Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?  (Citit de 34856 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #275 : Aprilie 11, 2018, 10:27:45 a.m. »
Corecția la injectoare nu este după mine un efect care sa descrie funcționarea motorului și nu descriu nici durabilitatea lui.
Și nici n-am fost ironic in postul precedent, chiar cred ca observația cu efectele extraordinare și pacostea e corecta.
« Ultima Modificare: Aprilie 11, 2018, 10:29:37 a.m. de james kilowatt »
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline TLGTLC

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2016
  • Locaţia: Tulcea
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Niciodata nu am zis NU pâna nu m-am dumirit.
  • Auto: Skoda Roomster 1.6 tdi
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #274 : Aprilie 11, 2018, 09:53:27 a.m. »
Nu ma înțelege greșit, și eu cred ca uleiul 2t ar putea fi util. Nu despre asta e vorba.
Deși am tot scris că la injectoare piezzo, uleiul trebuie administrat cu grijă pentru că toleranțele injectoarelor sunt mici și asta se traduce în corecții mărite și chiar bătăi la rece, nu cred că citește nimeni topicurile cap coadă. Se încearcă cu o rație mică gen 2,5-3 ml pe litrul de motorină, se circulă o perioadă, se monitorizează valorile. Dacă totul e ok se încearcă creșterea dozei, dacă nu, se diluează cu motorină pana la dozajul optim. Numai că se toarnă direct dozajul menționat pe toate forumurile, cel de 5 ml pe litru și începe distracția. Cineva a sesizat că are ronțăit de injectoare după adăugarea 2t și în loc să dilueze cu motorină a mai turnat ulei crezând că are injectoarele duse. A ieșit ceva urât din treaba asta, mașina a fost ok dar pe mine m-a umplut de respect.
Apoi se mută discuția în zona ailaltă. Că nu se simte nici un efect la doze mici. Acum ce se vrea? Să devină dieselul benzinar? Se monitorizează cu diagnoza dacă se produce efecte. Dacă diagnoza spune că da, mergi cu doza aia mică chiar dacă nu ai obținut liniștea dorită! Dacă diagnoza spune că nu sunt efecte pozitive nici cu doza diminuată atunci asta a fost, găsește altă rezolvare! Pentru că majoritatea celor care încearcă nu o fac pentru prevenție ci pentru a repara.
Și tot timpul există tendința asta de a pune mai mult pentru un plus de efect. De exemplu Diesel Schmier, am întâlnit persoană care punea un flacon la 20 litri de motorină motivând că mașina lui se aude foarte frumos. Ori doza este creată pentru a fi utilizată în 80 litri de motorină, noroc că este inofensiv.
Vorbeam cu niște posturi în urmă că am băgat motorina Ecto, am făcut-o pentru a redemonstra că motorina scumpă crește corecțiile. Merge fin dar la relanti îți vine să o oprești.
« Ultima Modificare: Aprilie 11, 2018, 10:01:56 a.m. de TLGTLC »

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #273 : Aprilie 11, 2018, 09:00:49 a.m. »
Iar de acord! am uitat sa pun 2T in ,,pelerinajul,, de Paște, nu mai recunoșteam mașina, în sens negativ, zgomot, zvâc, etc. cele discutate.
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #272 : Aprilie 11, 2018, 08:55:42 a.m. »
Este util, in special la motorizarile clasice fara multa ultra-tehnologie si cu norma Euro cel mult 4. Cu cat motorul e mai simplu si norma mai redusa, cu atat uleiul 2T aduce satisfactii mai mari cu batai de cap ce tind spre minim.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #271 : Aprilie 11, 2018, 12:13:56 a.m. »
Nu ma înțelege greșit, și eu cred ca uleiul 2t ar putea fi util. Nu despre asta e vorba.
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline TLGTLC

