Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Senzori parcare  (Citit de 137206 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline twopak

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2014
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 114
  • Karma: +0/-0
  • ''membru''
  • Auto: Superb 4T L&K 150 cp
Re: Senzori parcare
« Răspuns #572 : Iunie 23, 2015, 07:28:27 p.m. »
Al Bundy, da sunt in mișcare . Sunt la al 2 lea superb. Nu am avut probleme de genul asta . E ca si când practic dezactivez opțiunea când apăs butonul . Evident ca nu am nimic pe bord care sa imi indice ca ar fi activata.
Ceva idei ?
Mulțumesc

Offline al bundy

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 963
  • Karma: +1/-0
  • Auto: O2 FL 2.0 TDI 140 AG
Re: Senzori parcare
« Răspuns #571 : Iunie 23, 2015, 08:40:26 a.m. »
esti in miscare cand apesi butonul ?
Interfata de diagnoza ORIGINALA, intotdeauna ultima versiune , upgrade-uri (tempomat, diferiti senzori) si reparatii instalatii electrice.

Offline twopak

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2014
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 114
  • Karma: +0/-0
  • ''membru''
  • Auto: Superb 4T L&K 150 cp
Re: Senzori parcare
« Răspuns #570 : Iunie 22, 2015, 01:11:13 p.m. »
Salutare tuturor.
Am si eu o problema legată de asistenta la parcare.
Deși la scanare nu am nici o eroare , când apăs butonul de "park assist" imi apare mesajul "park assist finished " . Am răsfoit cartea mașinii si imi spune ca mesajul respectiv apare când este o problema legată de ESP , ABS . Totuși eu nu am nici o problema cu astea. S-a mai lovit cineva de aceasta problema ? Dacă da, care a fost rezolvarea?
Nu folosesc decat foarte rar funcția asta dar imi sta pe acoperișul gâtului . Ce are ? "Asa face ele " sau...
Mulțumesc anticipat.
Drumuri bune tuturor.

Offline al bundy

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 963
  • Karma: +1/-0
  • Auto: O2 FL 2.0 TDI 140 AG
Re: Senzori parcare
« Răspuns #569 : Noiembrie 17, 2014, 09:52:11 p.m. »
Iti garantez ca afiseaza si pe stream.
Interfata de diagnoza ORIGINALA, intotdeauna ultima versiune , upgrade-uri (tempomat, diferiti senzori) si reparatii instalatii electrice.

Offline Lokoman

  • Doar inscris
  • Joined: Nov 2014
  • Locaţia: Bucharest, Romania
  • Mesaje postate: 14
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2 - Elegance
Re: Senzori parcare
« Răspuns #568 : Noiembrie 17, 2014, 09:19:25 a.m. »
Multumesc de raspuns.


Din ce am citit pe pagina produsului recomandat de tine, nu functioneaza decat cu Rcd 510, Columbus si Amusden. Am sa merg pe incredere.


Multumesc.

Offline al bundy

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 963
  • Karma: +1/-0
  • Auto: O2 FL 2.0 TDI 140 AG
Re: Senzori parcare
« Răspuns #567 : Noiembrie 14, 2014, 06:27:56 p.m. »
Salut Albundy,


Imi poti spune te rog ce modul de senzori si ce senzori sunt necesari pentru o Skoda Octavia 2 2008 elegance pentru ca senzorii sa afiseze distanta pe Swing Mp3 ? Am gasit la dezmembrari urmatorul modul pentru senzori : 1Z0919283B. Daca se potriveste modulul prezentat, in afara de senzori mai am nevoie de ceva ?
Multumesc anticipat de raspuns.



e ok, dar mai bine iei un kit de OPS , ca poate in viitor faci un upgrade la rcd510 sau rns510. Oricum, acestia OPS stiu sa afiseze si pe Stream.
http://www.carsystems.pl/skoda-octavia-2-park-pilot-rear-w-ops-candy-white,id444.html
Interfata de diagnoza ORIGINALA, intotdeauna ultima versiune , upgrade-uri (tempomat, diferiti senzori) si reparatii instalatii electrice.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Senzori parcare
« Răspuns #566 : Noiembrie 14, 2014, 12:48:11 p.m. »
un beep discret nu m-ar deranja...dar acestia beepaie de parca ar avea ditamai obstacolul in spate.
Voi incerca varianta cu clema...pana acum au vaut ori de cate ori am deschis portbagajul
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2828
  • Karma: +0/-0
Re: Senzori parcare
« Răspuns #565 : Noiembrie 14, 2014, 12:22:55 p.m. »
Pai si la mine senzorii OEM fac un bip discret in momentul in care se activeaza.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Senzori parcare
« Răspuns #564 : Noiembrie 13, 2014, 06:49:13 p.m. »
Pai din punctul meu de vedere e bine ca bipuie cand se activeaza sistemul, am un set Pyle cu asemenea comportament si e super ok, mai ales ca si senzorii merg super.


