Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Faruri Full LED aburite  (Citit de 8868 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Dany4x

  • Doar inscris
  • Joined: Dec 2019
  • Locaţia: Bucure?ti
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia Style
Re: Faruri Full LED aburite
« Răspuns #21 : Decembrie 05, 2019, 09:50:46 p.m. »
Raspuns Porsche Romania: [size=78%]Buna ziua,[/size]
[/size][size=0pt] [/size][size=78%]
Am analizat inregistrarile foto efectuate de dumneavoastra, precum si autoturismul cu ocazia vizitei in service. Am observat formarea de condens pe suprafata interioara a dispersorului farului. Formarea de condens este un fenomen fizic normal in cazul diferentelor de temperatura interior/exterior si nu reprezinta un defect. In continuare voi incerca sa va exemplific acest lucru.
 
In cazul lampilor cu led, datorita lipsei aportului de emisii infrarosii, lampile cu leduri nu incalzesc geamul de protecție nici atunci când sunt aprinse. Aici aerisirea și dezaburirea se realizeaza in timpul deplasarii numai datorita circulatiei aerului si diferentei de presiune. Deschiderile de ventilatie sunt dispuse si configurate in asa fel incat si in acest caz, dupa cativa kilometri de deplasare cu farurile aprinse, geamul se dezabureste.
In cazul lampilor cu halogen, prin sistemul de ventilatie al blocurilor optice circula aer dinspre exterior prin faruri. Din cauza sistemului de ventilatie deschis, protejat contra stropilor de apa (necesar pentru echilibrarea presiunii), in interiorul farurilor se formeaza „zone climatice” diferite; locuri foarte calde, unde geamul se incalzeste din cauza luminii si locuri relativ reci, unde dispersorul se raceste din cauza curentului de aer generat la deplasare. In aceste circumstante, in cazul umiditatii ridicate a aerului si diferentelor de temperatura dintre zona interioara a farului si mediul inconjurator (partial în timpul deplasarii), se poate forma condens pe fata interioara a dispersoarelor, in special in sezonul rece și/sau pe vreme umeda. Aburirea farurilor se poate compara cel mai bine cu aburirea fetei interioare a parbrizului, care insa se poate elimina prin suflare cu aer prin „duzele de degivrare”. Aceasta situație poate aparea, de exemplu, după trecerea printr-o linie de spalare, după spalarea cu jet a motorului sau a părții frontale, respectiv din cauza modificarilor de temperatura pe timpul nopții ș.a.m.d. In special in perioada imediat dupa incalzire, când motorul cald incalzeste partea din spate a blocurilor optice, in timp ce geamul dispersor este racit de aerul rece din exterior, cea mai mica urmă de umiditate se depune pe interiorul geamului. Prin utilizarea geamurilor dispersoare cu geometrie optica cu sticla transparenta, acest fenomen se observa mai usor decat la dispersoarele cu profil.
Procesul fizic al aburirii blocurilor optice este un fenomen optic care nu afecteaza functionalitatea farurilor (puterea de iluminare). Aburirea farurilor nu poate produce coroziune in zona interioara a farului.
In cazul aburirii farurilor, suprafata efectiva de ieșire a fasciculului luminos de pe dispersor ar trebui sa se dezabureasca după 5-10 minute de deplasare, in conditii de ventilatie suficienta(drum național/autostrada), cu faza scurta aprinsa. Celelalte suprafete interioare ale geamurilor blocurilor optice pot si este posibil sa ramana aburite inca o perioada.
Acest fenomen poate sa apara la orice far, proiector de ceata sau lampa spate, deoarece este determinat de fenomene fizice.
 
In continuare va stau la dispozitie cu urice alte informatii de interes comun.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Faruri Full LED aburite
« Răspuns #20 : Noiembrie 28, 2019, 06:11:15 p.m. »
Eventual pe dinafara

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Faruri Full LED aburite
« Răspuns #19 : Noiembrie 27, 2019, 11:26:13 a.m. »
dai 2 gaurele mici de 2 mm cu burghiul in partea de jos si ai scapat
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline rt25

  • Doar inscris
  • Joined: Iun 2019
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 16
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 3 2.0 TDI DSG
Re: Faruri Full LED aburite
« Răspuns #18 : Noiembrie 25, 2019, 10:42:27 a.m. »
Am patit si eu acelasi lucru in acest weekend.


La mine s-au aburit uniform ambele faruri sambata.
Am parcat seara, iar duminica dimineata, surpriza nu mai erau aburite.
Dupa 5 km cu farurile aprinse, s-au aburit din nou.


Am scris si eu la Skoda, sunt curios ce raspunsuri primesc.


Oare exista vreo fanta de aerisire pe undeva care poate fi blocata in astfel de situatii de ceva mizerie ?

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Faruri Full LED aburite
« Răspuns #17 : Iulie 08, 2019, 09:56:26 a.m. »
Pe caldurile de afara era de asteptat sa se usuce....
Stai sa vina ploile reci de toamna, si redeschidem topicul.. ;)
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline bcm

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2017
  • Locaţia: medias
  • Mesaje postate: 74
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 3FL 1.4 TSI DSG
Re: Faruri Full LED aburite
« Răspuns #16 : Iulie 08, 2019, 08:43:31 a.m. »
S-a uscat farul de ceva vreme si nu se mai abureste, indiferent ce-i fac. Mai vedem ...
De la dealeri / Porsche Romania - nimic.



Offline ccosmin

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2017
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 157
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 1.4 TSI DSG
Re: Faruri Full LED aburite
« Răspuns #15 : Iulie 04, 2019, 10:09:13 a.m. »
La mine se aburesc amandoua, si cele  de ceata, din prima zi.
M-am împăcat cu ideea. Nu e deranjant....

