Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?  (Citit de 34832 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #95 : Februarie 13, 2018, 02:57:45 p.m. »
Azi am luat(reluat) de la Dedeman (sa nu mai platesc posta ptr. 2 bidoane !) Divinol 2T/1l + Hitachi 2T/1l...Jaso FC/FD
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline TLGTLC

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2016
  • Locaţia: Tulcea
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Niciodata nu am zis NU pâna nu m-am dumirit.
  • Auto: Skoda Roomster 1.6 tdi
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #94 : Februarie 13, 2018, 01:13:48 p.m. »
Nu ai nevoie să aștepți primul plin. Poți să pui în rezervor când îl primești, estimezi cati litri mai sunt, torni cantitatea necesara și el se amesteca singur.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #93 : Februarie 13, 2018, 12:08:17 p.m. »
@Avatar toate cele enumerate de tine sunt bune. Dacă ai posibilitatea sa ridici direct de la Autokarma, pentru ce ai spus tu este o opțiune super este foarte mult utilizat în Germania.
https://www.autokarma.ro/piese-auto-universale-produse-moto/ulei-moto-2t-1l-man-2tp-1l-mannol?filtru=a3%3A60720%3B&grupa_produse=Piese%20auto%20universale%20Produse%20moto%20&grupa_order=5

Am comandat la AutoKarma, maine posibil sa primesc.
La urmatorul plin voi face prima proba, revin cu impresii.
Multumesc.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #92 : Februarie 10, 2018, 04:07:18 p.m. »
Exprim părerea mea. Rău n-are a face, mă refer la diesel, motorina e tot un ,,ulei,, produs secundar al petrolului după benzine! T2, pe lângă faPtul că are o multitudine de aditivi , etc. mai e și ieftin comparativ cu aditivii dedicați, este un ulei, de ungere. De fapt anestecam două uleiuri, care se și combină de minune, motorină+T2. Un câștig. La benzine, e asemănător, benzină + aditiv mai ieftin (T2), și ungere injectoare, pompa, sistem inj. Tot un câștig. De ce nu fac firmele propaganda, marketing?? Ințelegeți ??!
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline TLGTLC

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2016
  • Locaţia: Tulcea
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Niciodata nu am zis NU pâna nu m-am dumirit.
  • Auto: Skoda Roomster 1.6 tdi
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #91 : Februarie 10, 2018, 01:28:41 p.m. »
@Avatar toate cele enumerate de tine sunt bune. Dacă ai posibilitatea sa ridici direct de la Autokarma, pentru ce ai spus tu este o opțiune super este foarte mult utilizat în Germania.
https://www.autokarma.ro/piese-auto-universale-produse-moto/ulei-moto-2t-1l-man-2tp-1l-mannol?filtru=a3%3A60720%3B&grupa_produse=Piese%20auto%20universale%20Produse%20moto%20&grupa_order=5
@James Kilowatt , ai poza cu Trabantul la avatar. Gândește logic unde ar putea face depuneri și ce ar da bătăi de cap la diesel?
@CyborgSky11 ai înțeles foarte bine!
Poate nu ar fi rău să combinați cu Adizol. Un băiat din Baia Mare mi-a spus că la Peugeot 1.6 hdi a scăpat de ,,antipollution fault" și mi-a promis niște poze cu egr-ul pe care l-a demontat degeaba. A folosit cu Wolf sau Repsol, ce a găsit mai ieftin sau pe stoc.
O să încerc rețeta unui forumist din Cluj, o găsisem și eu pe motor-talk dar nu am avut curiozitatea până acum dar el zice că merge foarte bine pe 1.6 tdi cr. Două părți de 2t și o parte de http://www.automoly.ro/cumpara/aditiv-diesel-speed-liqui-moly-5160-1l-1565 . Speed am găsit pe eMag cu 35 lei. Sper să nu se bată cap în cap cu Adizol.
V-am mai spus că sfătuit de un alt coleg de forum l-am combinat cu Metabond. Cine are ceva împotriva ,,dozelor homeopate" îl sfătuiesc să încerce 5ml de Metabond cu 0,2 ml de Adizol la 10 litri de motorină. E crimă, Stage I curat. Jar mânca mașina dar și corecțiile la injectoare au luat-o razna. Am scos Tulcea-Bucuresti în mai puțin de 3 ore.
După cum vedeți, nu am nici un fel de rețineri în a experimenta. Am găsit recent posturile mele în care experimentam utilizarea biodieselului curat. Îl luam gratis de la o fermă care și-l producea singură. Toți îmi spuneau că stric mașina, ori mașina nu avem părți de cauciuc sensibile la metanol. În vara acelui an am făcut 10000 de kilometri în tot felul de excursii. Eu mă săturasem de plimbat și încă mi se spunea că nu merge. În fine, mașina am vandut-o cuiva apropiat și încă este în circulație.
Nu mai spun că în urmă cu mulți ani s-a deschis un centru de montat instalații pe gpl iar eu am fost primul client. Am făcut 100000 de kilometri și cunoscuții încă îmi spuneau că se ard supapele.
De ce vă spun toate astea? Pentru că acum când informația este la un click distanță oamenii încă nu știu să se informeze și să ia hotărâri. Cred că nimeni nu a parcurs linkul acela de pe motor-talk. Altfel, întrebările la care tocmai am răspuns, nu mai erau adresate. Citiți, documentati-va, discerneți! Simplu, nu?

