Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Totul despre filtrul de particule DPF  (Citit de 83905 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline TufY

  • Junior
  • *
  • Joined: Iun 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 31
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia II RS
Re: Totul despre filtrul de particule DPF
« Răspuns #98 : Ianuarie 16, 2013, 03:30:19 p.m. »
da asta e .......... dar costa 2000 EURO !!!! si incepi sa cauti lucruri care sunt mai putin normale fortat de imprejurari $$

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2694
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Re: Totul despre filtrul de particule DPF
« Răspuns #97 : Ianuarie 16, 2013, 03:13:50 p.m. »
Dar rezolvarea normala nu e schimbatul filtrului?
bicicleta

Offline TufY

  • Junior
  • *
  • Joined: Iun 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 31
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia II RS
Re: Totul despre filtrul de particule DPF
« Răspuns #96 : Ianuarie 16, 2013, 02:53:32 p.m. »
teoretic da........ din citite (nu practica ) filtru de particule are in partea superioara catalizatorul si in partea inferioara se regaseste dupa niste sonde, filtru propriu-zis de particule, acum la eliminarea lui ar fi indicat sa il elimini doar pe cel de particule.......... si asa ar trebui sa iesi cum trebuie la noxe.......... daca nu 50 lei
si ai trecut..... problema mai arzatoare e cu ECU ca acolo trebuiesc facute niste modificari........inca strang informatii ca ar fi un programel care ar face automat dpf off (ecusafe) dar nu multa lume il recomanda....... acum nush ce sa zic, daca o sa ajung sa il folosesc o sa postez rezultatele............

Am mai citit pe alte forumuri ca la RAR ar fi doar 2 clase pentru motoarele diesel anume turbo/non turbo............ dar tot asa nu am siguranta in ceea ce zic, daca e cineva care a facut dpf off ar fi cel mai in masura sa ne dea aceste informatii...............

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Totul despre filtrul de particule DPF
« Răspuns #95 : Ianuarie 16, 2013, 02:36:54 p.m. »
Daca dai DPF-ul jos mai treci testul de noxe?
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline TufY

  • Junior
  • *
  • Joined: Iun 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 31
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia II RS
Re: Totul despre filtrul de particule DPF
« Răspuns #94 : Ianuarie 16, 2013, 02:32:39 p.m. »
:)))))  da nu prea avem cautari comune pe forumuri :))))))))

de curiozitate ai avut dacie??  (eu zic ca nu )

 si sa sti chiar si dacia functioneaza in mare sub acelasi principiu cu skoda, audi, etc ......... numai ca alte masini mai au alte componente suplimentare cum ar fi FILTRU DE PARTICULE  X(

Offline CristiVis

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 193
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia IV 1.5 TSI Ambition
Re: Totul despre filtrul de particule DPF
« Răspuns #93 : Ianuarie 16, 2013, 02:15:27 p.m. »
aia in service zic doar ce le convine, nu ai patit sa te duci cu o problema si pana localizeaza problema exact sa iti schimbe aproape jumatate de masina??


Nu, n-am patit dar nici probleme grave n-am avut (ma refer la toate masinile pa care le-am avut pana acum). Dar tocmai asta spun, nimeni nu infailibil si de aceea imi place sa ma documentez inainte sa ajung la ei. De exemplu, am ramas mirat cand mi s-a terminat lichidul de spalat parbrizul si nu s-a aprins martorul la bord. Am intrebat pe forum si imediat a venit raspunsul: n-ai spalare faruri, n-ai senzor, nu se aprinde martorul in bord! OK, nu stiam ptr. ca nu scrie in manual dar e clar ca nu e cazul sa ma duc la service!
Pe de alta parte, eu aplic treaba asta cu documentarea in orice domeniu nu numai in cel de service auto.
Octavia IV 1.5 TSI 150 CP Ambition
Octavia II FL 1.4 TSI 122 CP Drive

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Totul despre filtrul de particule DPF
« Răspuns #92 : Ianuarie 16, 2013, 01:56:51 p.m. »
pentru inceput o sa incerc sa il spal cu niste solutii ROSNOL - sper sa isi faca treaba si nu necesita nici demontare a filtrului, dupa care in cazul in care tot nu reusesc sa scad incarcarea filtrului o sa il demontez si o sa il spal cu jet de apa si cu solutii casnice degresante.......... iar daca nici asa nu reusesc o sa apelez la un service cu experienta in dpf-uri...... sa gasesca ei o salutie optima ( fara sa il cumpar, dpf off, curatare mai specializata )

multumesc inca o data pt informatii, am dat mail.... :)

