Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: GPL pe Skoda  (Citit de 73382 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Iorgovan

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2012
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 378
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1,6i Combi
Re: GPL pe Skoda
« Răspuns #106 : Aprilie 16, 2014, 10:29:32 a.m. »
Atita timp cit masina nu a fost facuta din fabrica sa mearga pe gaz, eu unul nu as monta o astfel de instalatie. Normal ca se poate, sunt o gramada de pareri pro si contra. La fel, avantaje si dezavantaje.Nu intram in detalii.
@ vizitator, motorul VW MPI "tuseste" si cu benzina "de 99", daca nu e buna. Se simte imediat asta. Fiind mai simplu si pe calapod clasic, normal ca e mai fiabil, dar cind ceva nu e in regula imediat il simt si isi arata pretentiile.
Pentru TSI-sti cunosc o gramada care pun cel mai ieftin carburant si merg asa cu ele. Nu le pasa. La noi sunt foarte multi care nu isi pun problema exploatarii optime a unei masini.
Am avut un coleg cu un 2,0 TFSI RS, care era hotarit sa treaca pe GPL, din pacate a plecat din companie si nu mai stiu nimic de el. Fiecare e liber sa faca ce vrea cu masina lui.  Azi miine se vor pune instalatii de gaz si pe diesel. Stiti doar ca si in trecut erau "la moda" la noi in tara.
Uitindu-ma la consumurile lui Doru, mai degraba as pune o turbina pe masina decit o instalatie de GPL :067:
« Ultima Modificare: Aprilie 16, 2014, 10:36:22 a.m. de Iorgovan »
Octavia II 1,6 MPI - BSE - 102 CP - 2007

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: GPL pe Skoda
« Răspuns #105 : Aprilie 16, 2014, 10:02:23 a.m. »
@george3: foarte bine ai facut ca ti-ai pus GPL. Motoarele mpi se preteaza perfect la functionarea cu gaz lichefiat..odata am citit undeva ca, in Olanda, cea mai vanduta motorizare de la Skoda este Octaivia 1,6 mpi cu GPL. Si, la 6.5 ron cat costa benzina de 95 acum, chiar ca a devenit primordial sa ai un consum redus, fata de a avea putere la pedala.
 
Legat de interdictia de a parca o masina cu GPL in anumite parcari, eu nu imi amintesc sa scrie undeva in Ordonanta 195 ca nu ai voie. Totusi, acelea sunt parcari private, si isi pot reverva dreptul de a nu primit anumite masini. :68:
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: GPL pe Skoda
« Răspuns #104 : Aprilie 15, 2014, 08:17:45 p.m. »
Problema e daca iti fac ceva cand iti gasesc masina acolo! Am fost in vest si nu am vazut pe nimeni sa mearga printre masini sa caute care e cu gpl sau nu. In Italia, unde sunt o gramada de masini cu gpl, parcarile subterane sunt pline, dar nu cred ca cei cu gpl parcheaza in alta parte! Sticherul acelka se poate da si jos. la rezervarile facute pe net de exemplu nu fac nici o referire la parcarea gratuita oferita si probabil ca sunt orase(de exemplu la Paris) unde parcari la suprafata doar cele de resedinta pentru francezi, celelalte sunt toate etajate la suprafata sau subsol.

Offline ladislau

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 659
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Dacia Duster Journey 1.33 tCE
Re: GPL pe Skoda
« Răspuns #103 : Aprilie 15, 2014, 06:29:01 p.m. »
Nu cred ca e vb de vre-o parcare cu "mot" cum zici tu,ci mai degraba o regula generala ; nici la parcarea subterana de la Auchan BV nu ai voie sa inri daca ai GPL.
Ex :Skoda Fabia 1.9 SDI
Ex : Dacia Sandero Stepway 0.9 tCE

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1342
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA-FabiaSedan1.2HTP
Re: GPL pe Skoda
« Răspuns #102 : Aprilie 15, 2014, 06:23:04 p.m. »
         Sa inteleg ca e doar o parcare cu "mot". Interesant. :022: :)) Multumesc pentru lamuriri, Sunshine.  ;;) Si stau sa se uite la masini sa vada care au romb verde GPL (emblema) pe parbriz+luneta, ca sa stie pe cine sa dea afara?  8-} In Cluj la Iulius Mall au serviciu valet parking (iti parcheaza si aduce masina afara).
         O instalatie GPL pusa de un service bun/reprezentanta auto nu e pericol, in mod normal. Oricum te cheama periodic la revizii. Doar exista calc de bord care comanda automat trecerea pe benzina, la cea mai mica problema. Ca mai exista instalatii improvizate e partea a doua.
         Am gasit un crash test (test in caz de accident) pentru o masina cu GPL. Este facut de ADAC, in lb. germana, dar are subtitrare in italiana si e destul de usor de inteles. 

