Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Accident, soferul vinovat n-a oprit  (Citit de 5709 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline RazvanDuta

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 851
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2.5TDI 140kW
Re: Accident, soferul vinovat n-a oprit
« Răspuns #12 : Noiembrie 09, 2010, 04:36:50 p.m. »
Eu am zis ce am zis, deoarece am avut un accident similar cu al tau, cu un bmw de italia cu doi tigani inauntru, diferenta a fost ca masina lor a ramas cazuta la datorie, iar ei au fugit cu alta masina. La politie le-am zis unde e masina abandonata, insa mi-au sugerat "politicos" sa spun ca au fugit cu masina si nu am vazut numarul masinii, pt a imi repara masina pe casco cat mai repede, fara alte investigatii si probleme  :-w

Offline neaorin

  • Junior
  • *
  • Joined: Sep 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 34
  • Karma: +0/-0
  • Auto: nu mai am
Re: Accident, soferul vinovat n-a oprit
« Răspuns #11 : Noiembrie 09, 2010, 02:54:29 p.m. »

Am zis maxim din ce sper sa obtin, cu alte cuvinte best-case scenario  :D
De aia am si intrebat initial

Mai am vreo sansa sa nu dau fransiza tinand cont ca masina era cu nr de Franta (posibil furata?)


Normal ca o sa merg sa imi repar masina, si daca am avut totusi de-a face cu un cocalar nu prea destept si-l prinde politia, cu atat mai bine.

Offline RazvanDuta

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 851
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2.5TDI 140kW
Re: Accident, soferul vinovat n-a oprit
« Răspuns #10 : Noiembrie 09, 2010, 01:44:45 p.m. »
Daca tu crezi ca politia o sa faca ceva, sau daca tu crezi ca ala inca mai are acele numere de inmatriculare, sau daca tu crezi ca poti sa scapi de fransiza, scuza-ma, dar esti naiv  :|
 
Zi mersi ca nu ai nimic grav, si insista la Allianz sa iti inlocuiasca reperele afectate, si plateste fransiza, ca sa rezolvi mai repede.

Offline neaorin

  • Junior
  • *
  • Joined: Sep 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 34
  • Karma: +0/-0
  • Auto: nu mai am
Re: Accident, soferul vinovat n-a oprit
« Răspuns #9 : Noiembrie 09, 2010, 12:50:56 p.m. »
Cam asa ma gandesc si eu, maxim din ce sper este sa obtin de la politie procesul verbal care demonstreaza ca nu eu am fost vinovat, caz in care nu mai am de platit fransiza - sincer nu ma (mai) intereseaza daca ala are asigurare sau nu, e treaba lui, sau mai bine zis a politiei. Daca el n-o sa recunoasca nimic (aproape sigur din moment ce a fugit), atunci n-o sa vrea nici sa cada la vreo intelegere.


« Ultima Modificare: Noiembrie 09, 2010, 01:16:30 p.m. de neaorin »

Offline n.cristian

  • Expert
  • ***
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: HD/CJ
  • Mesaje postate: 1069
  • Karma: +0/-0
  • Lenea n-a ucis pe nimeni.
  • Auto: 1.6 MPI, BFQ
Re: Accident, soferul vinovat n-a oprit
« Răspuns #8 : Noiembrie 09, 2010, 10:36:44 a.m. »
Bun, chiar dacă îl prinde poliția pe ăla, sunt slabe șansele ca el să aibă asigurare. Și-atunci ce faci, îi deschize proces civil pt recuperare daunelor, te judeci cu el și mai mult ca sigur nu primești nimic pentru că e un cocălar pârlit, care a cumpărat mașina de la un centru de reciclare a fierului vechi din Franța. Bine că ai Casco și îți repari mașina. dacă îl prinde poliția, poate te înțelegi cu el să-ți dea contravaloarea franșizei și îi lași pe cei de la firma de Casco să-și recupereze prejudiciul. Nu cred că merită să-l dai în judecată. Bine că nu a fost mai rău, cu victime sau cu daune grave. Din nefericire, poliția română cam eșuează să-i prindă pe haiducii ăștia cu numere de străinezia, care circulă fără RCA și cu ITP-ul expirat de câțiva ani...
Octavia 1 2004, 1.6MPI (BFQ) 102 Forest Gumpi, Black Magic
Do women shake the petrol pump after filling up, or is it just a man thing?

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2648
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Accident, soferul vinovat n-a oprit
« Răspuns #7 : Noiembrie 09, 2010, 12:45:02 a.m. »
fa-ti rost si de un martor ;)
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline neaorin

  • Junior
  • *
  • Joined: Sep 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 34
  • Karma: +0/-0
  • Auto: nu mai am
Re: Accident, soferul vinovat n-a oprit
« Răspuns #6 : Noiembrie 08, 2010, 10:46:22 p.m. »
Am numarul de inmatriculare. De fapt doar atat am... sper ca o sa gaseasca masina cu avariile inca "intacte" ca sa spun asa.

