Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: amenda parcare  (Citit de 30480 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline aronbv

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Brasov, Romania
  • Mesaje postate: 1141
  • Karma: +0/-0
  • Simply clever... BV-90-CTI
    • Traduceri-Forditasok-Translations
  • Auto: Octavia 2 1.6MPI BSE
Re: amenda parcare
« Răspuns #47 : Ianuarie 07, 2010, 07:24:46 a.m. »
În Braşov în parcările rezidenţiale cu abonament eu pot chema la orice oră comunitarii şi firma de ridicat maşini. De asta am dreptul şi să montez căpriţă de aia cu lacăt pe locul meu.
Eat shit. A billion flies can't be wrong!

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2648
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: amenda parcare
« Răspuns #46 : Ianuarie 07, 2010, 03:19:12 a.m. »
nici judecatorii nu sunt chiar cretini cand vii cu cioace din astea.... :-B
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline L U C I

  • Expert
  • ***
  • Joined: Sep 2007
  • Locaţia: Braila
  • Mesaje postate: 2266
  • Karma: +1/-0
  • trolez
  • Auto: bmw 525d
Re: amenda parcare
« Răspuns #45 : Ianuarie 06, 2010, 10:09:06 p.m. »
daca primaria/politia comunitara detine probe foto/video cu locatia masinii in momentul amendarii esti ko
 
nu esti deloc ko. ar trebui sa stea sa-ti filmeze masina acolo. dupa ce pleaca este si asa atacabil. Ai parcat intr-un loc nepermis pt. ca transportai raniti...  :015:

Offline Shymano

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 493
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.6 FSI, 115 CP
Re: amenda parcare
« Răspuns #44 : Ianuarie 06, 2010, 10:05:31 p.m. »
Fratilor, ce e aia parcare cu abonament ? E acelasi lucru cu locul platit de parcare ?!?  Si, daca  da, eu stiam ca poti parca in timpul zilei, pana la ora 22, pe aceste locuri, fara sa ai probleme ...
Pt. locurile de parcare platite stabileste primaria ce si cum ... de ex, in sect. 5 (unde stau eu) am locul platit non-stop (stiu din "sursa sigura"  :D ), adica daca il gasesc ocupat pot suna la politia comunitara si ei vor aplica amenzile de rigoare, eventual si ridicarea masinii de pe locul respectiv (unde o muta, nu ma intreba, ca nu stiu si nici nu cred ca ma intereseaza ... >:) ); in alte sectoare insa, poate fi diferit, adica sa poti parca pana la anumite ore ...
Si, sincer sa fiu, mi se pare corecta decizia de a sanctiona parcarile astea facute aiurea, pe ideea de "sunt smecher, parchez unde vreau eu (...)", atata timp cat am locul platit la ADP ... vii de la munca, sa parchezi si tu acasa ca omu', si te trezesti ca ti-a lasat vreunul masina lauza pe locul platit de tine (mai ales iarna, cand e si curatat ... e numai bun de ocupat; daca o mai lasa si cateva zile, sau abandoneaza vreo ragalie d-aia care merge doar trasa de trailer, atunci e si mai misto); sau mai sunt "jmecherii de cartier" care nu platesc niciun loc, poate doar pt. ca nu vor ei sa plateasca, si care parcheaza pe unde li se pune lor pe chelie ... norocul meu ca am sfanta sufa metalica in masina (d-aia micuta, luata de la benzinarie) ... l-am gasit poposind pe locul pt care m-am straduit, cu spagi si munca asidua, sa-l fac si sa-l si platesc/inchiriez, ii pun sufa-n nas si-l trag unde consider eu ca tre' sa stea  >:) , poate chiar in mijlocul strazii  :039: . Ca am mai vazut d-astia care au tras masina o noapte intreaga pe un loc d-asta (langa mine), respectivul care il avea platit i-a pus masina in fata, si dimineata tot smecherul era tare-n clanta, ca ce, "el a venit la ziua unei cunostinte, si unde era sa parcheze, unde a gasit si el loc liber ..." (cu toate ca locul este marcat, de vezi din avion ...)
..... Eheee ... dar mai sunt cateva MII DE ANI pana cand vor ajunge si romanii (DACA vor ajunge vreodata) sa se respecte intre ei ...
Skoda Octavia II -2008, 1.6 FSI, 115 CP, BLF, Elegance+, xenon pe lupe Morimoto mini.
Croitorie la comanda - calitate la preturi rezonabile. Rochii pt mirese sau de ocazie.