https://www.youtube.com/watch?v=pUAg5XQ7igo


Offline DragosM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 768
  • Karma: +0/-0
  • B-41-TSN
  • Auto: Octavia Tour II 1.4
Re: GPL pe Skoda
« Răspuns #101 : Aprilie 15, 2014, 06:08:39 p.m. »
Mai sincer scrie ca nu ai voie dar am mai vazut si eu masini pe GPL parcate acolo.
Hai ca in AFI o sa mai intru dar la mine la munca nu cred ca vreau sa-mi pun firma in cap pentru o prostie.
Skoda Octavia Tour II 1.4MPI 80cp
Kia Rio 1.5crdi 110cp 235Nm

Offline sunshine

  • Junior
  • *
  • Joined: Oct 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 96
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Fabia 1.4 AUB 74kW
Re: GPL pe Skoda
« Răspuns #100 : Aprilie 15, 2014, 05:50:12 p.m. »
În București pot să îți spun sigur că atât în parcarea subterană cât și în cea supraterană de la AFI nu ai voie...

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1342
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA-FabiaSedan1.2HTP
Re: GPL pe Skoda
« Răspuns #99 : Aprilie 15, 2014, 05:02:59 p.m. »
Eu ezit din 3 motive...

1. Ar trebui sa renunt la locul de parcare de la munca care este la -3 si afara nu sunt locuri...Cine lucreaza in Pipera cunoaste...
2. Nu o sa mai intru in parcari subterane cu masina :(
3. Momentan nu am 2500ron sa dau pe o instalatie, mai ales ca sunt cu nunta si multi bani se duc catre nunta.

            De ce sa nu mai intri in parcari subterane cu masina? Cum adica? Nu inteleg. Noi avem Dacia pe gaz si nu am intalnit asemenea interdictii. La Lotus parcam numai la subteran.

Offline george3

  • Junior
  • *
  • Joined: Iun 2012
  • Locaţia: Rasnov
  • Mesaje postate: 72
  • Karma: +0/-0
  • Skodar moto-biciclist
  • Auto: Octavia 1.6 MPI+GPL
Re: GPL pe Skoda
« Răspuns #98 : Aprilie 15, 2014, 03:54:13 p.m. »
Eu am GPL pe masina din semnatura de 2 ani si ~40.000 km.
Instalatia este BRC cu rezervor toroidal montat in locul rotii de rezerva. Volumul util al rezervorului este de aprox 43 litri.
In aproape 2 ani de cand am masina si implicit instalatia nu am avut nici o problema majora. Revizie la 15.000 de km (se schimba 2 filtre+verificare vizuala+conectarea la interfata pentru a vedea daca au aparut erori) care costa in jur de 100 de lei cu totul. La inceput am mers la montator pentru mici reglaje pentru ca nu imi placea ca trecea pe GPL putin aiurea (ori prea repede ori foarte greu)  iar uneori dadea eroare de amestec sarac si aprindea check engine in bord. Dupa reglajele mentionate n-am mai avut nici o problema.
Consumul mediu este in jurul valorii de 8,2%. Cel mai putin mi-a consumat 7% iar cel mai mult 9.8%. Sunt consumuri facute la pompa, toate centralizate pe spritmonitor.de [size=78%]https://www.spritmonitor.de/en/detail/554916.html[/size]
In mers diferenta este foooarte putin sesizabila comparativ cu mersul pe benzina. Diferenta de putere cred ca se resimte dupa 4500-5000 rpm. Acolo parca pe benzina e puuuutin mai "nervoasa"!
Dupa 2 ani si 40.000 de km nu cred ca as putea concepe viata fara GPL :D. Fac plinul cu ~100 de lei si merg peste 400 de km in regim mixt. Psihic face foarte bine. De obicei fac plinul cand intru pe rosu cu toate ca mai sunt cca. 10 litri in rezervor.
La orice MPI clasic recomand cu toata inima GPL, la restul...nu stiu/nu ma bag.
Daca mai sunt intrebari raspund cu placere!
Octavia...Skoda Octavia 1 Tour, 1.6 MPI+GPL, BFQ, Black Magic, AKA PAMela

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: GPL pe Skoda
« Răspuns #97 : Aprilie 15, 2014, 12:28:36 p.m. »
OK, te inteleg.
Nici unul din cele 3 motive nu mi se aplica mie, insa nu imi pun din alte motive:
1)TSi-ul este un motor sensibil la combustibil, nu stiu cum va reactiona pus pe gaz
2)mai am 17 luni de garantie la masina
 
Atunci, nu iti ramane decat sa conduci economic motorul pe benzina, si spor cu pregatirile de nunta.  :080:  Poate dai o bere la baieti, din ce ramana dupa nunta, la prima intalnire Skoda Club, de dupa nunta.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline DragosM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 768
  • Karma: +0/-0
  • B-41-TSN
  • Auto: Octavia Tour II 1.4
Re: GPL pe Skoda
« Răspuns #96 : Aprilie 15, 2014, 12:01:09 p.m. »
Eu ezit din 3 motive...

