Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Skoda Octavia 2 1.6 mpi  (Citit de 57830 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #9 : Ianuarie 06, 2015, 09:28:05 p.m. »


Multumesc Avatar pt recomandari. Da, am cumparat masina de la Dr. Tabarcea. Sunt coleg de servici cu un bun prieten de-al dumnealui. Vad ca si colegul bogdanpiatra imi impartaseste impresia de instabilitate si comportament imprevizibil. Ma bucur ca nu sunt singurul deoarece incepusem sa-mi pun intrebari. Credeam ca este ceva in neregula cu mine. Legat de oscilatia la relanti voi schimba mai intai bujiile si apoi daca se mentine vor urma si alte demersuri. Oricum voi incerca sa conduc si skoda octavia 2 1.9 tdi a unui prieten pt a observa comportamentul pe denivelari. Si daca constat ca doar la mine se simte senzatia de instabilitate voi merge la Augsburg pentru test. Eu nu am PDG. Nu stiu daca Dr. Tabarcea a avut un jurnal de bord aici pe forum pt ca as dori sa-l continui.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #8 : Ianuarie 06, 2015, 08:06:45 p.m. »
Bun venit !

Dr. Tabarcea, asa-i ? :)

Recomandari:
1. verifica calitatea tuturor amortizoarelor cu un test dedicat (la Augsburg langa A1 aveau un astfel de stand prin 2009...)
2. daca nu "scapi" de oscilatia de la relanti, sa ai in vedere o curatare / re-adaptare a clapetei de acceleratie
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #7 : Ianuarie 06, 2015, 08:02:04 p.m. »
Am mai scris si eu pe aici, vizavi de instabilitatea la O2. Si mie imi par anumite chestii ciudate, avand un comportament oarecum imprevizibil in anumite situatii.Cred ca se datoreaza ampatamentului oarecum mic in raport cu lungimea masinii, stiindu-se din ce provine O2 ca si platforma. Bine, eu am cauciucuri de 195 si PDG. In timp de obisnuiesti. Dar la coborare pe gheata sticla acoperita cu un pospai de zapada, la 20-30 km/h prin Cheile Bicazului a avut niste reactii extrem de ciudate desi am ESP.Probabil cauciucurile mai late ajuta mult.

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #6 : Ianuarie 06, 2015, 06:57:45 p.m. »
Multumesc pt sfaturi si urari. Cred ca o sa fac un test de telescoape. Oricum sunt incantat de masina. Imi doresc sa-mi pun pilot automat pt ca nu are. Pana acum am condus numai masini cu pilot cu exceptia daciei sandero si m-am obisnuit sa cuplez pilotul pe autostrada. In urma cu trei ani am detinut un w jetta cu interior crem si foarte multe dotari motor 1.6 benzina. Am vandut masina dupa 11 luni de utilizare. Suspensia sport devenise destul de enervanta prin Bucuresti. Resimteam fiecare denivelare, ce sa mai zic de sinele de tranvai. Insa acel interior era tare frumos. Inca tanjesc dupa el. Oricum daca cineva ma poate ajuta cu o maneta cu pilot automat si montaj aferent eu sunt deschis la propuneri. Am vazut ca in general o maneta costa in jur de 200 roni iar montajul 100. Banuiesc ca in reprezentanta preturile sunt mult mai mari.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline Iorgovan

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2012
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 378
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1,6i Combi
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #5 : Ianuarie 06, 2015, 06:05:58 p.m. »
Eu nu simt masina instabila. Chiar sta foarte bine pe drum. Poate ar trebui sa faci un test de telescoape, sa vezi cum stai.
Vis-avis de O2/Focus, Octavia e penalizata de greutate, chiar daca motorul e ajutat de o cutie mai scurta. De aici
si oarece diferenta de consum, insa masina se incadreaza in clasa celorlate motorizari de 1.6, nefiind diferente semnificative la acest capitol. Totusi ambele sunt bine cotate, insa Octavia este 1 clasa peste Focus, dupa parerea mea. Eu eram chitit pe un Focus tournier benzinar, dar m-am ales cu Octavia.  Si ma bucur de ea deja de 3 ani.
Trepidatiile la relanti le avem toti cu 1.6. Eu am observat ca merge cel mai rotund cu efix98.