Offline Anca

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2009
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 290
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2.0 TDI BKD 140 CP
Re: amenda parcare
« Răspuns #43 : Ianuarie 06, 2010, 09:27:36 p.m. »
Fratilor, ce e aia parcare cu abonament ? E acelasi lucru cu locul platit de parcare ?!?  Si, daca  da, eu stiam ca poti parca in timpul zilei, pana la ora 22, pe aceste locuri, fara sa ai probleme ...
pana la 16:00 parca
Skoda Octavia II - 2.0 TDI M6 Business

Offline MiCos

  • Junior
  • *
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 99
  • Karma: +0/-0
Re: amenda parcare
« Răspuns #42 : Ianuarie 06, 2010, 09:26:25 p.m. »
am incalcat o hotarare de consiliu local. sunt constient de asta . dar felul miselesc in care mi-or pus o fituica pe masina in maxim 15 min e revoltator. militieni , cu o clasa mai mult decat rapidul fac legea ...mama ei de lume
Nu cred ca exista tara comunitara in care politia(de oricare fel) te suna sa te cheme sa platesti parcarea !
Sunt niste reguli care trebuiesc respectate, nu ai tichet de parcare nu parchezi, ori suporti consecintele
Banuiesc ca tu stii ca nu aveai dreptul sa parchezi acolo (nu discutam daca sunt sau nu sunt locuri de parcare, necunoasterea legii nu te exonereaza de consecinte in momentul incalcarii ei )
1. nu aveam de unde sa iau tichet pentru locul respectiv (nu e parcare publica, ci inchiriata pt x oameni )
2. am lasat un nr de tel ca sa pot fi sunat de proprietarul de drept. daca proprietarul de drept a chemat politia maine platesc amenda fara nici un comentariu
Fabia 2, 1.2 HTP, 60 CP

Offline RazvanDuta

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 851
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2.5TDI 140kW
Re: amenda parcare
« Răspuns #41 : Ianuarie 06, 2010, 09:21:58 p.m. »
Fratilor, ce e aia parcare cu abonament ? E acelasi lucru cu locul platit de parcare ?!?  Si, daca  da, eu stiam ca poti parca in timpul zilei, pana la ora 22, pe aceste locuri, fara sa ai probleme ...

Offline nicu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Oct 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 520
  • Karma: +2/-0
Re: amenda parcare
« Răspuns #40 : Ianuarie 06, 2010, 09:21:01 p.m. »
Nu cred ca exista tara comunitara in care politia(de oricare fel) te suna sa te cheme sa platesti parcarea !
Sunt niste reguli care trebuiesc respectate, nu ai tichet de parcare nu parchezi, ori suporti consecintele
Banuiesc ca tu stii ca nu aveai dreptul sa parchezi acolo (nu discutam daca sunt sau nu sunt locuri de parcare, necunoasterea legii nu te exonereaza de consecinte in momentul incalcarii ei )
BMW 530xD 240CP
Vectra C GTS 150CP

Offline Orhan

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: Constanta, Techirghiol
  • Mesaje postate: 247
  • Karma: +0/-0
  • CT-86-HAN
  • Auto: VW Passat 2.0TDI
Re: amenda parcare
« Răspuns #39 : Ianuarie 06, 2010, 09:20:11 p.m. »
Organu ala trebuie sa previna... nu sa caute sa te arda! parerea mea! Si eu lucrez in m.a.i. si sincer nu ma dau in vant dupa competarea p.v.-urilor!

EDIT: Da sunt si unii carora chiar le place sa faca asta! Si nu rateaza niciodata ocazia sa mai scrie cate o amenda!

