Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Ssang Yong Tivoli facelift 2019 1.6 diesel 136 CP - neasteptat de buna  (Citit de 1079 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Daniel

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2722
  • Karma: +3/-0
  • Garfield I'm not always right but I'm never wrong
Re: Ssang Yong Tivoli facelift 2019 1.6 diesel 136 CP - neasteptat de buna
« Răspuns #10 : Octombrie 20, 2023, 07:30:53 p.m. »
Evident ca frana se pune cu piciorul drept!  :D  Dar pedala e mai lata si se poate agata cu stangul, cand iti vine din reflex sa apesi ambreiajul. Multumesc, oricum de explicatie.


Dar azi am condus un Korando manual si a fost perfect! Eram in elementul meu si am putut sa simt masina si motorul.


Masina e mai grea, 1400 kg, dar se misca bine. Un pic mai lenta decat Octavia, care are 1377 kg. la 160 CP. Asa ca Tivoli, care are 1330 kg, are toate premisele sa se miste destul de alert.


Am remarcat, insa, ca la intrarea levierului in treapta I-a intampina o mica rezistenta si ar intra mai usor in a 3-a. Deci, trebuie un pic de atentie si efort ca sa o controlezi.
Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, 16 V, 101 CP

Online vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Ssang Yong Tivoli facelift 2019 1.6 diesel 136 CP - neasteptat de buna
« Răspuns #9 : Octombrie 20, 2023, 08:50:05 a.m. »
@Daniel: cutia automata este o chestie de obisnuinta si necesita cateva iesiri bune sa te obisnuiesti cu ea. Niciodata sa nu pui frana apasand pedala cu piciorul stang ptr ca apesi prea tare si masina va opri brusc. Pedala de frana se apasa cu piciorul drept, ca si la cutiile manuale.  Posibil ca asa ai facut, daca spui ca masina a franat prea repede. Dupa ce te obisnuiesti cu ea, ti se va parea foarte confortabila.  ;) Succces la urmatorul test-drive.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Ssang Yong Tivoli facelift 2019 1.6 diesel 136 CP - neasteptat de buna
« Răspuns #8 : Octombrie 19, 2023, 07:56:30 p.m. »
cam asa e cand treci de pe manuala pe automata
am patit si eu la opel

Offline Daniel

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2722
  • Karma: +3/-0
  • Garfield I'm not always right but I'm never wrong
Re: Ssang Yong Tivoli facelift 2019 1.6 diesel 136 CP - neasteptat de buna
« Răspuns #7 : Octombrie 19, 2023, 04:40:53 p.m. »
Am incercat un drive test cu un Tivoli mic, dar cu cutie automata si a fost un rateu total. Am fost atat de stesat, incat nu am inteles mai nimic din test.

Am pus si o frana fara sa vreau, de s-a dus geanta din spate pe jos. Mi se pare ca au o frana foarte sensibila, cum o ciupesti, cum te baga in parbriz.

De aceea am cerut ca maine sa fac un test cu o manuala si mi-au zis ca imi pot da Korando, care e urmatorul mai mare, dar cu acelasi motor. Daca il misca pe ala, insamna ca misca si Tivoli.
« Ultima Modificare: Octombrie 19, 2023, 04:52:10 p.m. de Daniel »
Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, 16 V, 101 CP

Online vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Ssang Yong Tivoli facelift 2019 1.6 diesel 136 CP - neasteptat de buna
« Răspuns #6 : Octombrie 09, 2023, 10:53:28 a.m. »
Kodiaq nu este cel mai bun exemplu de stabilitate pentu un SUV, mie nu mi-a placut la test-drive. Un Tivoli se comporta foarte bine pana la 130 km/h, dupa care o simteam instabila.  Poti sa mergi si cu mai mult de atat, dar sa nu te astepti la stabilitatea unei compacte. In schimb, in oras si la viteze mici, este exemplara. Plus ca are scaune confortabile si se conduce foarte usor si relaxat. Motivul ptr care bazaia motorul inca nu l-am depistat. Pentru masina de sofer incepator, un Tivoli este o optiune foarte buna: se conduce usor, este relaxanta, are vizibilitate buna, nu este deranjant de mare, destul de bine antifonata.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Daniel

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2722
  • Karma: +3/-0
  • Garfield I'm not always right but I'm never wrong
Re: Ssang Yong Tivoli facelift 2019 1.6 diesel 136 CP - neasteptat de buna
« Răspuns #5 : Octombrie 05, 2023, 03:01:47 p.m. »
Incurajator ce spui aici. Problema cu 4x4 au rezolvat-o la Tivoli mic, la Grand nu.

