Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Petrolierul si marele alb  (Citit de 29606 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Petrolierul si marele alb
« Răspuns #4 : Aprilie 18, 2016, 03:50:32 p.m. »
@Doru
La citroen niciunul dintre stopuri nu e bine etansat. Peste tot de la mama ei s-a folosit smacul ala de care spunea, pe baza de muci. Din fericire datorita pozitiei in stopurile laterale nu prea are cum sa intre apa, desi nu e nimic etans, insa poate intra intre alea si tabla si eventual sa se scurga inauntru prin traseul cablurilor. Gaura aia e etansata cu o garnitura din... burete. Din fericire insa nu are condens nici un stopuri nici in faruri.
Pe interneti se spune ca alta sursa de apa in portbagaj ar fi si gurile de ventilatie din spate cu probleme. Citroen le-a schimbat la un moment dat cu un alt model, insa se pare ca nu au facut recall si doar le-au inlocuit la cei care au facut scandal. Eu n-am idee daca am modelul bun sau prost, ca sa aflu ar trebui sa dau jos spoilerul si mi-e cam lene.  Deocamdata problema pare sub control, insa trebuie sa mai urmaresc.  A mea se pare ca e OK fata de ce povesti de groaza am vazut pe la altii...

@cristi
Poza e facuta in Austria.


Apropo, aici e langa masina pe care a inlocuit-o (de fapt am mai tinut-o si pe aia vreun an, dupa care am decis ca nu-mi trebuie doua masini si am vandut-o, ca sa gasesc totusi o solutie sa imi santajez consoarta sa-si ia carnet si sa cumpar alta...).
Si aia a avut la mana a doua garantie mai multa decat am avut la Skoda noua...  Plus ca aia nu s-a stricat niciodata cat am tinut-o eu. Desi a fost chipata si aia si chiar mai barbar, de la ~90 la 124CP pe dyno.



« Ultima Modificare: Aprilie 18, 2016, 03:54:57 p.m. de james kilowatt »
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Petrolierul si marele alb
« Răspuns #3 : Aprilie 18, 2016, 03:01:48 p.m. »
Peisajul din fotografia in care apare petrolierul singur este superb (si la propriu si la figurat)  :)) . Sa va bucurati de ele multi km fara incidente.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Petrolierul si marele alb
« Răspuns #2 : Aprilie 18, 2016, 02:10:41 p.m. »
Simpatice, pozate impreuna :)

Chestia aia cu apa pe la al 3-lea stop imi aminteste de acum 4-5 ani cum intra apa la Renault Clio in...lumina interioara :))
Pe la antena se scurgea si umplea plasticul pt lumina de interior fata. Dupa ce-am pus ceva garnitura si silicon, s-a uscat intr-un final.
Consumul e mai mult decat rezonabil !
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Petrolierul si marele alb
« Răspuns #1 : Aprilie 18, 2016, 11:14:18 a.m. »
Mi-am dat seama ca desi sunt membru vechi pe aici, nu mi-am prezentat masinile:

Petrolierul e Skoda Superb, motor 1.8TSI, cutie manuala luata de noua in 2010. Nivelul de echipare este Ambiente (cel de mijloc) cu ceva optiuni: scaune incalzite fata-spate, xenon, senzori de parcare peste tot, duze incalzite, toate airbagurile care erau disponibile, etc.  N-are piele si nici navi.
Actualmente are 78kkm.  Apropo de asta, la ultima revizie boii de la Skoda au trecut 88.000, nu 78.000 in cartea de service... carte de service care oricum e murata si greu lizibila. Trebuie sa fac rost de alta.