Offline M i c u t z u

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3152
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
Re: amenda parcare
« Răspuns #38 : Ianuarie 06, 2010, 09:16:41 p.m. »
Tu crezi ca le pasa de nr lasat la vedere?Organu aplica"legea". :047:
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline MiCos

  • Junior
  • *
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 99
  • Karma: +0/-0
Re: amenda parcare
« Răspuns #37 : Ianuarie 06, 2010, 09:14:33 p.m. »
cred ca MiCos a parcat pe un loc de parcare cu plata administrat de primarie si nu a achitat tariful de parcare aferent - care in cazul locului respectiv era "cu abonament" este foarte simplu ce sa conteste a platit parcarea si a fost amendat ?
nu am parcat pe loc unde as fi putut platii parcarea ... pentru ca in parcarea respectiva nu aveam loc. am parcat intr-o parcare fara mijloace de plata (parcare cu abonament / x locuri ) unde era precizat ca e cu abonament. pe fituica de la comunitati se lauda ca au proba foto. o sa le cer fotografia si o sa-i intreb de ce pixu nu m-au sunat ? (cum cred ca ar fi fost civilizat din moment ce am lasat un nr de tel)
Fabia 2, 1.2 HTP, 60 CP

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2648
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: amenda parcare
« Răspuns #36 : Ianuarie 06, 2010, 05:55:36 p.m. »
daca primaria/politia comunitara detine probe foto/video cu locatia masinii in momentul amendarii esti ko
 
daca nu, te poti sterge fix undeva cu hartia lasata sub stergator  :-B
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline nicu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Oct 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 520
  • Karma: +2/-0
Re: amenda parcare
« Răspuns #35 : Ianuarie 06, 2010, 05:49:53 p.m. »
cred ca MiCos a parcat pe un loc de parcare cu plata administrat de primarie si nu a achitat tariful de parcare aferent - care in cazul locului respectiv era "cu abonament" este foarte simplu ce sa conteste a platit parcarea si a fost amendat ?
BMW 530xD 240CP
Vectra C GTS 150CP

Offline L U C I

  • Expert
  • ***
  • Joined: Sep 2007
  • Locaţia: Braila
  • Mesaje postate: 2266
  • Karma: +1/-0
  • trolez
  • Auto: bmw 525d
Re: amenda parcare
« Răspuns #34 : Ianuarie 06, 2010, 05:41:10 p.m. »
Asteapta sa platesti impozitele ...


masina este pe firma.
impozite la zi.
 
1 oricum, nu pot dovedi prezenta masinii acolo
2 contestatia inseamna ca ai luat la cunostinta cea ce ti se intampla

Offline Anca

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2009
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 290
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2.0 TDI BKD 140 CP
Re: amenda parcare
« Răspuns #33 : Ianuarie 06, 2010, 04:34:55 p.m. »
Nu vreau sa ma bag aiurea in discutie, dar prietenul meu a platit la impozit o amenda de 100 RON luata in Bucuresti. Problema este ca nu a vazut niciodata procesu' verbal, nu a fost oprit deloc de Politie in perioada respectiva, nici macar nu a trecut vreodata pe strada indicata. A luat pentru depasirea vitezei legale (65kmh) pe o straduta pe care daca incape o masina  :| (a cautat-o dupa plata amenzii, de curiozitate).

A platit pentru ca eventualele contestatii ar fi fost mult mai costisitoare. In plus, ii trebuia un cazier fiscal (pierduse talonul la masina) si au refuzat sa il elibereze pana cand amenda nu era platita.

In concluzie, se pare ca nu e nevoie de proces verbal sau act constatator; ti le baga pe gat indiferent daca vrei sau nu  =))
Skoda Octavia II - 2.0 TDI M6 Business

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Tivoli Grand al lui Daniel (Garfield) de Alejinxique
[Mai 20, 2024, 10:22:58 p.m.]


MOTORIZARE 1.6 MPI de Mdudu
[Mai 13, 2024, 01:59:38 p.m.]


Roata rezerva de Alejinxique
[Mai 08, 2024, 11:51:33 a.m.]


Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]

* Mesaje recente

Re: Tivoli Grand al lui Daniel (Garfield) de Alejinxique
[Mai 20, 2024, 10:22:58 p.m.]


Re: Tivoli Grand al lui Daniel (Garfield) de M i c u t z u
[Mai 20, 2024, 10:03:18 p.m.]


Re: Tivoli Grand al lui Daniel (Garfield) de Daniel
[Mai 20, 2024, 09:45:26 p.m.]


Re: Tivoli Grand al lui Daniel (Garfield) de Alejinxique
[Mai 20, 2024, 09:42:31 p.m.]


Re: Tivoli Grand al lui Daniel (Garfield) de Daniel
[Mai 20, 2024, 09:40:44 p.m.]


Re: Tivoli Grand al lui Daniel (Garfield) de Alejinxique
[Mai 20, 2024, 09:00:19 p.m.]

Calendar

Mai 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 [21] 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31