Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Re: Diverse probleme servodirectie  (Citit de 9785 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Diverse probleme servodirectie
« Răspuns #55 : August 24, 2020, 10:16:41 a.m. »
daca masina trage dreapta dupa numai 100-150m, atunci este clar: ai o problema. Distanta e mult prea mica ca sa traga doar de la inclinatia drumului (in afara de situatia in care mergi pe un drum f inclinat).
cu Reanult Clio, dupa ce mi-am reconditionat caseta de directie si am facut geometria de directie, mergeam 400m pana cand  masina tragea dreapta si parasea banda (mergeam pe soseasua Buc-Targoviste si, pe portiunile cu 2 benzi pe sens, ma tinea 400m pana cand masina o lua intr-o parte si calca banda laterala o drumului).
La fel si cu SkodaOctavia: dupa ce mi-am facut geometria la Porsche Buc Nord, tot 400m ma tinea pana cand masina o lua dreapta.  Ma uitam pe kilometraj cand luam mainele de pe volan, si, m-am mai uitat in momentul in care masina atingea banda din dreapta: diferenta era de 400m
Daca la tine paraseste banda dupa numai 150m, e clar ca ceva nu e in regula.
« Ultima Modificare: August 24, 2020, 10:36:13 a.m. de vizitator »
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: Diverse probleme servodirectie
« Răspuns #54 : August 21, 2020, 09:18:29 p.m. »
Nu, in volan nu se simte deloc cum ca ar vrea sa imi traga volanul din maini, intr-o parte sau alta
Lovita, nici vorba, cunosteam si proprietarul anterior (un fost coleg) si masina, inainte de a o cumpara (un criteriu f important momentul achizitiei)

Geometria sper ca este corect facuta, nu ma pricep si nu stiu ce este cu valorile alea de care ziceam mai jos, de ce or lasa astia asa in Craiova ... sau este la nivel national ... sau asa o prevede regulamentul lor de ''ordine'' interioara (ROI) ... habar n'am

Tind sa cred din ce in ce mai mult ca este doar din cauza inclinatiei drumului, dar astept sa fac si ''testul'' asta relevant, pe autostrada

Pista de avion dezafectata ... nici vorba sa gasesc asa ceva prin imprejurimi ... poate doar aia care este in functiune in Craiova, dar sigur se vor supara aia de la paza daca intru pe ea, nu ?  :D
Oricum, acum vreo doi ani parea cam dezafectata (asa parca vazusem la stiri), adica nu ziceai ca ar fi in functiune ... dar am impresia ca au reabilitat-o
Drumuri betonate stiu vreo cateva, ramane de vazut
Eu stiu ca am mai vazut si autostrazi cu portiuni plane de drum, uneori chiar si betonate, fara asfalt (bitum) ... ori facute de ''dorei'' , ori facute cu gandul la d'alde din astia care au nevoie sa isi testeze directia ...  :))

Oricum, pana nu o scot ''la bulivar'' (pe autostrada) , nu ma pot pronunta cu certitudine



Offline Avenger

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2013
  • Locaţia: Bistrita
  • Mesaje postate: 326
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O3 RS TSI
Re: Diverse probleme servodirectie
« Răspuns #53 : August 21, 2020, 07:23:41 p.m. »
@ marius: nu cred ca conteaza, daca trage trage oricum. eu de obicei cand simt ca ar trage daca e la 100 sau 50, o bag pe mijloc sa ma conving, iar daca e ceva se va vedea rpd.

Offline Remi

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 329
  • Karma: +1/-0
  • Auto: Octavia II, 1,6 MPI
Re: Diverse probleme servodirectie
« Răspuns #52 : August 21, 2020, 07:21:25 p.m. »
Nici autostrazile nu sunt plane. O pista de avion dezafectata, un drum betonat, etc sunt mai potrivite acestor teste. Este vorba de diametrul exterior, cel masurat la calea de rulare. Reglajul pentru inclinatia drumului nu este o solutie. Inclinatia drumurilor nu este egala. In functie de inclinatia drumului, cred ca abaterea de la traiectorie pe 200-300 metri poate fi considerata acceptabila... Cam asa se intampla si la noi, pierde traiectoria un pic mai repede cand am pasager pe scaunul din fata dreapta si un pic mai greu cand sunt singur in masina. Nu am verificat special la o anumita viteza dar am constatat ca este evidenta aceasta abatere la viteze mari, peste 80-90 km/h. Corectarea traiectoriei "se intampla" fara nici un efort sesizabil la volan, pierderea traiectoriei se intampla doar cand eliberezi complet volanul, chestie care este TOTAL NERECOMANDATA! Totusi, este complet nederanjant, si inclusiv teoretic corect ca asa sa se intample. Las-o asa, daca nu se simte nici macar un pic in volan ca trage. Daca totusi se simte in volan, cred ca cel mai de graba este de la roti. Din geometrie, daca este corect facuta nu are ce sa aiba. Poate doar daca a fost lovita cumva si axele fata spate nu sunt aliniate, adica traiectoria rotilor spate nu se suprapune perfect cu traiectoria celor din fata.
Skoda Octavia II Elegance 1.6 MPI, 2008