Just Do It

Offline mad.hatter

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 353
  • Karma: +0/-0
  • Amat Victoria Curam
  • Auto: Octavia 3 FL 1.8 tsi 4x4 DSG6
Re: Faruri Full LED aburite
« Răspuns #14 : Iunie 27, 2019, 10:43:15 a.m. »
ciudata situatie.
apai ce sa zic, sunt solidar cu colegii, asa ca bate-i la cap pana-ti ofera orice solutie viabila. ninja3  fmm de calitate :))
Love.Drive.Eat.Prey

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Faruri Full LED aburite
« Răspuns #13 : Iunie 27, 2019, 10:34:43 a.m. »
Are dreptate vizitator, comportamentul celuilalt(la 100 cm de el) de ce nu e similar?

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Faruri Full LED aburite
« Răspuns #12 : Iunie 27, 2019, 09:43:23 a.m. »
asa cum am spus, eu cred ca ai o problema la acel far, mai bine zis s-a pierdut etanseizarea din fabrica. Pe undeva intra aer de afara, aer mai rece decat cel in interiorul farului, si se abureste. Eu cred ca ai o problema strict la acel far ptr ca, daca era numai de la temperatura de afara, s-ar fi aburit si cel drept. Dar atata timp cat se abureste doar cel stang, iar dreptul nu are nimic, parerea mea este ca e ceva in neregula cu acel far.
E posibil sa ajungi si la schimbatul farului pe garantie, daca nu gasesc cauza problemei. Important este sa nu te lasi si sa stai pe capul lor pana rezolva problema.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline bcm

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2017
  • Locaţia: medias
  • Mesaje postate: 74
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 3FL 1.4 TSI DSG
Re: Faruri Full LED aburite
« Răspuns #11 : Iunie 27, 2019, 09:09:15 a.m. »
@Mad Hatter: se poate sa fie o problema intr-un fel generala, dar la mine e accentuata sa zic asa. De exemplu, daca aseara era aburit cam 1 cm in partea de jos, am stropit cu lichid de parbriz si automat a dat si spalatorul de faruri, si peste 2 min cand am ajuns acasa, era aburit 75%. Ieri la fel, am aruncat 2 cani de apa pe far si s-a aburit dupa 1 minut.
Astept raspunsurile de la dealeri si Porsche, va tin la curent.

Offline mad.hatter

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 353
  • Karma: +0/-0
  • Amat Victoria Curam
  • Auto: Octavia 3 FL 1.8 tsi 4x4 DSG6
Re: Faruri Full LED aburite
« Răspuns #10 : Iunie 26, 2019, 04:19:32 p.m. »
frate bcm, despre problemuta asta am citi si eu, fix cand am configurat prima oara masina.
de la avia si alte catvea persoane au spus ca s eintampla, ca nu e defect si ca nu persista. farul este etans si nici bubuit n-a fost. condensul apare cand e foarte frig sau cand ploua si este, intr-adevar, din cauza temepraturii.
aceeasi problema apare si la gla  ninja3 (recte, aseara) si la audi a4. se  mai intampla si la superb si kodiaq; unul din prietenii mei pateste la renault megane gt, nevasta-sa la marele clio nou. acum cativa ani s-a intamplat si la volvo. explicatia este aceeasi, in toate cazurile.
mie mi s-a intamplat de catvea ori din martie 2018 incoace si abureala e mai mare din partea dealerilor  :)) mai mult de catve ore nu a tinut si nici nu s-a aburit din nou
nici prin gand nu mi-a trecut sa sun la dealer.
poti sa-l usuci cu feoneul, englezoii o fac des  in special la skoda si vw polo :))
fyi, nu exista rechemare pentru problema asta.
« Ultima Modificare: Iunie 26, 2019, 04:28:22 p.m. de mad.hatter »
Love.Drive.Eat.Prey

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Faruri Full LED aburite
« Răspuns #9 : Iunie 26, 2019, 03:11:06 p.m. »
Eu iti spun ce mi-au zis cei de la Renault, cand am avut fix aceiasi problema (precizez ca masina iesise din garantie):
-cauza a fost pierderea etanseizarii farului (pe undeva intra aer rece de afara)
-solutia este sa se gasesca gaura/locul pe unde intra aerul, si sa se inchida. Daca gaura nu este gasita, la acest far problema va persista la infinit. In acest caz se schimba farul cu unul nou.
Acum te rugam sa ne tii la curent cu ce solutie vor gasi cei de la Porsche, insa nu te lasa ,,aburit'', pentru ca apoi iese masina din garantie si te vor pune sa schimbi farul pe banii tai.



In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline bcm

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2017
  • Locaţia: medias
  • Mesaje postate: 74
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 3FL 1.4 TSI DSG
Re: Faruri Full LED aburite
« Răspuns #8 : Iunie 26, 2019, 02:39:04 p.m. »
Am garantie pana in 2021 ... vedem ce iasa.
Am sunat si la Porsche Romania, mi-au luat datele si “o sa ma contacteze un tehnician de la service sa-mi explice posibilele cauze si pasii de urmat”.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Faruri Full LED aburite
« Răspuns #7 : Iunie 26, 2019, 02:16:34 p.m. »
la o problema de etansara ma gandesc si eu. La Renault am avut o astfel de problema la unul dintre faruri: dupa fiecare ploaie mi se aburea farul pe interior, si cam asa ramanea. Masina nu fusese lovita si nici nu avusese avarii la far.  Nu au reusit sa o rezolve nicicum la  reprezentanta, e problema de etansare si asta a fost tot. Mi-au recomandat sa schimb farul cu unul nou, nu am facut-o, prin urmare acesta a ramas aburit pana am vandut masina.

In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30