Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Ce se poate monta dupa si cum se poate jongla cu garantia!!  (Citit de 12484 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ThunderBlue

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2008
  • Mesaje postate: 3247
  • Karma: +0/-0
  • Auto: skoda octavia 2
Re: Ce se poate monta dupa si cum se poate jongla cu garantia!!
« Răspuns #21 : Decembrie 17, 2008, 01:20:23 a.m. »
E o realitate. Serviceurile reprezentantelor suks. Am trecut si eu prin atatea. Poti sa-ti imaginezi ca sunt fericit si relaxat de cand am iesit din garantie? Iar motivul principal nu este ca-mi goleau buzunarul de 750 de ron  la fiecare 15000 de km, ci faptul ca daca-mi pica ceva dau banul fara sa trebuiasca sa ma mai tiganesc cu ei. Trist dar adevarat. Inainte sa-mi iau O2, am intalnit un tip la vreo 50 de ani intr-un service, isi facea revizia de 30000 la SOT si l-am intrebat daca nu-si pierde garantia. Mi-a zis ca decat sa-i cada ceva si sa ajunga sa se certe/milogeasca de aia, mai bine renunta la garantie.Mi-am facut cruce cu limba. Poftim atitudine, poftim lehamite!
Viva reprezentantele,  garantiile, viva fraierii de care-si bat joc!

Offline Calin

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 656
  • Karma: +9/-0
Re: Ce se poate monta dupa si cum se poate jongla cu garantia!!
« Răspuns #20 : Decembrie 17, 2008, 12:46:29 a.m. »
Doru, fara interventii... stii la ce ma refer. Si nu ma refer la faptu ca.. s-a ars claxonu sau mai stiu eu ce.
Hai sa iti dau un exemplu concret: toate butonasele, manerele si airbag`ul din masina sunt imbracate intr-un cauciuc de protectie.
Eh, masina mea are 1 an, dupa 1 an a inceput sa mi se cojeasca cauciucu ala pe airbag. M-am dus la garantie deoarece nu mi se pare normal ca dupa un timp asa scurt sa se intample asta
Raspuns: masina nu a fost protejata si a fost lasata in soare.
Hai nu pe bune?!? Am s-o iau in casa de maine.....
Deci...OK,.. dau cu ea intr-un copac...sare airbag`u si`l skimb pe casco nu?

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Ce se poate monta dupa si cum se poate jongla cu garantia!!
« Răspuns #19 : Decembrie 17, 2008, 12:40:22 a.m. »
Au fost cazuri fericite chiar aici pe Skoda Club !  ;)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Calin

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 656
  • Karma: +9/-0
Re: Ce se poate monta dupa si cum se poate jongla cu garantia!!
« Răspuns #18 : Decembrie 17, 2008, 12:31:15 a.m. »
mai grav :P ... daca tot se ocupa de garantii poate-mi explica si mie de ce sunt asa recalcitranti cand vine vb sa se schimbe ceva pe garantie si o dau cotita... ba ca-i vina propietarului.. ba ca e proasta functionare... motive se gasesc.
Sunt pe forumuri de aprox 2 ani de cand am intrat in grupu VAG si nu am vazut 1 post in care sa zica cineva ca a avut o problema si service`ul sa`i zica: nu-i problema, se rezolva.
« Ultima Modificare: Decembrie 17, 2008, 12:36:57 a.m. de Calin »

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Ce se poate monta dupa si cum se poate jongla cu garantia!!
« Răspuns #17 : Decembrie 17, 2008, 12:28:13 a.m. »
Nu este electrician defel, ci se ocupa cu partea de garantii, ajutand un coleg mai vechi in domeniu.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Calin

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 656
  • Karma: +9/-0
Re: Ce se poate monta dupa si cum se poate jongla cu garantia!!
« Răspuns #16 : Decembrie 17, 2008, 12:10:34 a.m. »
  :067:dar daca ramai fara baterie si se observa ca instalatia aia a ta de parcare consuma prea mult ?  :71: cine plateste ? sau se arde vreun calculator din cauza tensiunii prea mare care ar fi ajuns la el ca s-a ars o siguranta ?  :71: cine plateste ? am mai vazut eu unul venise ca nu mai mergea nu stiu ce geamuri si cand au deschis electricienii panoul de sigurante in fata mea , avea ala un fir trecut peste sigurante pe acolo pe direct de la cine ii montase alarma  :68: i-am dat cu flit imediat  :-w