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: Diverse probleme servodirectie
« Răspuns #51 : August 21, 2020, 06:47:19 p.m. »
Dezumflarea rotii, presiune diferita ... nu stiu ce sa zic, nu prea imi surade ideea asta, dar poate fi o idee relativ buna pt cei la care intr-adevar trage ''bine de tot'' intr-o parte sau alta
Dar nu este cazul sa aplic asa ceva la mine pt ca masina nu trage chiar asa de rau dreapta, fenomenul se manifesta cam in 100-150 metri, ochiometric masurat

''Diferente de diametru exterior'' -> La ce anume te referi mai exact ? -> Janta (de Al) sau Anvelopa ?

Vizitator, cred ca cei de la Porsche Buc Nord au fost cei mai profi
Eu cred ca ei au luat in calcul inclinatia drumurilor din Ro si au modificat unghurile foarte foarte putin astfel incat sa ''traga'' putin de tot inspre stanga si sa contracareze inclinatia spre dreapta a soselelor
Am vazut lucrul asta la tv, la emisiunea aia Wheeler Dealers, unde tipul ala, Edd China, a aplicat metoda asta la o masina d'a lor englezeasca, spunand ca producatorul asa a preferat sa fie calibrate unghiurile rotilor un pic inspre dreapta, pt a contracara inclinarea soselelor lor, spre stanga la ei in GB (au volanul pe partea gresita  :)) )
Restul, ceilalti, probabil ca sunt din aia care au invatat din mers, experimentand de la o masina la alta

Eu in Craiova de ex, nu am vazut unul care sa isi doreasca si sa si reuseasca sa aduca directia la ZERO (0) la ambele roti, pe fata
Toti lasa cate un pic peste 0 -> De ex cel la care am fost ieri, a lasat la 0,06 la o roata si la 0,03 la cealalalta ( nu mai retin exact care si cum stg / dr) -> Cand l-am intrebat de ce nu poate sa le aduca la 0,00, mi-a raspuns ca este ok, ca este foarte bine
Sa verifice si presiunea din roti, inainte de orice ? -> Nici vorba
In fine
Posibil sa fie si cum zice el, nu am comentat mai mult pt ca nici nu am gasit o portiune de drum perfect dreapta pt a face un test cat mai relevant

Cu mersul pe mijlocul drumului, stiam si eu chestia asta, dar ieri la ''test'' nu mi-a reusit, era cam aglomeratie si nu vroiam sa ma injure unu' / altu'
Deocamdata asa cred si eu, ca este normal sa traga dupa inclinatie, iar in 100 - 150 m eu cred ca este destul de ok
Astept totusi ''testul'' pe autostrada, daca gasesc o portiune de drum care sa imi convina
Cam la ce viteza ar fi cel mai ok sa fac testul asta ?