1. Ar trebui sa renunt la locul de parcare de la munca care este la -3 si afara nu sunt locuri...Cine lucreaza in Pipera cunoaste...
2. Nu o sa mai intru in parcari subterane cu masina :(
3. Momentan nu am 2500ron sa dau pe o instalatie, mai ales ca sunt cu nunta si multi bani se duc catre nunta.
Skoda Octavia Tour II 1.4MPI 80cp
Kia Rio 1.5crdi 110cp 235Nm

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: GPL pe Skoda
« Răspuns #95 : Aprilie 15, 2014, 10:01:40 a.m. »
Flacaul in cauza a avut o detonatie pe sistemul de admisie. Nu este sigur ca este de la instalatia de gaz, inca nu a dovedit acest lucru. Detonatii pe sistemul de admisie am avut si eu la Symbol, mai stiu unii si cu Logan cu detonatii pe sistemul de admisie, si nici unul nu am avut GPL. Deci, daca raman vapori de benzina pe galeria de admisie, dimineata cand dai la cheie, amestecul se aprinde si face BUM (sare capota motorului, iese fum, scoala toti vecinii..)
Deci nu e sigur ca a fost de la GPL, desi, repet, poate sa fie si de la GPL.
 
PS: pe de alta parte, eu nu inteleg de ce ezitati atat, voi cei cu motoare mpi, fiabile si nepretentioase la carburant. La 3,5 RON cat costa gazul, eu maine mi-as pune o instalatie GPL, mai ales la o masina cu portbagaj imens, cum este Octavia. Am vazut si SUV-uri cu GPL pus aftermarket, si proprietarii erau f multumiti. Doar ca, trebuie pusa o instalatie de calitate, BRC sau Landi Renzo.
« Ultima Modificare: Aprilie 15, 2014, 10:07:33 a.m. de vizitator »
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline cosmo47

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: rm valcea
  • Mesaje postate: 155
  • Karma: +0/-0
  • vreau sa stiu cat mai multe despe motorul 1.2 htp
  • Auto: fabia 1.2 60Cp 44 kw
Re: GPL pe Skoda
« Răspuns #94 : Aprilie 14, 2014, 10:12:08 p.m. »
Salut baieti,
Sper sa nu supar pe nimeni cu insistenta mea dar am o intrebare: ce parere aveti despre
http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=8732.msg202946#msg202946       


???
Multumesc frumos !!!

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: GPL pe Skoda
« Răspuns #93 : Aprilie 14, 2014, 09:43:40 a.m. »
Daca o reglez la 80 de grade este mai bine sau mai rau? La mine ajunge foarte repede la 90 de grade si nu ma deranjeaza daca consuma ceva benzina la inceput!
Prefer sa protejez motorul si sa cumsume putin mai multa benzina.
Nu e de rau, dar nici mai bine. Cosumi benzina degeaba, cand ai putea sa mergi foarte bine cu GPL>
Eu zic ca o temperatura de 50C ca sa treci de pe benzina pe gaz este mai mult decat OK. La 50C apa s-a incalzit deja, si nu mai poti sa faci rau motorului.
Cei mai multi cu care am vorbit aveau setata instalatia sa treaca de pe benzina pe gaz la temperaturi intre 30-40grade...deci 50grade ar fi OK, dupa parerea mea.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Shymano

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 493
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.6 FSI, 115 CP
Re: GPL pe Skoda
« Răspuns #92 : Aprilie 13, 2014, 01:46:18 p.m. »
Pe 25 aprilie am si eu programare la Pitesti, la ProSperanta, pt o instalatie Landi Renzo FSI ... 950 euroi, cam 42-43 milioane. La Vernesti era 45 milioane; durata de la telefon pana la montare - 3 saptamani, in ambele locuri ... au comenzi, nu gluma.
Dragos, in Bucuresti la AGR si-a pus cumnata-miu pe un Logan 1.4 (Tomasetto) ... este mai mult decat multumit, atat de instalatie, cat si de felul in care se comporta baietii de acolo.
Skoda Octavia II -2008, 1.6 FSI, 115 CP, BLF, Elegance+, xenon pe lupe Morimoto mini.
Croitorie la comanda - calitate la preturi rezonabile. Rochii pt mirese sau de ocazie.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

MOTORIZARE 1.6 MPI de Mdudu
[Mai 13, 2024, 01:59:38 p.m.]


Roata rezerva de Alejinxique
[Mai 08, 2024, 11:51:33 a.m.]


Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Mai 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 [15] 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31