Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Zgomot rulaj  (Citit de 9942 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 962
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Zgomot rulaj
« Răspuns #13 : Aprilie 08, 2014, 10:50:46 p.m. »
Ce n-am incercat e sa fi pus alte roti de la masina unui prieten,sa vad daca e un cauciuc deformat sau altceva,desi rotile sunt echilibrate..

De cate ori ai echilibrat rotile de cand ai masina? Echilibrul lor se modifica cu fiecare interactiune cu o groapa/bordura sau alte "surprize" care apar in RO. Inclusiv stationarea timp indelungat poate duce la modificarea echilibrului.
Daca ai posibilitatea, desi e putin de lucru, fa un test cu un set de roti bune.
Si neaparat cum zice si colegul Liviu, verifica geometria rotilor.

PS. referitor la un alt post, uzura anvelopelor in dinti de fierastrau se datoreaza in mare masura si amortizoarelor, nu doar a bucselor.
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3017
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: Zgomot rulaj
« Răspuns #12 : Aprilie 08, 2014, 09:05:22 p.m. »
mie la continental nu mi se intimpla, deci nu cred ca e din paralelisme.
dupa ce am renuntat la dunlop, masina e silentioasa, merge drept si la 160 km/h, nu am uzuri aiurea pe anvelope si is la al treilea sezon cu actualele conti-uri.
perechea de iarna a masinii, niste firestone, de acceesi generatie cu dunlopurile am pensionat-o, fara probleme de acest gen, cu uzura mai mult decit normala, fara sa "urle" pe masina, desi gumele devenisera plastic si iarna nu mai aveau eficienta.

L.E. ma refer la dunlop SP 01. alte dunlopuri nu am incercat si nu o voi face prea curind. posibil noile generatii sa fie mai ok.

In mai 2008, la 3 luni de la cumpararea masinii mi-am luat jante de Al si anvelope Dunlop SP 01. Parca aveam roti patrate. Anvelopele aveau bataie radiala. Au fost schimbate pe garantie cu Goodyear. Anul acesta am trecut din nou pe Dunlop.
Foarte multa lume a fost multumita de SP 01. Noi am avut ghinion.
Iti recomand verificarea paralelismului. Uzura apare in timp, functie de abaterea de la normal. Incearca o verificare/reglare pe o rampa unde au un meserias cu experienta. In cluj sunt destule service-uri rasarite si cu preturi bune.
« Ultima Modificare: Aprilie 08, 2014, 09:09:43 p.m. de liv_sibiu »
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Zgomot rulaj
« Răspuns #11 : Aprilie 08, 2014, 07:57:15 p.m. »
Da, un logan cu rezultate mai mult decat vizibile. Un consilier de reprezentanta care a mers cu el imi spunea ca masina are ceva ce la alte logane nu gasea. de fapt era mai silentioasa.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Zgomot rulaj
« Răspuns #10 : Aprilie 08, 2014, 04:58:06 p.m. »
A reusit cineva sa insonorizeze masina, cu efecte vizibile (adica, audibile? :D) ?
Se vand tot felul de folii si pasle insonorizante, si as fi curios daca chiar au efect, din ce am citit pe tot felul de forumuri parerile sunt destul de divergente. Ma intereseaza pentru citronel, ca petrolierul e bine insonorizat de la mama lui.
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline Iorgovan

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2012
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 378
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1,6i Combi
Re: Zgomot rulaj
« Răspuns #9 : Aprilie 08, 2014, 04:19:04 p.m. »
mie la continental nu mi se intimpla, deci nu cred ca e din paralelisme.
dupa ce am renuntat la dunlop, masina e silentioasa, merge drept si la 160 km/h, nu am uzuri aiurea pe anvelope si is la al treilea sezon cu actualele conti-uri.
perechea de iarna a masinii, niste firestone, de acceesi generatie cu dunlopurile am pensionat-o, fara probleme de acest gen, cu uzura mai mult decit normala, fara sa "urle" pe masina, desi gumele devenisera plastic si iarna nu mai aveau eficienta.

