Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Garantia Skoda  (Citit de 32623 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Sko7001

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2016
  • Locaţia: Romania
  • Mesaje postate: 136
  • Karma: +0/-0
  • Pasionat
  • Auto: 03-1.6 TDI
Re: Garantia Skoda
« Răspuns #111 : Martie 05, 2017, 06:44:25 p.m. »
Nu cred ca e prosteala si nu cred ca e doar in Romania ci si in alte tari vestice. (vezi reportaje cu distributia la BMW n47 de prin UK sau forumul motoarelor 1.8 TSI picate de pe briskoda)

Eu nu vad sa fie teapa sau ceva abuziv atata timp cat e scris si semnezi pentru el.

Unul din motivele pentru care eu n-am mai luat VAG, a fost fix atitudinea lor post-achizitie care o au peste tot in lume.

Dupa tot scandalul cu diesel gate, VW a raportat un profit maxim istoric pentru ei. Cand cererea e mai mare ca oferta, e greu sa obtii ceva de la ei. Masinile VAG sunt bune atata timp cat merg.



Este ceva abuziv deoarece semnezi acel certificat de garantie deabia in momentul in care ti se preda masina, nu in momentul initial in care semnezi contractul de vanzare-cumparare.


Este o practica abuziva !


Aceasta clauza abuziva aminteste de cele ale bancilor, care iti pun in fata un contract pe care de la inceput stii ca e pagubos pentru tine, iar apoi se prevaleaza de vointa partilor.


Atentie mare: aceasta vointa a partilor nu e mai presus de lege !
Daca o clauza ca aceasta este in afara legii, acel articol semnat prin vointa partilor, este nul de drept !

Legea 449/2003



Art. 16. - Răspunderea vânzătorului, conform prevederilor art. 9-14, este
angajată dacă lipsa de conformitate apare într-un termen de 2 ani, calculat de la
livrarea produsului.


Deci minim 2 ani de la livrare, nu 6 luni cu limita de km.
Eu voi urma procedura legala in acest caz, deoarece acel articol din certificatul de garantie, este NUL de drept.


Art. 22. - (1) Clauzele contractuale sau înţelegerile încheiate între vânzător şi
consumator înainte ca lipsa de conformitate să fie cunoscută de consumator şi
comunicată vânzătorului, care limitează sau înlătură, direct ori indirect, drepturile
consumatorului prevăzute de prezenta lege, sunt nule de drept.
« Ultima Modificare: Martie 05, 2017, 06:55:20 p.m. de Sko7001 »

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Garantia Skoda
« Răspuns #110 : Martie 04, 2017, 11:04:02 p.m. »
Poate vrei sa spui ca a mai scazut calitatea pieselor. Acum e 6 luni sau 10.000. km fata de 20.000. km in 2010.
Iti dai seama ca eram ironic.

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2828
  • Karma: +0/-0
Re: Garantia Skoda
« Răspuns #109 : Martie 04, 2017, 10:13:28 p.m. »
Eu unul nu cred ca producatorii si dealerii isi permit sa faca asa ceva in tarile vestice.
Sunt 99% sigur ca prosteala asta tine doar aici in Romania si in tarile estice bananiere ale Europei, care accepta la nivel institutional asemenea tepe date cetatenilor.

Nu cred ca e prosteala si nu cred ca e doar in Romania ci si in alte tari vestice. (vezi reportaje cu distributia la BMW n47 de prin UK sau forumul motoarelor 1.8 TSI picate de pe briskoda)

Eu nu vad sa fie teapa sau ceva abuziv atata timp cat e scris si semnezi pentru el.

Unul din motivele pentru care eu n-am mai luat VAG, a fost fix atitudinea lor post-achizitie care o au peste tot in lume.

Dupa tot scandalul cu diesel gate, VW a raportat un profit maxim istoric pentru ei. Cand cererea e mai mare ca oferta, e greu sa obtii ceva de la ei. Masinile VAG sunt bune atata timp cat merg.