Cu placere.
Eu nu mai am stiinta de cineva care a folosit acele solutii Rosnol, chiar te rog revino cu info dupa.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline TufY

  • Junior
  • *
  • Joined: Iun 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 31
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia II RS
Re: Totul despre filtrul de particule DPF
« Răspuns #91 : Ianuarie 16, 2013, 01:43:59 p.m. »
1. Eu m-am acrit de dacia club  sau reno unde parerile sunt atat de sustinute fara nici un argument incat...bleah. Tot gigelul isi da cu parerea iar cand le ceri argumente sar la gatul tau.  :-& Si apoi, asta nu e forum de dacii, acolo toata lumea stie sa sufle in jigloare, aici suflam doar in injectoare la nevoie.  :))
2. Asta nu e forum de mecanici auto, e forumul utilizatorilor. Daca te poate ajuta cineva fi sigur ca o va face, altfel...vrei doar sfaturi aiurea sau chiar vrei un sfat care te poate ajuta?

nu ai dat de useri care stiu ceea ce scriu pe forumuri.......... si nu ma asteptam sa vb de dacii aici, si sa sti ca tot utilizator e si cel care vrea sa isi mestereasca masina singur nu doar cel care se urca la volan si apasa 2/3 pedale si mesteca in mamaliga :D
si sigur cred ca ai prefera sa sufli in jigler decat sa platesti 2.000 lei pe un injector :D



Eu, de exemplu, da! Numai la service! Dar cand ma duc la ei imi place sa fiu documentat, sa am idee despre ce poate fi vorba.

aia in service zic doar ce le convine, nu ai patit sa te duci cu o problema si pana localizeaza problema exact sa iti schimbe aproape jumatate de masina??

Offtopic

Eu sunt oarecum de acord cu frustrarea lui Tufy, pe multe dintre forumurile monomarca ale marcilor "serioase" discutiile cu adevarat tehnice sunt sublime, dar lipsesc cu desavarsire (cu exceptia poate a alora de la Daewoo care a devenit o masina de colectie).

Marea majoritate sunt despre consum si carburanti (si alea dupa ureche), revizii si service-uri "autorizate" de parca datorita hartiei aleia mecanicii sunt mai destepti, si golanii ale dealerilor.... Putini utilizatori au mai atins o surubelnita in trecutul apropiat. Si asta e oarecum paradoxal intrucat informatiile tehnice despre marcile VAG sunt abundente pe net, iar vcds-ul e foarte complet si accesibil, spre deosebire de scannerele dedicate pentru alte marci (inclusiv pt Dacia, nu stiu cat de accesibil e un scanner care sa aiba toate functionalitatile unui VCDS).




CORECT !!!!
de aici pleaca si proasta informare a utilizatorilor cum ar fi si cu uleiul din motor (este doar un exemplu), atat timp cat respecta indicatiile producatorului (auto ) nu conteaza firma ca e x, y , z service-ul autorizat la care faci revizia nu are dreptul sa comenteze ca tu vi cu uleiul tau........ dar sunt offline


Eu nu sunt. :P Cati de pe forum s-au apucat de mesterit DPF-ul? Pune te rog mana pe surubelnita si arata-ne cum faci ca si eu sunt curios de subiect.


mda dpf-ul al draq parca ar fi un OZN......... nu e
pentru inceput o sa incerc sa il spal cu niste solutii ROSNOL - sper sa isi faca treaba si nu necesita nici demontare a filtrului, dupa care in cazul in care tot nu reusesc sa scad incarcarea filtrului o sa il demontez si o sa il spal cu jet de apa si cu solutii casnice degresante.......... iar daca nici asa nu reusesc o sa apelez la un service cu experienta in dpf-uri...... sa gasesca ei o salutie optima ( fara sa il cumpar, dpf off, curatare mai specializata )


Bine ca ai ajuns acasa cu tot cu masina in stare buna.
Da-mi PM cand te decizi cu DPF-ul.
Incercam si noi sa ajutam cat putem, dar decat sa dam sfaturi fara fundament, mai bine deloc.
Nimeni nu le stie pe toate dar invatam de la altii mai buni si/sau experimentati, inclusiv eu.

multumesc inca o data pt informatii, am dat mail.... :)

