Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Toyota Corolla Cross 2.0l full hybrid 199 CP cutie e-CVT: o Toyota mai buna  (Citit de 738 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2828
  • Karma: +0/-0
Re: Toyota Corolla Cross 2.0l full hybrid 199 CP cutie e-CVT: o Toyota mai buna
« Răspuns #6 : Noiembrie 03, 2023, 03:50:36 p.m. »
Cutia automata, chiar daca este CVT, pare mai fasneata decat alte cutii CVT mai vechi.
e-CVT de la Toyota e total diferita fata de CVT-ul ala clasic ce are o curea.
Cutia are la baza doua motoare electrice si daca iti place mecanica, recomand acest video:

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Toyota Corolla Cross 2.0l full hybrid 199 CP cutie e-CVT: o Toyota mai buna
« Răspuns #5 : Noiembrie 02, 2023, 10:28:28 a.m. »
Consumul mixt pe Corolla Cros a fost de 5.4%, pe toata durata de cand era el inregistrat. Spre comparatie, la Honda Civic, pe ultimii 37 000km, am consum afisat de 6.1%. Deci nu ar fi mare economie la consum fata de un diesel. Daca luam piciorul de pe pedala de acceleratie, acul turometrului se oprea in zona recharge, dar nu mi s-a parut ca masina incetinea prea mult. Nu ai putea conduce cu o singura pedala ptr ca intri in cel din fata.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Toyota Corolla Cross 2.0l full hybrid 199 CP cutie e-CVT: o Toyota mai buna
« Răspuns #4 : Noiembrie 02, 2023, 09:59:58 a.m. »
Pentru oraș am bicicleta, care cel puțin la vale e silențioasa. La deal se mai aud niște înjurături de la grupul motopropulsor care a cam început sa scârțâie, însă aia e... :D


Prețul nu mi se pare chiar asa aberant ținând cont că la mine cu 37k iei un Golf 1.0 dsg. Care nu-i nici măcar full.


Ai avut ocazia să-ți faci o idee de consumul pe autostrada? Aerodinamica nu mare strălucită, și din câte știu motorul de 2l nu-i Atkinson asa ca instinctiv as zice că n-are cine știe ce consum extraordinar, e probabil din același film cu o fosila nehibrida.


Frânarea regenerativa cum se simte? Ai putea conduce doar cu o singura pedala?
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Toyota Corolla Cross 2.0l full hybrid 199 CP cutie e-CVT: o Toyota mai buna
« Răspuns #3 : Noiembrie 02, 2023, 08:49:05 a.m. »
Exceleaza si Toyota Corolla Cross, dar la viteze mici, de oras. Atunci chiar ca nu auzi motorul. Insa, odata ce maresti viteza, bazaitul motorului se aude tot mai tare si mai tare, iar dupa 130 km/h este chiar enervant. In afara de acest aspect, masina este mai reusita fata de alte modele Toyota, se conduce mai bine si are directie mai precisa, nu mai este asa plictisitoare cum mi s-au parut unele modele anterioare. Insa pretul o descalifica total: 35 500-36000 euro + 2 tichete remat, cu toate reducerile aplicate, pentru tractiune 4x2. Cine vrea 4x4, mai pune 2300 euro.  X(
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Toyota Corolla Cross 2.0l full hybrid 199 CP cutie e-CVT: o Toyota mai buna
« Răspuns #2 : Noiembrie 01, 2023, 05:51:05 p.m. »
Din ce spui marea problemă e zgomotul la viteze ridicate. Frustrant, ținând cont că motoarele electrice ar putea excela la partea asta.
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Toyota Corolla Cross 2.0l full hybrid 199 CP cutie e-CVT: o Toyota mai buna
« Răspuns #1 : Noiembrie 01, 2023, 11:23:26 a.m. »
Daca in ultima perioda  m-am specializat in test-drivuri de SUV-uri, am zis sa testez si noua Corolla Cross. Masina de test-drive a avut o motorizare hibrida, compusa din 3 motoare: un aspirat de 2litri si 152 CP care pune in miscare rotile din fata, unul electric de 113 Cp si 206 Nm care pune in miscare tot rotile din fata, si unul electric de 41 CP si 84 Nm care pune in miscare rotile din spate (masina fiind 4x4). Astfel propulsia rotilor din spate este asigurata exclusiv de motorul electric de pe puntea spate. Puterea ansamblului este de 199 CP si, inca de la plecarea de pe loc, am constatat ca acesti cai se simt si in practica. Masina pleaca neasteptat de bine de pe loc, si accelereaza cu usurinta. Plecarea este strict pe motorul electric si masina este foarte silentioasa la viteze mici. Doar ca, odata ajuns pe la viteze mai mari de 100km/h, se aude un bazait de motor electric care pe mine ma scoate din minti. :042: Cu cat o accelerezi mai mult, cu atat bazaitul se accentrueaza si devine neconfortabil ptr sofer si pasageri. Acesta este un minus pentru drumurile lungi, facute pe autostrada, este un zgomot asemanator cu cel al masinii de spalat cand stoarce rufele, dar mult mai accentuat. :( In rest masina pare confortabila, suspensii destul de moi care absorb cu usurinta denivelarile, si in curbe nu mi s-a parut ca se inclina. Directia este neasptat de buna ptr o Toyota, adica foarte precisa, fara niciun joc, si nici exagerat de moale nu este. :040: Pozitia la volan destul de OK, vizibiltate buna in oglinzi si pe lateral, iar scaunele mi s-au parut mai bune decat la Tonale. Pacat ca suportul lombar functioneaza doar inainte-inapoi si este destul de tare, dupa aprecierea mea. Insonorizarea este buna la viteze mici,   dar la peste 120 km/h bazaitul motorului devine frustrant. Displayul de bord pare mai avansat decat la alte modele Toyota (gen Camry) si sistemul de infotainment este mare si cu rezolutie clara. Nu am vazut turatia motorului pe displayul de bord, aveam doar 3 zone ale turometrului: recharge, ecco si acceleration. Cutia automata, chiar daca este CVT, pare mai fasneata decat alte cutii CVT mai vechi. Deci dinamica in oras este exemplara insa, pe autostrada, parca tot dieselul se descurca mai bine. Din pacate materialele de pe interior sunt ieftine rau, cel putin la variantele Active si Dynamic se remarca stofa sintetica de pe scaune si bancheta spate, precum si plasticele tari de pe interior. Ca pret, cu toate reducerile si programul rabla, o Corolla Cross cu motor de 2.0 litri si varianta Dynamic trece de 35 000 euro. Este destul de mult, masina este buna dar nu si grozava, la acesti bani cred ca se pot gasi variante mai bune pe piata.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30