(ar fi interesant de trait vreo 3 luni prin tarile gen Germania ca sa nu mai credem ca totul e roz si orice se rezolva rapid si perfect)
« Ultima Modificare: Martie 04, 2017, 10:19:49 p.m. de Iulian M »

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Garantia Skoda
« Răspuns #108 : Martie 04, 2017, 10:06:14 p.m. »
Când a apărut în Belgia dacia dădea trei ani garanție, în timp ce firma mama reno dădea doi. :)
Vag tot doi da și acum by default. Adică, minimul legal.
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline Sko7001

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2016
  • Locaţia: Romania
  • Mesaje postate: 136
  • Karma: +0/-0
  • Pasionat
  • Auto: 03-1.6 TDI
Re: Garantia Skoda
« Răspuns #107 : Martie 04, 2017, 06:43:17 p.m. »
Din pacate singura garantie reala este cea oferita de Dacia si firmele japoneze, coreene. Or mai fi cateva.........
Se schimba la logan amortizoare la 95000 de km daca e cazul.


Gandindu-ma mai bine, nu-mi vine sa cred ca Dacia a ajuns un brand care respecta clientul mai mult decat branduri straine de renume.


Mda...ne intoarcem la marca nationala. Ce pacat ca nu se mai fabrica Oltcit.

Offline Sko7001

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2016
  • Locaţia: Romania
  • Mesaje postate: 136
  • Karma: +0/-0
  • Pasionat
  • Auto: 03-1.6 TDI
Re: Garantia Skoda
« Răspuns #106 : Martie 04, 2017, 08:54:26 a.m. »
Poate vrei sa spui ca a mai scazut calitatea pieselor. Acum e 6 luni sau 10.000. km fata de 20.000. km in 2010.


Eu unul nu cred ca producatorii si dealerii isi permit sa faca asa ceva in tarile vestice.
Sunt 99% sigur ca prosteala asta tine doar aici in Romania si in tarile estice bananiere ale Europei, care accepta la nivel institutional asemenea tepe date cetatenilor.


Voi incerca sa vad reactia autoritatilor la chestia asta totusi.





Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Garantia Skoda
« Răspuns #105 : Martie 04, 2017, 08:42:47 a.m. »
Din pacate singura garantie reala este cea oferita de Dacia si firmele japoneze, coreene. Or mai fi cateva.........
Se schimba la logan amortizoare la 95000 de km daca e cazul.



Dar la vw, skoda, cam asa e la trenul de rulare, franare. In 2010 parca la mine scria 6 luni si 20000 de km. Acum au mai scazut, pentru ca a crescut calitatea pieselor.

Offline Sko7001

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2016
  • Locaţia: Romania
  • Mesaje postate: 136
  • Karma: +0/-0
  • Pasionat
  • Auto: 03-1.6 TDI
Re: Garantia Skoda
« Răspuns #104 : Martie 04, 2017, 08:30:33 a.m. »
Atentie, celor care doresc sa achizitioneze autovehicule noi Skoda !!!
 
 
 Garantia reala trecuta in certificatul de garantie la pct. 3.d. este de 6 luni sau 10.000. km pentru toate
piesele de uzura si consumabile.
 
 
 Desigur ca noi cumparam un autovehicul in ideea de baza de a-l folosi si uza, nu a-l tine in parcare nou...

 Asadar, in asa-numita categorie piese de uzura intra absolut orice doreste sa interpreteze service-ul ca sa nu-ti schimbe pe asa-zisa garantie de 4 ani sau 120.000. km.
 
 
 Eu m-am lovit de problema la nici 12.000. km, cu discurile de frana ovalizate !!!

 Foarte clar este vorba de material de cea mai slaba calitate la aceste discuri de frana din fabrica.
 Raspunsul a fost ca sunt piese de uzura si nu se schimba pe garantie. Tot asa de bine pot sa spuna ca si motorul (sau orice altceva) contine piese de uzura, pentru care ai garantie 6 luni sau 10.000. km.
 
 
 Este inadmisibil sa dai 20.000. de euro pe o masina la care garantia reala este taiata cu o astfel de clauza din certificatul de garantie, clauza de care abuzeaza service-urile pentru a-ti refuza reparatiile.
 
 
 Nu stiu:
 - de cand a aparut aceasta clauza abuziva in certificatele de garantie, pentru ca ei sa se spele pe maini. In 2007 la vechiul certificat de garantie Skoda, nu era.
 - daca exista aceasta
clauza abuziva si la alte marci vandute in Romania.
 - daca exista aceasta
clauza abuziva si pentru alte tari civilizate precum Germania, Franta, etc
 - daca exista cineva care a inceput demersuri legale in vederea atacarii acestei clauze abuzive pe cale administrativa sau judecatoreasca in Romania.