L.E. ma refer la dunlop SP 01. alte dunlopuri nu am incercat si nu o voi face prea curind. posibil noile generatii sa fie mai ok.
« Ultima Modificare: Aprilie 08, 2014, 04:38:28 p.m. de Iorgovan »
Octavia II 1,6 MPI - BSE - 102 CP - 2007

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3017
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: Zgomot rulaj
« Răspuns #8 : Aprilie 08, 2014, 03:09:02 p.m. »
cauciucuri cunoscute pentru zgomotul de rulaj. asa am avut si eu pe masina, din fabrica. acest tip de cauciuc se uzeaza si destul de nasol ("fierastrau" sau "solzi de peste"), chiar daca el arata super bine pe masina. zgomotul produs este intr-adevar ca un vijit, asemanator cu cel al unui rulment. daca ai posibilitatea sa schimbi rotile, inainte sa iti iei gume noi, te vei edifica.

salutari!
Verificati paralelismul. Nu anvelopele sunt de vina, ci convergenta/divergenta rotilor.
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline Aliskoda

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2013
  • Locaţia: Targoviste
  • Mesaje postate: 246
  • Karma: +0/-0
  • In crestere...
  • Auto: Skoda Octavia 1.6 BFQ
Re: Zgomot rulaj
« Răspuns #7 : Aprilie 08, 2014, 02:33:39 p.m. »
Subscriu celor spuse mai sus. Dunlop SP Sport Fastresponse am eu, asa cum am spus si cu cateva posturi inainte si am descoperit ca au probleme "galme serpuite" si au un zgomot urat la rulaj. Cand le-am pus, initial se auzeau mult mai tare, dar apoi le-am schimbat fata-spate si se aud mai incet. Ale mele au DOT xx10, made in France si mai au destul pana la indicatorul de uzura. Am schimbat si un rulment din cauza lor.
Cred ca am si descoperit cauza : bucsi bascula distruse. E vorba de bucsile acelea mari de aluminiu, celelalte mici sunt bune.
Ori e o problema Dunlop ori cauza sunt bucsile sau amortizoarele duse.

Offline Iorgovan

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2012
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 378
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1,6i Combi
Re: Zgomot rulaj
« Răspuns #6 : Aprilie 08, 2014, 02:18:51 p.m. »
cauciucuri cunoscute pentru zgomotul de rulaj. asa am avut si eu pe masina, din fabrica. acest tip de cauciuc se uzeaza si destul de nasol ("fierastrau" sau "solzi de peste"), chiar daca el arata super bine pe masina. zgomotul produs este intr-adevar ca un vijit, asemanator cu cel al unui rulment. daca ai posibilitatea sa schimbi rotile, inainte sa iti iei gume noi, te vei edifica.

salutari!
« Ultima Modificare: Aprilie 08, 2014, 02:21:57 p.m. de Iorgovan »
Octavia II 1,6 MPI - BSE - 102 CP - 2007

Offline adyi2000

  • Doar inscris
  • Joined: Iun 2008
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
Re: Zgomot rulaj
« Răspuns #5 : Aprilie 08, 2014, 01:31:33 p.m. »
Salutare!Am si eu o problema similara cu cauciucurile,lucrurile stau astfel:Am o Octavia II din 2008,cumparata de noua din Romania.Cauciucurile originale sunt Dunlop Sport 01.Nu au fost niciodata date jos,iarna masina hiberneaza in garaj.Pe la 30.000 km a aparut un zgomot enervant,de clampanit,dang-dang sau chiar de rulment,atat in accelerare cat si decelerare,in treapta de viteza sau pe liber,etc.Initial mi s-a spus ca ar putea fi rulment,sa astept sa vad daca se inrautateste.Dupa 8.000 de km e acelasi zgomot,pare de undeva dreapta-spate si varianta rulment s-a infirmat la 3 service-uri de bun simt...Nimeni insa nu-si poate da seama de la ce este,masina neavand trepidatii sau alte probleme de rulaj.Dar sigur e un zgomot de rulaj.Ce n-am incercat e sa fi pus alte roti de la masina unui prieten,sa vad daca e un cauciuc deformat sau altceva,desi rotile sunt echilibrate...Pana ajung sa fac operatia cu schimbu',are cineva idee de la ce ar putea fi?
Va multumesc.

