Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Skoda Octavia 2 1.6 mpi  (Citit de 58041 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dulamaa9

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 595
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda O2 1.9TDI 2007
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #54 : Februarie 25, 2015, 03:59:20 p.m. »
Salut....nu vreau sa dau sfaturi, doar imi spun si eu punctul de vedere.
Masina isi pierde valoarea. (Din ce an este masina?) Masina O2 cu 1.6 este fiabila, cu un consum destul de mare. Si eu tot O2 am din 2007 si ma uit cu cat as putea sa o vand. Pretul vad ca se invarte intre 6300-7000 de euro. Cu 6300 cred ca as putea sa o vand. Ma crezi ca nu stiu ce sa iau?
Masina mea o cunosc si stiu cum e intretinuta si ar mai merge lejer inca 7 ani fara investitii majore.
Casa este o investitie mai buna si o faci pentru toata viata(masina nu prea e asa).
Daca poti face un credit mai mare sa-ti iei casa si sa-ti pastrezi masina si eventual sa vinzi Matizul eu asa ti-as recomanda.
Nu da pasarea din mana pe cioara de pe gard. Daca nu-ti place si simti ca o sa ai probleme cu ea si ar trebui sa investesti atunci o poti vinde, iei casa, faci pauza un an/doi si apoi iei o masina mai noua.
Life is a lesson. Live and learn.

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #53 : Februarie 25, 2015, 11:54:56 a.m. »
Un punct de vedere foarte bun. Insa nu am precizat totul mai devreme. Eu oricum fac credit. Problema este daca sa-l fac de 15.000 euro sau de 22.000 de euro? Insa rationamentul tau este foarte corect si asa ar trebui procedat. Insa mai intervine si latura afectiva. Sa vand masina care imi este draga.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2828
  • Karma: +0/-0
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #52 : Februarie 25, 2015, 10:21:17 a.m. »
7000E luat prin credit inseamna >7000E dat inapoi pe X ani.


Daca vinzi acum masina cu 7000E, e posibil ca peste 1 an cu acei 5000E sa te apropii la o masina asemanatoare cu ce ai pentru ca valoarea va scade (mai ales ca o sa apara mai multe O3 SH pe piata)

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #51 : Februarie 25, 2015, 09:07:35 a.m. »
Sunt intr-o mare dilema si nu stiu ce sa aleg. A venit momentul sa-mi caut o alta locuinta mai mare deoarece copilasul meu creste si parca ar fi ok sa aiba propria camera. Dilema este legata de masina. Imi place foarte mult si nu doresc sa ma despart de ea insa ma gandesc daca ar fi o idee buna sa o vand si sa folosesc banii obtinuti la achizitionarea locuintei. Sper sa obtin pe ea 7000-7500 euro. Aceasta suma cam face diferenta intre o locuinta normala si una asa cum imi doresc. Pot ramane o perioada numai cu matizul urmand ca in maxim 1 an sa-mi cumpar alta masina. Insa acum stau si ma gandesc: daca pe octavia obtin 7500 euro pe urmatoarea masina vreau sa platesc maxim 4000 euro. Daca adaug banii de inscriere, eventual taxa de prima inmatriculare si eventualele reparatii cred ca ajund undeva pe la 5000 euro. Acum intrebarea care nu imi da pace: oare este o idee buna ca pentru 2500 euro castigati la aceasta afacere sa renunt la o masina care imi place, pe care o cunosc si este foarte ok si sa-mi cumpar o alta mai veche si eventual cu probleme? Sau mai bine imi pastrez masina si fac un credit ceva mai mare? Multumesc anticipat pentru ajutor.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #50 : Februarie 18, 2015, 04:11:55 p.m. »
Multumesc frumos Stef13. Cred ca am aceasta functie activa deoarece daca las comutatorul de lumini in pozitia de faza scurta acestea se aprind atunci cand pun contactul iar la cateva secunde dupa oprirea motorului se opresc automat, inclusiv luminile de pozitie se sting. Deci imi raman ca si functii de activat care sunt utile din punctul meu de vedere pilotul automat (trebuie sa cumpar maneta) si cornering. Oricum pilotul automat mi se pare foarte util. De la Sandero nu am mai condus masini fara pilot. Am mai avut si o astra h sedan fara pilot dar masina a stat in posesia mea numai cateva luni si nu am avut timp sa-i pun.
« Ultima Modificare: Februarie 18, 2015, 04:14:47 p.m. de cirsteammm »
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3369
  • Karma: +3/-0
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #49 : Februarie 17, 2015, 05:30:45 p.m. »
La modelul lui @cirsteammm functia DRL se activeaza pentru faruri (nu pentru proiectoarele de ceata), numai cu ajutorul softului VAG (nu direct din computerul de bord).
« Ultima Modificare: Februarie 17, 2015, 05:37:36 p.m. de Stef13 »

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2694
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #48 : Februarie 17, 2015, 04:04:04 p.m. »
De ce n-au facut astia de la Skoda DRL-ul pe faza lunga? Asa e la Citronel C4 (faza lunga la 25% din intensitate).
Nu mai aveau treaba cu regulile care spun sa nu mergi cu farurile de ceata...
bicicleta

