold member
  • Mesaje postate: 2788
« Răspuns #9 : Mai 02, 2022, 04:55:23 a.m. »
E o piata auto putin ciudata acum.
Eu ce altceva pot sa zic decat ceea ce regret ca n-am luat: MX-5 :)

Offline judge

• Gold member
« Răspuns #8 : Aprilie 29, 2022, 06:20:35 p.m. »
După o îndelungată și profundă chibzuință, am ajuns la concluzia că singura opțiune rezonabilă este să îmi accept condiția. Vorba americanilor: uneori ești porumbelul, și alteori ești statuia.

Iar acum eu sunt clar statuia. Toată treaba asta ne-a prins cu pantalonii în vine, și mai degrabă accept situația decât să încerc să mă lupt cu ea.

Soluții există, dar toate sunt mai scumpe și mai stresante decât cea evidentă, respectiv să îi plătesc dealerului. Ne va costa puțin distracția, dar 150 EUR în plus pe lună sunt mult mai puțin dureroși decât un avans serios plus o sumă lunară similară celei pe care trebuie să i-o plătesc dealerului după mărire.

Mulțumesc tuturor celor care mi-au oferit sfaturi și sugestii, aici sau pe mesaje. Am apreciat cu adevărat.

Weekend bun tuturor

Offline A V A T A R

• Moderator General
  • Orice iubesti...devii
« Răspuns #7 : Aprilie 26, 2022, 09:57:06 p.m. »
Cu drag, Raul !
Victor, multumesc pentru ajutor !

Offline M i c u t z u

• Moderator
  • Mesaje postate: 2789
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
« Răspuns #6 : Aprilie 26, 2022, 08:17:31 p.m. »
Duster e un model ce se fabrică începând cu 2009:
Duster ph1 (phase1) 2009 - 2013 , codul modelului e H79
Duster ph2 (phase2) 06/2013-11/2017 , codul modelului e H79ph2
Duster ph3 (phase3 sau Duster II*) 12/2017 - 08/2021, codul modelului e HJD
Duster HJD ph2 09/2021 - prezent
« Ultima Modificare: Aprilie 26, 2022, 08:25:03 p.m. de M i c u t z u »
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline judge

• Gold member
« Răspuns #5 : Aprilie 26, 2022, 07:12:14 p.m. »
@Avatar: mulțam, Doru - apreciez. Ce înseamnă minim ph2?

@Vizitator: fix în situația asta suntem și noi, avem cam 100 m de drum pietruit în Pipera/Voluntari. Nu mă deranjează, însă. Dacă merg cu MB-ul pe acolo, nu am nevoie de SUV.

Nu am avut niciodată Porsche Cayenne. Am un 911 clasic (993). Dar nu vreau să îl bag totuși pe drum neasfaltat, dat fiind că am dat 30kEUR pe restaurarea lui completă, iar orice piatră de pe drumul ăla poate face vopseaua să sară.

Mașina va fi exclusiv pentru 2 persoane, nu avem copii, nici nu ne dorim și nici nu se va întâmpla. Deci nu avem apăsări aici.

@bogdanpiatra: înțeleg unde bați, lăsând asta la o parte, e una dintre puținele mașini care îi plac și pe care le-ar conduce. Nu conduce aproape deloc, iar în cutia aia de chibrituri s-ar simți în siguranță (în capul ei, un GLS sau GLE cred că sunt mult mai sigure). But I digress...

Btw, m-am uitat și la Hyundai Tucson. 52.000 EUR un cazan de-ăla nenorocit?! Fi-mi-ar greață...

Revenind la GT sau G, eu nu cred că trăim vremurile în care să dai 100kEUR sau 150kEUR pe un cazan nenorocit. Nici nu îmi vine să mă gândesc serios la asta. Chestia cu casa aproape că m-a omorât din cauza stresului, iar acum să o iau de la capăt?

Dar tot am nevoie de o mașină...

Offline bogdanpiatra

• Gold member
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3467
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
« Răspuns #4 : Aprilie 26, 2022, 10:42:32 a.m. »
Iubita mea minunată vrea însă G

Hmm, se pare ca stie ea ceva cu g-ul asta :) )

Daca ai bani, eu as lua cazanul actual. La 30 si ceva de mii , masina condusa doar de tine, etc, etc si cu tot ce iti trebuie, siguranta, etc .........
Plus ca , ti o va vinde la pretul acela ca nu au ce face, e probabil valoarea din contract, dar daca o vei revinde tu, sigur o dai in profit, la nivelul actual al asteptarilor, cel putin la Mercedes
Sa nu te bazezi pe termen dat de dealeri, la masina pe comanda, la cum merge treaba cu semiconductorii si razboiul, termenele din contract chiar sunt relative acum, o si scriu , poti astepta luni bune in plus.
Daca vei gasi pe stoc ceva rezonabil......