De stabilitate, am vorbit cu un vecin, care a condus si Octavia si Kodiaq, si mi-a spus si el ca la Kodiaq ruliul e mai mare decat la Octavia. Si eu zic ca e normal, fiind mai inalta.

Dar nu cred ca sunt chiar atat de instabile SUVurile, cand le vad pe autostrada ca ma depasesc cu 160 la ora, de ma spulbera curentul facut. Mai degraba, ajung eu in parapet decat ele.
Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, 16 V, 101 CP

Online vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Ssang Yong Tivoli facelift 2019 1.6 diesel 136 CP - neasteptat de buna
« Răspuns #4 : Martie 22, 2023, 09:29:30 a.m. »
Sincer de consum nu imi amintesc....cred ca totusi nu avea un consum foarte mare, mi-ar fi atras atentia cum se disipa motorina in rezervor. Dupa 700 km am facut plinul, mai aveam aprox. o treime din rezervor.
@Avatar: da, frana de mana mecanica e cea mai fiabila, dar am ajuns eu sa am un fix cu frana de mana electronica.
Per ansamblu masina este de recomandat, doar ca nu era 4x4. Am mers pe un drum de tara printre niste vii, si si-a facut treaba datorita garzii la sol ridicate, insa sigur Duster-ul e mai bun pe off road ptr ca este 4x4. Dar ptr cine e in cautarea unui SUV de oras, confortabil, usor de condus atunci Tivoli sau Grand Tivoli sunt solutia (grand Tivoli costa 19780 euro). Insa, repet, sa nu se arunce la viteze mari cu el.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Ssang Yong Tivoli facelift 2019 1.6 diesel 136 CP - neasteptat de buna
« Răspuns #3 : Martie 21, 2023, 09:15:10 p.m. »
4x2 ?

Daca da, Duster sigur e mai bun in offroad :)

Si sa nu uit: frâna de mâna mecanica e IDEALA !
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Ssang Yong Tivoli facelift 2019 1.6 diesel 136 CP - neasteptat de buna
« Răspuns #2 : Martie 21, 2023, 04:29:04 p.m. »
Consumul?

Online vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Ssang Yong Tivoli facelift 2019 1.6 diesel 136 CP - neasteptat de buna
« Răspuns #1 : Martie 21, 2023, 10:58:15 a.m. »
Cu ocazia unei excusii efectuate in Italia in ultima perioada,  am inchiriat o masina ptr deplasare. Initial cerusem altceva, dar nu aveau, asa ca la fata locului mi-au oferit un SSang Yong Tivoli cu motor diesel de 136 CP si cutie manuala. Inca de la primii metrii parcursi, am avut senzatia ca masina este neasteptat de buna (dar nici nu aveam pretentii de la ea, este adevarat). Motorul este suficient de vivace la viteze mici, directia precisa si masina destul de bine antifonata. Se conduce usor, neasteptat de usor, fara efort, cu o pedala de ambreiaj usoara la apasat si cu o directie moale dar precisa in acelasi timp. Per ansamblu antifonarea, directia si sistemul audio mi s-au parut mai bune decat la Civicul meu (care are pedala de ambreiaj tare si sistem audio de cacao). Pe autostrada, la viteze de peste 120 km/, nu mai este asa de buna....se simte lipsa stabilitatii, masina tinde sa intre in parapet, plus ca se auzea un bazait de motor pe la 80km/h, care disparea dupa ce se incalzea motorul. Scaunele erau si ele neasteptat de confortabile, doar ca nu aveau suport lombar. Am tinut masina 5 zile si cam 700km, per ansamblu am fost multumit. Nu mi-a placut ca avea frana de mana mecanica si ca nu poti comanda scaune cu suport lombar reglabil, nici pe cea mai scumpa versiune. La serviciu avem ultimul model de Duster 1,5 dci, si pot sa spun ca Tivoli ii este superior la confort, calitatea materialelor, antifonare si tinuta de drum. Nu stiu pe off road cum se descurca, probabil ca acolo e mai bun Duster-ul, insa ca masina de oras sau de drumuri nationale, unde nu se depaseste 120 km/h, Tivoli este o masina neasteptat de buna.  >:D< Avand in vedere ca preturile se invart intre 17 000-20 000 euro, eu as vedea-o ca pe un best buy in acest segment de pret. ;)
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

MOTORIZARE 1.6 MPI de Mdudu
[Mai 13, 2024, 01:59:38 p.m.]


Roata rezerva de Alejinxique
[Mai 08, 2024, 11:51:33 a.m.]


Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Mai 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 [14] 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31