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2648
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Accident, soferul vinovat n-a oprit
« Răspuns #5 : Noiembrie 08, 2010, 10:39:44 p.m. »
ancheta la politie...
frectie cu apa si timp pierdut daca nu ai nici un nr de inmatriculare
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Accident, soferul vinovat n-a oprit
« Răspuns #4 : Noiembrie 08, 2010, 08:46:28 p.m. »
Vehiculul nu este "neidentificat" daca ai retinut nr inmatriculare si modelul macar. Se da in consemn la granita.

Imi pare rau de necazul tau. :(
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline MiCos

  • Junior
  • *
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 99
  • Karma: +0/-0
Re: Accident, soferul vinovat n-a oprit
« Răspuns #3 : Noiembrie 08, 2010, 04:07:51 p.m. »
Pentru pagube materiale nu se poate apela la acest fond : http://www.fpvs.ro
<<
dacă accidentul cauzator de prejudicii a fost provocat de un vehicul neidentificat, din categoria celor pentru care legea din România prevede obligativitatea încheierii asigurării R.C.A., regula este că se garantează şi se plătesc despăgubiri numai pentru vătămări de persoane şi decese; pentru daunele materiale produse prin accidente de vehicule neidentificate, se garantează şi se plătesc despăgubiri numai dacă în accident, cel puţin o persoană a suferit vătămări care să necesite pentru vindecare mai mult de 60 de zile de îngrijiri medicale; franşiza ce rămâne în sarcina persoanei păgubite pentru daune materiale în aceste cazuri este de 500 Eur/echivalent lei; prin accident provocat de un vehicul neidentificat, se înţelege acel accident în care vehiculul agresor a intrat în coliziune directă cu persoana accidentată sau cu bunul pe care l-a avariat, după care a părăsit locul accidentului.
>>
Deci casco si ancheta la politie...
Fabia 2, 1.2 HTP, 60 CP

Offline byraul

  • Junior
  • *
  • Joined: Oct 2008
  • Mesaje postate: 57
  • Karma: +0/-0
    • FotoBlog
Re: Accident, soferul vinovat n-a oprit
« Răspuns #2 : Noiembrie 08, 2010, 03:53:33 p.m. »
stiu ca e un fond pentru accidente cu autor necunoscut, cred ca poti apela la el.
Citat
Potrivit Normelor privind Fondul de protectie a victimelor strazii, aprobate prin Ordinul Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor (CSA) nr. 1/2008, FPVS acorda despagubiri persoanelor pagubite prin accidente de vehicule, daca vehiculul, respectiv tramvaiul, care a provocat accidentul a ramas neidentificat sau nu era asigurat RCA.
Oct 2 FL 2009, 1.4TSI
http://zoomover.blogspot.com

Offline neaorin

  • Junior
  • *
  • Joined: Sep 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 34
  • Karma: +0/-0
  • Auto: nu mai am
Accident, soferul vinovat n-a oprit
« Răspuns #1 : Noiembrie 08, 2010, 02:51:15 p.m. »
Doar trei saptamani a fost noua Octavia mea.


In noaptea de sambata spre duminica (pe la 00:15) veneam pe Mihai Bravu prin pasajul de la Muncii, spre Baba Novac. Iesirea din pasaj este in curba la dreapta, sunt doua benzi pe sens cu linie continua intre ele. Eu eram pe banda a doua (urma sa fac stanga dupa pasaj), iar pe banda I o masina neagra cu numere de Franta (nu am retinut marca si model). A trecut prin dreptul meu cu vreo 90 - 100 la ora exact unde incepe curba spre dreapta, moment in care a venit peste mine pe banda a doua. Busitura, scartait de roti, eu redresez... iar individul ii da blana si o rupe la fuga inainte spre Baba Novac. I-am dat flashuri sa opreasca, am incercat sa ma iau dupa el, degeaba... abia am apucat sa ii retin nr de inmatriculare ca s-a facut nevazut.


Daune: aripa dreapta fata putin infundata in zona unde se intalneste cu usa (jos, langa prag), aceeasi aripa si bara fata polizate usor, janta dreapta fata polizata usor. Foarte putin daca imi amintesc cum am simtit eu impactul in masina.


M-am dus la Politie, am fost si am deschis si dosar de dauna pe CASCO, iar individul de la Allianz mi-a spus ca pana nu primeste dosarul solutionare de la Politie trebuie sa platesc fransiza daca vreau sa repar masina (am 400 RON). Pentru toate daunele mi-a dat reparatie, nu inlocuire (par intr-adevar lucruri care se pot repara usor).


Ati mai avut de-a face cu astfel de situatii (sofer vinovat sa fuga)? In cat timp ati primit solutionare de la Politie? Mai am vreo sansa sa nu dau fransiza tinand cont ca masina era cu nr de Franta (posibil furata?)


Multumesc

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30