Coco, din "fericire" pentru mine am terminat un liceu de profil auto si ceva facultate de profil auto...da` mai putin conteaza asta. Mai stiu si eu cat de cat cate ceva ;)
Cat despre firul peste sigurante, putea sa fie si un manunchi de fire. Nu are nici o treaba ;) Firele sunt izolate... bla bla..
Cat despre tensiune prea mare....
Unii din "electricienii" de la Skoda nici nu stiu ce fac firele originale trase prin masina. Da sa`l mai pui sa faca cate ceva. S-au dus colegi cu codarile in mana pt vag sa activeze diferinte functii si...ghici ce.. "nu s-a putut" ... la ei....da` in fata blocului la altu in parcare s-a putut.

A si inca o chestie: Garantie?! Eu vin cu senzori de parcare la pachet...care costa.. 200 lei sa zicem... si ai mei nu sunt buni.. ca nu`s de la skoda ;) , iau alarma....si.. nu-i buna. La dealer la Skoda... alarma este 300 lei si.....SURPRIZA: manopera 400 ....
Alea au garantie nu?  :082:
Din cate am inteles eu asa printre randuri... ai fi putin electrician la un dealer skoda. TE ROOOOG explica-mi si mie : cum trece curentul printr-o siguranta arsa?!
PS: poate ai si o skema ceva :P
« Ultima Modificare: Decembrie 17, 2008, 12:19:00 a.m. de Calin »

Offline ENERGIZER 2007

  • Doar inscris
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 16
  • Karma: +0/-0
Re: Ce se poate monta dupa si cum se poate jongla cu garantia!!
« Răspuns #15 : Decembrie 17, 2008, 12:05:49 a.m. »
@ coco  :-?

"sau se arde vreun calculator din cauza tensiunii prea mare care ar fi ajuns la el ca s-a ars o siguranta ? " :-o vb. serios sau e vreo gluma neintentionata? :> =))
Daca ai vreun exemplu din practica, spune-ne si noua, sunt tare curios, ori e ca faza aia: domne' am gasit defectul, era o siguranta in scurtcircuit  =)) =))
OCTAVIA TOUR SPORT  120Hp  2007  SILVER .

Offline coco_caty

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 148
  • Karma: +1/-0
Raspuns: Ce se poate monta dupa si cum se poate jongla cu garantia!!
« Răspuns #14 : August 13, 2008, 07:29:16 p.m. »
  :067:dar daca ramai fara baterie si se observa ca instalatia aia a ta de parcare consuma prea mult ?  :71: cine plateste ? sau se arde vreun calculator din cauza tensiunii prea mare care ar fi ajuns la el ca s-a ars o siguranta ?  :71: cine plateste ? am mai vazut eu unul venise ca nu mai mergea nu stiu ce geamuri si cand au deschis electricienii panoul de sigurante in fata mea , avea ala un fir trecut peste sigurante pe acolo pe direct de la cine ii montase alarma  :68: i-am dat cu flit imediat  :-w

