Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite  (Citit de 65990 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #661 : Ianuarie 22, 2024, 12:30:39 p.m. »
Alternativa ar fi Megane pt ca nu imi trebuie scara si e sedan mare ca si Octavia. Doar ca din pacate nu are optionale la fel ca si Arkana. Nu am vazut sa fie parcare automata. 
nu te ai uitat bine

[size=1.6rem]renault Easy Link 9,3"[/size][size=1.4rem]tablou de bord digital 10"[/size][size=1.4rem]senzor de avertizare pentru unghiul mort[/size][size=1.4rem]sistem de asistenta la parcare tip"maini libere" cu senzori fata/spate/lateral[/size][size=1.4rem]sistem monitorizare trafic pietoni in spatele masinii[/size][size=1.4rem]sistem multimedia cu Ecran de 9,3"[/size]

[size=1.8rem]1.290,00 EUR[/size]

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1341
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA-FabiaSedan1.2HTP
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #660 : Ianuarie 22, 2024, 09:41:16 a.m. »
750 Euro=rezerva, cric, sculele aferente si cofragul. 750 euro costa, indiferent ca il comandam cu masina sau ulterior.
Piele naturala renuntam, pt ca ne obliga sa cumparam si pachetul Design (geamuri tratate-alternativa putem pune Llumar cum are Ibiza), putin negru pe caroserie intre stalpi si faruri Matrix (arata urat cand se ard puncte ici si colo, iar inlocuire costa 1000-2000 de euro).
O sa strambe din nas dealerul pt ca la japoneze vor sa isi ia bonusul pe loc. Noi vrem fara Matrix si la comanda. Nu au in stoc decat acel rosu si un gri inchis uratel. Mie nu imi plac masinile rosii. Negru nu vrea Mihai pt ca Ibiza arata mereu murdara. Eu vreau Ceramic White, care e argintiu f deschis a la Bia. Am intrebat de Rabla si asteptam raspuns.


Sorin, motoarele studiate de noi sunt:
X-ul cu 2.0 si 186cp dar e tehnologie noua. Combina compresia, scanteia, cantitati mici de benzina, consum mic. Trece ocazional la 2 pistoane active din 4. Nu stim fiabilitatea pe termen lung pt ca exista doar de 4 ani.


Alternativa e 2.0 cu 150cp care e mai vechi si mai gasim informatii.


Duster nu are coada. Nu e nici sedan, nici crossover.
1.3 motor are Arkana. Insa la Renault renuntam din lipsa transparentei. Renault Cluj, Oradea si Bucuresti niciunul nu vrea sa spuna cat costa treptele laterale si cat vin cu manopera. Eu nu ma milogesc de nimeni. Nu vor sa vanda, sa fie sanatosi! Nici nu sunt amabili. Nu imi tebuie sa fiu tratata cu indolenta.
Alternativa ar fi Megane pt ca nu imi trebuie scara si e sedan mare ca si Octavia. Doar ca din pacate nu are optionale la fel ca si Arkana. Nu am vazut sa fie parcare automata.   


De Octavia 1.5tsi deja am gasit unul care reclama probleme cu infotainment. Tableta s-a defectat s climatronicul se regleaza din tableta.





« Ultima Modificare: Ianuarie 22, 2024, 10:35:00 a.m. de Alejinxique »

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2828
  • Karma: +0/-0
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #659 : Ianuarie 21, 2024, 06:13:57 p.m. »
Banui ca nu e doar rezerva in pretul respectiv ci tot pachetul cu roata, cric si ce mai e diferit acolo ca sa incapa roata (bucata aia de plastic/spuma in care sta roata, etc).
Asa e la mine cu roata de rezerva la CX-30 si Mazda3; CX-30 e mai silentios si se vede si pe la roata de rezerva ca parca e izolat mai bine fata de Mazda3 (poza din dreapta) unde se vede tabla.

