Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Audi A4 35 TFSI 150 Cp cutie Stronic si 35 TDI 163 CP cutie S tronic  (Citit de 1346 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Audi A4 35 TFSI 150 Cp cutie Stronic si 35 TDI 163 CP cutie S tronic
« Răspuns #3 : Iunie 23, 2022, 02:14:17 p.m. »
Erau masini noi, de test drive. Aveau cam 2000-3000 km in bord.
Acum Audi A4 este pe final de cariera, la toamna se lanseaza noul model. Deci, daca se da comanda acum pentru actualul A4, masina vine prin februarie-martie, cand noul model este deja lansat.
Ca sa iti raspund strict la intrebare,  la Porsche am obtinut discount de 17% din pretul de catalog al masinii, la care se mai adauga reducerea Actiune Comfort selection (-1876 euro+TVA). Pe final, ptr motorul 35 TSI cutie manuala+mai mute optiuni am primit o oferta concreta de 32656 euro, din care mai poti scadea 3000 euro ticheele rabla.
Ptr diesel nu am negociat.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Audi A4 35 TFSI 150 Cp cutie Stronic si 35 TDI 163 CP cutie S tronic
« Răspuns #2 : Iunie 23, 2022, 11:59:06 a.m. »
Ce preturi aveau?


Ce km la bord?

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Audi A4 35 TFSI 150 Cp cutie Stronic si 35 TDI 163 CP cutie S tronic
« Răspuns #1 : Iunie 23, 2022, 11:42:13 a.m. »
Daca tot suntem la capitoul test-drive, am zis sa postez si parerea mea despre Audi A4 face-lift 2020.
Am facut test drive cu 2 motorizari: cea de 2000 cmc, benzina, 150 CP, mild hybrid, cutie  automata S-tronic (35 TFSI) si cea de 2000 cmc, diesel, 163 CP, cutie automata S-tronic (35 TDI).
Inca de cand m-am suit in masina am remarcat aspectul premium, materialele de calitate si soliditatea constructiei: nimic nu se clatina, totul e bine facut, bine asamblat, fiecare surub pare strans la maximum. Pe locurile din fata este loc arhisuficient atat pentru picioare, cat si pe lateral. Mi-a mai placut cotiera ajustabila, tipica grupului Vag. Pe bancheta din spate este loc, insa mi s-a parut ciudata inclinarea sezutului, care este dat cu cateva grade pe spate si nu inteleg din ce motiv :042:, parca ma simteam intr-un cuibar. Oricum, fata de generatia precedenta este loc suficient pe bancheta in spate, atat la picioare cat si la cap. Portbagajul are 460 litri, restrictionat de bateria pentru sistemul mild hybrid. Oricum, interiorul masinii este de calitate si atent asamblat, fara lufturi, fara goluri, fara parti montate asimetric, peste Passat si Skoda Superb.
In trafic, se simte soliditatea masinii, iti da impresia de masina germana, bine facuta, bine legata, parca e un mic tanc pe roti. Dintre motorizari, cel putin la viteze mici, mi-a placut mai mult 35 TFSI 150 CP pentru ca nu are lag la acceleratie si este mai fasneata decat cea 35 TDI 163 CP. Cea  diesel are un lag neasteptat de mare ptr  o marca premium, lag pe care la cutiile automate de la BMW si Mercedes nu l-am vazut. Masina se aseaza foarte bine pe drum, extrem de stabila si de sigura in manevre. Este cam grea de bot (dupa parerea mea), nu are acelasi echilibru perfect fata-spate care este la BMW seria 3, spre exemplu. Directia buna, destul de precisa, relativ moale si usor de manuit, insa iarasi nu are precizia celei de pe seria 3.
Scaunele sport sunt bine profilate, cu reglaj lombar pe 4 directii, insa mai bune mi s-au parut cele de pe seria 3 (mai confortabile la drum lung).
Antifonarea este si ea fff buna, practic in masina este liniste, indiferent de viteza. Vibratiile si zgomotul motorului diesel erau perfect anulate, practic nu iti dadeai seama ca esti intr-o masina cu motor diesel.
Sistemul de infotainment este OK, dar parca e depasit de cel mai recent de pe Audi Q3 si A3.
Ce nu mi-a placut sunt dimensiunile exterioare, are 4.76 lungime si 1.84m latime, adica cat un Passat , in schimb spatiu si portbagaj mai mici. :( Daca nu ai loc de parcare amenajat, te cam chinui cu ea.
In concluzie ce as putea spune despre masina? Sa o recomand? Da, o recomand managerilor, familistilor si celor care au nevoie de spatiu pentru ca arata si se simte premium, este confortabila, sigura si spatioasa. Insa, dupa parerea mea nu este cea mai buna din gama, fiind depasita de BMW seria 3.
« Ultima Modificare: Iunie 23, 2022, 11:44:04 a.m. de vizitator »
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30