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2016
  • Locaţia: Tulcea
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Niciodata nu am zis NU pâna nu m-am dumirit.
  • Auto: Skoda Roomster 1.6 tdi
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #270 : Aprilie 10, 2018, 11:52:59 p.m. »
Vezi  încet ajungi la vorba mea.
Eu rămân ferm convins de beneficiile 2t-ului dar m-am apucat să scriu despre asta și sunt destui care m-au urmat. Numai că rezultatele mele nu se potrivesc cu ale lor. Am și satisfacții, am cunoscut persoane foarte de treabă, unii au aprofundat și mi-au spus chestii foarte interesante dar au apărut și eșecuri. Mi-a pierit entuziasmul acela pe care îl aveam când toată lumea era mulțumită și chiar simțeam că făceam o faptă bună.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #269 : Aprilie 10, 2018, 11:07:34 p.m. »
... 2t-ul, poate fi extraordinar sau poate fi o pacoste!


Vezi  încet ajungi la vorba mea. Doar 50% deocamdată.
Lipsesc ceilalți 50% - absenta uleiului 2t poate fi extraordinara sau o pacoste -  și suntem în acord cu total. :))


După părerea mea partea aia cu uleiul de motor care da boost sensibil de putere (din ala pe care îl simți  nu se măsoară la a 12-a zecimala) sau impact major la consum e mitologie pura. De fapt 99% din discuțiile dintre neamurile de manivela despre consumuri sunt povesti  întrucât măsurătorile fiabile de consum nu-s la îndemâna oricui. Și nici controlul factorilor care chiar au impact asupra consumului.
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline TLGTLC

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2016
  • Locaţia: Tulcea
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Niciodata nu am zis NU pâna nu m-am dumirit.
  • Auto: Skoda Roomster 1.6 tdi
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #268 : Aprilie 10, 2018, 10:28:13 p.m. »
Treaba cu 10-20 de grade o știu de la specialiști. Testele, demonstrațiile se fac în intervalul acesta de temperaturi. Intercoolerul practic încearcă să reproducă acest interval de temperatură sau măcar să apropie.
Revenind la uleiul 2t, mașinile reacționează diferit. Chiar uleiurile imprima un comportament diferit. Sunt uleiuri care dau boost de putere, altele care scad puterea. Sunt uleiuri care scad consumul, altele care îl cresc. Sunt atâtea variabile în jocul acesta încât mă simt depășit.
Wolf care la mine îmi scade puterea, primesc feedback că la hdi trage de rupe, Shell care la mine mi-a crescut consumul, primesc feedback că la tdci la scăzut,
1052 care la mine se comportă minunat am scris mai jos că la alt 1.6 tdi se comportă execrabil. Sau la mine dă randament cu 30 ml la 10 litri de motorină, la Audi A6 2.0 tdi din 2014 nu se simte nimic, trebuie să bage 50 ml. La două Mercedesuri 220 cdi din ani apropiați unul se simte excelent, celălalt a intrat în limp mode și problemele au dispărut când a renunțat la el.
Trebuie mare atenție cu 2t-ul, poate fi extraordinar sau poate fi o pacoste! O spun eu care sunt fan.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #267 : Aprilie 10, 2018, 07:42:10 p.m. »
Orice motor diesel trage extrem de bine cu aer cald si foarte prost cu aer rece.
La benzinare este exact invers.

Nu chiar ORICE diesel...de ex al meu, clasic de felul lui, trage de rupe intre 7 si 12C. Trage mai slab la 20C de ex.
Nici benzinara aspirata nu trage asa prost cand e frig. Si nu vorbesc de temperaturi negative acum...
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Sko7001

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2016
  • Locaţia: Romania
  • Mesaje postate: 136
  • Karma: +0/-0
  • Pasionat
  • Auto: 03-1.6 TDI
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #266 : Aprilie 10, 2018, 07:14:26 p.m. »
Sunt "documentat" de peste 30 de ani...de prin 1987 citeam Autoturism si pana in 1996 s-au scris acolo lucruri foarte utile pe care tineretul de azi habar nu are.


Orice motor diesel trage extrem de bine cu aer cald si foarte prost cu aer rece.
La benzinare este exact invers.


