Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Acte necesare pentru inmatriculare  (Citit de 17074 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline stryder

  • Doar inscris
  • Joined: Apr 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 17
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 FL 1.6 MPI Drive
Re: Acte necesare pentru inmatriculare
« Răspuns #83 : Iulie 05, 2012, 12:08:03 p.m. »
Multumesc pt. detalii, baieti! :082:

Revin cu un post detaliat dupa ce o inmatriculez.
big things have small beginnings

Offline DaKoS

  • Junior
  • *
  • Joined: Feb 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 96
  • Karma: +0/-0
  • Skoda
  • Auto: 1.4 TSI
Re: Acte necesare pentru inmatriculare
« Răspuns #82 : Iulie 05, 2012, 08:32:53 a.m. »
Vezi ca la depunerea actelor la Pipera iti trebuie la fiecare act depus si copie cu exceptia Deciziei pentru taxa de mediu si a chitantei ca ai platit taxa de mediu. Pentru acestea din urma iti trebuie 2 copii.

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1369
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Re: Acte necesare pentru inmatriculare
« Răspuns #81 : Iulie 04, 2012, 11:17:23 p.m. »
@drapar cum a fost cu inmatriculatul? Stiu ca am vorbit pe PM.
Acum sunt in curs de inmatriculare :D
Am trecut de pasul 1 si sunt in curs de rezolvare a pasului 2 (deoarece decizia pentru taxa de mediu se obtine la cateva zile dupa depunerea actelor).
M-am ocupat personal de inmatriculare deoarece am avut programul ceva mai lejer, dar cand ai un program incarcat e ok sa apelezi la o firma care sa faca toate aceste formalitati (la un pret rezonabil).
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline DragosM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 768
  • Karma: +0/-0
  • B-41-TSN
  • Auto: Octavia Tour II 1.4
Re: Acte necesare pentru inmatriculare
« Răspuns #80 : Iulie 04, 2012, 07:08:22 p.m. »
@drapar cum a fost cu inmatriculatul? Stiu ca am vorbit pe PM.
 
@stryder chiar nu se merita sa apelezi la o firma chiar este ok si mult mai ieftin :)
Skoda Octavia Tour II 1.4MPI 80cp
Kia Rio 1.5crdi 110cp 235Nm

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1369
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Re: Acte necesare pentru inmatriculare!!!
« Răspuns #79 : Iulie 04, 2012, 06:13:57 p.m. »
Salutam!
poate sa imi spuna si mie cineva care sunt pasii pt. inmatriculare auto nou? Cautand pe net am gasit `nshpe variante #-o
Masina o s-o ridic de la Autec Pitesti si va fi inmatriculata in Bucuresti.
Multumesc!
In mare, sunt 3 "locatii" de vizitat (daca inmatricularea se face pe persoana fizica):
1. Declararea masinii, plata impozitului si vizarea Fisei de Inmatriculare la Directia de Taxe si Impozite Locale din sectorul de domiciliu
2. Obtinerea deciziei pentru taxa de mediu si plata taxei de mediu la Administratia Finantelor Publice din sectorul de domiciliu
3. Plata taxelor de inmatriculare si pentru certificatul de inmatriculare si depunerea actelor pentru inmatriculare (si copiile cerute) la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi
Înmatriculări Vehicule (din Pipera)
Pentru mai multe detalii - vezi http: //inmatriculari.ro/etapele-inmatricularii/
PS: Exista si varianta utilizarii unei firme care ofera aceste servicii (contracost), caz in care trebuie sa faci o procura notariala.
« Ultima Modificare: Iulie 04, 2012, 06:18:33 p.m. de drapar »
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline M i c u t z u

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3150
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
Re: Acte necesare pentru inmatriculare!!!
« Răspuns #78 : Iulie 04, 2012, 05:54:26 p.m. »
« Ultima Modificare: Iulie 04, 2012, 06:53:21 p.m. de FDR »
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3369
  • Karma: +3/-0
« Ultima Modificare: Iulie 04, 2012, 06:54:06 p.m. de FDR »

Offline stryder

  • Doar inscris
  • Joined: Apr 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 17
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 FL 1.6 MPI Drive
Re: Acte necesare pentru inmatriculare!!!
« Răspuns #76 : Iulie 04, 2012, 05:39:44 p.m. »
Salutam!

poate sa imi spuna si mie cineva care sunt pasii pt. inmatriculare auto nou? Cautand pe net am gasit `nshpe variante #-o

Masina o s-o ridic de la Autec Pitesti si va fi inmatriculata in Bucuresti.

Multumesc!
big things have small beginnings

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 980
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Acte necesare pentru inmatriculare!!!
« Răspuns #75 : August 19, 2011, 01:22:52 p.m. »
Mesaj pentru vizitator care are casuta full si nu poate primi mesajul.


