Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Motorizare 1,6 TDI-CR 105CP  (Citit de 35263 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2315
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Motorizare 1,6 TDI-CR 105CP
« Răspuns #89 : Ianuarie 04, 2014, 12:27:17 a.m. »
...
Intrebarea: "Cand se vor termina toate astea, mai e valabil vechiul calcul vis-a-vis de consumul redus de care tot trambitam la inceput ?" In sensul ca puteam opta atunci la O2 fara FL, cu mult mai putini bani, chiar si noua. Adica, 1.9 TDI PD si nu 1.6 TDI CR.

Eh, aceeasi intrebare v-o lansez si voua si as fi curios de cateva raspunsuri cat mai aproape de obiectiv, dar fara prea multe explicatii, gen, DA ori BA.

Sunt curios.
Nu iti poate nimeni garanta ca nu ai fi avut probleme cu 1.9 TDI PD. Poate cu volanta, poate cu turbina, cine stie? Puteai sa te astepti la astea doua pentru ca se cunosteau problemele 1.9 TDI. La 1.6 TDI de abia acum incep sa se vada problemele frecvente. Daca e vorba doar de EGR, eu zic ca nu e asa rau. De altfel nici cu un TSI probabil ca nu puteai sta linistit.
Bucura-te de masina si, daca nu-ti mai place, vinde-o si ia alta, nu-ti mai bate capul cu astfel de calcule. Parerea mea, no offence.
Dar pastreaza-ti niste banuti pentru eventuale probleme ceva mai serioase indiferent de ce masina alegi. Asta cred ca inteleg prea putini: cand calculezi daca iti permiti o anumita masina, ia in calcul si eventuale defecte ceva mai serioase, nu doar combustibil, revizii si asigurari.
Scuze de off-topic. :D
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Motorizare 1,6 TDI-CR 105CP
« Răspuns #88 : Ianuarie 03, 2014, 02:05:02 p.m. »

La multi ani si un an nou fericit tuturor!am o rugaminte pt colegul forumist LNT,decurand  mi am cumparat si eu o skoditza la mana a 2 a si am aceeasi problema. mi a aparut si mie,acelasi tacanit, din video ul mai sus,postat de LNT.Ai scris ca ,,O sa intreb luni cand merg in service, poate stiu baietii de la ce e. ,,ai mai fost? ai rezolvat o?cat te a costat?etc...astept cu interes ce ti au spus mecanicii...iti multumesc anticipat!
Revin cu o completare, n-am mai fost atunci in service fiindca n-am reusit sa ajung in ziua aceea, am fost ulterior doar pentru update de soft si n-am mai intrebat. Intrebasem tot la ei la revizie si mi-au spus ca nu stiu de la ce e, atunci cand am intrebat nu se auzea decat cu motorul rece. Iar acum cand am fost sa fac update-ul de fw la motor nici versiunile n-au stiut sa mi le spuna asa ca...  :047:


Din ce spune ady problema cu zgomotul ala vine de la fulia si rulmentul de la alternator: http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=4405.msg252914#msg252914
O sa merg si eu in service in perioada urmatoare si revin cu detalii.

In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline alexxb

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 995
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia TDI
Re: Motorizare 1,6 TDI-CR 105CP
« Răspuns #87 : Ianuarie 03, 2014, 01:18:58 p.m. »
Eu am un prieten cu 1,9 tdi care si-a schimbat injector volanta si turbo pana in 130000 de km . Egr il curata intr-adevar dar si aia costa ca nu o face el.
In plus fata de asta la vreme trebuia dat 700 deneuro in plus pe taxa ceea ce e inacceptabil la o masina noua. De banii aia puteati pune garantie extinsa si inca ceva.
Oricum parerea mea este si a fost din totdeauna ca masinile din grupul vag nu pot fi considerate fiabile. Da sunt frumoase, performante ai placere in a le conduce dar nu sunt fiabile. Daca vroiam super fiabil imi luam o toyota corrola care era numai plastic inauntru mureai de plictiseala cand o conduci dar era simplu construita.

Offline mircea.dave

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 514
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Combi 1.6TDI CR
Re: Motorizare 1,6 TDI-CR 105CP
« Răspuns #86 : Ianuarie 03, 2014, 12:54:08 p.m. »
de aceeasi parere si eu. Daca sti sa mergi cu 1.9 PD nu-ti pica nici volanta, si alte probleme adiacente de la mersul subturat, asa cum merg f multi, fara sa-si dea seama ca gresesc.
Opel Vectra Hatchback 1.6 TD, 82CP, MY 1994, intercooler, motor ISUZU (retired)
Opel Corsa 1.3 TDCI, 85CP, MY 2006, intercooler (retired)

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Motorizare 1,6 TDI-CR 105CP
« Răspuns #85 : Ianuarie 03, 2014, 12:49:27 p.m. »
Cand am comandat eu masina, in Aprilie 2010 se putea comanda , configura, si O2 FL 1,9 TDI. Nu mai tin minte pretul, dar am fugit ca era E4 si avea taxa de vreo 700 E parca.
M-am repezit ca inecatul la bijuteria tehnologica 1,2 tsi.
Cu 1,9 tdi probabil ca se poate vorbi de acea economicitate pe termen lung.