Sa o stapinesti sanatos si sa te bucuri la rindu-ti de dinsa.
Octavia II 1,6 MPI - BSE - 102 CP - 2007

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #4 : Ianuarie 06, 2015, 03:33:31 p.m. »
Nu ma indoiesc ca este o masina stabila insa eu spun ceea ce simt la volan acum cand conduc octavia comparand cu experienta de la volanul focusului. Am enumerat si eu plusurile Octaviei in postul de mai jos. Si mi-am dorit aceasta masina avand in vedere ca am renuntat la focus pt a cumpara octavia. Insa din punctul meu de vedere ca fost posesor de focus si actual posesor de octavia spun ca octavia este superioara focusului la multe capitole mai putin stabilitate si directie care nu ofera acelasi feedback ca la focus. In rest sunt foarte incantat si multumit. Motorul de pe octavia este in 8 valve iar cel de pe focus in 16 valve si totusi parca acesta de pe octavia este mai vivace. Parca si consumul este un pic mai scazut. Ca o mica paranteza fostul posesor al octaviei si-a luat focus iar eu am renuntat la focus pt octavia. Nu a fost un schimb intre noi pt ca el dorea cu facelift iar ultimul meu focus era fara facelift. Iar octavia pe care o detin are suspensie independenta pe spate. Oricum poate ceea ce simt se va diminua pe masura ce ma obisnuiesc cu masina, sau poate ca atunci cand o sa pun anvelopele de vara 205 R16 fata de 195 R15 de iarna stabilitatea va fi alta sau pur si simplu masina este mai mare si de aici si senzatia oferita. Mentionez ca nu conduc de 6 luni. Am permis din  anul 2000 deci sunt ceva ani de condus. Oricum am vorbit destul despre partea de stabilitate. Este cazul sa ma opresc. Voi continua sa postez impresii si detalii pe masura ce voi aduna si km la bordul ei. Inca o problema ar fi oscilatia la relanti, problema semnalata aici pe forum si de fostul posesor (Dentistu). Sper sa dispara dupa inlocuirea bujiilor. Si la Jetta am avut aceasta oscilatie. Oare este ceva specific motoarele pe benzina din grupul wag?
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #3 : Ianuarie 06, 2015, 03:03:49 p.m. »
Personal ma cam indoiesc ca Ford Focus sedan este mai stabil decat Octavia 2.
Am mers si eu cu aceasta masina, chiar motorizarea 1,6l 100CP, si mi s-a parut inferioara Octaviei 1.6 mpi la toate capitolele. Are un coleg la birou si ma mai plimb si eu cu ea cateodata, si nu m-a dat pe spate: zgomot mult mai mare la rulare, materiale mai proaste pe interior, spatiu mai mic, si nu am sesizat nici un plus de stabilitate la Focus Sedan.
Octavia este totusi o masina stabila.



In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #2 : Ianuarie 06, 2015, 01:23:16 p.m. »
Ca si prima impresie este ca skoda este mult mai instabila decat focusul anterior (sedanul din 2007). Este ceva ciudat, nu stiu exact cum sa explic. Simt ca balanseaza stanga-dreapta sau ca spatele pierde aderenta pe autostrada cand intalnesc anumite neregularitati. Pe focus nu aveam esp insa niciodata nu am avut acest sentiment de instabilitate. Ca si exemplu: cand intru spre Carrefour Militari cu focusul abordam mai in viteza. Chiar daca ajungeam sa ma sprijin cu umarul in geam dar masina era lipita de asfalt. Nu sunt genul de sofer vitezoman dar parcurg autostrada A1 cu 120-130 Km/H si atunci sesizez aceasta instabilitate. Poate ca este doar o impresie a mea. Tin sa mentionez ca am schimbat bucsele din primul post nu din cauza zgomotului la rulare care nu era pronuntat ci crezand ca se va schimba comportamentul masinii. Insa a ramas neschimbat. Si tatal meu care a condus focusul si apoi a mers sa inscrie skoda a sesizat diferenta de stabilitate. Insa masina este mai eleganta si cu o imagine mai bussines decat focusul. Parere personala. Scaunele sunt mai ergonomice iar senzatia in interior mai placuta. Atat deocamdata. Astept si parerile voastre.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #1 : Ianuarie 06, 2015, 01:08:14 p.m. »
Buna ziua,


Este primul meu post. Daca nu este unde trebuie rog sa fie mutat. Incep prin a va spune ca am devenit posesor de skoda octavia 2 1.6 mpi. Detin masina de aproximativ doua luni. Am cumparat masina de la colegul "Dentistu" de aici de pe forum si tin sa-i multumesc pe aceasta cale. Masina este foarte ok. Dupa cumparare i-am schimbat bucsile de la bascula fata si bucsile de la bara stabilizatoare. Utilizarea in Bucuresti isi spune cuvantul. Am mai cumparat setul de bujii si protectoarele de la amortizoarele spate si urmeaza sa le schimb. Per total sunt multumit de masina. Am mai detinut in trecut un w jetta din 2007 cu motor identic, un astra h sedan 1.6 benzina 117 cp, un sandero de 1.6 mpi si 3 ford focus 2 1.6 benzina (un sedan din 2007, un hatchback din 2008 si un alt sedan din 2010). Deci pot face o comparatie pertinenta.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30