Offline Avenger

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2013
  • Locaţia: Bistrita
  • Mesaje postate: 326
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O3 RS TSI
Re: Diverse probleme servodirectie
« Răspuns #50 : August 21, 2020, 04:47:08 p.m. »
Eu stiu cand iti trage masina intr-o parte te bagi pe mijlocul drumului si vezi in care parte mai trage.. pentru ca e foarte normal sa traga dreapta, dupa inclinatie.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Diverse probleme servodirectie
« Răspuns #49 : August 21, 2020, 02:32:25 p.m. »
Funny este ca mie cei de la Porsche Buc Nord mi-au rezolvat problema cu trasul dreapta, modificand usor unghiurile geometriei. Nu stiu cum au reglat unghiurile, insa dupa operatiune  masina a mers perfect drept. Dar, imediat ce am dat jos anvelopele de vara in luna noiembrie 2011, si l-am pus pe cele de iarna, masina a inceput iarasi sa traga dreapta....apoi am fost la Avia, au refacut geometria, dar tot nu au reusit sa o faca ca inainte. Apoi am fost la Autosoft si au balacarit-o si mai rau...apoi iar la Avia, alti bani, masina si-a mai revenit, dar niciodata ca atunci dupa ce am facut geometria la Porsche (tragea dreapta ptr ca, desi geometria era in parametri, janta de pe dreapta era mai grea).
Marius, eu zic ca intai sa egalizezi presiunea in roti, apoi mergi pe un drum perfect drept. Daca tot trage dreapta, eu zic ca ai o roata/anvelopa mai grea. In cazul asta ori o schimbi, ori mergi la altii mai priceputi sa iti mai umble putin la unghiurile geometriei. Parerea mea!
« Ultima Modificare: August 21, 2020, 02:34:28 p.m. de vizitator »
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Remi

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 329
  • Karma: +1/-0
  • Auto: Octavia II, 1,6 MPI
Re: Diverse probleme servodirectie
« Răspuns #48 : August 21, 2020, 01:53:49 p.m. »
Da, din presiune o poate "caibra" un pic, insa poate sa apara un comportament usor straniu pe drumurile alunecoase, fiind vorba de puntea cu tractiune. Acelasi comportament poate fi cauzat si de diferente de diametru pe circumferinta exterioara inclusiv la rotile spate, asa ca este destul de dificil sa apreciezi care roata mai trebuie un pic desumflata ca sa indrepti traiectoria pe un drum plan.
Skoda Octavia II Elegance 1.6 MPI, 2008

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Diverse probleme servodirectie
« Răspuns #47 : August 21, 2020, 01:31:15 p.m. »
Pe scurt sa elimini problema , fără cheltuieli si alte batai de cap,  lasă o idee mai jos presiunea din rota de pe partea opusă (0,2 atm), incerci.
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: Diverse probleme servodirectie
« Răspuns #46 : August 21, 2020, 10:54:47 a.m. »
Probabil ca asta ar fi cea mai plauzibila explicatie, drumurile inclinate spre dreapta
Saptamana viitoare o sa am un drum de autostrada si o sa vad atunci ce si cum ... dar la cum sunt autostrazile noastre de petecite si valurite ...

La cantarirea rotilor chiar nu m-am gandit niciodata, habar n'aveam de asa ceva, dar nu cred ca o pot pune in practica prea curand

Probabil ca si la mine va fi doar o chestie de obisnuinta, in timp ... sau drumurile inclinate spre dreapta

Despre calibrarea casetei de directie nu stiu ce sa zic
Eu stiam ca se face calibrare doar atunci cand este eroare de G85 sau cand se schimba caseta de directie
Oricum in niciunul dintre cazuri nu stiu cum se face calibrarea casetei de directie, asa ca ...

Presiunea -> posibil, m-am gandit la ea, dar nu am apucat sa o fac, trec zilele astea pe la o vulcanizare

Revin saptamana viitoare dupa ''plimbarea'' pe autostrada

Multumesc

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Diverse probleme servodirectie
« Răspuns #45 : August 21, 2020, 09:55:49 a.m. »
Nu vreau sa te sperii, dar si a mea facea la fel (adica tragea usor dreapta, chiar si pe drum perfect drept) si, indiferent ce i-am facut, nu s-a rezolvat. I-au facut geometria la Avia, au verificat-o si rasverificat-o, si tot degeaba. Pana la urma am gasit cauza: dupa ce am cantarit jantele, am descoperit ca una era mai grea din fabrica (jante originale Skoda, bineinteles). Daca puneam janta pe parte dreapta, masina tragea dreapta. Daca o puneam pe stanga, o lua usor stanga ....Pana la urma m-am obisnuit..
Eu te sfatuiesc asa: in primul rand verifica cum merge masina pe un drum perfect drept. Drumurile noastre sunt inclinate spre dreapta, sa se scurga apa pluviala, deci masina o va lua invariabil spre dreapta (insa nu o ia din prima, trebuie sa mergi ceva). Daca si pe drumul drept tot trage dreapta, recurge la cantarirea rotilor (dupa ce ai echilibrat presiunea in anvelope). Apoi incerca sa schimbi rotile din fata intre ele, sau fata spate in cruce. Daca si atungi trage dreapta, nu mai e problema de roti.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Remi