Eu am avut si benzina si motorina multe marci pe care le-am condus. Iti spun asta si din experienta de peste 20 de ani de conducere.
Ca TDI-urile merg mai slab cu aer supraincalzit e alta discutie, noi avem intercooler taticu de ani multi...




 

Offline TLGTLC

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2016
  • Locaţia: Tulcea
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Niciodata nu am zis NU pâna nu m-am dumirit.
  • Auto: Skoda Roomster 1.6 tdi
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #265 : Aprilie 09, 2018, 07:26:20 p.m. »
Nu m-am referit la motorul meu ci la motorul diesel în general. Documentează-te un pic!
Nu știu cine ți-a dat informația dar din terminal de la Petromidia primul transport de motorină aditivată cu biodiesel a fost pe 4 aprilie.
Parcă este un topicul în care prezentăm informații utile celor care folosesc, vor/le trece prin cap să folosească 2t pe post de aditiv pentru carburant. Sper să te țină bucuria cât mai mult și mașina să îți dea satisfacții cât mai mari!
Și în sfârșit ceva on topic: azi, cineva care cu care mai scrisesem pe pm îmi dă mesaj să îmi spună că mașina, 1,6 tdi cayc merge oribil, consumă mult, ronțăie în sarcină... La injectoare piezzo rația optimă este de 30 ml la 10 litri de motorină ori el mergea pe 50 ml. Cică așa a mers toată iarna. Atunci e clar că adaosul de biodiesel are și el un cuvânt de spus. Eu am mers cu 30 ml mereu pentru că aceste simptome le-am avut și eu la 50 ml. Și am atras atenția mereu asupra acestui aspect la mașini euro 5.

Trimis de pe al meu YOGA Tablet 2-830F folosind Tapatalk


Offline Sko7001

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2016
  • Locaţia: Romania
  • Mesaje postate: 136
  • Karma: +0/-0
  • Pasionat
  • Auto: 03-1.6 TDI
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #264 : Aprilie 09, 2018, 07:06:12 p.m. »
Motorul diesel da randament maxim între +10 - +20 grade. Bucurați-vă de performanțe bune și consum redus până când va da caldura!
Am aflat că din cauza vremii anul acesta nu a fost respectată data de 15 martie pentru adăugarea biodieselului. Abia săptămâna aceasta s-au livrat primele loturi cu biodiesel.


Man, nu stiu ce TDI ai tu, dar al meu EURO 6 trage din ce in ce mai bine cu cat temperatura creste. La + 40 grade rupe asfaltul in timp ce benzinarele sunt ofilite de caldura.
Rompetrol vinde motorina de vara de doua saptamani.
Rezultatul ?


Ia vedeti :)


Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #263 : Aprilie 08, 2018, 11:14:34 p.m. »
Daca ai doua urechi defecte simti diferente. Eu simt de la benzina la benzina, ca si tip de carburant. Si nu e placebo. Da, nu pot spune 77 db sau 70 db.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #262 : Aprilie 08, 2018, 10:02:51 p.m. »
Adevărat a înviat! :D
Eu dau juma de împărăție cui reușește sa vina cu o metoda fiabila de măsurat zgomotul (sau lipsa lui) cu mijloace asa, mai la nivel de amatori.
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline TLGTLC

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2016
  • Locaţia: Tulcea
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Niciodata nu am zis NU pâna nu m-am dumirit.
  • Auto: Skoda Roomster 1.6 tdi
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #261 : Aprilie 08, 2018, 09:55:23 p.m. »
Am și primul feedback de la Golf VII !
Am vorbit cu amicul meu la telefon să ne spunem Hristos a înviat! Mașina merge, nu i s-a aprins nici un bec în bord. Pentru că face Paștile în Bucovina a făcut ceva kilometri. El spune că pare o idee mai silențioasă. Un lucru ma îngrijorează și anume seriozitatea testerului. I-am lăsat recipient gradat să măsoare uleiul cu el, l-a rătăcit și a turnat direct cu bidonul, Dumnezeu știe cât a pus. Așa e când nu faci tu testele.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30