Ca sa schimbi roata de rezerva "ca la carte", adica dupa manual la CX-30 folosesti si funia aia din poza din stanga jos :D
« Ultima Modificare: Ianuarie 21, 2024, 06:17:20 p.m. de Iulian M »

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #658 : Ianuarie 19, 2024, 11:32:11 p.m. »
Eu am motorul ala mai vechi de 180cp, nu 186. Pana acum mulțumit însă încă n-am trecut de 40000km. Însă nu am auzit să aibă probleme semnificative de fiabilitate.


La mine dacă iei accesoriile odată cu mașina sunt mai ieftine decât dacă le iei separat. Roata de rezerva 460 euro, mai ieftina decât ce zici tu însă și asa mi s-a părut exorbitant. Găsești pe net cu 200 (noua cu cric so cheie cu tot). Eu am comandat-o inițial, n-a venit la timp și m-am răzgândit și în locul ei am mai pus diferența și am luat cârlig de remorcare + suport de biciclete. Iar pe aia de 200e o iau când plec departe.  Se potrivește pe mașina însă în portbagaj n-o pot lua simultan cu subwooferul bose (nu știu exact pe care nivel de echipare e).
Am dat pe set de roti de iarna pe 18" cu pneuri conti și senzori de presiune ceva gen 1100... Iar aia vor 750 pe o roata de rezerva?!
« Ultima Modificare: Ianuarie 19, 2024, 11:35:12 p.m. de james kilowatt »
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #657 : Ianuarie 19, 2024, 05:13:41 p.m. »
sigur, daca luam popcorn costa doar 4 lei :))


Un coleg si a luat mazda cx 30, si anul trecut, la dealer, in Brasov, 4 jante de aluminiu, cu senzori si anvelope de iarna au fost 7000 lei. Nu stiu daca jante originale, dar pentru mazda


O rezerva,  ingusta eventual,  4000 lei? Ma rog,,,,,o fi normal

Offline M i c u t z u

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3150
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #656 : Ianuarie 19, 2024, 05:06:01 p.m. »
Dacă luai Dacia Logan roata costa doar 150 E :71:
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #655 : Ianuarie 19, 2024, 04:55:02 p.m. »
Am amici cu tapiserie din piele pe masini de 20 de ani si nu a racit nimeni la ovare sau sale
Nici la oua? =))


Vezi ca pielea aia sa fie naturala, nu partial piele


In compartimentul de la roata de rzerva nu ai compresor, kit de pana, si un suport de polistiren pentru ele?


Roata de rezerva nu se poate cumpara separat, la suzuki tot ansamblul era parca 1000 lei, scump si acolo, dar 3500=4000 de lei e japca pe fata. Cauta variante sa o cumperi separat. Bine, mai e varianta de a pune in locul acela o anvelopa de iarna, daca incape, sau ma rog, alte solutii. Una e sa chemi tractarea si sa nu ai semnal, si sa intarzie, si sa dai pe telefon cat pe o roata de rezerva si sa stai in caldura, frig, etc, alta e sa (dai bagaje jos, sic) schimbi in 20-30 minute si sa pleci. Fie si cu 80 km/h




Offline ladislau

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 659
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Dacia Duster Journey 1.33 tCE
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #654 : Ianuarie 19, 2024, 03:52:22 p.m. »
Vad ca foarte multi dintre  noi ti-au recomandat motorul de 1.33 facut de Renault / Mercedes
Si eu am acest motor pe Duster , si pot sa iti spun ca este foarte rafinat , silentios si nu in ultimul rand , economic !
Raman la ideea de ati recomanda Renault Megane Sedan cu acest motor ! Sau , de ce nu Nissan  ?
Sau chiar Duster ? Doar nu o sa umblati cu portbagajul ticsit toata viata ...

