Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Mesaje Recente

Pagini: [1] 2 3 4 ... 10
1
Drive-test all brands / Re: Mazda CX-30, frumoasa si rosie
« Ultimul mesaj de james kilowatt Iunie 08, 2026, 06:47:27 p.m. »
Săptămâna trecută cazanul a făcut 6 ani. Și 3000km într-o săptămână, dintre 2 x 950km într-o zi.
Însă cu toate astea n-a reușit sa treacă de 60.000km încă :D


In afara de recall-uri și întreținere, fără probleme până acum
2
Skoda Octavia 2 pre-FL / FL / Re: Problema electrica skoda octavia 2 1.9tdi
« Ultimul mesaj de vizitator Iunie 08, 2026, 09:48:21 a.m. »
Posibil sa fie de la vreo siguranta de la motor. Cel mai bine este sa vorbesti cu Al Bundy si sa ii spui ce erori iti apar cand faci diagnoza pe tester.
3
Drive-test all brands / Re: Turcaletul
« Ultimul mesaj de vizitator Iunie 08, 2026, 09:06:27 a.m. »
La Renault se accepta sa intarzii la revizie 1 luna sau 1000 km. Ei zic ca nu e bine sa depasesti acest interval, iar cine il depaseste pierde garantia la masina (in caz ca o mai are). La Toyota sunt si mai stricti: daca intarzii si o zi, ai pierdut garantia.
4
Drive-test all brands / Re: Turcaletul
« Ultimul mesaj de bogdanpiatra Iunie 07, 2026, 03:16:21 p.m. »
Sa mai stergem praful
Km 68010
Schimbat anvelopele de iarna, pus anvelopele de vara. Au 7 ani, inca arata bine, masina cu garaj, le mai tin si anul acesta
Tot la 68010 km am schimbat si filtrul de aer, avea aproape 15000, era curat, arata foarte bine, mersul extern si a spus cuvantul


Urmeaza un schimb de ulei si filtru, am depasit anul cu o luna, dar sunt 10500 de km. O luna il mai las, n am cine stie ce km de facut, ca merg cu alta masina
NU cred ca uleiul Elf de un an si 2 luni dar 12000 de km, va afecta ceva.


Saptamana asta trebuie sa i fac ITP ul
5
Skoda Octavia 2 pre-FL / FL / Problema electrica skoda octavia 2 1.9tdi
« Ultimul mesaj de Ionutz 81 Iunie 07, 2026, 08:15:10 a.m. »
Bună ziua,
Am o problema electrica de aproximativ 2 luni.
Prima data când a apărut am pus cheia în contact și mi s a aprins niciun martor în bord ,fara claxon ,fara lumini ca și când nu aveam baterie.
Am verificat bateria ,masa totul ok .După aproximativ 1 ora am pus cheia în contact și totul a fost în regula ca și cum nimic nu s a întâmplat.
A doua oare s a întâmplat pe autostrada
În mers  a căzut tensiunea pentru o fracțiune de secunda ,s au aprins martorii  din bord apoi din inerție motorul a pornit,după 10 minute motorul s a oprit din nou. Când am pus contactul sa pornesc din nou martorii din bord se aprindeau intermitent(candaveam tensiune, când nu aveam) Ulterior  a pornit
Am schimbat contactul,am verificat conexiunile la tablou electric, am schimbat releu 406 aflat sub bord.
După o săptămână de funcționare normală, problema a revenit
Dacă ma puteți ajuta cu un  sfat.
Va mulțumesc
6
Drive-test all brands / Re: Ford Ranger Raptor 2023
« Ultimul mesaj de judge Mai 27, 2026, 08:37:38 p.m. »
Piesele sunt bolt-on, nu m-am pus să creez un CAI sau intercooler cu piese de la Hornbach.

aFe e printre cei mai cunoscuți din lume, iar Turbosmart e tot p'acolo...
7
Mai nou o pun pe 136 km/h cu tempomat (fata de 140) si depinzand de situatii, mi-a scazut consumul intre 1 si 0,5 litri la suta de km. Bineinteles pe autostrada. De altfel 136 inseamna fix 130 legal dupa Waze. Niciodata nu as fi crezut ca o diferenta atat de mica poate face asa diferenta mare in consum. In oras intr-adevar am consumuri de 4.5-5... sau 5.5-6 daca este foarte frig sau foarte cald pe afara si bateria hibrida se descarca mai repede(la cald pompa AC functioneaza tot de pe bateria hibrida si e o mare consumatoare de energie)si motorul pe benzina porneste mai des...
8
Exista o explicatie: tu mergi mult mai repede decat mine. Ca sa ating consum de 4.8% am mers cu 120km/h, doar pe ultima parte a drumului mergand cu 130 km/h pentru ca ma grabeam. Iar in oras, sub 7.6% nu scot decat noaptea.  ninja4 Deci in oras un full-hybrid castiga clar fata de mild-hybrid!
9
Consumurile acestea ma faca sa ma rusinesc si eu cu toyota mea corolla hibrida....plus la mine cu rezervorul de 36 litri pus mai mult de gluma de prost gust de catre toyota...iesi categoric in castig pe drumurile lungi.
10
4000 km cu masina. Am pus anvelopele de vara,motorul s-a mai lasat si consumul a scazut spectaculos: la un drum extraurban de 233 km am avut consum mediu de 4.8% la o viteza medie de 86km/h. Pe drumuri nationale, cu viteze de 50-90km/h, am avut consum de 3.7% aratat pe CB. Pe drumul expres consumul a crescut la 4.7% si s-a stabilizat acolo (mergand cu o viteza de 110-120 km/h). Pe autostrada mi-a crescut la 4.8% si asa a ramas pana la intrarea in Bucuresti. Chiar si dupa o plimbare de vreo 20 km prin Bucuresti, facuta duminica seara, tot la consum de 4.8% am ramas, doar ca viteza media a scazut drastic. Un alt lucru placut este capacitatea mare a rezervorului de benzina. Cu un rezervor de 55litri si un consum de 4.5% imi aparea pe CB o autonomie de peste 1000km.  >:D< >:D<
Pagini: [1] 2 3 4 ... 10

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Iunie 08, 2026, 06:47:27 p.m.]


Problema electrica skoda octavia 2 1.9tdi de vizitator
[Iunie 08, 2026, 09:48:21 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 08, 2026, 09:06:27 a.m.]


Ford Ranger Raptor 2023 de judge
[Mai 27, 2026, 08:37:38 p.m.]


Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de Andrei1980
[Mai 27, 2026, 08:13:37 a.m.]


VW Golf VII 1.2 TSI 110 CP Trendline de vizitator
[Mai 13, 2026, 09:10:19 a.m.]

* Mesaje recente

Re: Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Iunie 08, 2026, 06:47:27 p.m.]


Re: Problema electrica skoda octavia 2 1.9tdi de vizitator
[Iunie 08, 2026, 09:48:21 a.m.]


Re: Turcaletul de vizitator
[Iunie 08, 2026, 09:06:27 a.m.]


Re: Turcaletul de bogdanpiatra
[Iunie 07, 2026, 03:16:21 p.m.]


Problema electrica skoda octavia 2 1.9tdi de Ionutz 81
[Iunie 07, 2026, 08:15:10 a.m.]


Re: Ford Ranger Raptor 2023 de judge
[Mai 27, 2026, 08:37:38 p.m.]

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 [11] 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30