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #90 : Februarie 10, 2018, 11:49:30 a.m. »
Mai am feedback-uri bune însă nu le-am folosit Total Hi Perf, Elf Scooter Semisynt, Eneos semisintetic, Mannol 2takt plus, Addinol Mz406 doar dacă îl luați din Germania.
Pentru restul mașinilor se pot folosi în afară de cele enumerate Repsol orice semisintetic cu foarte bune rezultate, Valvoline Durablend 2t și SynPower (50 lei), Castrol Scooter Power, Mobil Extra 2t

O sugestie privind alegerea optima intre... :

http://www.uleirepsol.ro/uleiuri-moto-repsol-58-sintetico-2t

http://www.uleirepsol.ro/uleiuri-moto-repsol-57-scooter-2t

https://www.autokarma.ro/producatori-piese-auto-eneos/piese-auto-universale-produse-moto

https://www.norauto.ro/ulei-scutere-motociclete/2574-ulei-de-motor-mobil-extra-2t-1l.html

Multumesc.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #89 : Februarie 10, 2018, 11:39:59 a.m. »
- JASO FB sau FC sau FD

Din ce am studiat, JASO-FC pare sa fie un bun compromis, adica ulei semi-sintetic (FB ar fi mineral, FD sintetic). Sper ca am retinut bine.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #88 : Februarie 10, 2018, 11:38:40 a.m. »
La motoarele vechi s-ar putea sa nu strice pentru ca au fost facute pe vremea cand motorina era smoala :)

Aceasta intuiesc si sprijin si eu in principiu, de aceea nu am o retinere in a folosi ulei 2T in acest caz personal.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #87 : Februarie 10, 2018, 11:37:00 a.m. »
Dacă mașina în care bagi nu are dpf, opțiunile sunt mai multe. La mașinile echipate cu dpf am identificat vreo patru mai ușor de procurat pe care le-am și testat.
Evitați uleiurile care nu au trecut în tds cantitatea de cenușă de sulf pentru absolut orice mașină. Mol deși are 0,05% nu il recomand, face funingine foarte multă. Evitați uleiul de Kaufland, are 0,28% și arde oribil. Evitați Motul de orice fel pentru că nu se amestecă prea grozav cu motorina. De asemenea evitați uleiurile de mare performanta, au punctul de aprindere foarte ridicat.
Încercați dozajul, nu toate mașinile reacționează la fel. Dacă aveți bătaie de injector la rece, ronțăit in sarcină, corectii mari înseamnă că trebuie redusa doza. La mașinile fără dpf care scot fum, aveti răbdare, se va reduce si va dispare.
Uleiul 2 t este un aditiv extrem de complex.