Vizitator, buzerul prinde-l cu o clema de tapiteria plafonului, mai in laterala aripii, sau chiar pe plasticul de pe partea banchetei spate, pe lateral. Cat de buna ar fi banda dublu adeziva, buzzerul e relativ greu, sarcina concentrata si suprafata mica pentru lipit.

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3369
  • Karma: +3/-0
Re: Senzori parcare
« Răspuns #563 : Noiembrie 13, 2014, 05:33:35 p.m. »
iti bipaie atunci cand bagi in marsarier ca sa te anunte ca s-a activat sistemul.. N-ai acceptat de la-nceput sfaturile dar pana la urma tot la Directed ai ajuns. Poti sa-i si vopsesti.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Senzori parcare
« Răspuns #562 : Noiembrie 13, 2014, 04:27:08 p.m. »
Are cineva motati senzori Directed 9401T? Au si avertizare sonora (adica buzzer)?
Pe toate site-urile pe care este prezentat, scrie ca are displau cu afisarea distantei pana la obstacol, dar nu scrie nimic de avertizare sonora.


pana la urma am montat Directied la masina cu pricina. Nu mi se par foarte ergonomici: bipaie si cand apar obstacole la 1m pe partea laterala a masinii, display-ul e f simplist (mai atractiv e cel de la senzorii RS) iar buzzer-ul a fost lipit cu banda adeziva de partea interioara a haionului, si cade ori de cate ori deschid haionul.
Alt lucru care ma deranjeaza este ca, imediat ce bag masina in marsalier, bipaie in semn de avertizare (chiar daca nu am nici un obstacol in spate).
Ce este de admirat ese faptul ca ,,simt" orice obstacol si stalpisor din spatele masinii, oricat de mic ar fi (mentionez ca nu i-am vopsit).
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Lokoman

  • Doar inscris
  • Joined: Nov 2014
  • Locaţia: Bucharest, Romania
  • Mesaje postate: 14
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2 - Elegance
Re: Senzori parcare
« Răspuns #561 : Noiembrie 13, 2014, 02:00:30 p.m. »
Salut Albundy,


Imi poti spune te rog ce modul de senzori si ce senzori sunt necesari pentru o Skoda Octavia 2 2008 elegance pentru ca senzorii sa afiseze distanta pe Swing Mp3 ? Am gasit la dezmembrari urmatorul modul pentru senzori : 1Z0919283B. Daca se potriveste modulul prezentat, in afara de senzori mai am nevoie de ceva ?
Multumesc anticipat de raspuns.


Offline al bundy

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 963
  • Karma: +1/-0
  • Auto: O2 FL 2.0 TDI 140 AG
Re: Senzori parcare
« Răspuns #560 : Octombrie 24, 2014, 10:39:32 p.m. »
un sistem de asistenta la parcare cu camera pt mersul inapoi, poate sa imi recomande cineva?
Acum nu stiu pe ce principii functioneaza: arata doar imaginea din spatele masinii, sau si bipaie daca apar obstacole?
daca nu bipaie, sincer mai bine imi iau senzori simpli, astia macar ma avertizeaza si aud.

Camera doar afiseaza imaginea, senzorii afiseaza grafic si semnale sonore. Sunt 2 chestii diferite ceea ce vrei tu.
Interfata de diagnoza ORIGINALA, intotdeauna ultima versiune , upgrade-uri (tempomat, diferiti senzori) si reparatii instalatii electrice.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Senzori parcare
« Răspuns #559 : Octombrie 22, 2014, 12:12:35 p.m. »
Are cineva motati senzori Directed 9401T? Au si avertizare sonora (adica buzzer)?
Pe toate site-urile pe care este prezentat, scrie ca are displau cu afisarea distantei pana la obstacol, dar nu scrie nimic de avertizare sonora.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Senzori parcare
« Răspuns #558 : Octombrie 20, 2014, 10:18:29 a.m. »
un sistem de asistenta la parcare cu camera pt mersul inapoi, poate sa imi recomande cineva?
Acum nu stiu pe ce principii functioneaza: arata doar imaginea din spatele masinii, sau si bipaie daca apar obstacole?
daca nu bipaie, sincer mai bine imi iau senzori simpli, astia macar ma avertizeaza si aud.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

MOTORIZARE 1.6 MPI de Mdudu
[Mai 13, 2024, 01:59:38 p.m.]


Roata rezerva de Alejinxique
[Mai 08, 2024, 11:51:33 a.m.]


Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Mai 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 [15] 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31