@vizitator, tu in continuare cauti masini care se "infing"?

Offline vizitator

• Gold member
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4950
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
« Răspuns #3 : Aprilie 26, 2022, 10:08:54 a.m. »
@Judge: Depinde de unde anume te-ai mutat la tara, sau mai bine zis daca ai sau nu ai asfalt in zona casei. Spre exemplu sora mea s-a mutat cu partenerul in Otopeni: super casa, etaj, confort, liniste, frumos, dar au o portiune de 150m drum neasfaltat (este o strada semipietruita, daca pot sa spun asa). Ei bine, acesti 150m pe mine ma seaca la creieri cand merg cu Civic-ul in vizita ptr ca masina este joasa si trebuie sa fiu extrem de atent sa nu o lovesc pe sub ea. Cand ploua afara si se face namol, nici nu ma mai duc cu masina pe acolo. :(
Din acest motiv ti-as recomanda un SUV (mai ales ca am observat ca majoritatea vecinilor sorei mele au SUV-uri, deci stiu ei ce stiu).
Dintre ce am condus pana acum si cu preturi rezonabile, mi-a placut noul Nissan Qashqai, care este neasteptat de bun. In varianta Accenta costa 27590 EUR (din care se scad 3000 euro programul Rabla si reducerea dealerului). Cel mai dotata este Tekna plus, (34620 EUR), careia ii poti pune si tractiune 4x4. Ca termen de livrare, dealerul pe care il stiu eu a incarcat in sistem cateva comenzi inainte de Paste si ii aparea termen de livrare de 3 luni ptr Accenta si 3luni si jumatate ptr Tekna plus. Insa sigur au si pe stoc, mai ales dintre variantele scumpe.
Din ce ai mentionat tu, as exclude Mazda CX5 ptr ca nu te va satisface motorizarea. Eu am facut test drive cu motorul pe benzina aspirat de 2.5l si 195 CP, masina tot greoaie se simte la acceleratie. Diesel spui ca nu vrei, mai ai optiunea de motor G165 CP, insa acesta este si mai lent. Te vei plictisi repede de CX5.
In schimb, CX30 este o optiune, o masina care se infige mai bine decat CX5 si are dispnibile variante 4x4. Nu mi-au placut spatiul mic la locurile din spate si portbagajul neincapator, dar poate tu nu ai nevoie de mult sptatiu pe locurile din spate. Daca va aparea vreun bebe in ecuatie, o sa schimbi si CX30-ul rapid. De MX-5 nu stiu ce sa zic, ai fi unicat cu o masina sport la tara.
Tot dintre SUV-urile medii poti sa iei in considerare Ford Kuga.
Oricum, asa cum ai scris, ai mare dreptate la un punct: la tara, fara masina nu ai cum sa te descurci.
PS: cu Porsche Cayenne ce ai mai facut? Nu il poti folosi ca varianta temporara pana va luati altceva?
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline A V A T A R

• Moderator General
  • Orice iubesti...devii
« Răspuns #2 : Aprilie 25, 2022, 07:14:59 p.m. »
O sa fiu direct si la obiect:

- cazanul de acum lasa-l firmei.
- iti sugerez un Duster BENZINAR minim ph2. Cat o sa-l tineti, nu e important. Ca o sa-l pastrati sau vindeti, veti decide peste 1-2 ani.

Asa as face eu.

Offline judge

• Gold member
Necesit sugestii
« Răspuns #1 : Aprilie 25, 2022, 04:50:38 p.m. »
Ei bine, toate lucrurile bune au un sfârșit - iar criza actuală în domeniul auto a însemnat și încetarea programului pentru salariați. Am cerut o prelungire a contractului cu 12 luni, dar dealerul ne-a dat o ofertă care ne pune în zona de cumpărat mașina, în loc de închiriat mașina. Nu se justifică deci să plătesc banii din noua ofertă dacă nu rămân cu cazanul.