Este nu doar fara DPF, dar si sub Euro2 :D
Doza, avand in vedere soliditatea si fiabilitatea cunoscute ale acestui motor in cauza, ma gandeam sa fie 5mg/L, deci 50mg/10L. Te rog sa-mi spui ce marca si model de ulei 2T recomanzi in acest caz particular (repet, un motor gandit pentru aplicatii industriale/navale/militare, nu pentru automobil, a fost o serie limitata la un anumit model japonez si atat, mai vechi asadar). Multumesc.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #86 : Februarie 10, 2018, 08:59:46 a.m. »
Eu tot n-am inteles, sunt cam greu de cap :039:
Unde lasa unele depuneri? In instalatia de alimentare sau pe esapament? Pe supape? Calamina? Mai simplu, lasa depuneri inainte sau dupa combustie?
E important pentru cineva care foloseste ca sa stie ce sa verifice.
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline TLGTLC

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2016
  • Locaţia: Tulcea
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Niciodata nu am zis NU pâna nu m-am dumirit.
  • Auto: Skoda Roomster 1.6 tdi
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #85 : Februarie 09, 2018, 10:44:20 p.m. »
Pentru dpf de departe cel mai bun este LM 1052 care însă a devenit nesimțit de scump și greu de procurat. Nu conține zddp și pot să bag mâna în foc că LM la formulat ca aditiv pentru motorină și nicidecum ulei 2t.
Pe locul doi destul de aproape este Shell Advance Vsx 31 lei doar pe Autokarma. Locul 3 Wolf Synt 2t la orice magazin de piese auto care lucrează cu Augbsurg cu prețuri între 24-28 lei. Atenție la dozare pentru că are vâscozitate ridicată și ia din puterea mașinii
Locul 4 Ravenol Scooter Synt nesimțit de scump 50-55 lei, arde extrem de curat. Nu se mai importa Semisynt pentru că era la 30 lei și era un ulei excelent. Aceasta sunt testate de mine, nu riscați nimic.
Mai am feedback-uri bune însă nu le-am folosit Total Hi Perf, Elf Scooter Semisynt, Eneos semisintetic, Mannol 2takt plus, Addinol Mz406 doar dacă îl luați din Germania.
Pentru restul mașinilor se pot folosi în afară de cele enumerate Repsol orice semisintetic cu foarte bune rezultate, Valvoline Durablend 2t și SynPower (50 lei), Castrol Scooter Power, Mobil Extra 2t
Pentru pd nu am studiat problema pentru că nu am avut motiv. Sunt mulți care susțin că ar ataca O-ringurile dar cunosc persoane care folosesc fără rețineri de mult mai multă vreme decât o fac eu.
Nu dau doi bani pe norma Jaso, motivul fiind faptul că este neclară. Evitați cele minerale pentru că lasă depuneri. Dintre uleiurile sintetice enumerate nici măcar unul nu este sintetic în adevăratul sens al cuvântului. Cele realmente sintetice sunt prea scumpe și au punctul de aprindere foarte ridicat, deci nu au ce căuta în rezervor.
Pentru benzina cunosc 3 persoane care utilizează, doi cu rații de 100 ml la 50 litri de benzina și celălalt cu rație de 250 ml la 50 litri. Toți zic că merge foarte bine dar pentru că nu am experimentat personal nu pot să mă pronunț.
Cu acest post eu cred că am spus tot ce știu despre uleiurile 2t , mi-am împărtășit experiența, vă las pe voi să împărtășiți impresiile și să vă povestiți experiențele.

