Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Zornait habitaclu Octavia 3 - 2014  (Citit de 3843 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bcm

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2017
  • Locaţia: medias
  • Mesaje postate: 74
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 3FL 1.4 TSI DSG
Re: Zornait habitaclu Octavia 3 - 2014
« Răspuns #14 : Decembrie 01, 2019, 08:04:05 p.m. »
A mea e din 2017 iulie, DSG, nu zornaie nimic la interior. Am si schimbat usa stanga spate, la fel de silentioasa ... Ce am observat este ca partea cu butoanele pentru climatizare se misca cam 1mm in sus si in laterale, dar nu zornaie deloc, indiferent de drumuri/gropi. Poate am avut noroc ...

Offline B y t e m a n

  • Junior
  • *
  • Joined: Mai 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 33
  • Karma: +1/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda KODIAQ
Re: Zornait habitaclu Octavia 3 - 2014
« Răspuns #13 : Noiembrie 30, 2019, 05:50:46 p.m. »
Buna,


   Masina noua din iulie 2018 (O3 1.5 TSI DSG Style). Cam dupa 1 luna au inceput sa apara diverse zgomote interior, initial parea din zona parasolarelor/plafon. Urmatorul: spatarul scaunului sofer scartaie.
Momentan, dupa 15000km si 1.5 ani vechime:
- scartaie spatarul scaunului sofer
- zgomote in toate usile (special la trecerile peste denivelari, usile trosnesc efectiv)
- zornait constant in usa dreapta spate si intermitent/constant in usa dreapta fata
- zornait in stalpi
- zornait in oglinda centrala/carcasa senzorilor - nu va doresc sa mergeti un drum lung pe griblura :(
- zornait (cateodata) consola centrala (un zgomot metalic parca)
- scartie efectiv volanul la fiecare rotire
   
   Zgomotele au aparut in decurs de cateva luni pana intr-un an de la achizitie. Inconditiile in care sunt un sofer care are grija de masina si nu am condus drumuri neasfaltate! Ocolesc gropi, reduc viteza la denivalri etc. Foarte dezamagit. Mai un megane din 2005, care dupa 14 ani si 140000km se comporta mult mai bine decat aceasta masina noua. Sa nu mai zic de loganul parintilor :) . Chiar nu ma asteptam.


   Nu sunt carcotas, dar deja sunt foarte enervante aceste zornaituri constante, chiar si pe asfalt bun. Si nu, nu pot sa dau muzica mai tare - vibreaza si zornaie mai tare!


  Nu stiu ce sa fac - merita sa merg in service sa desfaca bordul si usile? Sau mai rau fac? Mai are cineva probleme de genul asta?


Multumim de feedback. Fata de 2016 se pare ca a scazut enorm calitatea, chiar si asa mai slaba decat la O2. E bine de stiut pentru cine vrea O4...

Offline mad.hatter

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 353
  • Karma: +0/-0
  • Amat Victoria Curam
  • Auto: Octavia 3 FL 1.8 tsi 4x4 DSG6
Re: Zornait habitaclu Octavia 3 - 2014
« Răspuns #12 : Noiembrie 15, 2019, 04:31:40 p.m. »
o varianta ar fi insonorizarea (complea). as face-o, daca as avea timp !
daca te tenteaza, are cineva un topic.

imi bazaie tweeterul si boxa de pe partea soferului: tweeterul extrem de rar si boxa mai tot timpul, cand e incet sau tare. Dar greierele din boxa nu este din boxa ! Zornaie consola cu comenzile pentru geamuri; nu a fost bine fixata si are joc. daca tin presiune cu degetul, dispare ! fac cost ridacșiăn.
Nu caraie airbagul pentru genunchi, nici altceva. Daț plasticaraia, in general, este de toata jena. Bine ca nu este si pe admisie si evacuare plastic, cum e la volvo....
Pentru volan si eu as merge la un control specializat. Presupun ca este intreaga si 100% functionala caseta de directie
Love.Drive.Eat.Prey

