Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Skoda Octavia 2 1.6 mpi  (Citit de 57860 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #84 : Septembrie 22, 2015, 09:31:17 a.m. »
Nu am mai scris de foarte mult timp aici. Intre timp lucrurile s-au asezat foarte bine legat de locuinta si in scurt timp urmeaza sa ma mut. Am reusit acest lucru fara a fi nevoit sa vand masina ceea ce ma bucura foarte mult. Masina se comporta foarte bine. Incet dar sigur am ajuns sa o indragesc foarte mult. Mai ales modularitatea si spatiul avand in vedere ca merg la plimbare cu tot ce are nevoie baietelul meu de 1 an jumate fara a fi nevoit sa pun obiecte in habitaclu. Peste aproximativ o luna se implineste primul an de cand masina este in posesia mea.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #83 : Iunie 26, 2015, 10:05:36 a.m. »
M-am intors din Grecia mai exact din Thassos. Pana la urma nu am fost cu octavia mea ci cu acel golf 5 plus despre care v-am povestit la inceput. Insa golful are acelasi motor ca si mine 1,6 benzina 105 cp.
La dus am ales drumul cel mai nou Bucuresti - Ruse - Makaza - Thassos. Au fost aproximativ 600 km. Patru pasageri in masina, portbagajul plin de bagaje, AC on jumatate din drum, viteza medie de deplasare 65 km/ora, consum 6,4/100 km, a condus proprietarul masinii
La intoarcere am condus numai eu (aproximativ 950 km): Thassos - Salonic - Suroti - Salonic - Serres - Kulata - Sofia - Ruse - Bucuresti. Viteza medie de deplasare 76 km/ora, consum mediu 6,2/100 km. Cand am ajuns acasa eram epuizat. Am condus de la ora 12:00 pana dimineata la 02:30 cu doua pauze de aproximativ 45 de minute fiecare. Daca doriti alte detalii legate de drum va stau la dispozitie cu drag. Masina s-a comportat foarte bine, fara probleme. Chiar daca este mai inalt decat octavia am simtit acest golf plus mai stabil decat octavia pe care o detin, este mai compact si parca o idee mai bine facut - parere personala. Oricum este si mai bine dotat decat masina mea.
« Ultima Modificare: Iunie 26, 2015, 01:46:04 p.m. de M i c u t z u »
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #82 : Iunie 02, 2015, 10:59:05 a.m. »
Pana la urma am schimbat si bujiile o data cu uleiul si filtrele. Am montat bujii NGK iar cele demontate de pe masina si care aveau inscriptiontat w audi (cred ca erau cele originale) erau tot NGK. Masina parca trage mai bine dupa schimbarea consumabilelor si a bujiilor. Consumul in stationare este acum stabil la 0,6l/h. Iar oscilatiile motorului s-au redus considerabil. Ceea ce imi doresc acum este montarea unei folii autorizate pe luneta si geamurile laterale spate deoarece copilul meu este vizibil deranjat uneori de razele soarelui. Nu am montat inca pilotul automat. Cred ca acest lucru se va intampla prin toamna dupa cele doua concedii care afecteaza bugetul familiei.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #81 : Mai 27, 2015, 09:10:17 a.m. »
Am efectuat si revizia anuala. Schimbat filtru aer, filtru habitaclu, filtru de benzina (care este cu regulator de presiune de 4 bar), filtru de ulei si ulei castrol edge sintetic 5w-30. Masina are in acest moment 85.000 km. Consumabilele au fost cumparate de la UNIX si schimbate la un atelier specializat. Am vrut sa schimb si bujiile insa mecanicul mi-a sugerat sa le pastrez pana la 100.000 km deoarce cele originale sunt in majoritatea cazurilor foarte bune. Aveti idee care sunt bujiile care vin din fabrica montate la octavia 2 1.6 benzina?
Masina merge super bine, sunt foarte multumit de ea. Nu am parcurs foarte multi km cu ea deoarece prin Bucuresti folosesc matizul. Dar pe 18 iunie plec spre Thassos si estimez ca se vor mai adauga cel putin 1.500 km la cei actuali (drum plus plimbari). 
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #80 : Mai 12, 2015, 03:34:49 p.m. »
Multumesc frumos ff_2004_06. Revin cu intrebarea legat de filtrul de benzina daca ma poate ajuta cineva: are sau nu regulator de presiune? La jetta filtrul avea regulator de presiune.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2315
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #79 : Mai 12, 2015, 02:23:45 p.m. »
1. Evita MANN, incearca Mahle/Knecht
2. E ok sa il schimbi la fiecare revizie.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #78 : Mai 12, 2015, 08:51:27 a.m. »
Nu am mai scris de ceva timp insa lucrurile au ramas la fel: adica bune. Masina merge foarte bine in continuare (85.000km pe bord), zero probleme pana acum. Ne pregatim de revizie si concediu in Thassos. Ulei sigur voi merge pe castrol insa legat de filtre am doua intrebari:
1. sa pun filtre Mann sau altceva?
2. filtrul de combustibil se schimba la fiecare revizie sau mai rar? La modelul meu este cu regulator de presiune sau fara?


Va multumesc.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #77 : Aprilie 16, 2015, 08:40:11 a.m. »
O sa incerc sa-i fac cateva fotografii intr-o zona mai umbroasa. Scaunele sunt de culoare inchisa. Cred ca poza de mai jos va edifica acest aspect. :)
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline anthurium

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: marea banie
  • Mesaje postate: 406
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.6 mpi
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #76 : Aprilie 15, 2015, 04:45:08 p.m. »
Adevarat a Inviat !


Ar fi fain sa-i faci o sedinta foto mai la umbra, sa se vada culoarea ei autentica, cand bate soarele parca se dilueaza culorile, chiar si interiorul pare altfel. Scaunele din fata arata de un bej-gri deschis. Ar fi culmea sa fie chiar bej-gri...... :)
Florile merg atât de departe cu bunătatea lor, încât parfumează mâinile celor care le strivesc.

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #75 : Aprilie 15, 2015, 08:22:43 a.m. »
Hristos a inviat!


Culoarea este albastru denim.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline anthurium

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: marea banie
  • Mesaje postate: 406
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.6 mpi
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #74 : Aprilie 14, 2015, 08:23:35 p.m. »
Masinuta este gri sau albastru denim ? Nu-mi dau seama din poze !
Florile merg atât de departe cu bunătatea lor, încât parfumează mâinile celor care le strivesc.

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #73 : Aprilie 10, 2015, 07:56:33 a.m. »
Am luat amenda la cateva sute de metri de magazinul de unde urma sa cumpar scaunul de copil. Apoi am renuntat sa mai cumpar scaun de acolo si am comandat pe emag.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2315
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #72 : Aprilie 09, 2015, 11:06:36 p.m. »
Foarte bine ca ai luat scaunul auto pentru copil, foarte rau insa ca a fost nevoie de amenda ca sa faci asta.
Drumuri bune in continuare.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #71 : Aprilie 09, 2015, 11:53:06 a.m. »
Masinuta merge in continuare impecabil. Am achizitionat si un scaun auto pentru copil de pe emag. Saptamana trecuta am luat o amenda usturatoare deoarece am mers cu cel mic in masina fara scaun auto pentru copil. In zilele anterioare am avut ocazia sa testez climatronicul pe rece si impresia mea este ca racirea se face mai greu decat in focus. Dar cu mai putin zgomot in functionare sau la cuplarea compresorului.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #70 : Aprilie 02, 2015, 07:38:21 p.m. »
Proaspat spalata
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30