Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda

Autor Subiect: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor  (Citit de 106286 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online vizitator

• Gold member
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4950
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #936 : Mai 05, 2021, 11:26:26 a.m. »
Intre timp am declarat dauna la Omniasig, cerand rezolvarea dosarului pe casco. Mi-au aprobat o suma de aprox 590 RON ptr retus colt stanga bara fata, operatie pe care o pot efectua la orice service.
Funny este ca, chiar in ziua in care am deschis dosar de dauna, am primit oferta de prelungire casco cu inca 1 an, cu 0 daune si cu o prima anuala de 531 euro. Am spus agentului ca accept oferta insa sa fie constient ca am deschis  un eveniment intre timp, si a spus ca oricum oferta se reactualizeaza in momentul in care se va intocmi decontul de plata. Intr-adevar, peste 2 zile, a venit cu noua oferta, care este de 567 euro si cu decontul de plata ptr prima rata. Deci, ca urmare a declararii unui eveniment, prima de casco mi-a crescut  cu 36 de euro fata de situatia in care nu as fi avut niciun incident.
Practic anul trecut am avut 599 prima de asigurare, iar in acest an, pastrand aceleasi conditii, prima a scazut la 567 euro (daca nu declaram evenimentul, ar fi scazut la 531 euro).
pana la urma a meritat sa il declar, reparatia in regie proprie ma costa 100 euro.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline A V A T A R

• "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16229
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Peugeot / Dacia
« Răspuns #935 : Aprilie 19, 2021, 06:18:44 p.m. »
Am lucrat cu cineva angajat la Allianz pe post de inspector dauna pentru mai multi ani.
Deunazi m-am intalnit cu acest om de treaba si...cu cateva luni inainte de pensionare, era DESGUSTAT de Allianz, dupa muuulti ani petrecuti la ei. Apelativul adresat acestei firme din partea unui om de treaba ca el spune totul !

Concluzie: Allianz nu mai e deloc ceea ce poate ati cunoscut cu ani buni in urma. Asa sa stiti ca din 2016 am incheiat ORICE angajament in domeniul auto cu ei, iar din 2019 asisderea si in domeniul imobilelor.
“Nu poti învata nimic pe nimeni; poti doar sa ajuti pe cineva sa descopere" - Galileo Galilei

Offline Daniel

• Moderator General
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2685
  • Garfield I'm not always right but I'm never wrong
« Răspuns #934 : Aprilie 19, 2021, 11:14:21 a.m. »
Si eu am avut in iarna un episod cu Allianz. In contextul in care vor sa uneasca datele de inceput si de sfarsit la politele RCA si CASCO pentru aceeasi masina, mi-au scurtat perioada de valabilitate la una din ele. Dar, mai mult, au aparut si surprize, pe care le-am scris intr-un mesaj adresat lor:

Of, of, of, doamnă!, în loc să ne bucurăm liniștiți de sărbători, stau să citesc la hârtii si mă întreb de ce trebuie să platesc până în Mai 2021 toate ratele la polița Casco pentru Fabia, care este valabilă până în Septembrie? Concret, am primit o scrisoare de la Allianz, care mă informa că trebuie să plătesc în Ianuarie a doua rata, adica mai devreme decât de obicei (în Februarie). Și așa am verificat ceea ce nu am văzut atunci pe poliță (pentru că în ofertă nu era sigur trecut) că toate ratele sunt înghesuite în primele 7 luni dintr-un total de valabilitate de 11 luni, când e stipulat că plata se va face trimestrial! Ce a pățit Allianz de se grăbește așa de tare, de parcă a rămas fară bani de coșniță?! Cum îmi iau ochii de pe voi, cum îmi faceți o ghidușie, ca spiridușii Moșului! La fel a fost si cu cealaltă poliță, care avea franșiză fără să știu, dar acolo am căscat ochii mai bine. Insă la plată, la fel Allianz mi-a bagat 2 rate în 3 luni dintr-un total de 7 luni! Dacă mai era Sf. Nicolae sigur i-aș fi dat o nuielușă lui Allianz în loc de bomboane...
Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, 16 V, 101 CP