Daca nu as fi luat Dusterul , ptr mine varianta 2 ar fi fost motorul de 1.5 de pe Skoda...Octavia sau gama de crossovere , Kamiq sau Karoq
Ex :Skoda Fabia 1.9 SDI
Ex : Dacia Sandero Stepway 0.9 tCE

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1341
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA-FabiaSedan1.2HTP
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #653 : Ianuarie 19, 2024, 03:10:33 p.m. »
Compartimentul (gaura de sub podea) in care sa pui roata de rezerva vine si daca nu comanzi roata de rezerva. Ei il promoveaza si ca spatiu suplimentar care duce masina la portbagaj de peste 500l atunci. Kit roata de rezerva include cric si scule pt roata. Mazda fara roata de rezerva nu iti da cric.
E enervant ca nu lasa piele naturala fara porcariile de geamuri tratate si leduri Matrix, care cand seard sau strica, implica niste costuri de trec de 1000 de euro. Nu au nicio logica pielea cu farurile.Nu vad legatura. Plus aud dealerii ca e rece pielea daca nu e incalzire in scaune. Am amici cu tapiserie din piele pe masini de 20 de ani si nu a racit nimeni la ovare sau sale!  :)) [size=78%] [/size]

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #652 : Ianuarie 18, 2024, 03:10:04 p.m. »
Ptr motorul 2,0L-E skyactiv X de 186 CP cel mai bine ar fi sa il intrebi pe @JamesKilowat, sau sa ii urmaresti jurnalul de bord. Vad ca in configurator au si cutie manuala, deci nu e musai sa te duci pe automata (decat daca va doriti in mod deosebit acest lucru). Eu nu as renunta la roata de rezerva, am facut acest lucru la Civic, am facut o pana si a trebuit sa chem platforma sa ma tracteze pana la vulcanizare. Poti comanda masina cu spatiul liber ptr roata de rezerva, apoi iti cumperi tu una si  o pui in portbaga (sa nu dai 750 euro nemeritati pe o roata de rezerva). Legat  geamurile spate si luneta, eu as alege varianta cea mai ieftina, adica sa montez folii after-market. La Octavia rezista si acum, si mi le-am configurat cu opacitatea pe care am vrut-o eu.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1341
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA-FabiaSedan1.2HTP
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #651 : Ianuarie 18, 2024, 01:34:58 p.m. »
Ieri am fost la Mazda pt 3 sedan cu motorul 2.0 186cp. Se conduce cel mai usor dintre toate. 10% din pretul total il reprezinta cutia automata, care e cea mai scumpa. Seamana cu Ibiza cum o simt la condus, o simt mai familiara. Nu urla, nu se chinuie cand e accelerata zdravan. Are putina piele pe usa, un bord din materiale moi, arata mai premium. Dealerul spunea ca e automata, dar se lasa retrogradata de sofer, daca doreste. Singura cu HUD (indicativele de bord proiectate pe parbriz). Mie mi-a placut mult. Tetiera spate e f deranjanta. Nu am reusit nici sa o ridic nici sa o inclin, ca sa nu stau cu capul aplecat. Spatiu am suficient in spate pe bancheta. Portbagajul e cel mai mic, doar 450 de litri, nu prea e de familie. Insa urmeaza sa scapam de carucior si patut. Noi venim de pe BIa cu 439l. Mazda taxeaza 700 sau 750 euro pt roata de rezerva cu cric si scule. Mi se pare f mult. Are compartimentul rotii cu sau fara roata de rezerva. Atata taxeaza ei rezerva. Au zis ca o putem comanda oricand pt ca e optional. Dealerul justifica cum ca are spatiul acela volum suplimentar si trece de 500l atunci, avand si asistenta rutiera pt 10 ani daca facem reviziile la ei.
Pielea naturala e 2000 de euro, dar nu lasa fara optioalul design (ala cu geamurile tratate) si umfla pretul cu 3300 euro. Nu am mai avut piele naturala in masina. Bunicul a avut piele artificiala la Dacia 1300 cu garaj si nu a crapat. Piele naturala nu am decat la canapelele din casa. Nu stiu daca merita intr-o masina.Design mai incude faruri Matrix. Cand se ard, arata urat cu puncte intrerupte si cand se ard toate, se schimba tot blocul cu 1000 de euro minim.