Offline andreiweb

  • Junior
  • *
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 89
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 1.9 TDI BXE MY08
Re: Zgomot rulaj
« Răspuns #4 : Mai 08, 2013, 07:13:36 p.m. »
anvelopele sunt sp sport 01


Daca la tine se-aude pe stanga fata, muta cauciucul ala pe dreapta spate (sa fie mai departe de tine).


La mine zgomotul e oarecum uniform - fac cam toate. Sunt convins ca au fost afectate in principal de schimbatul toamna/primavara de pe jante. O sa-mi comand zilele astea altele noi. Cred ca pana la urma imi iau dunlop blueresponse:  http://www. dunlop .eu/dunlop_roro/tires/passenger/sport-bluresponse au iesit bine in toate testele si par a avea performante foarte bune.


Acum sunt intr-o dilema cu jantele. Cred ca o sa-mi iau alt set de tabla. BTW are cineva la vanzare?






Offline Aliskoda

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2013
  • Locaţia: Targoviste
  • Mesaje postate: 246
  • Karma: +0/-0
  • In crestere...
  • Auto: Skoda Octavia 1.6 BFQ
Re: Zgomot rulaj
« Răspuns #3 : Mai 08, 2013, 12:14:02 p.m. »
@andreiweb, ce dunlop sp sport ai? SP SPORT FASTRESPONSE?
si eu am un zgomot, dar doar pe partea stanga fata. A aparut dintr-o data, cand am mers pe un drum mai denivelat si cu ceva gropi. Tot asa, se aude de la 60km/h, dar si in decelerare, pe la 30-20 km/h...
au dot 1610, dar nu sunt deloc uzate. Eu asa am luat masina din DE, acum 3 luni...

Offline ARM77

  • Expert
  • ***
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: BUCURESTI
  • Mesaje postate: 693
  • Karma: +0/-0
Re: Zgomot rulaj
« Răspuns #2 : Mai 07, 2013, 09:52:17 p.m. »
Am eu de cateva sute de km.Singurul lucru de care mi-am dat seama e ca aduna pietricele si sta bine pe curbe.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk HD
Foste:Felicia 1.9D/2xFabia Sedan 1.9SDI/Fabia Combi 1.9TDI

Offline andreiweb

  • Junior
  • *
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 89
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 1.9 TDI BXE MY08
Zgomot rulaj
« Răspuns #1 : Mai 07, 2013, 03:56:39 p.m. »
De cand am schimbat anvelopele (dunlop sp sport) am un zgomot foarte enervant la rulaj. Se aude cel mai bine la 60 km/h si e ca un clampanit.
Anvelopele au deja 4 ani (3 ani de rulaj si aproximativ 40.000 km) si vizual se prezinta bine - nu par foarte uzate - adica mai au vreo 3 mm pana la markerul de uzura.


Le-am dus in service si le-am pus pe aparatul de echilibrat si erau echilibrate si janta dreapta doar ca uitandu-ne la ele cum se invart santurile nu se invarteau drept ci mergeau cam serpuit - si asta la toate. Eu banui ca din cauza schimbarilor repetate - toamna, primavara de jante (am un singur set).


Acum, vazand ce am patit cu astea, cred ca o sa-mi iau si un set de jante suplimentare ( de tabla) ca sa nu le uzez prematur si pe cele noi.


Din cate am studiat am gasit la  pret si performante bune GoodYear EfficientGrip Performance 195/65R15
B la consum, A la franare si 69 DB la rulaj 265 RON/bucata. Le-a mai incaltat cineva?




 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30