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Zornait habitaclu Octavia 3 - 2014
« Răspuns #11 : Noiembrie 14, 2019, 04:35:47 p.m. »
Cam asa gandesc si eu; (vorba lui Johannis: ghinion). Nu prea ai ce sa ii faci, decat sa o schimbi cu alta masina, unde sa speri ca vei fi mai norocos. Demontarea si repozitionarea fatetelor usilor nu cred ca e o pozitie, mie a inceput sa imi zornaie o usa exact dupa ce au demontat fateta interiora si au repozitionat-o. La fel si daca demontezi bordul, cred ca iti va face si mai tare dupa aceea.
Legat de scartaitul volanului la rotire este bine sa mergi la reprezentanta ptr verificare, daca esti in garnatie, Acolo pot fi probleme mai mari.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Zornait habitaclu Octavia 3 - 2014
« Răspuns #10 : Noiembrie 14, 2019, 02:39:05 p.m. »
Mai in gluma mai in serios, ori o vinzi, ori dai radio mai tare. Nu te complica asa fac toate panaramele new-age car, cu plasticaraie eco-bio, si care te tin 2 ani pana iesi din garantie. P :039:oate alea coreene tin mai mult
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline sorinbad

  • Doar inscris
  • Joined: Iul 2018
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia III 1.5TSI Style
Re: Zornait habitaclu Octavia 3 - 2014
« Răspuns #9 : Noiembrie 14, 2019, 12:02:46 a.m. »

Buna,


   Masina noua din iulie 2018 (O3 1.5 TSI DSG Style). Cam dupa 1 luna au inceput sa apara diverse zgomote interior, initial parea din zona parasolarelor/plafon. Urmatorul: spatarul scaunului sofer scartaie.
Momentan, dupa 15000km si 1.5 ani vechime:
- scartaie spatarul scaunului sofer
- zgomote in toate usile (special la trecerile peste denivelari, usile trosnesc efectiv)
- zornait constant in usa dreapta spate si intermitent/constant in usa dreapta fata
- zornait in stalpi
- zornait in oglinda centrala/carcasa senzorilor - nu va doresc sa mergeti un drum lung pe griblura :(
- zornait (cateodata) consola centrala (un zgomot metalic parca)
- scartie efectiv volanul la fiecare rotire
   
   Zgomotele au aparut in decurs de cateva luni pana intr-un an de la achizitie. Inconditiile in care sunt un sofer care are grija de masina si nu am condus drumuri neasfaltate! Ocolesc gropi, reduc viteza la denivalri etc. Foarte dezamagit. Mai un megane din 2005, care dupa 14 ani si 140000km se comporta mult mai bine decat aceasta masina noua. Sa nu mai zic de loganul parintilor :) . Chiar nu ma asteptam.


   Nu sunt carcotas, dar deja sunt foarte enervante aceste zornaituri constante, chiar si pe asfalt bun. Si nu, nu pot sa dau muzica mai tare - vibreaza si zornaie mai tare!


  Nu stiu ce sa fac - merita sa merg in service sa desfaca bordul si usile? Sau mai rau fac? Mai are cineva probleme de genul asta?

Offline razvansocolov

  • Junior
  • *
  • Joined: Oct 2017
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 47
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 3 2.0 TDI DSG Combi
Re: Zornait habitaclu Octavia 3 - 2014
« Răspuns #8 : Noiembrie 06, 2019, 01:56:46 p.m. »
Confirm acest zgomot, l-am anulat insa nu in totalitate, din lipsa de materiale conforme. Dar, in weekend ii dau de cap  :046:
https://youtu.be/yEDSUDgKYFM

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1888
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Seat Leon ST - 2.0TDI-150CP
Re: Zornait habitaclu Octavia 3 - 2014
« Răspuns #7 : Noiembrie 05, 2019, 01:45:05 p.m. »
Bine de stiut! Exista un zgomot relativ la fel si la masina mea cu motorizare identica, mai ales iarna la frig dimineata. Voi face cercetarile necesare! Eram mai mult ca sigur ca sursa rezonantei este ceva de genul ( am avut si la fosta O2 FL la care conductele de combustibil se loveau de pragul masinii unde aveau locasul ).  :082: :032:
Seat Leon ST - 2.0TDI-150CP, FR MY2016
EX:Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI - Business, MY2011