Online vizitator

• Gold member
« Răspuns #933 : Aprilie 16, 2021, 10:08:57 a.m. »
Nu scrie nimic în polița Casco sau în alta parte ca am avut daună sau nu.
Agentul de la Allianz s-a comportat destul de ciudat când am cerut oferta de prelungire Casco.
Nu stiu de ce am impresia ca a umflat prețul în loc sa îl scadă iar de la anul următor sa fi crescut polița.
Tiriac Asigurari s-a magarit rau de tot in ultimul timp. Si eu am la birou o colega care in ultimii 2 ani nu a avut dauna cu masina, si totusi in acest an i-au trimis oferta cu fransiza 100 euro si fara sa ii scada prima. A sunat, i-au spus ca acestea sunt conditiile, asa ca in final a renuntat la a isi mai face casco.

Online vizitator

• Gold member
« Răspuns #932 : Aprilie 15, 2021, 11:33:10 a.m. »
Greu de zis ce s-a intamplat...oricum m-a acrosat ceva, ptr ca in afara de cele 2 puncte in care vopseaua este sarita, a mai ramas o dunga de vopsea alba , ,,agatata'' la o palma distanta de aceste 2 puncte de vopsea sarita, tot pe  bara fata . Se vede si in poza. Nu m-a atins mai sus ptr ca asa este bara de protectie la acest model, mai iesita in fata pe partea de jos.
sau poate o fi atins cineva cu un carucior, ca pe unde am parcat eu in acele zile erau o gramada de pietoni cu carucioare (toti neatenti si indolenti fata de masinile altora).

Offline judge

• Gold member
  • Mesaje postate: 1120
  • Auto: Cazane cu steaua sfântă în bot
« Răspuns #931 : Aprilie 15, 2021, 10:22:06 a.m. »
Atunci poate doar un utilaj de-ăla de spală pe jos să te fi luat, căci nu vad cum să te lovească o mașină acolo și să nu te atingă și mai sus. Sincer, nu prea e fezabil.

E posibil și să o fi atins tu, totuși, și să nu îți fi dat seama. Și apoi ai remarcat asta în parcare.

PS Ai deszăpezit cu lopata pe lângă mașină?

Online vizitator

• Gold member
« Răspuns #930 : Aprilie 15, 2021, 08:46:04 a.m. »
@judge: nu am lovit eu masina, asa am gasit-o in parcare. Ma intreb cu ce masina au putut sa fie, de era mai joasa ca a mea..asa este, se vede doar daca te apleci, dar pe mine ma enerveaza sa o stiu acolo.
@BogdanPiatra: nu merge doar cu culoare, se va vedea si nu imi place. Ciobitura nu e chiar asa de mica, trebuie facut cel putin retus. Pentru remediere mi-au cerut 358 ron la Top Lac service, 500 ron la Honda Nord si sa revopsesc toata bara la Radacini.

Intre timp m-am uitat pe polita de asigurare casco si nu scrie nimic de cresterea primei de asigurare in anul urmator, in functie de evenimente. Scrie doar ca am 0 euro fransiza, dar nu am avut evenimente.
« Ultima Modificare: Aprilie 15, 2021, 10:21:02 a.m. de M i c u t z u »

Offline bogdanpiatra

• Gold member
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3467
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
« Răspuns #929 : Aprilie 14, 2021, 09:55:50 p.m. »
Vizitator, putin polish si un retus cu vopsea la pensulica, la culoare?

Nu as face asa ceva, pe vremuri da, dar acum.........am dat exemplul meu cu bara vopsita si zgariata in 2 saptamani.
Si nu m a s pune la bani sau altceva, dar ducand masina in service si ramanand acolo 2 zile, sa nu te pricopsesti si cu altceva. Gen mici indoituri, alte zgarieturi, etc

Offline bogdanpiatra

• Gold member
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3467
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
« Răspuns #928 : Aprilie 14, 2021, 09:51:45 p.m. »
@bogdanpiatra: exact, asta tot încercam să zic. Desigur, depinde și de asigurător, etc.
PAi eu incerc sa spun ca orice penalizare si penalitate este inscrisa in noul contract.
Nu au cum sa nu scrie ca ai daune dar sa te sanctioneze.
Ai dosar, nu ne ai cerut deocamdata bani, dar esti client deficitar si te sanctionam.