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #84 : Februarie 09, 2018, 09:53:22 p.m. »
Concluzie, spune-ne părerea ta despre T2, care la baza este pentru a asigura ungerea (segmentilor motoarelor), privind :
- ce marca de T2 este cea mai indicata (daca MOL, Motul, nu ?!) ?, Liqui Moly, Mobil , castrol , ravenol cum sunt?
- ce tip T2 e perfect pr. motorina PD?
- ce tip T2 e perfect ptr. benzina (orice motorizare)?
- JASO FB sau FC sau FD
Noi fiind utilizatori cu analiza și părerile proprii.
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline TLGTLC

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2016
  • Locaţia: Tulcea
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Niciodata nu am zis NU pâna nu m-am dumirit.
  • Auto: Skoda Roomster 1.6 tdi
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #83 : Februarie 09, 2018, 05:35:29 p.m. »
Exact! Ai înțeles foarte bine! In articolele pe care le-am citit pe tema asta se vorbește despre fluiditate, nu despre vâscozitate.
Am ținut să fac toate precizarile pentru că sunt destui care cred că rezolva problema adăugând și mai mult ulei! Trebuie să recunosc că am făcut și eu asta!

Trimis de pe al meu YOGA Tablet 2-830F folosind Tapatalk
« Ultima Modificare: Februarie 09, 2018, 05:38:30 p.m. de TLGTLC »

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #82 : Februarie 09, 2018, 04:59:13 p.m. »
Ok, si deci secventa ar fi
- fara ulei - compensare (sau neutru)
- ulei in cantitatea ideala - neutru
- ulei in exces - corectie
?
Cred ca in mesajul anterior ai vrut sa spui "cresti vascozitatea motorinei", nu fluiditatea. La motoarele vechi s-ar putea sa nu strice pentru ca au fost facute pe vremea cand motorina era smoala :)
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline TLGTLC

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2016
  • Locaţia: Tulcea
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Niciodata nu am zis NU pâna nu m-am dumirit.
  • Auto: Skoda Roomster 1.6 tdi
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #81 : Februarie 09, 2018, 04:27:17 p.m. »
Din câte știu eu corecțiile sunt cu plus, cele cu minus sunt compensările. Suma celor pozitive trebuie să fie egală cu cele negative.
De ce vă spun că trebuie să fiți atenți? Pentru că mașinile în general de după 2009 sunt mai sensibile la acest capitol. Injectoarele au toleranțe reduse și să crești fluiditatea motorinei prea mult le chinuie. E ca și cum ai merge cu un ulei 10w60 într-un motor proiectat să meargă cu 5w30. Pentru motoare mai vechi nu este nici o problemă să pui și un litru de 2t la un rezervor.
Vara când motorina conține biodiesel nici măcar nu mai este nevoie de o cantitate prea mare de 2t.
Poate veți obiecta că sunt aditivi speciali de lubrifiere, ce nevoie ar mai fi de ulei 2t când poți cumpăra un produs specializat? Corect! Dar de multe ori sesizăm că avem nevoie de lubrifiere suplimentară când, deja, s-au acumulat niște kilometri și au început să apară și câteva probleme. 2t-ul are capacitatea de a remedia din aceste probleme. Am simtit-o pe mașina mea. Niște injectoare păcătoase ca cele de pe 1.6 tdi nu au putut fi protejate. Sacoșe întregi de Schmier am folosit înainte și cu toate acestea m-am trezit că nu este în regulă. Din acest motiv a trebuit să caut leacul.
Am luat la cercetat și motorinele. Cel mai bine se împacă cu 2t-ul Efix 51 și mult hulitul Lukoil standard. Bine, la mine am ținut seama că aditivez si cu Adizol însă cu ele am obținut cele mai bune rezultate.
Dacă rezultatele obținute cu Adizol provin de la un număr limitat de mașini și nu pot garanta că funcționează pe orice mașină, la 2t cunosc mulți oameni care utilizează și sunt forumurile pline de feedback-uri.

Trimis de pe al meu YOGA Tablet 2-830F folosind Tapatalk
« Ultima Modificare: Februarie 09, 2018, 04:31:38 p.m. de TLGTLC »

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30