Eu îmi doresc un AMG GT cu 4 uși (la mâna a doua), dar asta înseamnă 100-110kEUR la prețurile actuale. Iubita mea minunată vrea însă G - iar asta înseamnă să îl iei nou (nu se merită la mâna a doua pentru că prețurile nu scad, ba chiar poate cresc față de prețurile de nou), iar costul e cam 150-170kEUR pentru un G500. Nu numai că nu îmi vine să dau banii ăia, dar dat fiind că ni s-a părut o idee bună să ne luăm casă fără credit (m-au enervat băncile), nici nu îi avem.

Obiectivul rămâne G-ul, însă până atunci trebuie să mergem cu ceva (ne-am mutat la țară-ish și chiar nu ai cum să te descurci fără vreo troacă). Ar fi următoarele opțiuni:

(i) opțiunea strâns din dinți: luat un Logan sau un Sandero și mers cu el vreun an până producem vreo 50kEUR pentru avans la G. Aș zice că sunt bani aruncați, iar apoi e și problema siguranței.

(ii) varianta de compromis (o urăsc cel mai mult): luat un C la mâna a doua, dar cu un motor ok și ceva opțiuni. Asta înseamnă cam 55-60kEUR - o gălăgie de bani, iar apoi trebuie să îl vând pentru G. Vestea bună e că probabil îl va lua dealerul la buy-back, dar cu o taxă (deducere) corespunzătoare.

(iii) varianta semi-deșteaptă: luat o mașină decentă pe care să o vindem. Aici m-am tot c**t și am reușesc să ajung doar la Mazda MX-5 sau CX-5. MX-5 pentru că oricum ne doream o decapotabilă și pe asta putem să o și ținem forever. CX-5 pentru că e o grămadă de mașină pentru banii ăia și eventual pot să i-o dau lui frate-miu - e genu' de rumân căruia i se pare că SUV-ul e șmecherie.

Nu știu însă care e situația cu stocurile la Mazda, pentru că mă va interesa să o iau repede (în iulie trebuie să dăm cazanul înapoi). Dacă știe cineva cum stau lucrurile sau dacă știți ceva de cazanele astea două, aș aprecia.

M-ar interesa orice altă sugestie de troacă pe care pot să o iau repede, să mă folosesc de ea și să o vând apoi bine. Fără rahaturi de diesel, desigur. Bugetul ar fi 30-40kEUR.

Maxime mulțumiri

PS Ar fi și soluția să luăm cazanul actual. Dat fiind că prețul de nou a fost vreu 48kEUR (dacă îmi aduc aminte bine), ar însemna să dau vreo 30 și ceva de mii de EUR pe o mașină care nu e super utilă. Dacă ar fi fost varianta hatch, cred că aș fi luat-o.

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sunet inexistent la avertizari de sorinstirboiu
[Iunie 28, 2022, 03:39:11 p.m.]

Inlocuire fata Skoda Octavia Tour de Avenger
[Iunie 27, 2022, 04:17:28 p.m.]

schimb baterie de razvansocolov
[Iunie 27, 2022, 11:03:26 a.m.]

Hyundai Tucson IV 1.6 T-GDI 150 CP si 1.6 T-GDI FHEV 230HP 4x4 de james kilowatt
[Iunie 24, 2022, 11:46:53 a.m.]

Franele electrice la Kodiaq > 2021 de B y t e m a n
[Iunie 24, 2022, 10:57:32 a.m.]

Pot schimba farurile cu halogen cu unele cu lupa? de A V A T A R
[Iunie 23, 2022, 10:20:11 p.m.]

* Mesaje recente

Sunet inexistent la avertizari de sorinstirboiu
[Iunie 28, 2022, 03:39:11 p.m.]

Re: Inlocuire fata Skoda Octavia Tour de Avenger
[Iunie 27, 2022, 04:17:28 p.m.]

Inlocuire fata Skoda Octavia Tour de amisto95
[Iunie 27, 2022, 03:49:21 p.m.]

Re: schimb baterie de razvansocolov
[Iunie 27, 2022, 11:03:26 a.m.]

Re: Hyundai Tucson IV 1.6 T-GDI 150 CP si 1.6 T-GDI FHEV 230HP 4x4 de james kilowatt
[Iunie 24, 2022, 11:46:53 a.m.]

Re: Franele electrice la Kodiaq > 2021 de B y t e m a n
[Iunie 24, 2022, 10:57:32 a.m.]

Calendar

Iunie 2022
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 [29] 30