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Totul despre filtrul de particule DPF
« Răspuns #90 : Ianuarie 16, 2013, 01:27:51 p.m. »
Bine ca ai ajuns acasa cu tot cu masina in stare buna.
Da-mi PM cand te decizi cu DPF-ul.
Incercam si noi sa ajutam cat putem, dar decat sa dam sfaturi fara fundament, mai bine deloc.
Nimeni nu le stie pe toate dar invatam de la altii mai buni si/sau experimentati, inclusiv eu.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Totul despre filtrul de particule DPF
« Răspuns #89 : Ianuarie 16, 2013, 01:06:03 p.m. »
Eu nu sunt. :P Cati de pe forum s-au apucat de mesterit DPF-ul? Pune te rog mana pe surubelnita si arata-ne cum faci ca si eu sunt curios de subiect.
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Totul despre filtrul de particule DPF
« Răspuns #88 : Ianuarie 16, 2013, 01:02:48 p.m. »
Offtopic

Eu sunt oarecum de acord cu frustrarea lui Tufy, pe multe dintre forumurile monomarca ale marcilor "serioase" discutiile cu adevarat tehnice sunt sublime, dar lipsesc cu desavarsire (cu exceptia poate a alora de la Daewoo care a devenit o masina de colectie).

Marea majoritate sunt despre consum si carburanti (si alea dupa ureche), revizii si service-uri "autorizate" de parca datorita hartiei aleia mecanicii sunt mai destepti, si golanii ale dealerilor.... Putini utilizatori au mai atins o surubelnita in trecutul apropiat. Si asta e oarecum paradoxal intrucat informatiile tehnice despre marcile VAG sunt abundente pe net, iar vcds-ul e foarte complet si accesibil, spre deosebire de scannerele dedicate pentru alte marci (inclusiv pt Dacia, nu stiu cat de accesibil e un scanner care sa aiba toate functionalitatile unui VCDS).

Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline CristiVis

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 193
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia IV 1.5 TSI Ambition
Re: Totul despre filtrul de particule DPF
« Răspuns #87 : Ianuarie 16, 2013, 12:57:07 p.m. »
Oare voi toti va reparati masinile numai la reprezentanta ?? service ??


Eu, de exemplu, da! Numai la service! Dar cand ma duc la ei imi place sa fiu documentat, sa am idee despre ce poate fi vorba.
Octavia IV 1.5 TSI 150 CP Ambition
Octavia II FL 1.4 TSI 122 CP Drive

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Totul despre filtrul de particule DPF
« Răspuns #86 : Ianuarie 16, 2013, 12:51:18 p.m. »
1. Eu m-am acrit de dacia club  sau reno unde parerile sunt atat de sustinute fara nici un argument incat...bleah. Tot gigelul isi da cu parerea iar cand le ceri argumente sar la gatul tau.  :-& Si apoi, asta nu e forum de dacii, acolo toata lumea stie sa sufle in jigloare, aici suflam doar in injectoare la nevoie.  :))
2. Asta nu e forum de mecanici auto, e forumul utilizatorilor. Daca te poate ajuta cineva fi sigur ca o va face, altfel...vrei doar sfaturi aiurea sau chiar vrei un sfat care te poate ajuta?
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline TufY

  • Junior
  • *
  • Joined: Iun 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 31
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia II RS
Re: Totul despre filtrul de particule DPF
« Răspuns #85 : Ianuarie 16, 2013, 12:42:40 p.m. »
am ajuns cu bine....... nu a luat foc, nici nu cred ca am stricat ceva in plus........ acum o sa incerc cateva metode de salvare a filtrului (spalare cu diverse solutii) iar in cazul in care nu au rezultate cred ca o sa ma astepte un DPF OFF............


Dezamagit oarecum de acest forum......... nimeni inafara de avatar nu a putut da o informatie un sfat??? Sunt user si pe daciaclub (fosta masina dacia logan) si acolo zici ca te pandeste lumea sa postezi probleme si ei vin cu pareri personale, metode de rezolvare, chiar si tutoriale.......... aici pfffff doar un raspuns pe forum si multumita lui avatar si cateva informatii destul de folositoare.

Oare voi toti va reparati masinile numai la reprezentanta ?? service ??

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Totul despre filtrul de particule DPF
« Răspuns #84 : Decembrie 31, 2012, 01:59:27 p.m. »
Ti-am raspuns la mail.
Daca dupa diagnoza esti 100% sigur ca filtru DPF este compromis si nu exista posibilitatea sa fie senzorul vinovat atunci numa anulat atat fizic cat si din soft mai poti circula pana in tara. In orice caz, fa un schimb nou de ulei + filtru pt drumul de intoarcere. Daca ajungi in capitala, te pun in legatura cu un profesionist desavarsit pt DPF. An Nou cu bine !
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30