Offline razvansocolov

  • Junior
  • *
  • Joined: Oct 2017
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 47
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 3 2.0 TDI DSG Combi
Re: Zornait habitaclu Octavia 3 - 2014
« Răspuns #6 : Noiembrie 04, 2019, 02:39:00 p.m. »
N-ar fi rau sa verificat cutia de protectie de la distributie. Aia zornaie rau si poate fi imobilizata cu niste braduti (soricei). De asemenea, exista in zona farului stanga (dreapta cum stai cu fata la motor) 2 furtunase fixate in niste socluri de plastic. Verificati sa nu bata in spoiler, la mine era deja julit de la cat au batut acolo.

Offline razvansocolov

  • Junior
  • *
  • Joined: Oct 2017
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 47
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 3 2.0 TDI DSG Combi
Re: Zornait habitaclu Octavia 3 - 2014
« Răspuns #5 : Octombrie 31, 2019, 01:23:55 p.m. »
 <:-P Am gasit sursa!!!!  <:-P
Daca va confruntati la un moment dat cu aceeasi problema (zornait ce pare sa vina din zona centrala bord) verificati suportul de prindere conducta AC de sub vasul de expansiune.La mine, acel colier care prinde conducta mai groasa (ce intra in habitaclu in radiator) era slabit. Astfel, conducta intra in rezonanta cu caroseria si transmitea vibratii in toata masina.Prindeti de conducta si miscati in plan vertical, daca se misca si loveste... nasol  =)) . Fixata cu 3 braduti si gata!
Doamne, ce bine este sa mergi  fara vibratii! :032:



Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Zornait habitaclu Octavia 3 - 2014
« Răspuns #4 : Martie 19, 2019, 09:35:06 a.m. »
Poate gasesti, sau reusesti ceva, dar problema e timpul, temperatura, schimbarea calitatii si dimensiunilor materialelor. La una din masini am acest simptom dar la turatie spre max. a ventilatorului de clima, care acum 8 ani nu era .
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline razvansocolov

  • Junior
  • *
  • Joined: Oct 2017
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 47
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 3 2.0 TDI DSG Combi
Re: Zornait habitaclu Octavia 3 - 2014
« Răspuns #3 : Martie 18, 2019, 04:51:50 p.m. »
Multumesc! Am verificat, nu a cazut nimic. Am sa scot tot ce am in cotiera, desi sunt puse foarte ordonat si am testat.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Zornait habitaclu Octavia 3 - 2014
« Răspuns #2 : Martie 18, 2019, 04:43:09 p.m. »
poate a scapat cineva vreun card, un pix, etc?

Offline razvansocolov

  • Junior
  • *
  • Joined: Oct 2017
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 47
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 3 2.0 TDI DSG Combi
Zornait habitaclu Octavia 3 - 2014
« Răspuns #1 : Martie 18, 2019, 02:21:58 p.m. »
Salutare!
Ma puteti sfatui unde sa ma uit ca sa anulez niste zgomote enervante in habitaclu? Zgomotele ce seamana cu o vibratie de plastic, apar undeva in zona bord-coloana centrala, in plaja de turatii 1.800 - 2.100, dar si in plaja 800-1.000. Masina mea fiind DSG, se simt mai ales la oprire, cand tin pe frana si coboara turatia de la 1.000 sau cand plec de pe loc si urca brusc apoi franez imediat si tin pe frana. Ma seaca, sincer!
Am prins sub ea plasticele laterale, am gasit o clema lipsa si am remediat la capacul de la distributie, dar tot mai exista aceste vibratii enervante.
Multumesc! Astept idei.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 22, 2024, 10:48:40 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Re: Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 22, 2024, 10:48:40 a.m.]


Re: Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Re: Turcaletul de bogdanpiatra
[Aprilie 18, 2024, 04:42:58 p.m.]


Re: Turcaletul de Daniel
[Aprilie 18, 2024, 02:57:28 p.m.]


Re: Turcaletul de Alejinxique
[Aprilie 18, 2024, 12:31:53 p.m.]


Re: Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 [23] 24 25 26 27 28
29 30