Mihai se teme de motorul X ca nu o fi fiabil si longeviv pt ca nu exista pe piata niciunul mai batran de 4 ani de la lansare. El ar merge pe 150cp. Eu nu ma las si sustin ala de 186cp. Pt ca Mihai scoate untul din Ibiza si Bia, care sarmanele suna de imi trebuie Antinevralgic, pt durerea de cap.

Clasamentul meu ar fi:Mazda 3 sedan X 2.0 186cp hibrida mild cu benzina automata, rosie (rosu lui Mazda e mai inchis potolit, nu e rosu corrida turbat a la Skoda)
Octavia 1.5tsi benzinar pur manuala ori automata.

Renault Arkana mild hibrida cu 1.3 motor si 140cp benzinar, portbagaj 510l. Ii trebuie side steps treptele. Are un dealer necomunicativ si neamabil. Ca sa nu incep cu a il reclama catre Renault Franta, am intrebat omologul sau din Oradea care e mult mai ok. Are o suflatoare (ventilatia) f galagioasa, ca doar trebuia sa aiba ei ceva de Dacia-Renault. Desi s-au straduit cu parcarea automata care o face unica in lista.

Toyota Corolla 1.8 hibrida, cu 140cp. Urla, e galagioasa cand intervine motorul termic si e accelerata bine. Lui Mihai i-o place pt fiabilitate. Mie nu. E mare, dar fata de Mazda pierde. Pe Octavia nu o bate. Iar decat Corolla, mai bine ma cocot in Arkana.

Azi a venit acasa Bia. Are bara spate si usa portbagaj vopsita. Nu mai troncane, pt ca a fost reparata.

Teme de dezbatere:-
la Mazda. 2.0 186cp vs 2.0 150cp.-roata de rezerva? de moda veche si sa fie vs asistenta rutiera

-geamuri de fabrica tratate optional Design (1000 de euro la Mazda) sau Sunset (70% geamuri, 50% luneta) vs folii Llumar (cum are Ibiza maxim opacitate legala)
-stofa vs piele tapiserie. Dealerul Mazda nu recomanda pielea pt ca bancheta din spate nu e incalzita. Eu am iarna haine de blana. Mazda si Toyota preseaza pt livrari din stoc. Skoda si Renault nu au nimic in stoc. Toyota nu lasa pe comanda. Mazda accepta comenzi cu termen 5 luni dar ,,deranjeaza" bonusul dealerului.
« Ultima Modificare: Ianuarie 18, 2024, 01:48:17 p.m. de Alejinxique »

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #650 : Ianuarie 15, 2024, 08:55:09 a.m. »
Atunci Skoda Octavia 1.5 TSI 150 CP sa fie.  iuhuu
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #649 : Ianuarie 13, 2024, 11:11:24 p.m. »
Ei, ei... ;;)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1341
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA-FabiaSedan1.2HTP
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #648 : Ianuarie 13, 2024, 02:31:36 p.m. »
Poate e un semn ca nu e cea potrivita pentru voi, mai știi ?...


Doruuuu! Ai avut drepate! Tocmai am primit semnul! Emilia, prietena mea din Bucuresti, mi-a trimis cadoul cumparat de la Salonul Geneva, un ceas de mana cu Skoda.  :))

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1341
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA-FabiaSedan1.2HTP
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #647 : Ianuarie 13, 2024, 09:16:09 a.m. »

Si care ar fi semnul acela, indolenta unui dealer? Nu, chiar sper ca se intereseaza. Daca nu, eu chiar trimit mail la Renault Franta. Atunci Octavia benzinar cu cutie manuala. ,,Amestec" In benzina dintotdeauna. Pt mine va fi o Bia mai mare, insa cu tehnologiile de azi.  Corolla ma enerveaza portbagajul si faptul ca nu vor, nu au in Europa benzinarul sa il vanda ci doar hibrida. Megane nu o vrea Mihai, pt ca nu are cruise control adaptativ si dpdv tehnologie e mai slaba decat Arkana. Nici nu o au la Cluj.
« Ultima Modificare: Ianuarie 13, 2024, 09:19:33 a.m. de Alejinxique »

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30