Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Skoda fabia 1 1.9 SDI  (Citit de 41052 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda fabia 1 1.9 SDI
« Răspuns #328 : Martie 25, 2024, 08:42:56 a.m. »
Atunci si civic-ul are un consum foarte bun. Eu nu reusesc cu focusul niciodata un consum sub 4,5 litri/100 km. Cel mai bun consum inregistrat cu focusul la un drum mai lung a fost 4,8 litri/100 km. Poate o fi si mai grea fiind combi.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Skoda fabia 1 1.9 SDI
« Răspuns #327 : Martie 22, 2024, 10:07:29 a.m. »
Totusi consumul este normal ptr o un motor diesel pus pe o caroserie nu prea grea. Si eu cu Civicul, cu anvelope de vara si mergand pe drumuri nationale, scot consumuri de 3,9%. Daca mai urc viteza pana pe la 120 km/h, imi creste consumul la 4,2% (acesta fiind si cel mai frecvent consum extraurban pe care il am).  Pe autostrazi si drumul expres Colonesti- Slatina scot consumuri mai mari ptr ca nu o las sub 150 km/h.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda fabia 1 1.9 SDI
« Răspuns #326 : Martie 21, 2024, 03:52:28 p.m. »
Exact  :)) . Amicii mei spun ca pentru a tine pasul cu mine la consum trebuie sa vina mereu cu scuterul.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Skoda fabia 1 1.9 SDI
« Răspuns #325 : Martie 20, 2024, 12:27:31 p.m. »
Consum de motosapa  :))
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda fabia 1 1.9 SDI
« Răspuns #324 : Martie 18, 2024, 09:53:23 a.m. »
Am trecut la anvelopele de vara in weekendul recent incheiat. Am fost plecat intr-o mica excursie cu fabia pe la vecinii bulgari. Am vizitat Veliko Tarnova (pentru copii a fost prima iesire din tara) si Complexul etnografic Etara (la vreo 45 km de Veliko). Cu aceasta ocazie am ajuns la 220.000 km cu fabia. Am calatorit 2 adulti si 2 copii, am parcurs 512 km cu un consum de 3,7 litri/100 km la o viteza medie de 67 km/h.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda fabia 1 1.9 SDI
« Răspuns #323 : Septembrie 16, 2023, 08:12:16 a.m. »
Apoi când doi foști posesori de Fabia SDI si actuali posesori de Duster pe benzina îți spun sa păstrezi Fabia de acum, zic ca nu-i de ignorat :)
Asa este, aveți dreptate. Voi pierde un consum excelent și o masina foarte fiabila.
Atașez un filmuleț cu cifrele de consum de ieri dimineață în București între orele 07:00 și 08:00 pe ruta Drumul Tabere - Bucureștii Noi. Faceți abstracție de ora din computerul de bord, nu este potrivita.http://cloud.tapatalk.com/s/6505392a3680c/VID-20230916-WA0000.mp4

Trimis de pe al meu SM-A715F folosind Tapatalk

„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Skoda fabia 1 1.9 SDI
« Răspuns #322 : Septembrie 15, 2023, 10:42:54 a.m. »
Si Skoda Scala e o solutie buna, buna de tot... >:) >:) >:)
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Skoda fabia 1 1.9 SDI
« Răspuns #321 : Septembrie 14, 2023, 10:44:22 p.m. »
Apoi când doi foști posesori de Fabia SDI si actuali posesori de Duster pe benzina îți spun sa păstrezi Fabia de acum, zic ca nu-i de ignorat :)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda fabia 1 1.9 SDI
« Răspuns #320 : Septembrie 14, 2023, 09:44:53 p.m. »
Octavia nu prea este o opțiune deoarece dacă îmi doresc o masina de genul pot păstra focusul combi. Doresc o masina de clasa mica dacă înlocuiesc fabia sau o compacta hatchback dacă pot utiliza ulterior și focusul din poziția de masina a tatălui meu.
Legat de fabia cu siguranță ii voi duce dorul în momentul în care voi renunță la ea. În 7 ani și 100.000 km am schimbat pe lângă consumabile saboti spate, siguranta treptele 1-2-3 aeroterma și pompa lichid parbriz. Legat de consum pot spune ca la medii de viteza de 15-16 km/h consumul de combustibil rămâne sub 6 litri/100 km. Vorbim de consum în București dimineața unde fac 14-15 km în 55-60 minute.


Trimis de pe al meu SM-A715F folosind Tapatalk
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline ladislau

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 659
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Dacia Duster Journey 1.33 tCE
Re: Skoda fabia 1 1.9 SDI
« Răspuns #319 : Septembrie 14, 2023, 08:43:27 p.m. »
Pastrarea SDI-ului mi se pare cea mai buna solutie
Are deja 20 de ani , dar inca este imbatabila la capitolul fiabilitate / consum. Cand o sa vezi ca un benzinar de 1.0 , 1.2 ,0.9 etc...nu coboara sub 10 in oras ( in Bucuresti se poate si mai rau )...o sa te apuce o unda de regret
O spun din experienta , odata cu trecerea de la SDI la 0,9 tCE.
Dar ,ma rog....avantaje si dezavantaje !
Ex :Skoda Fabia 1.9 SDI
Ex : Dacia Sandero Stepway 0.9 tCE