 Asigurarile le-am facut cu o zi inainte sa imi ridic masina. Atat la CASCO si la RCA mi-au trebuit seria masinii, masa maxima autorizata si am auzit ca la altii cer si cantitatea de CO2 eliberata si desigur buletinul.
Dupa ce am luat masina cu numere rosii mi-am facut numerele permanente la vreo 2-3 saptamani. Ele vin a doua zi dar certificatul vine prin posta la 3-4 zile. Pentru inmatriculare e nevoie de cartea de identitate a masinii care o primesti la o saptamana de la dealer, RCA, factura masinii, copie buletin si inca un act care ti-l face la agent de acte de masini ca sa nu stai la politie mult. Mai trebuie dus inainte si la altele pentru taxe dar in principiu iti sugerez sa mergi pentru inmatriculare cu ce ti-am zis mai sus la un xerox unde se fac si dosare de inmatriculare si te indruma ei peste tot. Depinde si de oras unde are institutiile. Vei mai plati taxe auto la banca si la finante.
Daca mai ai intrebari nu ezita
Dimsport soft 175 cp

Offline Givacom

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 898
  • Karma: +0/-0
  • VW Passat - 1.6 TDI 120 CP (2018)
  • Auto: Passat B8 1.6 TDI
Re: Acte necesare pentru inmatriculare!!!
« Răspuns #74 : August 16, 2011, 09:28:59 a.m. »
@valir  - situatia ta e una clara si ai enuntat-o si tu mai jos(dar se poate discuta)....asadar, eu zic ca din punct de vedere LEGAL daca circuli cu numerele rosii, practic e ca si cum ai circula cu numere false - ptr ca masina ta cu seria x este inmatriculata cu numerele definitive (cum zici si tu si scrie si in acte). Daca ai vreun accident si te verifica la sange tu practic nu esti ok!
 
Daca iei in calcul idee cu ROVINIETA - nu stiu cat iti merita acele 2 saptamani pe care le castigi...
 
Recomandare - daca stii ca treci prin zone cu camere de verificare rovinieta (jud VL / A1 / A2)...eu zic sa cumperi o noua rovinieta ptr numerele definitive. Talonul in general vine in 2-3 zile lucratoare
« Ultima Modificare: August 16, 2011, 09:30:35 a.m. de Givacom »
VW Passat - 1.6 TDI 120 CP (2018)
ex - SKODA Octavia2 FL 1.6 TDI CR (2011)

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 980
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Acte necesare pentru inmatriculare!!!
« Răspuns #73 : August 14, 2011, 12:34:14 p.m. »
Da se poate circula cu numerele rosii pana cand expira. Asa am procedat si eu chiar daca aveam numerele luate tot ca sa nu iau rovinieta mai devreme.
Rovinieta o poti lua numai cu certificatul nou care vine prin posta sau pe care zici ca il ridici personal. Atunci nu vor mai fi probleme nici cu rovinieta.
Drumuri placute :082:
Dimsport soft 175 cp

Offline valir

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: Nürnberg
  • Mesaje postate: 229
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 1.4 TSI
Re: Acte necesare pentru inmatriculare!!!
« Răspuns #72 : August 14, 2011, 12:22:02 p.m. »

 O sa descriu situatia mea si apoi va urma intrebarea:

 - am luat masina in 28 iulie, am numere rosii valabile pana in 26.08, cu autorizatia aferenta
 - pe 12 am plecat in concediu (prin tara), pentru 2 saptamani (pana in 26), asa ca am incercat sa o inmatriculez definitiv, pentru siguranta, cu pastrarea numerelor de pe masina anterioara (care am vandut-o)
- pe 12 am primit autorizatia de circulatie, provizorie, pana in 25.08 (e clar ca talonul va trebui sa il ridic de la Politie, cand ma intorc, pentru ca nu voi fi acasa cand curierul va trece cu el)

 Intrebare: pot circula in continuare cu numerele rosii, pana in 26? (chiar daca am si posibilitatea de a pune si numerele vechi pe ea?) Acum numerele rosii nu se mai returneaza si pe autorizatie nu e scris nimic de anulare. Doar pe cea pentru nr definitive scrie ca nu mai e valabila dupa ce se primeste talonul (dar care totusi are si ea valabilitate 2 saptamani).

 Problema vine si din faptul ca la Rompetrol cand am vrut sa platesc rovinieta nu am putut (o sa mai incerc si in alta parte) pentru ca au zis ca e deja una valida(pe fosta masina) si nu pot adauga o serie noua de sasiu sau sa faca din nou pe acelasi numar... Aici stiu clar ca trebuie alta rovinieta(e scris pe site-ul http://www.cnadnr.ro/ ).
 In fine, cu rovinieta voi incerca sa rezolv intre timp, dar important e sa stiu daca pot sta linistit cu numerele rosii (chiar daca am autorizatie si pentru cele definitive si care expira mai repede...).
 Am citit un caz aici: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=48&t=2527

 Mai interesat as fi de legislatie, unde scrie ca se poate, aia mi-ar fi mai de ajutor :)
 Multumesc!

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 980
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Acte necesare pentru inmatriculare!!!
« Răspuns #71 : August 12, 2011, 03:21:23 p.m. »
Daca ai vreun optional pe care nu le are celelalte masini o arata.
La mine asa s-a intamplat la un showroom cand alegeam optionale.
Dimsport soft 175 cp

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Acte necesare pentru inmatriculare!!!
« Răspuns #70 : August 12, 2011, 02:41:34 p.m. »
sunt in concediu si nu am de ales. Cand ma intorc in Buc ma duc si ridic masina.
Ceea ce mi s-a parut ciudat e ca dealerul mi-a spus ca masina nu va sta in vama pana ma intorc din concediu, ci in curtea lor (adica Porsche Romania).
Nu cred ca o arata la altii, azi am fost la Porsche si aveau 2buc de 1,2 TSI business si drive expuse in show-room, ce sens ar avea sa o mai arate si pe a mea?
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 980
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Acte necesare pentru inmatriculare!!!
« Răspuns #69 : August 12, 2011, 01:11:03 p.m. »
Nu scapi in mod cert.
Si nu recomand nici sa tii masina la dealer. O arata la altii, poate se zgarie, stai cu numere rosii 30 de zile sa profiti la maxim de ele si pui apoi numere.
Dimsport soft 175 cp

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30