A fost din seria cu intinzatorul prost de distributie, care a inceput sa faca figuri la 40kkm, insa era deja iesita din garantie si hotii initial n-au vrut sa accepte un defect de fabricatie. Ulterior mi-au rambursat o parte din costul reparatiei, dupa ce am facut panarama la importator. A fost schimbat cu modelul "solid", impreuna cu lantul, asa ca sper sa nu mai aiba probleme.  Din fericire a dat semne de slabiciune (cod de eroare) si a fost inlocuit impreuna cu lantul fara sa fi afectat motorul, distributia n-a cedat si nici n-a sarit. 
In rest n-a avut probleme de fiabilitate.

Cand nu se strica merge foarte bine, e foarte silentioasa, e foarte buna pentru distante lungi la viteze ridicate. Are si un portbagaj cat china cu deschidere twin-door care inghite multe.  Pe asta am cumparat-o cand s-a nascut fiica-mea si caram casa cu mine in portbagaj.
 
Consumul e foarte bun, cu pneuri de vara la pe autostrada mergand "la limita legii" (restrictie +9km/h pe GPS) scot sub 7 (6.7-6.8 vara, undeva ~7.5 cu pneurile de iarna. PE BC acum pe ultimii 4000km am dat consum mediu 7.4, insa e preponderent autostrada, si probabil va scadea odata cu venirea verii). In oras o folosesc destul de rar.  Cand scot mediile de viteza din testul de consum oficial foarte des obtin si un consum apropiat de cel din carte, uneori chiar mai bun. 
 
Am si un VCDS 1212 cu care ii mai verific din cand in cand starea de sanatate.  Intretinerea obligatorie (2 ani/30.000km) e facuta la Skoda, ca sa beneficiez de eventuale recalluri, si pana acum am beneficiat de recall la ... embleme.  Si intre cele obligatorii mai fac un schimb de ulei/filtre de unul singur.

Marele Alb e un Citroen C1, "sensodrive airdeam". Fabricata in 2011, cumparata in 2013 cu 39kkm la bord. V-am povestit cate ceva despre ea pe topicul cu driveteste. Acum are aproximativ 50.000 pe ceas si merge inca impecabil, daca faci abstractie de diferite zdranganeli de plastic. E mai mult masina sotiei, care e proaspat soferita si prin partea mea de lume cand devii sofer la +30 ani si mai esti si femeie e complicat sa asiguri ceva cu peste 75CP.  Partea interesanta e ca am avut la ea garantie mai lunga decat am avut la Skoda noua...
 
Vine la pachet cu un motor furios de 1L si 68CP, o cutie robotizata cu 5 trepte, niste aer conditionat, faruri de ceata,  4 usi, 4 roti + 1 in portbagaj si un numar un pic mai mic de cilindri. Si cu senzori de parcare in spate, oarecum overkill, insa buni si aia.  E cumparata de la un coleg italian maniac, v-am mai zis despre , genul care cred ca a spalat-o cu periuta de dinti.  Are huse pe scaune, originale citroen, pe care sa le poata scoate si spala. Ca tuning facut de mine are niste material insonorizant STP pus pe toata partea din spate, cat am avut accces si pe aripi/oale in fata si pe capota de la motor.  Cat e de mica incape in ea un scan mare de copil, nu e deloc rau gandita.
Si consuma destul de putin, undeva la 6.5l/100km, mergand 95% pur urban. Impresionant as zice, ia mai putin decat multe diesele, la mine traficul e destul de ciufulit ia vitezele medii jalnice, mult mai slabe decat scot cu bicicleta.

Ca probleme tehnice....hmm, apa in portbagaj. Intra pe la al treilea stop, care e prins cu doua suruburi si face "burta" si nu se lipeste deci bine pe tabla. Si in plus de asta nu e etansat cu o garnitura, ci cu niste muci verzi. I-am tras niste silicon si pare OK acum.
 
Mi-am luat la ea si Lexia clonata calitate indoielnica, acum am diagbox 6.2x pe care o sa incerc s-o upgradez la 7.xx, insa n-am avut timp. Versiunea actuala citeste tot mai putin modulul ABS.







« Ultima Modificare: August 13, 2016, 06:59:50 p.m. de M i c u t z u »
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30