Offline mircea.dave

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 514
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Combi 1.6TDI CR
Re: Motorizare 1,6 TDI-CR 105CP
« Răspuns #84 : Ianuarie 03, 2014, 12:48:37 p.m. »
@mircea.dave: eu as fi mers direct pe 1.9 TDI PD. Din punctul meu de vede CR-urile de la VAG sunt varza / slabe  :047: ( no offence) .


Ideea e ca la rentabilitatea lui 1.6 TDI CR fata de 1.9 TDI PD chiar nu m-am gandit ca o sa fie chiar asa de nasol. Inclin sa cred ca inca n-am "pierdut" pariul cu mine, desi mult nu mai e pana trec "linia rentabilitatii". Mai am vreo 35k pana ajung 100k, sper sa nu mai trebuiasca sa-mi bag bani in masina asta ca incep sa-mi fac loc prin parcarile oboarelor de prin zona Transilvaniei. Prea multe batai de cap, vreau o masina cu 5 ani garantie care sa-mi dea liniste. Incep sa gandesc ca jidanu' ala, nu stiti .. ?


Merje jidanu la D-zeu sa-i zica cat de nasoala e viata si cat de greu se castiga painea, parca din ce in ce mai greu ... certuri cu nevasta ..  si parca si in casa e cam inghesuiala.
Iar, D-zeu ii zice sa fie cumpatat si chibzuit si-i mai zice ca daca vrea putina armonie in familie sa aiba rabdare si-i mai zice sa-si bage cainele si gainile si capra in casa.
Dupa o luna, merje iar jidanu' la D-zeu si-i zice ca viata lui a devenit un adevarat calvar, certuri non-stop, inghesuiala si mai mare la masa, ce mai .. vata de rahat si-i cere din nou sfatul ...
.. la care D-zeu ii zice sa fie cumpatat si chibzuit si-i zice sa-si scoata afara cainele gainile si capra din casa si sa aiba rabdare un timp ca viata o sa-i fie mai usoara...
Dupa o saptamana vine jidanu' vesel la D-zeu si-i multumeste plangand de fericire ca i-a dat cel mai bun sfat. Acuma e loc la masa, nu mai sunt certuri in familie ... etc...


Cam asa incep si eu sa gandesc despre urmatoarea masina ....


 :)


PS: am scris in acelasi timp ... Sper sa am nitel timp sa-mi adun un pic calculele, is curioas si eu cat o sa iasa. Oricum, daca luam O2 SH pana in 50k cu vreo 7-8k EUR, sigur nu-si are rost calculul.
« Ultima Modificare: Ianuarie 03, 2014, 12:51:58 p.m. de mircea.dave »
Opel Vectra Hatchback 1.6 TD, 82CP, MY 1994, intercooler, motor ISUZU (retired)
Opel Corsa 1.3 TDCI, 85CP, MY 2006, intercooler (retired)

Offline dulamaa9

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 595
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda O2 1.9TDI 2007
Re: Motorizare 1,6 TDI-CR 105CP
« Răspuns #83 : Ianuarie 03, 2014, 12:42:27 p.m. »
@mircea: poti face tu un calcul privind economicitatea motorului. in perioada de cand ai masina cam de cati lei ai alimentat, cati km ai facut, in cat timp ti-ai fi scos investitia in acest motor(diferenta fata de bezina sau alt motor) si scazi costurile cu el.
eu zic ca totusi iesi pe plus :).
un an nou fara probleme la toti skodarii
@luciano: un an nou fericit si numai sanatate tie si familiei.
Life is a lesson. Live and learn.

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1369
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Re: Motorizare 1,6 TDI-CR 105CP
« Răspuns #82 : Ianuarie 03, 2014, 12:37:43 p.m. »
@mircea.dave: Economia la costul de mers (insemnand consum) trebuie "integrata" cu costurile de intretinere (insemnand service). Daca fiabilitatea noilor TDI-CR si TSI este mai mica in comparatie cu vechile TDI-PD si MPI, iar costurile de reparatie sunt mai mari si anuleaza economicitatea, se poate spune ca noile motoare au devenit "consumabile"...
Pentru a "trai" in acest context, ar trebui sa cumparam masini ieftine, cu minimul necesar, pe care sa le tinem/utilizam pana cand reparatiile devin o povara. Intr-o astfel de alegere nu mai conteaza marca masinii sau alte dorinte, ci doar pretul ei :D
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline luciano

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 204
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 1.6 TDI DSG7
Re: Motorizare 1,6 TDI-CR 105CP
« Răspuns #81 : Ianuarie 03, 2014, 11:59:15 a.m. »
@mnp: la mine zgomotul e diferit, si se aude doar din interior; la compartimentul motor nimica  :(

@mircea.dave: eu as fi mers direct pe 1.9 TDI PD. Din punctul meu de vede CR-urile de la VAG sunt varza / slabe  :047: ( no offence) .