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 329
  • Karma: +1/-0
  • Auto: Octavia II, 1,6 MPI
Re: Diverse probleme servodirectie
« Răspuns #44 : August 21, 2020, 09:51:55 a.m. »
Cel mai probabil drumul pe care ai facut testul est un pic inclinat. Asa si trebuie.Testul trebuie facut pe un drum orizontal, longitudinal si transversal.Nu toate drumurile au aceeasi panta, daca intalnesti drumuri betonate, in aproierea unitatilor militare, gen legatura Corbu - plaja, aproape 3km tras "cu rigla", sau altele similiare, poti testa binisor.Poti incerca sa muti rotile de pe partea dreapta pe stanga si invers (ambele, si fata si spatele), posibil sa existe mici diferente pe diametrul exterior.

Skoda Octavia II Elegance 1.6 MPI, 2008

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: Re: Diverse probleme servodirectie
« Răspuns #43 : August 20, 2020, 11:39:50 p.m. »
Salut

Stiti cumva cum se face o calibrare cu VCDS-ul a casetei de directie la O2 ?

Nu am probleme la caseta, nu am erori inregistrate

Mi s-a parut ca imi cam trage dreapta asa ca astazi am fost si i-am facut (mai degraba verificat) directia, la Ascet Craiova - am auzit ca-s renumiti

Nu a fost mare lucru, tipul de acolo a reglat foarte foarte putin la directie, mi-a spus ca este ok dupa parerea lui
Mecanicul de acolo a fost foarte de treaba si a fost de acord sa reglam volanul la 0°0' cu VCDS-ul, inainte de a pune acel blocator intre scaun si volan (cu VCDS-ul personal, ei nu aveau)

Restul, dupa cum stiti, cam toate sunt schimbate, adica suspensie cam 6-8 luni (arcuri, flanse), telescoape 2 ani, bielete de directie tot de vreo 2 ani, bucsaraie 2-3-4 ani ... nu este nimic mai vechi de maxim 4-5 ani
Cauciucuri noi, DOT 2020, cumparate in martie / aprilie, Nokian Wetproof

Dupa ce a fost facut reglajul directiei, am luat-o la un ''drum de test'' pe centura Craiovei si mi s-a parut ca totusi cam trage dreapta, spre marginea soselei

Asa ca m-am intors la service sa il intreb pe mecanic daca este in regula asa ceva si mi-a spus sa ii fac totusi si o calibrare la caseta de directie, daca tot am VCDS-ul si sa vad apoi cum sta treaba

Nu am insistat mai mult pt ca totusi asfaltul pe unde am testat-o nu era tocmai perfect drept, ba mai mult decat atat avea si inclinatie spre dreapta

Voi ce parere aveti ?
- Sa fie si din cauza asfaltului care avea incinatie / cadere spre dreapta ? (pt apa pluviala - este normal de fapt)
- Este nevoie si de calibrare a casetei de directie, cu VCDS-ul ? -> Cum se face asta ? -> Unde trebuie sa intru ?




Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: Re: Diverse probleme servodirectie
« Răspuns #42 : Martie 10, 2019, 12:36:57 p.m. »
Gata, am gasit, "nucu2308"
Dar nu reusesc sa aflu nici macar o data de contact a lui

Rugaminte pt cei care il cunosc :
- > Fie ii dati nr meu de tel (pe care vi-l spun in PM)
- > Fie imi puteti lasa, va rog, un nr de contact al lui (eventual ii puteti cere acordul in prealabil, ii puteti spune cine sunt si ca promit sa il deranjez doar atunci cand este de acord)
Multumesc

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: Re: Diverse probleme servodirectie
« Răspuns #41 : Martie 10, 2019, 10:27:53 a.m. »
Cum gasesc si eu un utilizator ?
''Nucu'' ... din cate imi aduc aminte ... de pe vwforum cred ...
In trecut mi-a instalat Etka pe un laptop mai vechi, care din pacate nu mai merge ... si as vrea sa il rog daca binevoieste sa imi instaleze din nou Etka, pe un alt laptop
Dar nu reusesc sa dau de el  :((
Multumesc

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30