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1341
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA-FabiaSedan1.2HTP
Re: Skoda fabia 1 1.9 SDI
« Răspuns #318 : Septembrie 14, 2023, 11:12:21 a.m. »
Cirsteammm, Octavia nu ar fi o optiune? E spatioasa si are si portbagaj mare, ca masina pt excursii de familie.
Hyundai sunt mai usoare, mai plasticoase. De fapt toate masinile moderne sunt mai plasticoase, comparativ cu cele vechi. Teo, tot reclama ca nu se aude zgomot de usa plina cand inchide portierele. La Muzeul Skoda din Mlada Boleslav Cehia au facut un cub compact cu muchia de 30cm ca sa ilustreze vizitatorilor cantitatea de otel cuprinsa in Octavia din prima generatie. Pacat ca nu au facut si evolutia Octaviilor in cuburi. Cred ca vizual ar fi ca matriyoshka si aliniate descrescator, ca la scara magarilor.  :))
E bine ca mai circulati. Noi dupa pandemie lucram de acasa. Masinile ,,supravietuiesc" din Auchan drive de 2 ori pe saptamana 2.5km dus intors, lasate la relanti, drumuri scurte. Rarut cate o excursie sau mers la rude. La cresa Daiei nu am parcare si merg pieton si ea in carucior. La noi masinile stau si mai tot cer cate o reparatie. Am parcurs in ultmele 12 luni 11.500m cu cele 2 masini.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Skoda fabia 1 1.9 SDI
« Răspuns #317 : Septembrie 14, 2023, 10:18:16 a.m. »
masinile Hyundai au cel mai bun raport calitate pret de pe piata, dar e greu sa treci de la Skoda la Hyundai (Hyundai si Kia fiind masini usoare, nu iti dau senzatia de stabilitate si soliditate, parca sunt jucarii). Prim comparatie Skoda se aseaza mult mai bine la drum. Deci, daca ar fi  sa aleg eu, strict dintre cele enumerate de tine, as alege Skoda Scala. Pentru sotie merge un I20, dar ca masina unica de familie mi se pare mai potrivita Scala.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda fabia 1 1.9 SDI
« Răspuns #316 : Septembrie 14, 2023, 09:56:43 a.m. »
Nu am mers pana acum cu hyundai I20 dar am mers cu I30 din 2015. Ma gandesc ca I20 din generatia 2014-2018 nu se poate comporta mai rau decat skoda fabia 1 din 2003. Hyundai-ul I20 (sau ce voi cumpara) va fi masina de dus copii la scola si mers la cumparaturi. Va fi mai mult masina sotiei dar o voi folosi si eu pentru mers la birou in zilele in care trebuie sa ajung fizic acolo.
Mai exista si o alta varianta dar depinde de vanzarea skodei octavia 2 1.6 mpi a tatalui meu: trecerea focusului catre tatal meu cu posibilitatea folosirii de catre mine in vacante mai lungi si achizitionarea unei masini de genul skoda rapid/scala sau kia ceed/hyundai I30 ca masina unica pentru noi. Dupa pandemie real noi nu mai avem nevoie de 2 masini avand in vedere nevoile noastre zilnice de transport. Plus faptul ca locuim la 6-8 minute de mers pe jos de scoala copilului mare si gradinita copilului mic/locul de munca al sotiei. Iar eu merg la birou 7-8 zile pe luna.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Skoda fabia 1 1.9 SDI
« Răspuns #315 : Septembrie 14, 2023, 09:07:12 a.m. »
Si Skoda Rapid este o varianta buna, dar te duce mai mult la pret. Eu nu mi-as lua Hyundai I20, ai mers vreodata cu el sa vezi cum se comporta? Mi se pare jucarie pe roti, prea fragil, prea usor. In schimb are avantajul ca ambreiajul tine moale, si volanul se invarte f usor. Il vad mai mult ca masina pentru doamne comode, decat pentru barbati. Din tot ce s-a enumerat pana acum, parerea mea este ca cele mai bune sunt Skoda Rapid si Opel Corsa 1.4 mpi 100 CP.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda fabia 1 1.9 SDI
« Răspuns #314 : Septembrie 14, 2023, 08:49:44 a.m. »
Va multumesc frumos pentru sugestii si impartasirea propriilor experiente. Fabia va fi in principiu masina de utilizat in Bucuresti si drumul din Bucuresti catre casa din Giurgiu (55 km aproximativ pe sens). In concedii, cand suntem toti 4, mergem cu focusul combi. Opelul corsa este o masina frumoasa insa nu pe gustul meu, nu imi place interiorul. Pana la modelul nou, scos dupa astra k interiorul din corsa este aproape identic cu cel din 2007. Asta nu inseamna ca hyundai I20 este mai frumos insa in virtutea inertiei (finul meu si cativa colegi de munca au elantra) am intiparit in minte ca hyundai este o masina mai trainica. Si cred ca puzderia de agenti de vanzari si nu numai din Bucuresti nu utilizeaza hyundai I20 din perspectiva ca le place cum arata. Cred ca au gasit in acest model o masina rezistenta la tavaleala.
Pastrarea skodei actuale 1.9 sdi este inca o varianata foarte buna dar a implinit deja venerabila varsta de 20 ani. Ea inca poate dar parca imi doresc ceva mai actual desi stiu ca la capitolul fiabilitate voi pierde.
Din punct de vedere al spatiului interior si mai ales pentru pasagerii din spate skoda stie cu adevarat sa faca masini. Am fost pasager de curand intr-o skoda rapid care are ampatament de 260 cm. Spatiul in spate la picioare pare mult mai bun decat in focusul meu cu ampatament de 265 cm.
Referitor la a avea motor mic pe o caroserie fie si de clasa mica stiu ca nu este o afacere buna din punct de vedere al consumului. Tocmai de aceea scot consumuri bune cu fabia caci are motor de cilindree mare. Consumul fabiei pe ultimii 3850 km la o medie de viteza de 38 km/h este 4,4 litri/100 km.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30