Offline Calin

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 656
  • Karma: +9/-0
Raspuns: Ce se poate monta dupa si cum se poate jongla cu garantia!!
« Răspuns #13 : Aprilie 14, 2008, 06:21:34 p.m. »
Salut in primul rand. Vad ca va tot faceti probleme in privinta garantiei. Nu stiu cu cine si ce ati vorbit voi, dar...uitati-va la "Skoda mea" vedeti acolo topicul cu masina mea. Eh, ce vedeti pe ea e montat de mine. Cat despre garantie, am fost la dealer si l-am intrebat: daca montez ceva pierd garantia? El mi-a raspuns: daca in timp sau atunci apare o defectiune si este in urma a ceea ce ai montat ulterior, da, se pierde garantia. Exemplu: (ca vad ca discutati despre senzorii de parcare) montati senzorii de parcare si nu se mai aprinde faza scurta, sau lunga. Ei bine nu este din cauza la ceea ce ati facut voi, iar daca va zice ca e din cauza aia nu cedati asa usor. De ce? Pentru ca masina are o unitate centrala electrica care imparte fiecare chichita de la masina.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
R?spuns: Ce se poate monta dupa si cum se poate jongla cu garantia!!
« Răspuns #12 : Martie 28, 2008, 12:13:49 p.m. »
Daca veti face montaj neautorizat, veti pierde garantia.
Alegeti un service AUTORIZAT RAR pt montaje pe parte electrica, asta puteti gasi...cel mai bine ar fi sa fie un service unde angajatii au mai lucrat pe masini VAG pt ca este important sa stie "ce si cum".
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline M i c u t z u

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3150
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
R?spuns: Ce se poate monta dupa si cum se poate jongla cu garantia!!
« Răspuns #11 : Martie 28, 2008, 10:39:47 a.m. »
poti merge in provincie nu neaparat pt aceasta operatiune,poate ai drum prin zona si rezolvi si treaba asta
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline dragosb

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 520
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI BKD - DSG
R?spuns: Ce se poate monta dupa si cum se poate jongla cu garantia!!
« Răspuns #10 : Martie 28, 2008, 10:32:49 a.m. »
In Bucuresti cred ca este undeva la 200 RON manopera, pret pe care l-am primit si de la IVAS Galati acum 2 ani si de la Avia Motors in septembrie anul trecut. Insa sa mergi in provincie doar pentru o operatie de genul asta mi se pare neeficient intrucat diferenta de pret o dai sigur pe combustibil, poate chiar mai mult, plus timpul pierdut.
Object instance not set to an instance of an object...

Offline Crina

  • Stupid people piss me off!
  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 927
  • Karma: +15/-1
  • Auto: Karutza
R?spuns: Ce se poate monta dupa si cum se poate jongla cu garantia!!
« Răspuns #9 : Martie 28, 2008, 10:12:09 a.m. »
vezi pe www.skoda.ro / service / distribuitori skoda... acolo ai lista tuturor dealerilor si service-urilor skoda din tara
recomandarea ar fi sa mergi undeva in provincie pt un pret mai mic, nu in bucuresti

Offline Silviu Mosh

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2007
  • Locaţia: Bucuresti - Salajeeaaan
  • Mesaje postate: 328
  • Karma: +3/-0
  • SKODA OCTAVIA II 1,4 MPi Rosu Corrida B 92 PUI
  • Auto: Octavia 2 1,4 MPi
R?spuns: Ce se poate monta dupa si cum se poate jongla cu garantia!!
« Răspuns #8 : Martie 28, 2008, 10:04:24 a.m. »
Ok, service sa fie, dar, unde gasesc eu o lista cu service agreate SKODA, unde sa-mi faca operatiune mai ieftin? ca totusi, sa dai pe montaj mai mult decat pe ce vrei sa montezi...
Lumea e o jungla, / Oamenii e fiare,
Ce e scris ramane / Scapa cine poate    B 92 PUI

Offline relu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Rm Valcea
  • Mesaje postate: 483
  • Karma: +2/-0
R?spuns: Ce se poate monta dupa si cum se poate jongla cu garantia!!
« Răspuns #7 : Martie 28, 2008, 09:55:23 a.m. »
Ai dreptate Silviu, dar si cei de la service au motivele lor sa nu mai acorde garantie. De fapt orice firma nu acorda garantie decat daca ai facut montajul in service autorizat de ei.
Este o masura de siguranta cam abuziva si protectionista, dar din pacate acceptata de toti.
Skoda Octavia 2,  Trend, 2007, 1.4MPI, BUD
rosu corrida

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

MOTORIZARE 1.6 MPI de Mdudu
[Mai 13, 2024, 01:59:38 p.m.]


Roata rezerva de Alejinxique
[Mai 08, 2024, 11:51:33 a.m.]


Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Mai 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 [15] 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31