Offline mircea.dave

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 514
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Combi 1.6TDI CR
Re: Motorizare 1,6 TDI-CR 105CP
« Răspuns #80 : Ianuarie 03, 2014, 11:35:25 a.m. »
aseara am avut o intrebare interesanta de la un economist "practicant, vorba aia", adica sotia. Si-a amintit ea ca la cumparare i-am tot zis eu de acest motor ca e super econom si ca ar putea fi un beneficiu pe termen lung, alegandu-l, iar aseara a venit si intrebarea care mi-a pus capac, eu intre timp pregatind-o pt o posibila urmatoare interventie la pompa de apa sau alte minunatii de care vorbiti si voi, sunete, fulii, rulmenti .. draci laci ..


Intrebarea: "Cand se vor termina toate astea, mai e valabil vechiul calcul vis-a-vis de consumul redus de care tot trambitam la inceput ?" In sensul ca puteam opta atunci la O2 fara FL, cu mult mai putini bani, chiar si noua. Adica, 1.9 TDI PD si nu 1.6 TDI CR.


Eh, aceeasi intrebare v-o lansez si voua si as fi curios de cateva raspunsuri cat mai aproape de obiectiv, dar fara prea multe explicatii, gen, DA ori BA.


Sunt curios.
« Ultima Modificare: Ianuarie 03, 2014, 11:36:57 a.m. de mircea.dave »
Opel Vectra Hatchback 1.6 TD, 82CP, MY 1994, intercooler, motor ISUZU (retired)
Opel Corsa 1.3 TDCI, 85CP, MY 2006, intercooler (retired)

Offline mnp

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2010
  • Locaţia: sibiu
  • Mesaje postate: 623
  • Karma: +0/-0
  • Octavia fabricata Vineri 13
  • Auto: OII FL 1.6 TDI
Re: Motorizare 1,6 TDI-CR 105CP
« Răspuns #79 : Ianuarie 03, 2014, 10:27:32 a.m. »
@LNT , exact acelasi zgomot ("tacanit") il am si eu !
 
Abia stept sa vad ce rezolutie iti vor da cei de la service .
 
O zi buna , si un 2014 cu cat mai putine probleme tehnice !

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Motorizare 1,6 TDI-CR 105CP
« Răspuns #78 : Ianuarie 03, 2014, 05:49:16 a.m. »
Am intrebat atunci si au spus ca nu stiu de la ce e, ca nu se auzea cu motorul cald si eventual sa las masina acolo peste noapte sa vada dimineata. Din ce am inteles problema ar fi de la un rulment/cureaua de accesorii, s-a discutat pe alt topic despre asta. O sa merg si eu in perioada urmatoare sa schimb cele necesare ca sa nu apara si alte probleme.
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline indianapap

  • Doar inscris
  • Joined: Iul 2013
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: 1.6 TDI-CR
Re: Motorizare 1,6 TDI-CR 105CP
« Răspuns #77 : Ianuarie 02, 2014, 03:41:27 p.m. »
Revin si cu sunetul celalalt care acum pare ca se aude constant, nu doar cand e motorul rece. O sa intreb luni cand merg in service, poate stiu baietii de la ce e.


Engine sound Octavia FL 1.6 TDI CR
PS: Motorul merge rotund, in video-ul uploadat se aude putin altfel, probabil de la compresia pe care o face iutubu. Dar zgomotul principal poate fi sesizat.


La multi ani si un an nou fericit tuturor!am o rugaminte pt colegul forumist LNT,decurand  mi am cumparat si eu o skoditza la mana a 2 a si am aceeasi problema. mi a aparut si mie,acelasi tacanit, din video ul mai sus,postat de LNT.Ai scris ca ,,O sa intreb luni cand merg in service, poate stiu baietii de la ce e. ,,ai mai fost? ai rezolvat o?cat te a costat?etc...astept cu interes ce ti au spus mecanicii...iti multumesc anticipat!
« Ultima Modificare: Ianuarie 02, 2014, 04:09:48 p.m. de indianapap »

Offline luciano

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 204
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 1.6 TDI DSG7
Re: Motorizare 1,6 TDI-CR 105CP
« Răspuns #76 : Noiembrie 28, 2013, 07:23:11 p.m. »
@Mich@el: din proprie experienta pot spune ca la vechea masina 206 cu motorul de 1.4 HDI - tehnologie CR - asa ceva nu se auzea.

Oricum interesant acest aspect si o sa urmaresc  si eu cum se comporta acuma acest  1.6 TDI  :| .

Offline Mich@el

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 239
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2FL 1.6TDI
Re: Motorizare 1,6 TDI-CR 105CP
« Răspuns #75 : Noiembrie 28, 2013, 05:27:15 p.m. »
am mai auzit acest "tzacanit" si la alte masini diferite marci diesel in traffic si incep sa cred ca e un sunet specific tehnologiei common rail.

LE: in clip am condus mai subturat tocmai in ideea de a scoate in evidenta acel sunet, captura video a fost folosita de reprezentata pentru a raporta oficial problema, producatorului.
« Ultima Modificare: Noiembrie 28, 2013, 05:29:16 p.m. de Mich@el »
drive carefully!

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30