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1369
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #47 : Februarie 16, 2015, 11:16:48 p.m. »
Functi "Daylight" mentine aprinse permanent becurile DRL din proiectoare si se poate activa/dezactiva din CB dar nu este agreata de Politia Romana.
Celelalte functii se pot activa/dezactiva doar cu Vag-Com.
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #46 : Februarie 16, 2015, 04:07:43 p.m. »
In acest weekend am butonat meniul calculatorului de bord si am reusit sa activez inchiderea automata a usilor la plecare. Multumesc frumos Andrei1980 pentru ajutor. Am vazut ca mai sunt alte cateva optiuni interesante: coming home, leaving home, travel mode (care nu stiu ce face), factory settings si daylight. Daca activez aceasta ultima functie faza scurta va ramane in permanenta aprinsa? Nu am reusit inca sa activez functia cornering. Sunt in cautarea unei manete cu pilot automat si atunci voi merge la un prieten care are vag com pentru a activa ambele functii (pilot si cornering).
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #45 : Februarie 02, 2015, 10:54:37 a.m. »
Uneori ma gandesc ca poate trebuia sa ma orientez catre octavia 2 FL cu motorizare 1,2 tsi (consum bun, cuplu mai mare, taxe mai mici), insa cand citesc problemele aparute la acest motor cred ca am facut o alegere buna. Totusi cred ca nu toate skodele octavia au probleme. Am doi prieteni cu astfel de masini. Amandoi au cumparat masinile in 2009 la interval de 2 luni si au in jur de 75.000 km amandoi si nu au schimbat niciodata lantul. Unul dintre ei a avut o problema la modulul de clima insa nu a fost ceva costisitor. Dar la second hand parca nu ma incumet sa cumpar tsi. Asa cum cei cu tdi se tem de injectoare picate, pompe defecte, cu noile motoare tsi si cei care prefera benzina au probleme care pot zdruncina serios bugetul familiei. Consumul mai redus la tsi comparativ cu mpi vine la pachet cu noi probleme destul de costisitoare.
Noutati despre octavia mea nu am. De doua saptamani conduc numai matizul sotiei. Octavia asteapta cuminte in garaj.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #44 : Ianuarie 25, 2015, 12:05:27 a.m. »
Multumesc frumos. O sa vorbesc cu un prieten care a fost inginer la Avia. Acum are propria afecere in acelasi domeniu.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1888
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Seat Leon ST - 2.0TDI-150CP
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #43 : Ianuarie 24, 2015, 05:34:50 p.m. »
Cum pot activa si eu inchiderea automata a usilor la atingerea unei anumite viteze? Si aprinderea automata a unui proiector in momentul in care virez in stanga sau dreapta? Va multumesc anticipat.
Pentru inchiderea automata al usilor, ar trebui sa ai optiunea in meniul Calculatorului de bord al masinii, eu de acolo l-am activat, in cea ce priveste pe functia cornering, acela numai cu ajutorul Vag-Com se poate, cel putin la mine a trebuit activat din Vag Com...
Seat Leon ST - 2.0TDI-150CP, FR MY2016
EX:Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI - Business, MY2011

Offline adi.borhan

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 152
  • Karma: +0/-0
  • Auto: octavia II 1.6 MPI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #42 : Ianuarie 24, 2015, 04:41:30 p.m. »
Da, la butonul de pe maneta, care prin apasare afiseaza MFD. Daca e DRIVE inseamna ca trebuie un Vag-com. Depinde de softul pe care il ai, dar fiind dupa 2008 masina, sigur e acelasi soft ca la a mea. La reprezentanta daca ai vreo cunostinta rezolva imediat.
Oricum eu am renuntat la aceasta functie, desi o am, pentru ca e ciudata.
« Ultima Modificare: Ianuarie 24, 2015, 04:44:08 p.m. de adi.borhan »

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #41 : Ianuarie 24, 2015, 02:48:32 p.m. »
Multumesc frumos. Cand zici sageti te referi la cele doua pozitii ale butonului prin care accesez computerul de bord situate in capatul manetei de actionare a stergatoarelor? Eu nu am comenzi pe volan. Cred ca eu am versiunea drive cu ceva dotari adaugate. Deci aceasta functie nu cred ca o am disponibila. Oricum multumesc tare mult pt ajutor.
« Ultima Modificare: Ianuarie 24, 2015, 02:53:37 p.m. de cirsteammm »
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline adi.borhan

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 152
  • Karma: +0/-0
  • Auto: octavia II 1.6 MPI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #40 : Ianuarie 23, 2015, 01:49:25 p.m. »
Din cate stiu, aceasta functie in maxidot este disponibila doar pe Elegance. Eu din maxidot o activez, dar nu-mi place deloc, ca trag unii de maner de zici ca vor sa plece cu el. 
Oricum, daca masina este echipare Elegance, pasii sunt astia:
Tii apasat una dintre sagetiile Cb-ului si selectezi Setup->Convenience si cauti blocarea usilor (in engleza ;) ).

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

MOTORIZARE 1.6 MPI de Mdudu
[Mai 13, 2024, 01:59:38 p.m.]


Roata rezerva de Alejinxique
[Mai 08, 2024, 11:51:33 a.m.]


Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Mai 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 [15] 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31