 
 
 Eu unul sunt convins ca sunt multi carora le-a fost refuzata acordarea garantiei in baza aceastei clauze abuzive si personal voi initia demersuri pentru atacarea acesteia pe cale administrativa sau judecatoreasca.

Va astept cu opinii si experiente proprii avute.
« Ultima Modificare: Martie 04, 2017, 08:36:21 a.m. de Sko7001 »

Offline tama

  • Junior
  • *
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: BUCURESTI
  • Mesaje postate: 88
  • Karma: +0/-0
Re: Garantia Skoda
« Răspuns #103 : Septembrie 06, 2010, 02:08:21 p.m. »
gata am scos cam 200ml
astept sa se scurga uleiul si dupa am sa bag joja sa vad exact cum este acum sincer pare la fel :D
1,2 60 de caluti!!!!!

Offline satlantis

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: constanta
  • Mesaje postate: 1084
  • Karma: +0/-0
  • Auto: yeti 1.4 tsi
Re: Garantia Skoda
« Răspuns #102 : Septembrie 05, 2010, 09:54:26 a.m. »
Iti multumesc... si nu numai din partea mea cred... asteptam!!! ;;)
1.4 tsi... de la 1.8T

Offline satlantis

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: constanta
  • Mesaje postate: 1084
  • Karma: +0/-0
  • Auto: yeti 1.4 tsi
Re: Garantia Skoda
« Răspuns #101 : Septembrie 05, 2010, 09:37:49 a.m. »
 0m0 @Safari hunter... nu vrei sa ne povestesti cate ceva despre masina din semnatura? 0m0
1.4 tsi... de la 1.8T

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Garantia Skoda
« Răspuns #100 : August 23, 2010, 03:13:51 p.m. »
Eu nu votez pentru că nu am ce, ar trebui să votez ambele varianta. De exemplu o garanţie de 100k km sau 4 ani mi se pare de bun simţ pentru o firmă cu ceva pretenţii. Deci dacă aş vota aş alege varianta 3: ambele.
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline Cheeta

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Feb 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 663
  • Karma: +0/-1
  • Auto: Ex: 1,9 TDI ALH 90CP 2006
Re: Garantia Skoda
« Răspuns #99 : August 23, 2010, 10:45:12 a.m. »
Si mai e ceva: garantia se acorda in conditiile in care se face revizie la nr. Km sau la an, tot care intervine prima, la dealer autorizat de fabrica. Acesta va observa daca anumite defectiuni pot sa apara din utilizare defectuoasa sau din uzura normala a pieselor sau subansamblelor.
Ex: Skoda Octavia Tour 1,9 TDI ALH 66KW/90CP MY 2006

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Garantia Skoda
« Răspuns #98 : August 22, 2010, 05:00:54 p.m. »
Parcă nu țin minte să mă fi întrebat dacă am de gând sau nu să rulez mașina peste 100k km pe an atunci când am luat-o. 
Care-i faza? Oricum nu prea găsești doi șoferi care să conducă la fel, fiecare are stilul său de condus. Nu e nevoie să fie mai mulți șoferi pe o mașină, sunt unii care se descurcă și singur în a-și rupe mașina, n-au nevoie de ajutor.  :))
Cand mașina e pe firmă e mai grav într-adevăr, acolo nu prea se comportă nimeni cu milă cu mașina, însă nu asta ar trebui să dicteze dacă se acordă sau nu o garanție.
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline Cheeta

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Feb 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 663
  • Karma: +0/-1
  • Auto: Ex: 1,9 TDI ALH 90CP 2006
Re: Garantia Skoda
« Răspuns #97 : August 22, 2010, 03:25:35 p.m. »
Nu se poate acorda garantie decat cu "sau + care intervine prima" pentru ca nu conteaza doar varsta la uzura pieselor, conteaza si regimul de exploatare.
Mai clar, una e sa folosesti masina doar in week-end, alta e sa mergi la birou in fiecare zi, alta sa faci delegatii frecvent in tara si cu totul alta e sa mearga mai multi soferi pe aceeasi masina si sa ruleze aproape non stop.
Pentru fabricant, pentru a oferi garantie, conteaza foarte mult regimul de exploatare, mai precis, masurabil, orele de functionare.
Deci raspunsul la intrebarea din poll nu il pot da decat aici: ambele.
Ex: Skoda Octavia Tour 1,9 TDI ALH 66KW/90CP MY 2006

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30