Oricum, am cazul din nou in curtea mea, dosar deschis in Octombrie, nefacut, in mai voi reface casco.
Va tin la curent.
« Ultima Modificare: Aprilie 14, 2021, 09:57:32 p.m. de bogdanpiatra »

Offline judge

• Gold member
« Răspuns #927 : Aprilie 14, 2021, 08:30:40 p.m. »
Traducere = te-ai înfiletat într-o bordură sau ai luat prea energic o rampă în vreo parcare.

Acum, asta e clar din cauză e e joasă mașina. Deci se va mai întâmpla.

Nu pot să spun că e chiar mică, dar mi se pare overkill să îți bați capul cu asta, mai ales că e o piesă de plastic, deci nu ruginește. Aș zice că se vede doar dacă te lași aproape de nivelul ei.

Your call, desigur. Eu am băgat o gălăgie de bani în Porsche pentru că mă enerva un punct de rugină (bine că am făcut-o, căci am descoperit și alte chestii) - deci nu pot să te judec.

Online vizitator

• Gold member
« Răspuns #926 : Aprilie 14, 2021, 07:29:18 p.m. »
Am contract anual, primesc oferta de prelungire o data pe an.

Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

Offline judge

• Gold member
« Răspuns #925 : Aprilie 14, 2021, 05:54:40 p.m. »
Și încă o chestie: ai contract pe mai mulți ani (adică ai ofertă de primă pentru fiecare an în parte) sau doar pe un an?

Offline judge

• Gold member
« Răspuns #924 : Aprilie 14, 2021, 05:45:19 p.m. »
 Șef, ia bagă o poză cu zgârietura aia

Online vizitator

• Gold member
« Răspuns #923 : Aprilie 14, 2021, 04:49:56 p.m. »
Exact asta e dilema mea: firma de asigurari (Omniasig) imi baga fransiza, imi maresc prima sau o lasa asa?? (pentru un retus care costa 358 ron).
Oricum, am observat ca in acest an, fata de anul precedent, mi-a scazut prima anuala cu 32 euro.

Offline judge

• Gold member
« Răspuns #922 : Aprilie 14, 2021, 02:19:04 p.m. »
@stefanB - așa mi s-a întâmplat și mie. Tot la Allianz.

Dacă ai fi declarat după ce ai făcut prelungirea ar fi fost ok un an (până la următoarea prelungire). După, poate ți-ar fi băgat franșiză/ți-ar fi mărit prima, sau poate ar fi lăsat-o așa.

@bogdanpiatra: exact, asta tot încercam să zic. Desigur, depinde și de asigurător, etc.

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sunet inexistent la avertizari de sorinstirboiu
[Iunie 28, 2022, 03:39:11 p.m.]

Inlocuire fata Skoda Octavia Tour de Avenger
[Iunie 27, 2022, 04:17:28 p.m.]

schimb baterie de razvansocolov
[Iunie 27, 2022, 11:03:26 a.m.]

Hyundai Tucson IV 1.6 T-GDI 150 CP si 1.6 T-GDI FHEV 230HP 4x4 de james kilowatt
[Iunie 24, 2022, 11:46:53 a.m.]

Franele electrice la Kodiaq > 2021 de B y t e m a n
[Iunie 24, 2022, 10:57:32 a.m.]

Pot schimba farurile cu halogen cu unele cu lupa? de A V A T A R
[Iunie 23, 2022, 10:20:11 p.m.]

* Mesaje recente

Sunet inexistent la avertizari de sorinstirboiu
[Iunie 28, 2022, 03:39:11 p.m.]

Re: Inlocuire fata Skoda Octavia Tour de Avenger
[Iunie 27, 2022, 04:17:28 p.m.]

Inlocuire fata Skoda Octavia Tour de amisto95
[Iunie 27, 2022, 03:49:21 p.m.]

Re: schimb baterie de razvansocolov
[Iunie 27, 2022, 11:03:26 a.m.]

Re: Hyundai Tucson IV 1.6 T-GDI 150 CP si 1.6 T-GDI FHEV 230HP 4x4 de james kilowatt
[Iunie 24, 2022, 11:46:53 a.m.]

Re: Franele electrice la Kodiaq > 2021 de B y t e m a n
[Iunie 24, 2022, 10:57:32 a.m.]

Calendar

Iunie 2022
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 [29] 30